Forum Šance pro včely
Důležité: Včelaření bez chemie - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Včela (/forum-Vcela)
+--- Fórum: Biologie a život včely (/forum-Biologie-a-zivot-vcely)
+--- Téma: Důležité: Včelaření bez chemie (/tema-Dulezite-Vcelareni-bez-chemie)

Stránky: 1 2 3 4 5
Všechny stránky


Včelaření bez chemie - Leoš Dvorský - 25.09.2019 11:13 AM


Na našem webu je nově úvaha Tomáše Platy přechodu ošetřování vedení včelstev z chemického na "bezchemické"
vedení včelstev. Najdete zde: https://www.sanceprovcely.cz/


RE: Včelaření bez chemie - Tomáš Palata - 25.09.2019 03:17 PM

Proč se vůbec otevírá toto téma. Přechod na bezchemii není lehký. Mnozí čekají, že problém někdo vyřeší a až to bude vyřešené, tak pak si budou v klidu včelařit. Omyl. Prošlapávání cesty, nebo výzkum (jak chcete) se neobejde beze ztrát. Pokud jedno produkční včelstvo ohodnotím třeba na 4000 Kč, pak jen hodnota včelstev, která hledáním řešení padnou, jde hodně vysoko. Klidně i do miliónů. Představa, že někdo - a je jedno kdo, jestli Výzkumný ústav v Dole, Mendelova společnost pro včelařský výzkum, nebo i jednotliví včelaři - vám předá jen tak výsledky své práce, do které nasypal tolik peněz, je naivní. Prostě nikdo to za vás neodpracuje. Je to jen na vás. Ani Leoš vám výsledky své práce nedá. Co vám ale poskytne a buďme za to rádi, je návod, cesta, jak k tomu dojít. S minimalizací slepých uliček. A tak věnujme se tomuto tématu...


RE: Včelaření bez chemie - Miroslav Matucha - 26.09.2019 01:35 AM

Dobrá úvaha. Ještě bych ji rozšířil víc o stres. I když ho také trochu zmiňuješ. Ten s včelstvem neuvěřitelně zamává. Na jaře jsem musel přestěhovat troje včely o 10 km jinam. Po úpravách pozemku jsem je chtěl vrátit zpět. K tomu už nedošlo pro zákaz přemisťování včelstev v našich katastrech. Tak jsem je tam nechal. Na původním byly několik let úplně bez problémů s VD, dvě měly loňské matky . Všechny tři na jaře na třech VN 27,5 z toho jeden skoro plný medník medu. Po přestěhování do skoro stejného prostředí, stejné nadmořské výšky se úplně rozsypaly. Jedny se v červnu vyrojily, druhý měly v červenci lezoucí včely, tak jsem je přesypal na SR a třetí v létě měnily matku, byl jsem v nich 2x za léto a zdálo se vše v pohodě. A začátkem září jsem čuměl jak puk - ztratily se z úlu. Plnej VN ještě teplého medu, trochu živého zavíčkovaného i otevřeného plodu na dvou rámcích a ze dne na den fuč. Zůstalo asi třicet včel který hlídaly česno před vosama. A to den předem jsem je viděl tahat pyl a říkal jsem si, že je sakra pořád horko, že je musím zazimovat a otevřít jim víko. Ani jedny neměly problémy s VD.
A nebo když na podzim přestěhuju oddělky z 500 mnm k nám na 700 mnm na omlazení včelstev, tak pozoruju, že létavky které dole hrnuly pyl do úlu jako o život u nás lítají jako kdyby zapomněly co mají dělat. Lítají celé dny zmateně kolem úlu, sedí na okolních keřích či stromech. I přes to, že místní oddělky ten pyl tahají, tak tyto jsou několik dní úplně mimo. A to do nich nelezu ani jinak je neruším. Jsou evidentně jako ztracený děti. Proto už je neplánuju vytrhávat z prostředí které znají, ale odchovávat oddělky tam kde už zůstanou.
Možná si je moc polidšťuju, ale myslím, že jistota a stabilita nejen prostředí jim svědčí a že milují stereotypy jako jiná zvířata. M.M.


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 26.09.2019 10:39 AM

Mirku. je přece jasné , že každé místo může mít svoje specifický kmeny virů a co fungovalo na jednom místě, nemusí fungovat na druhém. A stres...to je jasný.
Ještě bych zmínil jeden Leošův článek, kde popisoval. co může včelař udělat dobrého pro včely, začínalo to zalétáváním ...


