Forum Šance pro včely
Ekopol - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Léčebné prostředky (/forum-Lecebne-prostredky)
+--- Téma: Ekopol (/tema-Ekopol)

Stránky: 1 2 3
Všechny stránky


Ekopol - Miroslav Macek - 29.07.2019 11:27 PM

(29.07.2019 12:26 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Sice nevím, co je ekopol, ale pokud je to přípravek na tlumení varroázy, vidíš, že byl zbytečný, protože tohle množství v září hravě zlikvidují groomingem. Roj může mít, při průmyslově apokalyptickém vedení včelstev (tak jak to dělá 99% majitelů včel), problémy až za rok (tedy pokud mluvíme jen o V.d.). ld

P. Dvorský dovolím si zareagovať na túto vašu vetu z inej témy.

Predpokladám že členovia ŠPV chodia aj na iné fóra kde sa o Ekopole píše ale ak náhodou nie tak podľa mňa si Ekopol zaslúži našu pozornosť. Dávno som tu ničím neprispel tak by som chcel trochu poinformovať. Neviem koľko je tu členov ktorý dokážu kódex a tézy ŠPV pretaviť do svojho prístupu k včelám do takej miery že dokážu včeláriť bez chémie alebo aspoň bez tvrdej chémie kde patrí amitraz, taufluvanilát prípadne bez kyselín ktoré patria k tej mäkkej. Opravte ma ak som tú tvrdosť zle zaradil. Ekopol by som zaradil k ešte mäkšej pretože je to len zmes štyroch druhov prírodných esenciálnych olejov- výťažkov aromatických bylín. Je to také jednoduché a účinné že ho vlani veľmi spochybňovali a hľadali v ňom aspoň stopy po tvrdej chémii ktorá vraj mala spôsobiť jeho účinnosť.
K môjmu ošetrovaniu chémiou. Ten tau...-gabon som nikdy do včiel nevložil. Kyseliny párkrát. A k amitrazu sa priznávam. Jeho množstvo sa však snažím minimalizovať ako sa dá a snažím sa ho použiť len keď je to nevyhnutné. Počul som už včelárov debatovať " bol v nich gabon a už som 5 krát dymil a stále padá". Toto je ozaj katastrofálny prístup. Ja som mal vlani na základe sledovania včelstiev, záznamov a kontrol spádu na podložkách dosť dobrý prehľad o stave VD v jednotlivých včelstvách. Vo všetkých som po medobraní použil Ekopol. Z niektorých padal dosť a niektorých málo. Tam kde padal veľa čo bolo cca 1/3 včelstiev som neskôr použil Avartin. Z tých kde padal málo som v niektorých na skúšku overenia Ekopolu tiež zapálil Avartín a účinnosť bola potvrdená (nepadal ani po Avartine) preto som do zvyšnej polovice včiel už Avartín nedal a teda ten 1x Avartín v cca polovici včelstiev bola moja jediná vlaňajšia tvrdá chémia. Tento rok to vyzerá s klieštikom celkom OK až na jedno včelstvo ktoré bolo riadne zamorené VD ale na základe záznamov viem prečo a už je to (dúfam) poriešené. Zatiaľ len Ekopolom keď po dennom prirodzenom spáde 30-60 ks po vložení Ekopolu začal padať denne 10 násobok prirodzeného a za 2 týždne ho spadlo cca 5500ks. Už padať prestal. Vo včelstve som zatiaľ nebadal príznaky DWV ani iných viróz. Momentálne testujem svoj Ekopol. Jednak preto že som tak trocha kutil a zároveň mám 100% istotu že v ňom nie je nič iné ako tie 4 oleje.

Viem o vplyve týchto voňavych preparátov na feromón matky čo spomínal Leoš ale volím cestu menšieho zla lebo bez toho zla to zatiaľ neviem.


