Forum Šance pro včely
Péče letošní o oddělky - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Péče letošní o oddělky (/tema-Pece-letosni-o-oddelky)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Všechny stránky


Péče letošní o oddělky - Veronika Hajníková - 14.06.2018 11:18 AM

Dobrý den, mám čtyři nové (červnové) oddělky (pět rámků L 2/3), z Leošových stránek jsem si stáhla návod - Jak můžeme ošetřovat letošní oddělek. Ráda bych se zeptala pana Leoše nebo i dalších zkušených včelařů, zda tento návod odpovídá vašim aktuálním zkušenostem. Jde mi například o to, že v návodu uvádíte ošetření včelstva KM ale ve vaší přednášce zase říkáte, že byste oddělky neošetřoval. A jsou tu i jiné věci, takže svůj dotaz zkusím trochu zpřehlednit.

1) léčení - mám léčit oddělek KM preventivně nebo jen v případě potřeby? Jak poznám, že je potřeba léčit?
2) krmení - čím nejlépe oddělek přikrmovat, když nemám k dispozici medné plásty z jiných včelstev. Odhaduji že asi těstem, ale dá se nějak říci jaké množství?
3) prohazování rámků - v návodu uvádíte přemísťování rámků s plodem do přidaných nástavků a ve videu zase říkáte, že je to nejlepší způsob jak si rozšířit kleštíka. Jak to tedy je?

Moc děkuji za odpověď..


RE: Péče letošní o oddělky - Kocidzin - 14.06.2018 08:26 PM

Já se taky jako zacinajici připojuji k výše uvedeným dotazum. Veronika asi urcite myslela toto vide:

1) mám pocit, že preventivní léčení nemá smysl, pouze v případě potřeby, tedy pokud je na včelách kleštík (nebo je spad na monitorovací podložce). Preventivně léčit může jen někdo, kdo nechodí ke včelám, ale vše plánuje někde z kancelaře, tedy neví o mých včelách mnoho, ale jde mu jen o dotace na lečiva...

2) když nemám medné zásoby, které bych mohl dát oddělku, pak asi cukrový rostok. Loni jsem dával 1:1, kilo cukru a litr vody. Rozpustene nalit do krmitka, krmit cca 1x za 3 dny. Vím, že cukr není nejlepší, ale když med není, prece je nenecham umirat v zime hlady. Letos jsem na tom už lépe, ale stejně nemám medne zasoby pro všechny nové oddělky, takže dostanou i trochu cukru.

3) Nedostavene ramky (prazdne rámky) dávám co nejblíž k ose (stredu - hned vedle plodu), nejsem si jistý, ale až budu mít dva nástavky, tak nedostavene rámky (zase vedle plodu, který je v ose) dolu. Chce to obcas opatrne nakukovat pres folii (dám treba o dva rámky mene, abych videl) nebo pres ocko.

Neber(te) to, co tady píšu za odpověď, je to jen můj přístup a můj pohled na věc na základě (snad spravných a aktuálních) informací zveřejněných v různých vláknech zde na foru. Leoš nebo jiný zkušený se brzy ozvou. Smile


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 14.06.2018 10:05 PM

Péče o oddelky spočívá v krmeni krmeni ještě jednou krmeni a pak rozšiřování. Oddelek za současné snusky musí být krmen. Používám invertni těsto nekazi se, vcelam nevoní tak je nižší riziko loupeže. A hlavně testem vcely tzv neulejete. Když se dává tekutého moc zaplní si tím všechny buňky a matka nemá kam klást. Na teste hezky staví a berou si ho jen kolik potřebuji . Pozor na jednu věc těsto v 2,5 kg pytliku se používá jinak než 15 kg kostky.
Preventivní léčení není nutné hezky počkejte až bude oddelek bez plodu a pak použijte léčení. Pouze v případě silného napadeni bych to nějak těšil již teď. Ramky neprehazuji ať staví co potřebuji pouze při přidávání druhého nastavku prevesit jeden či dva plasty nahoru do středu nastavku. Zbytek stavba. Jo a v září je nakrmil tekutym krmenim