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 26.09.2019 01:31 PM

Základní princip je, že si zjistíte, co vlastně vaše včely umí bez vašich zásahů nebo s minimem zásahů.. Že jim dáte možnost chovat se u vás na včelnici tak, jako by byly ve volné přírodě. Jak to udělat?? Vezměte loňský oddělek, postavte ho na váhu, do plodiště dejte čidlo teploměru a rozšiřte ho najednou na jaře na řekněme 5-6NN Dva nástavky pod, jeden nad. Volná stavba se soušovým jádrem, tak jak to Leoš popisuje. Nepřevěšujte plod pokud možno. Šestý NN přidávám, když má úl cca 90kg, sedmý na 100-105. Osmý na 120. . A nevytáčejte!!!! prostě je nechte žít, tak jako by byly ve volné přírodě. Zasahujte bodově tehdy, objeví-li se virozy. Zkuste je poznat na česně, nebo ráno na ploše před úlem. Nebo na plástech s vybíhajícím plodem, ale to musíte včelstvo rozebrat a to je už stres. Tím, že je nevytočíte a nekrmíte, zjistíte jejich skutečnou plodovou křivku. Pozorujte česna a porovnávejte včelstva. Ta která mají divný provoz na česně zkontrolujte.


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 26.09.2019 03:28 PM

Jo a ještě... nedělejte to u všech svých včel najednou. A naučte se chovat matky!!! To je základ.


RE: Včelaření bez chemie - Roman Smejkal - 26.09.2019 07:47 PM

Jirko, proč považuješ chov matek za zásadní věc ??
RS Smile


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 26.09.2019 08:45 PM

Protože budeme mít ztráty a ty musíme nahradit. Protože budeme mít genetiku, která to nebude dávat a budeme těm vcelstvum měnit matky. A protože budeme mnozit odolna včelstva a z nich budeme vybírat ta nejlepší atd atd.


RE: Včelaření bez chemie - Tomáš Palata - 26.09.2019 10:39 PM

(26.09.2019 07:47 PM)Roman Smejkal napsal(a):  Jirko, proč považuješ chov matek za zásadní věc ??
RS Smile
Polopaticky. Když vám padnou včlesrva (předpokládejme, že ne všechna), tak ne že si dovezete oddělky od jinud (takže opět začít v bodu NULA), ale namnožíte si matky z VAŠEHO PŘEŽIVŠÍHO materiálu. Bez toho se dopředu nehnete...


RE: Včelaření bez chemie - Roman Smejkal - 28.09.2019 10:12 AM

To všechno je mi jasné.. budeme množit z nejlepšího materiálu a pokud budeme mít ztráty, budeme znovu množit z nejlepšího materiálu.
Jen pořád nechápu proč nemnožit oddělky, kde se o odchov matky nepostarají včely samy ??


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 28.09.2019 01:31 PM

Výborná otázka. Je to proto , ze chovem nouzových matek se dostávaš genetikou někam jinam. Vlastnosti včelstva jsou geneticky dané genetikou matky a genetikou trubcu jejichž dcery jsou ve vcelstvu nejpocetneji zastoupeny. Těch včel je nejvic a proto určují i to jak se nám to včelstvo jeví. A je dokázáno ze rojove matky a matky z TV jsou geneticky pravé z té nejpočetnější genetiky. To bylo děláno rozborem DNA. Naproti tomu nouzové matky mají genetiku, která se ve vcelach najde třeba v 1%. Proste hledají vajíčka oplozena spermatem trubce který má v semennem váčku matky jen pat spermii. Má to svoji logiku. Vše se daří včelstvo silné pokračujeme v genetice která se osvědčila. Naproti tomu ztráta matky ( neosvědčila se) tak hledáme něco jiného co teda je v možnostech včel. Vcely jsou mistryně v přizpůsobování. Ještě můžeme mluvit o epigenetice a učení se včel. Ale tohle co píšu je dokázáno a je to v Modenim včelaři. Loni v létě a článek se jmenuje Kralovská linie


RE: Včelaření bez chemie - Antonín Hyžík - 29.09.2019 08:57 AM

Jirko, to co píšeš je jasné, z rojových a TV pokračuje osvědčená genetika, ale chov matek z vajíček či larev je o tom, co vybere včelař na lištu a ne včely. Takže jde o to, dostat včelstvo do rojové nálady a pak zužitkovat rojové matečníky nebo to myslíš jinak?