RE: Ekopol - Leoš Dvorský - 30.07.2019 03:02 PM

Míro, to je v pořádku, že jsi se ozval. Každý se někde nacházíme, někam jdeme a dojdeme. Na tom není nic špatně. ld


RE: Ekopol - Oldřich Šlegr - 30.07.2019 10:36 PM

Ecopol pro včely je lék vyvinutý na základě přírodních složek. Producentem je Agrobioprom, Rusko. V důsledku provedených experimentů byla stanovena účinnost a spolehlivost činidla pro včely. Indikátory vylučování klíšťat až 99%.
(strojový překlad)
Většina včelařů v boji proti varroa se bojí používat drogy, které obsahují chemické prvky v jejich léčbě. Prostředky Ecopol pro včely se prodávají ve formě talířů nasáklých přírodními esenciálními oleji. Proto je vhodný pro příznivce ekologického ošetření varroatózy a acarapidózy. Navíc je léčivo doporučeno pro eliminaci voskového můry. Je důležité poznamenat, že med ze včelstev ošetřených Ecopolem lze jíst bez obav.
Ecopol se vyrábí ve formě pásků z dřevěného materiálu o velikosti 200x20x0,8 mm. Barva béžová nebo hnědá. Vůně přírodních éterických olejů. Desky jsou hermeticky zabaleny do fólie a polyethylenu v balení po 10 kusech. Pásy jsou potaženy účinnou látkou, která se skládá z: t

esenciální olej z koriandru - 80 mg;
tymiánový esenciální olej - 50 mg;
esenciální olej z hořkého červeného dřeva - 30 mg;
esenciální olej z máty peprné s vysokým obsahem mentolu - 20 mg.

Ekopol kupovat orig ruský, nekupovat ukrajinskou verzi Ekopolu, prý je vylepšen o nějaké chemické srágory navíc jako antibiotika atd. a není tak dobrý v účinosti jako origo ruský.


RE: Ekopol - Leoš Dvorský - 31.07.2019 08:19 AM

Oldřichu díky za info. Moje názory na tyhle berličky už ale znáte. Jakmile se o ně začně člověk zajímat, přestane se zajímat o včely a nemůže vidět skutečné problémy, poznat slabá místa. Moje cesta je už nějakou dobu jiná. Myslím, že ty jsi byl v lednu na semináři, který pořádal Tomáš s Martinem a tam jsem vám některé postupy ukazoval. Ale, jakýkoliv paušální postup je v zásadě špatný, ať už člověk používá cokoliv. ld


RE: Ekopol - Miroslav Macek - 31.07.2019 10:07 AM

Z môjho príspevku vidieť že sa snažím nepristupovať k včelám ako tá sekačka na trávu spomenutá v tézach. Myslím že to je asi hlavný dôvod prečo som za Ekopol dostal od Leoša palec hore. Pre mňa by bol obrovský úspech keby sa mi podarilo dostať zo stavu ošetrovania: Ekopol všade a Avartín bodovo do stavu: Ekopol bodovo a ostatné nič. Ale ani to "nič" by sme tiež asi nemali brať ako dogmu. Keď treba urobiť nejaký zásah tak treba...

A samozrejme snažiť sa uplatňovať vo vedení včelstiev ďaľšie body z téz.
Ale opäť asi nie dogmaticky. Ak je tento rok príliš veľa "cementového" medu tak sa treba tomu prispôsobiť.


RE: Ekopol - Leoš Dvorský - 31.07.2019 11:48 AM

Míro, já tě ani nikoho jiného nesoudím a tebe ani nepodezírám z nějakého špatného úmyslu. Každý přeci dělá v danou chvíli to nejlepší, čeho je schopen.
Jinak pokud jde o "cemenťák", tak stačí udělat to,co jsem popsal před léty v jedné z přednášek a to je využívat MK nebo něco obdobného. Mně takto uložily včely cca 20-30 kg cemenťáku nad MK a okolo plodu. Včelám to vůbec neuškodilo protože měly k dispozici lehce stravitelný med. Samozřejmě, ne vždy to člověk může odhadnout, ale dá se. Přeci víme, jak včely ukládají zásoby. Myslím si ale, že lidé mnohdy mají vrásky jen z medovice a někdy si to s tím kamenným medem pletou. Letos ale na některých místech je. Včelaři se ale s tím už naučili zacházet (každý 4 tý den musí ven- na dně buňky se objeví taková malá jiskřička). ld