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 14.06.2018 11:23 PM

(14.06.2018 11:18 AM)Veronika napsal(a):  Dobrý den, mám čtyři nové (červnové) oddělky (pět rámků L 2/3), z Leošových stránek jsem si stáhla návod - Jak můžeme ošetřovat letošní oddělek. Ráda bych se zeptala pana Leoše nebo i dalších zkušených včelařů, zda tento návod odpovídá vašim aktuálním zkušenostem. Jde mi například o to, že v návodu uvádíte ošetření včelstva KM ale ve vaší přednášce zase říkáte, že byste oddělky neošetřoval. A jsou tu i jiné věci, takže svůj dotaz zkusím trochu zpřehlednit.

1) léčení - mám léčit oddělek KM preventivně nebo jen v případě potřeby? Jak poznám, že je potřeba léčit?
2) krmení - čím nejlépe oddělek přikrmovat, když nemám k dispozici medné plásty z jiných včelstev. Odhaduji že asi těstem, ale dá se nějak říci jaké množství?
3) prohazování rámků - v návodu uvádíte přemísťování rámků s plodem do přidaných nástavků a ve videu zase říkáte, že je to nejlepší způsob jak si rozšířit kleštíka. Jak to tedy je?

Moc děkuji za odpověď..

1) Upřímně řečeno, to je proto, že ne každý v určitou dobu jsme pro určitou informaci dorostli.
Nesetkal jsem se začátečníkem, který by zvládl vedení včelstev bez chemie ihned. To říkají ti tzv. dušičkáři, kteří v dobré víře působí myšlence a praxi vedení včelstev co nejblíže přírodě velké škody a pak jsou zklamáni a někdy se z nich i stávají ti nejzarputilejší škůdci této cesty.Málo kdo je tak veliký, že si přizná, že něco neumí. Je skutečně jen hrstka lidí, kteří tímto směrem žijí beze zbytku. Včelařit blízko přírodě je velmi komplexní záležitost a vůbec to není třeba o tom v čem včelařím.
Ten návod je určen tedy především pro začínající, aby neuškodili okolí. Již jste také asi dorazila k mému výroku, že nesmíme ohrožovat své okolí. Pokud to ještě neumím, je třeba být opatrný. Víte já včelařím letos 55 sezónu a k této cestě se vlastně dostávám celou tuto dobu postupně. Třeba od r. 1992 jsem zavedl mednou komoru(vše má samozřejmě svůj náběh ,dobu ověřování, to bylo před tím a je to popsáno jak.........), od r. 2005 volnou stavbu tehdy u 100ky včelstev..... atd, atd. Vše mělo svůj náběh a také včelaření bez chemie. Na rozdíl od vás jsem tehdy neměl prakticky možnost se o někoho opřít a vyzobával jsem si jen zrníčka z praxe druhých, ale především té své, svých zkušeností.
Ano já to už nedělám protože už mám v sobě určitý algoritmus, podle kterého postupuji, rozpoznám které včelstvo má jakou strategii přežití.... Je to určitý program. To vše se dá naučit, ale nejde se to naučit jen čtením. Za tu dobu co včelařím vím, že když člověk skutečně pro něco dospěje, pochopí i to co se mu nyní zdá divné, nepravděpodobné, co dříve vůbec nechápal a stačí mu slovo, věta v určitém kontextu. Proto už také nedávám informace, které jsem draze nabyl, jen tak, půrotože jsou pro většinu lidí předčasné a tedy neuchopitelné. Stačí jedna věta a vím, koho mám před sebou. Jestli začínajícího, chlubila, zvědavce ......... Cesta o které se musí mluvit, není skutečnou cestou. Buď je něco ve mně nebo není. Mohu to ale do sebe dostat a proces učení není jen čtení nějakých informací. Je prostě třeba jen jít (včelařit a učit se). Nejsou jednoduché cesty, ty vedou jen do pekla. Jednoduché se to zdá, až když mi něco funguje. Ten balast, chyby samozřejmě nikdo neříká, proto to někdy vypadá tak snadně. Jenže dnes mohu říci, že včelaření bez chemie je sice jednoduché, ale ne snadné. Nikdo mne nepřesvědčí o tom, že včelaři (spíš jen ti, co včely mají), třeba kleštíka potřebují, aby si mohli dokazovat své ego, pro nic víc. Jestli vědomě nebo nevědomě, to nechci o nikom tvrdit. Výjimkou jsou právě začínající, ti musí něčím projít nebo padnout, jinak to nejde. Proto mají nárok na info.