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 29.09.2019 02:58 PM

Když vybírá vcelar tak to funguje podle počtu pravděpodobnosti a tak vcelar vybere nejvic larvicek či vajíček té genetiky která má v ule největší zastoupeni. Takže pokračuje v genetice. Ale zase při Larveni jsou jen 2-3 z 10 matky špičkové výkonem


RE: Včelaření bez chemie - Roman Smejkal - 29.09.2019 03:13 PM

Článek ve včelaři jsem bohužel zatím nečetli.
Jen pro upřesnění, v oddělku bez přidané matky mají včely tedy zato, že matka nevyhovovala a její genetiku je potřeba změnit.
Tzn, že hledají genetiku odlišnou od většinového zastoupení a proto vyerou tu s malým počtem jedinců ??
RS.


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 29.09.2019 03:45 PM

Ano nová matka má pak genetiku odlišnou od většinové populace v oddělku. Někdy to může být i dobře. Ale když chceme pokračovat v nějaké úspěšné linii, pak nouzový chov matek není to pravé.


RE: Včelaření bez chemie - Miroslav Matucha - 29.09.2019 08:10 PM

Když izoluju matku v jednom NN nebo v klícce v medníku je to NV nebo TV? Občas tak nechávám vyrobit včely matečníky. Jsou z toho 9 den většinou 3 - 4 pěkné veliké matečníky. Jsou to matečníky z většinové nebo z menšinové populace? M.M.


RE: Včelaření bez chemie - Roman Smejkal - 30.09.2019 08:17 AM

Bylo v nějakém článku, výzkumu uvedeno, kolik průměrně se nachází genetických modifikací dělnic ve včelstvu ??
Četl jsem, že se může matka během zásnubního letu spářit i se 100 trubci.


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 30.09.2019 08:41 AM

Je to podle novych údajů kolem 30


RE: Včelaření bez chemie - Roman Smejkal - 30.09.2019 04:05 PM

Takže ideální varianta množení včelstev je roj, potom TV.
Při vlastním odchovu matek včelař padne na vetšinovou genetiku z cca 20 % ??
RS.


RE: Včelaření bez chemie - Jan Sochor - 30.09.2019 10:09 PM

Díky za informace. K těm zkratkám: TV je tichá výměna? NV je nouzová výměna?

Ohledně tvorby/chovu matek. Když je nejlepší rojová matka, tak proč neudělat oddělek se starou matkou? Udělají si stávající včely matku s tou většinovou/dobrou genetikou?


RE: Včelaření bez chemie - Roman Smejkal - 02.10.2019 08:12 AM

No to právě podle J.Marxe a uváděného výzkumu nefunguje.
Ikdyž si ovšem včely udělají matečník z většinové genetiky, tak po oplození nové matky,
je podíl původního trubce v nově narozených dělnicích jen 25% ??


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 02.10.2019 02:20 PM

Když uděláte oddělek se starou matkou a ve včelstvu nebudou rojové matečníky, tak vám udělají nouzové....ztráta matky. S těmi trubci, vidíte jak jsou důležití, ale tak černě bych to neviděl, vemte to tak, že na stanovišti je včelstvo, které již dlouhodobě funguje a pouští svoje trubce do okolí a když původní matky byla oplodněna těmito a nová těmito jsme zase úplně někde jinde.

Ovšem jestli se chcete pouštět do inseminací nebo časového oddělení páření, tak můžete


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 06.10.2019 09:48 AM

Je tu někdo kdo včely záměrně nevytáčí??


RE: Včelaření bez chemie - Antonín Hyžík - 06.10.2019 01:39 PM

Kam směřuješ tím dotazem?


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 06.10.2019 03:08 PM

No jak chcete zjistit, jak se zrovna ty vaše včely chovají přirozeně, kdy končí plodování, jak silné zimují, jestli a jaký mají grooming.???? Vytáčení s ponecháním pár kg zásob je jeden z nejdrsnějších zásahů, které může včelař včelstvu udělat. A pak krmení v srpnu.


RE: Včelaření bez chemie - Antonín Hyžík - 06.10.2019 03:20 PM

Letos jsem měl dvě nevytočené včelstva, to nejsilnější, které bylo na včelnici a pak jedno průměrné. Nemůžu porovnat, kdy přestaly plodovat, protože právě to nejsilnější se vytratilo v srpnu, když jsem byl na dovolené a pak již jsem zažil jen loupež. To druhé jsem již nerozebíral, je jen na loučkách a bude snad jediné, které se možná dožije jara. Blbý rok, postupně se vytrácejí i ostatní včelstva a měla všechny možnost vychovat zimní generaci na medu, vytáčím jen část.


