Forum Šance pro včely
Grooming - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Léčebné prostředky (/forum-Lecebne-prostredky)
+--- Téma: Grooming (/tema-Grooming)

Stránky: 1 2 3 4
Všechny stránky


Grooming - František Kučera - 20.08.2019 09:23 PM

Zdravím přátelé.
Dovolil jsem si založit nové téma grooming. Vložil jsem do léčebných prostředků, neb je to "léčba" od včel samotných. Zde se to může probírat (Skaly, do poznávacích videí se to dle mě nehodí).
Na pozorování bych doporučil kapesní mikroskop (já mám tento), lze používat přímo na podložce na stanovišti.

Měl bych tedy první dotaz, poškozené (ukousnuté) nohy, krunýř, poznám, ale nejsem si jistý u kusadel. Dávám tedy fotky 4 kusů VD, mají poškozená kusadla?
Pro Skalyho: vyfotím nějaké VD s poškozenými nožkami, to je s tím mikroskopem vidět dobře.

VD č. 1
[Obrázky: 1.jpg] [Obrázky: 2.jpg]

VD č. 2
[Obrázky: 1.jpg] [Obrázky: 2.jpg]

VD č. 3
[Obrázky: 1.jpg] [Obrázky: 2.jpg]

VD č. 4
[Obrázky: 1.jpg] [Obrázky: 2.jpg]


RE: Grooming - Skaly - 21.08.2019 11:09 AM

Díky, něco v tomto duchu se hodí. Možnost zkonzultovat vlastní nálezy a postřehy.
Ten mikroskop umí i fotit?


RE: Grooming - František Kučera - 21.08.2019 11:59 AM

Fotit neumí, foceno mobilem z okuláru.


RE: Grooming - Ali - 21.08.2019 04:26 PM

Nemáte někdo zkušenost s tímto https://www.ipal.cz/p/bezdratovy-digitalni-mikroskop-wifi-usb-1000x/ ?
Tento by zřejmě zvládl obojí, i nosemu. A obrázky namístě do mobilu. Je tak ? Nějaký bych chtěl taky pořídit.


RE: Grooming - Rasťo 71 - 22.08.2019 08:57 AM

Mám podobný doma , po pripojení mi blbne notebook , a Wifinu nemá , a pochybujem že tento ju má .


RE: Grooming - Miroslav Macek - 22.08.2019 11:03 AM

Toto su klieštiky ktoré som pri rannej kontrole podložiek nezmietol do trávy ale zobral na pozorovanie lebo už voľným okom sa mi zdali volajaké ohryzené.
Nie je to kvalitná fotka (aplikacia lupa v mobile) ale poškodenie klieštkov je zjavné.
Nerobím si hneď ilúzie že moje včely vedia klieštika takto dokaličiť ale ktovie. Môže to byť aj od mravcov prípadne Šťúrika ktorého som na včelnici párkrát zazrel. Ikak je to z úľa Warré , tvrdou chémiou avartínom ošetrené naposledy 11.12.2017 , vlani 2x ekopol a tento rok zatial 1x ekopol 13.augusta. Spád VD za roky 2017 = 1600 , 2018=200 , doteraz 2019 = 60. Uvidíme aký to bude mať daľší priebeh.


RE: Grooming - Leoš Dvorský - 22.08.2019 12:28 PM

Groomingem jsou "nadána" všechna včelstva, ale v různé míře. CHceš-li mít jistou, namaž podložky nějakým potravinářským olejem nebo dokola podložky (olej navíc vyžene mravence). Samozřejmě jedna vlastnost nestačí k tlumení nebo nalezení rovnováhy ve včelstvo. JE TO POSLOUPNOST, KTERÁ ZAČÍNÁ NA ČESNĚ A TAKÉ TAM KONČÍ.
U použití chemie, a Ekopol z toho nevyjímaje, nejde ani tak o účinnost. Tedy kolik roztočů zahubí. Jde ale především o to, jak může narušit právě tu vnitřní ustálenou rovnováhu (když už ji včelstvo dosáhne- pak funguje zcela jinak, než lidé znají ze svých úlů, ta je ale velice křehká a chce včelaře), což bývá právě problém kyselin. ld


RE: Grooming - Miroslav Macek - 22.08.2019 04:04 PM

Pásik oleja dookola podložky robím keď sa tam objavujú mravce, teraz som ich tam nepostrehol. Toto včelstvo si žilo svoj život. Za celý rok som do neho v podstate nezasahoval , jedine odobral jeden plný nástavok medu.


RE: Grooming - Skaly - 23.08.2019 06:42 PM

Ve středu jsem objevil na česně trubce s deformovanými křídly. Zjistil jsem, že je jich tam víc. Jde o oddělek udělaný letos koncem května. Přikrmování moc nebere. Za dva týdny téměř netknutý roztok. aktivita malá, téměř nevylézají z úlu. Do úlu lozí vosy mouchy. Přesto se matka ozývá kvákáním, včely brání pokud se do nich chci podívat. Aktuálně spad kleštíka 0. Má smysl nějaké aktivita, která by včelám pomohla? Nebo aby spíše neohrozila okolní včelstva?
Vedle je včelstvo na 3 nástavcích 39*24, celkem klidné, aktivita na česně přiměřená. Právě probíhá grooming - někteří roztoči promáčknutí, shození světlí roztoči, spad cca 50 den. To včelstvo je letos bez zásahu, jen během července dodáno postupně cca 5l cukrového roztoku. Zatím jsem na česně neobjevil poškozené včely.
Další včelstvo mi poslal na jaře Pánbůh, usadili se v úle, který sloužil jako podstavech pro jiné včelstvo. Opět bez zásahu, zcela ponecháno Boží vůli, jen se dívám přes folii, vyjímečně nakouknu do podmetu a kontroluji spad (ten ale čistí mravenci, dnes jsem natřel olejem, tak uvidím). Nosí pyl a jsou aktivní. Zatím jen pozoruji.


RE: Grooming - Leoš Dvorský - 23.08.2019 09:31 PM

Vosy..... nevěstí nic dobrého. Je to divné. Matky kvákají v matečníku. To se mi nezdá. Otevři a uvidíš. Možná tam budou trubčice nebo neoplozená matka. Pak dej zprávu. Já tu nyní týden nebudu, ale kluci ti poradí. ld