2) Krmení, zase není jednotná záležitost. Tekuté krmivo včely lépe zpracovávají. včely se méně upracují. Těsto je pohodlné, včely ho odebírají pomaleji a silnému včelstvu rozhodně nevadí nebo nevadí tolik. Třeba pro pozdní chov trubců je to skoro ideální. Záleží tedy na tom v jakém stavu je včelstvo, oddělek, smetenec, roj a také co svým zásahem sleduji, jakou situaci z přírody napodobuji. Dnes jsem dával oddělku s přidávanou matkou 1 l tekuté krmivo právě proto, že včely neslídí, ale oddělkem, musí proudit krmivo aby včely matku lépe přijaly. No a množství? Musím vědět, co chci, chci aby se oddělek rozvíjel nebo chci včelstvo dokmit na zimu? Pro rozvoj oddělku je třeba krmit pozvolně, nejlépe po malých dávkách třeba. Ale nesmím včely upracovat předčasně, než splnily své poslání. Do normálního režimu se oddělek dostává až když vyběhne druhá generace včel, to jsou 2 měsíce. To jsou všechno věci, které se musí brát v potaz. Musím vědět, kolik zásob se vejde do plástu, kolik zásob spotřebuje přes zimu a pod.
3) No to je právě tím úhlem pohledu. Toto , co je ve schématu je něco jiného, než záměna nástavků (ne rámků i když v těch nástavcích rámky jsou, vlastně plásty). Té záměně nástavků se říká také rotace a používá se ke zvýšení ploch plodu a tím i výnosů. U oddělku (5 plástů) je to ale jinak. Jednak oddělek není včelstvo. Je ve stádiu rozvoje, tedy to co už v tuto dobu má včelstvo dávno za sebou (pokud jej neuvrhnu nějakým zásahem zpět do stadia rozvoje). No a vy potřebujete aby se oddělek rozvíjel, nebo si to přejete. Jistě je možné, že se takto šíří trochu roztoč, ale pokud se na to schéma podíváte a budete vědět, kde se v tu chvíli V.d na něm nachází, zjistíte, že tomu tak docela není, vlastně skoro vůbec ne, protože zůstává v prosorách, kde se nacházel před tím převěšením toho 1 plástu). Ono je také vždy něco za něco.
Nehledě na to, že právě u toho oddělku, alespoň já potřebuji zjistit, co v něm je. To je hlavně o té genetice. Jestli to tak vidíte vy, to nevím. U mně je každá situace svým způsobem hraniční a určitým testem, tak jako pro včely v přírodě.
Začínající by měl zvládnout pár věcí a pak uvidí, kudy vede jeho cesta. Musí umět množit včely a matky. Jinak bude začínající na věky věkův a bude stále na někom, něčem závislý. Pak by měl (teda podle mne) umět napodobovat trochu život včelstva v přírodě (nebo alespoň umět vybudovat z oddělku včelstvo). Určitě by měl znát biologii, fyziologii......... atd. (třeba za jak dlouho se vylíhne včela z vajíčka, jaké jsou kasty včel, jak dlouho žije a kdy a co je k tomu třeba a pod.) učit se to nejtěžší, tedy umět pozorovat, rozpoznávat. Když tohle fórum kluci založili, byl jsem proti. Měl jsem zcela jiné představy. Život ale ukázal že to takto vyhovuje většině a koncentrované učení není každý schopen nebo ochoten absolvovat. Takto se zde můžete zeptat na cokoliv a vybrat informace, které jsou právě pro každého aktuální.
Je třeba ale vědět, že třeba fotbal se nadá naučit tím, že sleduji video těch nejlepších hráčů. Bez tréninku a vydání vlastní energie to nejde a nejde to v ničem. Jedno ale mají ti nejlepší hráči společné, lásku, zájem a ochotu pracovat. Právě ta ochota vydat vlastní energii určuje, kam každý až chce dojít, kterým směrem chce jít. Jinak stále funguje můj soukromý email, můžete mi napsat konkrétní dotaz.
ld