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 06.10.2019 04:43 PM

Když popustíte roztoče, objeví se viry a vše co nebude odolné půjde pryč, Když něco vydrží , namnožit a na té genetice stavět. Když ho nepopustíte, přijde to později a vy ztratíte sezonu či dvě. Ale ty viry přijdou, to vidíte i u těch co léčí jak o život. Jenom padlá včelstva nenechte vylupovat, hrozí dominový efekt a můžete přijít o všechny..... příliš velký infekční tlak ,


RE: Včelaření bez chemie - Antonín Hyžík - 06.10.2019 05:20 PM

Souhlas, tady je jedno, zda se léčí či nikoli, jak píšeš, přijde to později a gabony, varidoly nepomohou, jen to pozoruji a vím, že nyní již je to jen na nich a pokud to vystihnu, tak zabraňuji loupeži.
Padaji i těm, co tam valí chemii a dělají si iluze, že když není kleštík, není problém.


RE: Včelaření bez chemie - Ali - 06.10.2019 09:39 PM

Ano, je to prazvláštní iluze, vemu-li můj případ. U jednoho včelstva se mi před cca třemi týdny objevil velký samospad a zahlédl jsem před úlem včelu s křivicí. Ošetřl jsem je 85%KM (dvojitý ležan - půlený) 2x 30ml na 24 hod. venku teplo cca 28C (a oba úly vedlejší z možného zalétávání). Spad jaký byl v tom dvojvčelstvu tu ještě nebyl uvedený. Minulý týden opět včela bez křídel. Ještě jednou do téhož úlu KM65%, spad po aplikaci za tři dny 20ks VD. Včely 2x na cca 4 plástech 42/35 dnes lítaly jak frčky, nosily pyl, na česně, v podmetu a pod víkem OK, i pěkný prolet posledních mladušek.
Dnes jsem zjistil že včely s křivicí jsou z vedlejšího úlu, kde spad po ošetření byl jen cca do 200ks (30x méně). A tyto už dnes nemají, jak říkáte, jiskru v oku. Musím je ale hlídat, aby nepřišlo na Vaše slova "... příliš velký infekční tlak".

Jen mě zaujal nepoměr spadu a nepoměr projevu dalšího vývoje mezi objema úly. Na ostatních se zatím za celý rok neprojevilo nic očividně zlého, což mě těší. Na dušičce mám malý strášek, ale zatím u ostatních příroda funguje.
Ze čtyř (těch třech ošetřených) jsem odtočil cca po 10kg medu pro sebe. Ostatní šetřím.

Jak říká Tini "... iluze, že když není kleštík, není problém". Jako v Temném kraji, "Všechno je jinak".


RE: Včelaření bez chemie - Karol Lamacz - 06.10.2019 09:56 PM

Tak já to plánuji na příští rok.
Letos jsem si poprvé včelstva namnožil - tak jak jsme se bavili. Z dvou původních včelstev s Vigorkami mám 9 oddělků/včelstev na 2 nebo 3NN a 4 matky v Miniplusech. 4matky jsem si vychoval z vajíček, ostatní zakoupené jako zralé matečníky - Pradědky, nějaké z chov. stanice Žeravice a místní Singerku. Takže všehochuť.

Např. Dvě původní 3leté matky jsem si nechal - jednu TV vyměnily a tohle včelstvo v půli září asi 2 týdny denní spad cca 50VD-většinou poškozených. Takže nechávám bez ošetření(test cukrem nedávno 10VD, deformovanou včelu jsem nezaznamenal).

Na jaře budu pozorovat a nejlepší včelstva nebudu vytáčet a nechám je. Samozřejmě monitoring spadu i poškozených včel na česně. Ostatní uvidím. Plánoval jsem množit ty nejsilnější - štěp s vajíčky a na podzim revitalizovat a posílit relativně slabší včelstva. Pokud nějaké bude slabé, zruším.