RE: Ekopol - Oldřich Šlegr - 31.07.2019 02:46 PM

/Myslím, že ty jsi byl v lednu na semináři, který pořádal Tomáš s Martinem a tam jsem vám některé postupy ukazoval. Ale, jakýkoliv paušální postup je v zásadě špatný, ať už člověk používá cokoliv. ld/
Leoši vím, že si někdy připadáš jako v tom přísloví " Házet perly sviním " ale věř, že tomu tak není, skutečně si vážím, že se dělíš o své celoživotní včelařské zkušenosti a předkládáš je tak říkajíc na stříbrném talíři, věř nic ze školení nepřišlo na zmar a neupadlo v zapomnění, předávám to dál vnukovi který má ještě čistou nezkaženou a vstřícnou mysl, jak nenapsaná kniha.
Je třeba si uvědomit velký zkušenostní rozdíl mezi zdejšími zaslouženými včelmistry pro ŠPV a nováčky, a také se někdy něco nepovede, nestihne z různých důvodů a sám jsi jako včelmistrovský praktický profesor, který pracuje na vylepšení včelích vlastností již defakto druhou včelařskou generaci říkal, že i včelstvo
s dobrými vlastnosti může mít ve svém rozvoji slabou krizovou chvilku, kterou je třeba včas rozpoznat a včelstvu vhodným způsobem pomoct, brličkou nebo biotechnickým opatřením atd. Tímto zde nechci horovat za Ekopol jen si myslím, že by ti co budou z výše uvedených důvodů občas potřebovat nějakou tu berličku použít a použijou Ekopol zde mohli něco o něm napsat. Aby okénko o Ekopolu dostalo do vínku nějaké praktické zkušenosti


RE: Ekopol - Leoš Dvorský - 01.08.2019 06:11 PM

Oldo, ujišťuji tě, že si nic takového nemyslím. To o těch perlách. Bylo by asi dobře, aby ti, co ho používají něco napsali více. To proč některé věci opakuji snad už po sté možná napíši do interních. ld


RE: Ekopol - Oldřich Šlegr - 11.08.2019 01:12 AM

I když nemám dostačující zkušenosti s používáním ekopolu abych zde mohl dělat nějaké hodnocení, napíši zde pár postřehů z jeho použití letos v dubnu, po usazení dvou oddělků do našich ležanů senior, monitorovali jsme na podložkách cca 2 kleštíky denně a nějaké přisáté na včelách a u obou odělků začla navíc probíhat akutní nosema , dále jsme nevěděli kolik kleštíka je v zavíčkovaném plodu, tak jsme se rozhodli použít ekopol u obou oddělků.
Ekopol jsou dýhové pásky v počtu deset kusů, když přičichnete je to jako když se nějaká dáma či pán silněji navoní, když jsme otevřeli thymovar a přičichli tak to bylo tak desetkrát silnější vůně, spíš smrad, jako když vás někdo praští do nosu musíte ucuknout, takže jsme zvolili raději ekopol. V každém oddělku bylo zhruba 7 plástů 39x24 plodu ze 75% zavíčkovaného, celkem 22 spřažených rámků 39x24 po dvou nad sebou utvořio 11 rámků 39x48, silnější oddělek obsedal 1,5 nástavku a plodoval ve spodním nástavku a druhý slabší odd. plodoval v horním nástavku, toto uspořádání plodování i pořadí rámků jsme zachovali i při přendání do ležanů, do každého oddělku jsme použili 2 pásky ekopolu a to tak že jsme je rozstřihly na půl a s ohledem na velmi vysoké rámky vložili ob uličku do plodového hnízda, kleštík po týdnu zmizel a již jsme ho nepozorovali, v druhé polovině června jsme využili plodové přestávky a vyřadily staré 2 černé rámky po vyběhnutém dělničím plodu, na rámcích zbyl jěště zavíčkovaný trubčí plod, tak jsme provedli odvíčkování a kontrolu kleštíka 100 buněk z každé strany jsme s vnukem detajlně prohlédli s výsledkem 0 kleštík, daší postřech je, že ekopol poměrně rychle vyčichne po týdnu tak na 50% po 3 týdnech skoro na 0% vůně, máme dojem, zdůraznuji dojem že, že působí proti nosemě, na zavíječe voskového, naopak bych řekl moc nepůsobí.
Olda a vnuk Pepa


RE: Ekopol - Oldřich Šlegr - 11.08.2019 03:16 PM

Ještě dodám, Ekopol se mi zatím jeví jako přírodu nejméně ekologicky zatěžující berlička, pro včelky, včelaře a med jako léčivou potravinu, která je vyráběna z léčivých bylin pro včely.