RE: Péče letošní o oddělky - schützmeister - 15.06.2018 12:50 PM

Ještě přidám technické zkušenosti.
0. Na to otázka nebyla, ale je to podle mě důležitější, jak předešlé. Není-li oddělek na 1VN, vyplatí se dát do stran styrodurové přepážky, nebo jiné zateplení. Dělá to divy.
1. koupené oddělky bývají přeléčené. KM na oddělek nedávám - moc razantní. Při zamořeném roji gabon nebo Tymovar, s rozumem. V zimě už se nic nedožene.
2. krmení : rámkové krmítko je dobré, leč lehce nepřiměřeně drahé. Osvědčilo se pytlíkované krmivo - těsto je dobré dlouhodobě, udělat do pytlíku jen díru na prst a vystačí s tím dlouho. Pro rychlé doplnění či stavbu pytlík invertu - zase nahoře díra na prst. Netopí se, jak to dělají nevím. Vyberou do sucha. Buď do vyššího podmetu, nebo NN nástavku navrch. Tam lze přidat i dvě tři vystavené souše a maj to jako skladovací prostor. Pak lze tlačit roztok rychleji bez problému se zanášením plodiště.
Invert ale je spíše na rozjezd - dokrmení lépe cukrem. Po invertu maj z jara průjem.
4. vyplatí se eventuelní staré plásty bez plodu či minimem s oddělku vyndat. Jestli je nějaká fakt zábrana rozvoje oddělku, tak to jsou černý plásty. Je to horší, jak roztoči.


RE: Péče letošní o oddělky - Veronika Hajníková - 16.06.2018 01:51 PM

Děkuji Leošovi i všem ostatním za odpovědi na mé otázky, zkusím se s tím nějak popasovat s respektem ke včelám i ostatním včelařům..


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 23.06.2018 01:03 PM

Zdravím všechny. Je postup spojování oddělků v tuto dobu přes noviny vhodný?

Oddělky vytvořené 13. a 16. 5. (jeden plodový + dva zásobní + dva prázdné rámky, na dva dny zavřené ve sklepě, pak na stanoviště+krmeny). Po 4 dnech kontrola - matečníky měly oba oddělky naražené. V prvním matka krásně klade a jsou připraveny na přesun do nástavku a v druhém si matku nevychovaly, nebo se ztratila(kontrola minulý víkend).

Ty s matkou bych přesunul do celého nástavku a nad ně přes noviny do druhého včely z druhého oddělku bez matky.
Díky za radu.





Langstroth 2/3, volná stavba, loňský začátečník


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 23.06.2018 07:31 PM

Nedělal bych to. V tom bez matky to budou jen starý rakety a ty moc přátelské nejsou. V tom s matkou ještě není vyběhlá první generace, stále nestabilní jednotka, 4 včely v 5ti řadách. Radši bych ty bez matky smetl do rojáku, pořádně proklepal, postříkal vodu z mlhovky a nechal vžebrat do nějakýho včelstva. Mladý oddělek bych posílil včelami z plástů s medem nebo plodových plástů (bez matky!!!) a udělal totéž, co jsem napsal předešle (počet by neměl přesahovat původní osazenstvo, pro jistotu). Taková brigádička je neuvěřitelné povzbuzení pro oddělek a když je včel nadbytek...... Samozřejmě nejlépe ten postup obrátit, tj nejprve posílit oddělek a pak teprve zrušit ten bezmatečný.