Mám 2 otázky:
1. včelstva, které nechám volně se rozvíjet - můžu jim vzít v květnu na oddělek? (potřebuji samozřejmě dál množit) Nebo nechat rok bez odběru plodu?
2. OK, pokud budu chtít co nejintenzivněji udržet genetiku(začít na tom dlouhodobě pracovat), která mi bude místně fungovat tak nouzový chov matek je i ten štěp s vajíčky=nízké % úspěšnosti v pokračování osvědčené genetiky? Chápu to dobře, že jedině TV nebo roj.matečníky?(samozřejmě nízký počet mých včelstev nebo včelaře s 200 včelstvy v 5km doletu teď neřeším)


RE: Včelaření bez chemie - Tomáš Palata - 07.10.2019 03:23 PM

(06.10.2019 04:43 PM)jirka.marx napsal(a):  Když popustíte roztoče... , ...Když ho nepopustíte, přijde to později a vy ztratíte sezonu či dvě...
Tři, čtyři... pokud se u toho budete současně učit včelařit (jako já).

(06.10.2019 04:43 PM)jirka.marx napsal(a):  ...Jenom padlá včelstva nenechte vylupovat, hrozí dominový efekt...
To je těžké. Včely létají a létají (pak normální snůškový provoz přejde plynule v loupící) a létají a najednou nejsou a úl je bez zásob. Samozřejmě se tam objevují s předstihem varování, že něco není v pořádku, třeba poškozené včely, dotírající lupičky nebo vosy, vytahaný plod na podložce, VD na podložce ap., ale jestli tyto markery už jsou v takovém množství, které prakticky časem zaručí kolaps a vyloupení, to nepoznáte, pokud si to neprožijete. To je jako s alkoholem. Pijete, pijete, pijete, najednou cítíte, že jste to přehnal, ale není cesty zpět a zvracíte. Ale kde je pro vás ta hranice alkoholu, za kterou už nastávají ty nepříjemnosti, nezjistíte, pokud si to neprožijete. Někteří to pro jistotu zkoušejí víckrát...


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 09.10.2019 07:11 PM

No tak v první radě je třeba rozeznat loupež. Přijdu ke vcelam kouknu na cesna a když je jeden ul nějaký zbytečně aktivní podívám se bliz. Kouknu jakým způsobem z nej odlétají vcely. Zkontroluji očka a cesno zda nejsou špinavé a ulepena a vytahnu podložku. Normálně je bez včel nebo jedna dvě vcely, je-li jich tam víc jedna se o loupez. Myslím tím tu
Ive vcely

Chceš li vidět co ve vcelach je, neodebirej nic, odběr zavickovaneho plastu je trochu i léčebny zákrok. Step s vajíčky se dává oddelku který již nemá žádnou jinou šanci si udělat matku. Všechny matecniky vylamany a dan step většinou z jiného včelstva. Udělají matky pravděpodobně z vajíček genetiky které je tam nejvic. A navíc praxe je většinou taková, ze se udela tak 10-20 matek původem od jedné matky a pečlivě se vybírají ty matky, které vyhovují . A pak se vyzkouší jejich potomstvo a další generace. Když drží vlastnosti můžeš tu první rozchovavat


RE: Včelaření bez chemie - Tomáš Palata - 10.10.2019 09:24 AM

Dobře, rozpoznal jsem probíhající loupež a co dál? Odvézt jinam (moc nefunguje - obvykle si je najdou místní a vrhnou se na ně jako na původní včelnici), zavřít a vysířit, odebrat zásoby a ponechat osudu (nebo vysířit), nebo nechat vybrat a ponechat osudu...?


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 10.10.2019 06:39 PM

Dobře..... poznal jsi loupež. Tak se podívám zda tam je matka a jak vypadá plod a mladušky. Když je vše dle mého soudu v pořádku, zmenším úl na to co obsedají a převezu je. To většinou funguje. Když ne , bude lépe zavřít česno a očka a nalít do nich deci TECHNICKÉHO BENZITU. Moje zkušenost..... když je to vylupování v podletí či na podzim, nepřežijí zimu. I když je převezeš. převoz má cenu , když uděláš oddělek, on nemá létavky a není snůška. Tam je disharmonie mladušky versus létavky a někdy dojde k loupeži. A ještě jsou malý. Ale to je jiný období, červen, červenec třeba. Jeden takový oddělek s bílou matkou (2016) jsem převážel snad 3x. Mám ho dodnes