RE: Ekopol - Miroslav Macek - 12.08.2019 11:43 PM

Asi tak ako píše Oldřich dědvlkú. Tá vôňa je naozaj veľmi príjemná. Neviem čo by ste o Ekopole ešte chceli vedieť. Za mňa len to že je účinný. No nie každý to potvrdzuje. Poviem to trochu obrazne, možno je to blbosť, ale ak sú niekoho včely/klieštik zvyknuté na podstatne silnejšiu medicínu tak nejaký Ekopol u nich nemusí zabrať. Na slovenskom fóre bol vlani dosť rozoberaný a mnohí ho zatracovali snáď aj preto že je z Ruska. Už som niekde spomínal že sa v ňom snažili nájsť amitraz. A niečo v niektorej šarži našli. Ale boli to vraj len zanedbateľné stopové množstvá. Aby som vylúčil podozrenie že za účinnosťou Ekopolu je hoc aj stopové množstvo amitrazu, namiešal som si z esenciálnych olejov svoj Ekopol a predstavte si že tiež krásne vonia a klieštik po ňom padá.


RE: Ekopol - Rasťo 71 - 15.08.2019 11:04 PM

Ekopol testoval Ing . Jaro Gasper 3 roky= 3 sezóny na Ústave včelárstva v Liptovskom Hrádku , výsledky odreprezentoval na medzinárodnej konferencii v Moskve tento rok na jar.
[attachment=1896]
[attachment=1897]


RE: Ekopol - Leoš Dvorský - 07.09.2019 08:20 PM

Tak jsem si před měsícem pořídil EKOPOL ze SR. Jedno balení na 5 včelstev. Dal jsem ho do včelstev o síle 6NN. 5NN (2x), 4NN a 3NN.
Výsledky asi nebudou relevantní, protože u mne nyní už není skoro plod a holky to balily už před tím měsícem.
Tedy:
1) rozdíly v přirozeném spoadu s kontrolními včelstvy (bez chemie) prakticky žádné (to ale nemusí být vinou EKOPOLU), rozdíly v jednotkách ks na obě strany.
2) grooming - totéž jako v bodě 1).
3) jako plus vidím, že včelstvo není cítit jako u thymolu a nezaznamenal jsem zvýšené slídění.
4)Bohu žel nemohu potvrdit, zda omezuje plodování, protože se u mne už prakticky nevyskytuje. I u oddělků vybíhá poslední plod, někde už je venku a nový není.
5) Zde mohou pomoci ostatní, kteří jej používali a dívali se. Kdyby ale způsoboval přerušení plodování, dalo by se s ním dobře pracovat právě v září nebo v průběhu sezony.
6) Nyní největší negativum. Já běžně včelstva pozoruji a diagnostikuji dle chování a především stupně i druhu počkozených včel (jsou-li). Tím trávím dost času. U těchto 5-ti včelstev, kam jsem EKOPOL dal jsem měl tendenci je vůbec nepozorovat. V podvědomí bylo, PROČ. Prostě ta sekačna na trávu se mi vkrádala do mysli. Ze začátku mi to dalo trochu přemáhání.
Tož asi tak, víc jsem nestihl.ld