Nebo můžeš do bezmatečného oddělku dát 1-2 zavíčkované plodové plásty bez včel z nějakého produkčního včelstva a matečník nebo plást s otevřeným plodem. Času zatím dost a oddělek, matka navíc se hodí. Vybírat můžeš jen když máš nadbytek. Navíc se začneš učit ředit poplulaci V.d.(ty zavíčkované plásty plodu). To by mělo být tak samozřejmé jako, že dýcháš ld


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 23.06.2018 11:51 PM

Udělám obojí - přidám brigádičku při přesunutí do nástavku i zavíčkovaný a otevřený plod do druhého bez matky.
Díky za radu.
Karol


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 17.07.2018 02:28 PM

Jak zabránit loupeži oddělků na stejném stanovišti?

Mám 4 oddělky (viz můj předcházející příspěvek).

Kontrola 4.7. - v jednom starším matka krásně kladla, ve druhém se ztratila, takže dodány 2 plodové plásty + další 2 oddělky cca měsíc staré.

Kontrola 11.7. - nejstarší oddělkek s kladoucí matkou totálně vyčištěn, úplně sucho, bez zásob a bez plodu+hromada mrtvých včel(celkem dost včel ale zůstalo). Ten druhý starší s přidanými plásty a s naraženými matečníky zatím odolává.

Kontrola 16.7. Oba mladší(tvořené 4.6.) bez matky - v jednom nějaké nezavíčkované larvy a nové matečníky?!(zřejmě přišly o novou matku) - včera celý den frontální útok, po otevření a zakouření všechny včely vylítly ven, druhý oddělek si matku nevychovaly.

Chyba je ve mně - podcenil jsem krmení cukrem - sice stropní krmítko, ale něco jim zůstalo i druhý den...netušil jsem, že je to takový šrumecHuh


Jinak měly otevřená očka na tu menší dírku - teď tak sotva na 1včelu. Zrušil jsem včera krmítka a pod folii dal placku invertu. Včera vyloupený oddělek jsem úplně zrušil, zbytky zásob a plodu jsem dal do dříve vyloupeného oddělku, kde zůstalo ještě dost včel a přidal jim 2 plodové plásty. Včely ze zrušeného oddělku se snažily(a vypadalo to úspěšně) vžebrat do zbývajících. Dnes prší a bude i další 3 dny, takže se to zklidnilo.

Totéž chci udělat s druhým oddělkem(z 4.6.) , který matku nemá, má ale zásoby a dost včel- přidám dnes 2 plodové plásty.

Je vidět, že loupení je důkladné. Lze to nějak utlumit? Nebo se musí přenést na jiné stanoviště, které nemámSad, nebo o 500metrů dál na velké zahradě?

PS Tak jak jsem z prvního roku včelaření nadšen, tak tohle mi trochu srazilo hřebínek, ale za blbost se platí. No možná mi nakonec z těch oddělků zůstanou jen krásně vyčištěné souše na příští rokDodgy


RE: Péče letošní o oddělky - Antonín Hyžík - 17.07.2018 03:30 PM

Ahoj, pomohlo mi i přemýstění i o pár metrů (20, snad 30) mimo letovou dráhu pod keř a za keře, večer po aktivitě včel.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 17.07.2018 03:31 PM

Jen takový dotaz, kde berete ty plodové plásty a rozumíte tím plásty s plodem se včelami nebo bez včel??


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 17.07.2018 03:34 PM

Mám 2 loňská včelstva. Z nich jsem přidal plásty s plodem bez včel.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 17.07.2018 04:14 PM

Nevím jak jsou ty oddělky silný, ale jestli je chcete zachránit , tak doporučuji okamžitě odvézt třeba na měsíc či dva


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 17.07.2018 05:59 PM

Motivace byla namnožit a naředit roztoče v hlavních včelstvech.

Silná moc nejsou, jsou na začátku, kdy už teď byl předpoklad, že matky budou klást a začne normální péče o oddělek, aby měly před zimou minimálně 2NN Lang, tak v takovém stavu je zastihla takhle silná loupež.

Takže mi z toho vychází, že přidám do toho nejmladšího,které si matku z nějakého důvodu nevychovalo 2 plodové rámky bez včel(snad se to napodruhé podaří), a všechny je přemístím jinam.

Otázka je jen zda úplně mimo - možná bych ukecal známého cca 5km, nebo by stačilo o 500metrů dál za roh lesa?