To je ta matka v roce 2018


RE: Včelaření bez chemie - Tomáš Palata - 10.10.2019 09:40 PM

Dospěl jsem k témuž. Jakmile jede loupež ze včelstva, už nejde zastavit. Jiří to řeší benzinem - zabrání tím přenosu patogenů, které pravděpodobně včelstvu způsobily, že bylo vyhodnoceno okolím jako slabý kus a má odejít na onen svět. Já to řeším odebráním zásobních plástů (stejně by o ně přišly) a ponechání osudu. Tj.na podzim padnou hladem. Beru to (i přes infekční tlak) něco jako "očkování" pro okolní včelstva. Do dominového efektu se mi to ještě nezvrhlo (štěstí?). Zatím mi připadá, že testovací nájezdy lupiček na včelstva se odehrávají v poměrně úzkém časovém období někdy na přelomu července, srpna (několik dní až týden), kdy předtím je klid, pak "nájezd" a pokud odolají, tak pak je opět klid a už to lupičky znovu nezkouší. Ale třeba to špatně vidím. Každopádně zabránit loupeži neumím a ani netuším, jak by to mohlo jít. Přesvědčit okolní predátory (lupičky, vosy), aby každé včelstvo vyhodnotili jako fajn a nechali ho být, snad ani nejde.


RE: Včelaření bez chemie - Karol Lamacz - 10.10.2019 10:00 PM

V návaznosti na dříve řečené to znamená, že cílený chov matek je stěžejní pilíř včelaření dle ŠVP. Tzn. mít 5-10 včelstev je o ničem. Tam je člověk pořád závislý na vnějším světě(přísun genetiky) a nepohne se z místa. Je to něco jako si koupit selátko, vykrmit ho, mít z něj užitek a říkat si chovatel vepřů.
Udělat v sezóně 30-40 matek a vybrat z něj 6-12 vyhovujících a dál sledovat tu linii, atp. ... je nutné mít alespoň 30 včelstev(?), možná k tomu i ty Miniplusy kde se to množství matek dá zaparkovat a nechají se projevit.
1/3 včelstev nechat bez zásahu a sledovat co v nich je. Zbytek vést dle metodik ŠVP a držet jen silná včelstva, aby se byla schopna sama zásobit na zimu. Přebytky jsou bonusem včelaře.
Tzn. cca 10 včelstev téměř bezúdržbových(nepočítám pozorování, nečekané události a případné zásahy) a ostatní včelstva ošetřovat co nejefektivněji. Těch 30 včelstev si vyžádá práce třeba jako 10 konvenčně vedených včelstev. Jen jsou větší nároky na hardware.
Nenapadá mně jak jinak by se člověk měl naučit včelařit.Idea


RE: Včelaření bez chemie - Jiří Marx - 11.10.2019 09:45 AM

Já bych řekl, že jsi to popsal docela dobře. Je pravda, že efektivně vedená včelstva moc času od včelaře nepotřebují, Jen se podívat na česno

A na každé stanoviště váhu a teploměr


RE: Včelaření bez chemie - Roman Smejkal - 15.12.2019 01:57 PM

Dost často v poslední době slýchám, že univerzální recept na všechny patogeny by byl, každoročně v sezóně
přemetat včely a nechat je stavět zcela nové dílo.
Je na toto názoru něco principálně špatného ??


RE: Včelaření bez chemie - Tomáš Palata - 15.12.2019 11:12 PM

Dalo by se k tomu říci hodně. A to spíš v odmítavém názoru. Předně "přemetat včely a nechat je stavět zcela nové dílo" - už neřeknou, že na mezistěny. To berou automaticky. A to je diametrální rozdíl. Obrazně řečeno (ale není to daleko od pravdy) stačí, aby po mezistěně běhalo 20 včel a a za tři dny je mezistěna vystavěná. Prostě to vytáhnou z vosku mezistěny s minimálním přispěním svých voskových žláz. Pokud by to měla být volná stavba, je to pro včelstvo fest zápřah. Hlavně metabolický s velkým důrazem na přísun bílkovin. Cukr dodáš, ale pokud není pyl (a hodně), je problém. Takže vyjímečně snad ano, v období bohatém na pyl, ale pravidelně co rok? Tady je další otázka . pokud potřebuje včelstvo udělat takovýto zásah (a to ještě každoročně), stojí vůbec za to se zabývat takovýmto materiálem? Další věc - možná jednou jako přechod z kontaminovaných mezistěn vším možným na čistou volnou stavbu, ale stejně si myslím, že se naruší imunitní systém včelstva minimálně tím, že zmizí propolis z okrajů buněk plástů nejen v plodišti. A to uvádím jen ten propolis. To je jako by ti zmizlo z těla část bílých krvinek - taky se ti asi aktuálně imunita zhorší (laicky). Další věc - nabourá to zřejmě i sociální složení včelstva, atd ... Více někdo, kdo důsledky řešení takovéto "havárie", které musí včelstvo promptně udělat, vypozoroval a ví.