RE: Ekopol - Oldřich Šlegr - 08.09.2019 02:58 AM

Přidám svoje postřehy z dalšího použití Ekopolu,u nás včelstva plodovala ještě v půli srpna a dostala se pod tlak kleštíka, samozřejmě lví podíl na to má i naše vedení včelstev, o tom proč a jak někdy jindy a v jiném chlívečku.
Ekopol jsme použili u tří včelstev jedno obsedá v přepočtu na nástavky 39x24 3,5-4 nástavky a zbylé dvě 2,3-2,5 nástavku, Ekopolu jsme použili téměř dvojnásobné množství co Leoš s ohledem na velmi vysoké rámečky a celkově obrovské plodište v ležanu, pásky Ekopolu jsme podélně roztíhali a vložili svisle do uliček vždy ob jednu uličku, tedy do každé druhé, takto jsme pokračovali i na zásobních plástech po stranách plodiště které včely obsedaly, spad kleštíka se zvýšil na 3,5 násobek spadu bez léčení, každý další den byl spad o něco menší až s ustálil po cca 6 dnech léčby na 50 % spadu kleštíka ze spadu prvního dne léčby,s ohledem na první použití Ekopolu na jaře, kdy Ekopol poměrně rychle vyčichal, jsme Ekopol pásky po 13 dnech léčby vyměnily za nové spad kleštíka se opět 3,5 násobně zvýšil tentokrát počítáno z vyžšího ustáleného 50% spadu léčebného,pokud dobře počítám ( 50 x 3,5 = 175 : 100 = 1,75, 50:1,75 = 28,6 %)znamená to, že z počáteční stoprocentní daná léčebná účinnost Ekopolu, klesla na pouhých 28,6 % a to možná už po 6 dnech!
Tak 70% kleštíka může zalést zpět na plod a množit se. Podle mého laického názoru aby léčba měla nějaký efekt při plodování včelstva, je potřeba pásky vždy po osmi dnech vyměnit za nové čerstvé, a to 3x po osmi dnech, aby se pokryl celý plodový cyklus včely a trubce a tím i zabránilo kleštíkovi v množení.
Ve středu vložená druhá dávka Ekopolu, čtvrtek konečně dorazil po 4 týdnech čekání kapesní mikroskop, v pátek při počítání spadu odběr 20 ks kleštíka na včelstvo pro prozkoumání pod mikroskop, spad kleštíka se snížil o jedu třetinu od vložení Ekopolu ve středu, po podrobné a dukladné prohlídce vzorků kleštíků pod mikroskopem zjištěno (v pátek ½ a v sobotu druhá ½), že z cekového spadu kleštíka se o 25% postaraly včelstva sama,( samé ukousané nohy kleštíků pouze jeden roztržený,) další postřeh je, ze asi 12% zkoumaných vzorků kleštíka bylo schopno neplnohodnotného pohybu i za dalších 24 hodin po odebrání, také další vzorky cca 10% kleštíků na podložkách bylo pohyblivých přilepilo se na pasek natřený j. olejm po ovodě podložek, z pátku na sobotu výrazný pokles spadu kleštíka, bude zřejmě mít příčinu v chladném počasí a tím ve sníženém odpařování z pásků ekopolu.
1 sáček obsahuje 10 pásků Ekopolu a stojí 5,5 Euro + poštovné Slovensko, každopádně z výše uvedených postřehů se mi jeví jeho použití v horším světle než při prvním použití letos na jaře.

Olda a vnuk Pepa


RE: Ekopol - Oldřich Šlegr - 08.09.2019 10:51 AM

Po vyzkoušení ekopolu zatím z mého pohleddu hodnotím takto:
+ zdravotně nezatěžuje včely a včelaře, +neměl by zatěžovat med a včelí produkty, toto tvrzení je ovšem nutno dokázat praxí
+ někdo může považovat za výhodu, jeho rychlé vyčichání a snižování účinost, nezasmradí vám na dlouho celý úl
- někdo může považovat za nevýhodu jeho rychlé vyčichání a snižování účinosti
- u mě v ležan úlech vyžší spotřeba lečiva
- při plodování 3x ošetření pro jeho rychlou ztrátu ůčinosti
- neschválené léčivo pro ČR
- vyžší finanční náročnost, oproti konkurenčním léčivům

Pro utvoření názoru na Ekopol je u mě zatím příliš brzo, je třeba použít opakovaně, pro potvrzení, či vyvrácení tvrzeních o Ekopolu.
Já s vnukem se ale budeme spíše věnovat poučením z chyb a nedostatků, kterých jsme se dopustily při ošetřování včelstev a pokusům o jejich odstranění, ať ty berličky nemusíme v budoucnu používat.
Olda a vnuk Pepa