RE: Péče letošní o oddělky - schützmeister - 17.07.2018 06:49 PM

Taky bych podumal nad moudrem " lepší brabec v hrsti, jak holub na střeše".
V týhle době je slabý oddělek 2 NN plný včel a medu. Teď už přes všechny čáry budou jen slábnout. Co nemá matku teď, nemá nejmenší šanci.
Teď je čas na spojování slabochů, ale moc se to nedá při rabovce.
Osobně bych zariskoval pospojit ty, co nemají evidentně žádnou šanci - tj. bez matky nebo fakt slabý - pod 1 NN.
Určitě bych nic nepřidával plod odebraný od dobrých včel - jim nepomůže a z dobrých budou chcípácí.
Lze nechat něco pro poučení z krizového vývoje - zcela stáhnout prostor na nafest obsednuté rámky, vše ostatní pryč a izolace až k tomu, jen očko a krmit kapsovým krmítkem / tím to lze zůžit / jen těsto, žádný roztok.
Podle stavu 4.7. jde o pozdní začátek - čas na oddělky je s květem třešně a ideálně celonástavkové. Různé to plást sem a plást tam, stejně nakonec vede ke spojování.


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 18.07.2018 12:03 AM

Poučení z krizového vývoje to rozhodně je už teďConfused.
Hlavně mně mrzí ten první oddělek, kde matka měla začátkem července pěkně nakladeno(i když je to tedy pozdní začátek). Vybraly je zřejmě ihned po přendání z plemenáče do NN Lang nástavku(byl jsem týden pryč). V plemenáči(6rámků) ještě nebyly úplně na těsno, asi jsem je přehodil příliš brzo no a neopatrné krmení cukrem to zabilo.

Beru to jako dobrou školu. Nicméně lze ponechávat oddělky na stejném stanovišti, pokud se postupuje obezřetně? Nebo je předpoklad je odvézt jinam? Mám velkou zahradu, dostatečně členitou a zarostlou. Teď jsou oddělky 30m od kmenových včelstev. Mohu je dát příští rok třeba o 200m jinde, nebo mám hledat jiné stanoviště?


RE: Péče letošní o oddělky - Ali - 18.07.2018 11:49 AM

Teď po třech letech chovu včel a dělání oddělků jsem došel ke stejnému závěru (pro min. pracnost a chov na stejném stanovišti /jiné nemám/), jako napsal Michal v poslední větě.
U mě je to celý NN nebo min. půl VN (6-7 plástů) 5-6 měsíc. Téměř bez starosti.
Ale psal jsi něco o naředění kleštíka. Pozorně přečíst stránky nebo odpovědi na dotazy od Leoše Dvorského.
Mě vyhovuje mít předem promyšlený plán, a držet se jeho a zásad. V okamžiku, kdy rozdělám takové necelé včelstvo a začnu improvizovat protože něco..., dopadne to většinou blbě.


RE: Péče letošní o oddělky - schützmeister - 18.07.2018 12:35 PM

(18.07.2018 12:03 AM)Karol Lamacz napsal(a):  Beru to jako dobrou školu. Nicméně lze ponechávat oddělky na stejném stanovišti, pokud se postupuje obezřetně?
Já oddělky nikam nevozím. Stojí mezi ostatními na stanovišti s cca 10-15 kmenovýma.
Je třeba chápat, co odvozem získáš.
To jest, přerušení rabovky na stanovišti, pokud jsou ostatní dost silné. Rabovka funguje od nejslabšího - berou to postupně, když to jde pomalu tak cca jedny za 14 dní. Čili odvozem, jsou-li zbylé taky v horší kondici, můžeš snadno přijít i o ty, protože pak jsou další na řadě. V tomhle ročním období slabý oddělek lze velmi těžko ochránit převozem, protože si ho zase za chvíli najdou. Prostě buď je, nebo není v kondici. Dostane jen pár dní na to, než se na něj zalétají. Když je v dobré kondici, pomůže mu to, když ne, je to ztráta času. A pak ty tři kilometry. Jinak to vůbec nemá logiku. A v noci temné, bez letu.
Ve dne rovnou dovezeš exportéry ssebou.