RE: Včelaření bez chemie - Miroslav Matucha - 19.12.2019 10:55 PM

(15.12.2019 01:57 PM)Roman Smejkal napsal(a):  přemetat včely a nechat je stavět zcela nové dílo.
Je na toto názoru něco principálně špatného ??

To přemetení je opravdu na ozdravení včel dobré, ale člověk musí být důsledný a dílo kompletně i to se zásobama nekompromisně zlikvidovat. Letos jsem přemetal 3 včelstva.

1/ první včelstvo s příznaky nějaké virozy ( shlukující se malátné včely před úlem ) Při přemetání ( červen 2019 ) na SR se štěpem otevřeného plodu ztratilo matku. Asi jsem přehlédl vajíčka v zásobách nad mřížkou a matka zůstala pod mřížkou a včely si v mednících vystavěly tři matečníky. Tak jsem udělal tři oddělky vždy s jedním matečníkem. Vyběhly všechny tři matečníky, ale jen dvě matky se vrátily. Jedna se následně ukázala trubcokladná. Smetl jsem tedy během měsíce všechny včely do jednoho. Źije, ale je z něj takový nic moc oddělek na polovině 2 NN LG ( 7 a 7 nad sebou v kombinaci nové i staré dílo.)

2/ druhé včelstvo stejné příznaky ale o pár dnů později ( shlukující se malátné včely před úlem ) Přemetení 24.6. pod mřížku na štěp s otevřeným plodem. V zavíčkovaném štěpu dost VD. Vystavěly nově 5 VN 39*27,5. Krmeny Apivitalem. V srpnu ale VN nad mřížkou plný zásob ale pod mřížkou jen plod. Tak jsem vyměknul a mřížku jsem odstranil s tím, že včely na jaře zas stlačím na to nové dílo. 17.11. na podložce pár včel a pár fleků nosematických výkalů. Před tím jsem výkaly na podložce neviděl, ani rámky nebyly pokálené. Včely pryč. Dost zásob v medníku odebráno ale ne vyloupeno. Zůstal asi 15 cm věnec a trochu pylu. V srpnu byl med až ke spodní loučce. V dolním nástavku zůstal pyl.

3/ třetí včelstvo na stanovišti, kde jsou tři úly a jezdím tam jen občas. Objevily se tam lezoucí včely odcházející od úlu. Jen v jednom úlu. Sousední vypadaly bez problémů. Přemeteno 6.července na SR se štěpem pod MM . Ve štěpu skoro žádný VD. Nad mřížkou 2 VN medu a přidal jsem kýbl Apivitalu. 12.srpna vystavěno 6 rámků 39*27,5 a už jsem nekrmil. Žádné viditelné příznaky nemoci, ještě 31.8. jsem si poznamenal "vše OK, hodně včel" 4.9. "Prolet mladušek". 10.9 zmizely včely ze sousedního úlu. Zůstal plný nástavek medu, plod. Uzavřel jsem ihned bez loupení a úl zlikvidoval. 18.10. si píšu "vše OK". A 13.11. Prázdný úl bez včel, bez plodu a bez medu. Vyloupeno. Zbývající sousední včelstvo žije dosud a zásob mu nepřibylo. Neloupilo.

Všechna včelstva měla červenou matku, nebyla nijak léčená 3 resp.4 roky, všechna byla na VN. Dílo v plodišti před přemetením bylo převážně VS ale v mednících na které po odebrání mřížky včely přešly bylo světlé a žemlové ale z mezistěn. Bylo mi líto je vytavit než je zanesou a já je rozmačkám ( nemám medomet a med nechávám vykapat. )

Pravděpodobně se musí po přemetení zlikvidovat i medníky a nechat je přezimovat na tom, co si postaví. I kdyby to měly být jen tři plásty. Tam by byly nuceny průběžně ukládat i med a pyl. Jakmile mají zásoby nad mřížkou, spoléhají na to a pod mřížku med neukládají. Nevědí, že by na zásoby v zimě za nima matka nemohla. A když znovu přelezou na dílo původní, tak to přemetení ztrácí smysl. Na jaře mě to konečně přinutí zlikvidovat všechny zbytky souší s mezistěnama. ( přivezl jsem si několik set souší po zesnulém včelaři ale už bych takovou kravinu a komplikaci nikdy neudělal )

Plodové plásty odebrané ze všech tří přemetených včelstev jsem dal létavkám, které byly zalítané na místo po zrušeném sběrném oddělku. Samy si vychovaly matku. Po vylíhnutí plodu byly přeléčeny dlouhodobě 65% KM. Dodnes ten oddělek žije a nemá žádné příznaky nemoci. M.M.