RE: Ekopol - Rasťo 71 - 10.09.2019 12:02 AM

(12.08.2019 11:43 PM)Macek napsal(a):  . Na slovenskom fóre bol vlani dosť rozoberaný a mnohí ho zatracovali snáď aj preto že je z Ruska. Už som niekde spomínal že sa v ňom snažili nájsť amitraz. A niečo v niektorej šarži našli. Ale boli to vraj len zanedbateľné stopové množstvá. Aby som vylúčil podozrenie že za účinnosťou Ekopolu je hoc aj stopové množstvo amitrazu, namiešal som si z esenciálnych olejov svoj Ekopol a predstavte si že tiež krásne vonia a klieštik po ňom padá.
V Ekopole sa nič nenašlo ! Bol to len HOAX ! Dovozca písomne napadol publikovaný rozbor , a žiadal predložiť písomne všetky namerané hodnoty + postup ako sa ku tomu to laboratórium dostalo , a výsledok ?
Z internetu boli okamžite stiahnuté všetky publikované dôkazy , a prislušné laboratórium sa hrá dodnes na mŕtveho chrobáka ..........lebo Rusi zasa predbehli svet !
Apropó , napadlo vás koľko gramov resp. kilogramov čerstvej vnate by ste museli dať do úľa aby sa uvolnilo potrebné množstvo tj . hmotnostný ekvivalent silíc ktoré sú obsiahnuté v jednom pásiku Ekopolu ?


RE: Ekopol - Leoš Dvorský - 10.09.2019 10:47 AM

Rosťo jaké máš osobní zkušenosti s Ekopolem ty? Zajímalo by mě, jestli omezuje plodování jako thymol. Když se používají ty různé berličky nejde zdaleka jen o účinnost, ale také (a někdy především) vedlejší účinky. Na to se zapomíná. Díky. ld.


RE: Ekopol - Miroslav Macek - 10.09.2019 06:34 PM

Z môjho pozorovania sa mi zdá že plodovanie potláča. Možno som tomu dopomohol aj ja keď som cukrom dokŕmil plodiská v ktorých bolo dosť melecitóznych zásob a matky nemali kde klásť... Cez víkend som som pozrel do pár včelstiev a v dvoch som nenašiel plod žiadneho veku ani vajíčka. Normálne som sa zľakol a hľadal matky. Našiel som ich rýchlo, mali tohoročné značky. Ak na to obmedzenie pozrieme zpohľadu množenia klieštikov tak to je asi dobré nie? Len aby bolo dosť dlhovekých včiel.

Rasťo o čistote Ekopolu a jeho účinnosti nemám žiadne pochybnosti. Overil som si to aj na tom doma vyrobenom. Čerstvú vňať netreba, oleje sa dajú kúpiť.Smile


RE: Ekopol - Oldřich Šlegr - 10.09.2019 09:09 PM

Tak maximální omezení plodování hlásíme i mi. sice jsme nekontrolovali rámky rozebíráním, ale máme přes celou zadní stěnu ležanů okna s plexisklem, pak 2 cm polystyren a přesto okenici, celou sezonu kontrolujeme kde mají včelky plodové nízdo a jak je velké, tak že položíme dlaň na plexisklo kde mají plod je plexisklo krásně teplé
a nyní studeno nemají plod = netopí, ale je třeba vzít v úvahu, že jsme ukončili krmeni 2 dny před 15 denní léčbou Ekopolem
Olda a vnuk Pepa


RE: Ekopol - Rasťo 71 - 10.09.2019 09:13 PM

Ja som teraz dal fotopostup aplikácie Ekopolu do včelstiev , zajtra idem na včelnicu a nafotím tam aj spády . Dal by som aj sem fotopostup , ale sem keď dám obrázky tak zachvíľu si miniem priestor pre ďalšie obrázky . Ak máte nápad ako by som ten postup zverejniť aby Vám bol prístupný tak to sem dám .
Z Ekopolom liečil minulý rok celú sezónu môj žiak , a všetky včelstvá mu vyzimovali v parádnej kondícii.