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 18.07.2018 01:39 PM

Z celého nástavku jsem letos nechtěl oddělky dělat, protože loni 2.7. dovezené oddělky jsem zazimoval jen ve 2NN Lang.
Je mi jasné, že ale další plácání se slabochy nikam nevede. Příští rok se zařídím jinak. Díky všem za postřehy!


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 18.07.2018 02:46 PM

Karol, ono je takové jedno pravidlo. Není nutné se jím řídit doslova, ale je dobře to vědět, snad ti to pomůže.
V květnu stačí dělat oddělek z 1 plástu zav,plodu + včely(zpravidla 2 krycí plásty se včelami, někdo dělá i bez),
v červnu dva
a v červenci 4 plásty (to je fakticky celý nástavek) abys udělal do zimy včelstvo (měřeno mírou klasiků).
Samozřejmě kalkuluje se s přidáním zav. matečníku nebo matičky. Pokud necháš v oddělku vychovat matku (doporučuji jen u silného oddělku v celém nástavku), máš to o měsíc delší. Tak to máš cca 1 měsíc než matička položí první vajíčko a další cca měsíc než vyběhne první generace včel, která nahradí úbytek původních včel v oddělku. Za ty 2 měsíce oddělek přijde o cca 40-60% včel. S tímhle je třeba kalkulovat. Čím více k podzimu, tím více.
Samozřejmě není ani nyní problém dělat tzv. ozdravné oddělky. U těch ale nebývá ambice, že musí nutně přežít. Já dělám sérii ještě v srpnu a zač. září, nyní právě vybíhají trubci z trubčích včelstev na pozdní chov. Ale opatrně s krmením (jen co vezmou přes noc), a pod. U nás letos včely slídili již v polovině května jako v srpnu, to jsem snad nezažil. Ale zase to byl test včel i včelaře.
Pro kalkulaci při strategii s využitím ředění populace je zase dobře znát, že V.d. se na jaře zdržuje na včelách 15-17 dní, tak do konce května. Pak je to více na plodu a v období kolem slunovratu a dále již je na včelách jen 2-4 dny. Hodně to vše ale ovlivňuje počasí jak v zimě, tak v průběhu roku + další vlivy. To je také dobře vědět a kalkulovat alespoň s tím, co znám. Prosím nebrat to schéma přítomnosti kleštíka na plodu v čase jako dogma ,je to jen takové orientační schéma (i když důležité), dle kterého se může řídit dobře začínající, ale se včelařskou empatií to nemá moc společného.
Pokud se ke včelám přistupuje jako k nějakému stroji, zpravidla jsou nějaké korekční zásahy spíše na škodu.
To jsem ale mluvil o kleštíku, ten dávno není problém, snad jen u nás v naší chemické kleci.
Zase to ukazují včely v přírodě, co je problém. V přírodě včely nehynou ani tak na nemoci nebo jiné patogeny, ale především z hladu!
To, že s tím má většina včelařů problémy je jen a jen jejich vina. Pokud včelaři nepochopí posloupnosti a strategie přežití, které jsou ve včelstvech patrné někdy na první pohled, nepomohou žádné články, semináře, kurzy a včely budou hynout čím dál tím víc. Vědět neznamená ještě umět a včelaření je o umění. Fotbal se také nedá naučit koukáním na video, ale jen tím ,že se trénuje hraje, na hřišti.
Tak proč si myslíme, že to jde u včel???
Když jsem se zmínil o pozdním chovu, neznamená to, že je to zcela normální. Má to svá úskalí a je dobře vědět, že včelařská sezóna je u nás jen s velice malinkým přeháněním jen duben, květen, červen, zima.

Určitě není dobře pospíchat s rozšiřováním oddělků, překládáním a pod. Na to začínající často dojíždí, na netrpělivost. Já vůbec nemám nějaké ambice dostat květnový oddělek od 3NN. Oddělek je něco jako včelí batole, tak musí mít i odpovídající péči a potřebuje čas.
Pokud přemisťuješ oddělek, samozřejmě jen aby se včely nevracely, to bys jen loupež vyprovokoval.
ld


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 18.07.2018 04:50 PM

Díky za shrnující odpověď.

