Forum Šance pro včely
Péče letošní o oddělky - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Péče letošní o oddělky (/tema-Pece-letosni-o-oddelky)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Všechny stránky


RE: Péče letošní o oddělky - schützmeister - 10.05.2019 10:53 AM

Letos bude chov pozadu - zatím nemám ani misky.
Pak se to logicky nedaří.
Rojáky jsou jistota.


RE: Péče letošní o oddělky - Ali - 10.05.2019 07:27 PM

Já dělal oddělky teprve dnes, misky ve dvou po jedné. Chtěl jsem původně dělat Taranovy (loni mi bezva jely), v takovém počasí teda ne. A tak jsem je v ležanech přirozeně rozpůlil.
Letošní začátek se mi úplně nezdál. Leoš mě hezky upozornil ať vyčkám, plod bude, a dnes jsem ve čtyřech dělil ve dví 11 plástů 42/35. No takové včely jsem měl naposledy před 30 lety.
Že jsou hodňoučké, je to pokochání, otevřít těch 17 plástů naráz, když se vyběhnou podívat nahoru co se děje. Škoda, moh´jsem to vyfotit a hodit sem.
Rouby vložím až za týden, kde budou misky. Matky nehledám ani nekontroluju. Dyť je v tom chumlu nemůžu ani najít.


RE: Péče letošní o oddělky - DamianOrlok - 22.05.2019 12:08 PM

Rád bych se zeptal, zda mám letošní zakoupené oddělky na podzim a v zimě krmit, nebo jim nechat medovicový med, který údajně není ideální a může způsobovat kálení do úlu. Jarní snůšku už nestihnu, oddělky budou v průběhu června.
Toho přikrmování se bojím, přece jen zima na medu je pro včelky lepší.
Moc děkuji.


RE: Péče letošní o oddělky - schützmeister - 22.05.2019 06:24 PM

Letos bych na medovicový med nespoléhal.
Jestli bude, bude to spíš zázrak.
Počasí mšicím nepřeje.


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Růžička - 22.05.2019 08:24 PM

Loni jsem řešil stejnou otázku, ale nebylo zbytí- oddělky krmit, krmit a krmit . Tedy postupně od června do půlky srpna, pak jsem dodal cca 14 kg cukru v roztoku na 3x.Během srpna a září si taky něco donesly a zimovaly na 1VN 39x24. Bez problémů až do jara .Oddělky jsou slabé na to, aby si donesly dost prvním rokem.


RE: Péče letošní o oddělky - DamianOrlok - 24.05.2019 01:04 PM

Tak osud rozhodl za mě, včera se mi podařilo chytit 3 velké roje a už jsou v japončíku. Do startu jsem jim dal kus těsta, zbytek si snad už nanosí...
Zřídil jsem skupinu "Japonské úly" na Facebooku, jste srdečně zváni: https://www.facebook.com/groups/2046526008973284/


RE: Péče letošní o oddělky - František Kučera - 06.07.2019 11:28 PM

Zdravím.
V jednom oddělku se zřejmě špatně oplodnila matka. Je tu ve větší míře zakladené trubčí dílo a i na dělničím díle plod víčkují také jako trubčinu. Také je zde stále nápadně více trubců. Matka tu je, viděl jsem ji. Aktuálně obsedá 5 rámků.
Oddělek jsem vytvářel 30. května, 9. června jsem vylámal nouzové matečníky a vkládal štěpy vajíček z chovného včelstva, 25. června se matka líhnula.
Je vhodné oddělku ještě vkládat vajíčka pro odchov nové matky?


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 08.07.2019 08:36 AM

Prosím o radu, jak dlouho se má krmit oddělek (krmím roztokem).
Je slabší o síle necelého nástavku.
Krmit až do podzimu a nebo jen do konce července ??
Děkuji RS.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 08.07.2019 09:42 AM

Romane, záleží co chceš docílit a co je možné. Má to být jen oddělek se záložní matkou nebo oddělek, který v příštím roce doroste v e včelstvo. U včel je všechno jiné než u lidí. Zatím co hlavní včelstva zde jsou již ve stadiu poklidu a klidně by přežila i zimu, oddělky stále bojují o své bytí. Osobně bych je nekrmil ale podněcoval, to je zásadní rozdíl. Jde o to, aby měly do konce září alespoň sílu plně obsednutelného nástavku (míněno 2/3 L), případně i celý podmet. Proto potřebují trvalý, ale malý přínos sladiny a pylu. V polovině září jim dávám celý nástavek zavíčkovaných zásob a tím se vše zpomalí a ony přejdou také do zimního klidu. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 08.07.2019 09:48 AM

(06.07.2019 11:28 PM)ferokulda napsal(a):  Zdravím.
V jednom oddělku se zřejmě špatně oplodnila matka. Je tu ve větší míře zakladené trubčí dílo a i na dělničím díle plod víčkují také jako trubčinu. Také je zde stále nápadně více trubců. Matka tu je, viděl jsem ji. Aktuálně obsedá 5 rámků.
Oddělek jsem vytvářel 30. května, 9. června jsem vylámal nouzové matečníky a vkládal štěpy vajíček z chovného včelstva, 25. června se matka líhnula.
Je vhodné oddělku ještě vkládat vajíčka pro odchov nové matky?

Osobně bych udělal raději oddělek nový z celého nástavku plodu a včel, nejlépe na jiném stanovišti, abych nevyvolal loupež. Počítej za kdy se políhnou včely od nové matky a jak dlouho ještě budou žít ty, které jsou ve starém oddělku. To dává hodně velkou naději, že se toho ten oddělek ani nedožije. ld