RE: Ekopol - Oldřich Šlegr - 16.09.2019 09:24 PM

Ve středu dorazil ze slovenského eshopu nový Ekopol akorát včas aby jsme mohli použít k třetímu vložení do úlů a pokrytí celého plodového cyklu včelstva, po rozbalení výrazně silnější vůně lečebných pásků nás upozornila, že je něco jinak, na sáčku datum výroby 3/2019 naštěstí jsme ještě nevyhodily starý sáček od předtím použitých pásků Ekopolu na něm datum výroby 2017 sice měl trvanlivost do 2020, ale podle výrazně slabší vůně pásků se nechá předpokládat i slabší účinek léčiva, údaje na sáčku Ekopolu byly nezmrznout a nenechat působit teploty nad 21 stupnů, když vezmu v úvahu co zde bylo za pouštní 40 st. teploty v minulých letech.
Vyplatí se tedy kupovat co nejčerstvější Ekopol starší balení 3-4 roky pokud možno nekupovat, hrozí ztráta účinnosti léčiva !
Letos Ekopol pořádně otestuji, nejsilnější včelstvo je pod pořádnýn tlakem, probíhá varoáza, názorně vidíme jak vypadá namnožení kleštíka krmením v srpnu,
že včelstvo používá trubce jako první linii obrany ( školení Turnov 2019, Leoš) trubčí hoši držely obranou linii včelstva dobrých 70% doby boje a 95% jich padlo pro včelstvo. Po třetím vložení Ekopolu ve středu, konečně místo růstu poškozených trubců a včel úbytek z 75 na 50, pak 30, včera 15, dnes 30, na česně odpoledne při proletu i jindy vypadají normálně, zdravě žádná nemocná, nic nevynáší, asi si zvykli, že jim to ráno vždy v podmetu uklidím, od začátku léčby ekopolem před 24 dny napadalo cca 2800 kleštíků 1 úl , další postřeh je u Ekopolu se starším datem výroby po vložení pásků s léčivem, se každý den spad kleštíka o něco snížil u nového Ekopolu r.v. 3/2019 se spad jakoby zvyšuje, odečty po vložení : 300, 240, 270, 280, 290. (nejvíce postižené včelstvo)
Všecha 3 včelstva měla tendenci znova začít plodovat, po odstranění zateplení stropu to vypadá, že jsme jejich úmysl plodovat přibrzdili, nosí tak 1/4 pylu než při zateplení.
Olda a vnuk Pepa


RE: Ekopol - Oldřich Šlegr - 18.09.2019 08:19 PM

Podezřívali jsme Ekopol, že nezabíjí všechny Kleštíky, protože některé byli schopné pohybu a ještě lezli i po 24 hodinách u odebraných vzorků pod mikroskop, které jsme prohlížely až druhý den, ze zvědavosti jsme udělali tento pokus:
Na malý talířek po obvodě natřený olejem, jsme vybrali z podložek z léčebného spadu po Ekopolu 10 ks kleštíků kteří ještě lezli po podložce odnesli domů do tepla a nechali na talířku 48 hodin, pak zkontrolovali vzorek - všech 10 kleštíků mrtvých , ani se žádný nesnažil utéct v oleji po obvodu talířku nebyl ani jeden, takže podezření se nepotvrdilo a Ekopol působí a to i na ty kleštíky, které jsme odnesli domů mimo dosah Ekopolu,
asi záleží na tom jak který kleštík si moc čuchne, jak daleko je od léčebných pásků. Olda a vnuk Pepa


RE: Ekopol - Dana Krupová - 19.09.2019 06:22 PM

(10.09.2019 09:13 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Dal by som aj sem fotopostup , ale sem keď dám obrázky tak zachvíľu si miniem priestor pre ďalšie obrázky . Ak máte nápad ako by som ten postup zverejniť aby Vám bol prístupný tak to sem dám .

Skús cez https://photos.google.com/albums . Vytvor tam nový album, vygeneruj naň linku a tú napíš do príspevku.
Prikladám obrázok


RE: Ekopol - Ján Cibuľa - 15.10.2022 10:01 PM

(16.09.2019 09:24 PM)Oldřich Šlegr napsal(a):  ...u Ekopolu se starším datem výroby po vložení pásků s léčivem, se každý den spad kleštíka o něco snížil u nového Ekopolu r.v. 3/2019 se spad jakoby zvyšuje, odečty po vložení : 300, 240, 270, 280, 290....
Olda nechcem ti brať optimizmus, ale ten skôr vyrobený Ekopol bol asi len s olejčekov a tie s časom vyprchali, preto mohla klesať účinnosť...vraj už začali do Ekopolu dávať flumetrin...

aj samotné oleje dokázali rozhádzať komunikáciu v úli (a klieštik rozhodne nezabíjali, len z včiel omámený padal) ale "flumetrin"? ... to už potom bol iný killer...
prečo sa to volalo "ekologický prípravok"...Huh