RE: Včelaření bez chemie - Roman Smejkal - 20.12.2019 09:18 PM

Je to zoufalý pokus některých, kteří přišli opakovaně o všechny včelstva.
Stav v ZL kraji...


RE: Včelaření bez chemie - Leoš Dvorský - 20.12.2019 10:25 PM

Romane, já tomu zoufalství rozumím, ale vůbec nechápu. Pokud lidé nepochopí, že je to právě způsob ošetřování včelstev, a tedy i takovéto paušální "ošetření", nezmění se na úhynech vůbec nic. Lidé ale chtějí všemu vládnout a mít to jednoduché, proto volí ty průmyslově apokalyptické přístupy ke včelám. Včelařská literatura je toho plná. No a přesto že dávky jedů do včel neustále zvyšují , úhyny jsou neustále a taky budou, pokud se něco nezmění. Třeba v přírodě, na plích...(o lidském přístupu vůbec neuvažuji), to ale nemůžu já ovlivnit.
Co mohu ,je ale eliminovat tu chybnou zootechniku.
Jen proto jsme jako ŠPVvznikli, jen proto jsem byl ochoten do tohoto projektu vstoupit. Dnešní držitelé včel jsou schopní diskutovat o věcech, které jsou nepodstatné nebo i jen čistě na virtuální bázi a chtějí být IN. Takové jsou skoro všechny internetové diskuze. Často i tady a to je fórum uzavřeno jen pro účastníky ŠPV. Člověk by skoro brečel, když vidí, jak až šílený propagátor třeba japonců skončí u šťavelky, to absolutní dno.
Jednoduché a univerzální řešení je jen to, které nám přímo říkají včely. To není žádné klišé.
Jde o to pochopit to, co je pro včelstvo, roj..... v daný okamžik normální a umět mu to umožnit. To je základ tezí ŠPV.
Chce-li někdo takto včelařit, musí jít za těmi, kteří to praktikují a ne jen o tom mluví nebo tuto cestu přímo nebo nepřímo diskreditují, pomlouvají.
Jen kdyby každý dokázal skutečné rozeznat toho, kdo má jen znalosti a kdo vědomosti.
Ano praxe je drahá škola, ale hlupáci do ní nechodí.


Právě proto jsem ještě souhlasil s tím seminářem a tam o tom bude řeč. Budo to o docela obyčejných včelařských věcech, které funguji.

Upřímně řečeno, já už ani nechci ty tzv. včelaře a různé rádo by výzkumníky vidět, ani o nich slyšet. U včel je mi mnohem líp a je to fakt zábava s nimi komunikovat a pozorovat je, učit se od nich.
Romane, tady také v mém bezprostředním okolí jsou "včelaři" na NULE a já se rozhodně nehroutím, ani nemám důvod. Spíš mi ty jejich patogeny pomáhají v mé selekci.
Jsou ale ty Vánoce, tak to uzavřu optimisticky.
BUDE LÍP.. To tady ale nejspíš zase budou běhat dinosauři.
ld


RE: Včelaření bez chemie - Miroslav Křížek - 21.12.2019 01:17 PM

je možné se ještě na zmiňovaný seminář přihlásit ?


RE: Včelaření bez chemie - Roman Smejkal - 21.12.2019 01:47 PM

Na dovysvětlenou dodám, že jsem přemýšlel, proč mají totální úhyny jak včelaři, kteří léčí a dodržují předepsaný postup a
zároveň včelaři, kteří léčí podle potřeby.Jednalo se o více včelstev. takže by zde měl být i relativně rozmanitý gen. materál.
Toto je stav u mých známých ve Starém Městě u UH.
Veterinární správa úhyny dává za vinu chem.ošetření na polích a proto tito včelaři zvažují radikální metody např.každoroční přemetání..


RE: Včelaření bez chemie - Tomáš Palata - 21.12.2019 03:32 PM

(21.12.2019 01:17 PM)Miroslav Křížek napsal(a):  je možné se ještě na zmiňovaný seminář přihlásit ?
Ne.


RE: Včelaření bez chemie - Jan Kadlec - 22.12.2019 11:42 PM

Škoda, taky bych měl o seminář zájem ...