O počtu plodových plástů jsem věděl, ale že to časově platí jen v případě dodané matky nebo matečníku už ne.

S tím spěcháním to je pravda. Poučení.
Vzal jsem si k srdci i Vaše předešlé rady ohledně jarního rozvoje včel, více jsem pozoroval(vidím, že opravdu nejde úplně srovnávat s jinými-kombinace včely/stanoviště/včelař) a dneska obě včelstva jsou v pěkné síle a mají po 2 plné nástavky medu, které jim nechám. Na začátku června jsem oběma vytočil několik rámků s květovým medem. No a příští rok už oddělky jen z celých nástavků.

No a z toho co zbylo z letošních oddělků se pokusím zachránit alespoň jedno nejsilnější - stáhnu jim prostor polystyrenovými přepážkami, už jen invertní těsto a v noci přesun o 5km jinde.
Sice je to pro zkušeného včelaře nerentabilní plácání, ale pro mně to je zkušenost.


RE: Péče letošní o oddělky - Miroslav Matucha - 20.07.2018 08:33 AM

Zkoušel jsem před vylupovaný oddělek ( před očko ) postavit zrcadlo a pomohlo to. Někde jsem tu radu četl. Zatím jsem to použil jen dvakrát, při začátku loupení. Takže nevím, jestli to funguje pokaždé. Několikrát jsem to nepoužil, protože už bylo tak opatlaný očko a včely totálně bez zásob a byl i úbytek včel, že jsem je rovnou zrušil. Někdy je to rychlé. M.M.


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 02.08.2018 10:21 PM

Letos jsem si udělal takový experiment. Oddělek na 2/3L, na loučkách, na teplou stavbu, s rozšířením dolů. Oddělek vytvořen 23.5. plus zralý matečník- 3 plodové plásty, 1 zásobní. Umístěno od zadní stěny (zásobní, pak plodové) vůči česnu. Zbytek loučky. Matka klade 8.6. - od té doby pernamentně apivital těsto na dně úlu. Od 10.7. změna krmení na cukr 1:1 cca 1-2 kg týdně kapsovým krmítkem. 24.7. do NN dva plodové plásty plus dvě krycí souše. Tento NN podstaven pod původní NN. Dále v rámci přípravy na jaro podstaven další NN a to prázdný vybaven loučkami. Prázdné místo v horním NN doplněno loučkami na pozici 2 a 6 od česna. Dnes jsem z dokumentačních důvodů oddělek rozebral a vyfotil.

Situace shora.
[attachment=1811]

Pohled do 2NN od spodu.
[attachment=1812]

Plást 7 od česna.
[attachment=1813]

Plást 6 od česna.
[attachment=1814]

Plást 5 od česna.
[attachment=1815]

Plást 4 od česna.
[attachment=1816]

Plást 3 od česna.
[attachment=1817]

Plást 2 od česna.
[attachment=1818]

Plást 1 od česna.
[attachment=1819]


RE: Péče letošní o oddělky - schützmeister - 03.08.2018 12:26 PM

Moc hezký, díky za foto. Heart
Je na tom ale zřetelně vidět nevýhoda NN. Kdyby jsi měl dvakrát takový prostor od začátku, plásty budou vejcovitě protáhlé a taky zakladené, což znamená minimálně dvakrát tolik plodu a rychlejší stavbu.
Na zimu nemají zásoby ani plochu, teď je okamžik přejít na klasický cukr 2:3, nebo med, jenže tím cukrem se tutově ulijou, protože maj moc krátké plásty - a přes loučku se jim moc stavět chtít nebude.
Neber to nijak osobně - je to krásná ukázka krásného oddělku.
Jen vidím ty nevýhody nízkého systému.
A pak letos platí mnohem víc než jiný rok - jak říkal soudruh Lenin : krmit, krmit, krmit.
Aspoň u nás je teď savana nejen bez sladiny, ale i bez pylu - což dlouho nepamatuju. Není prostě nikde nic. Confused


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 05.08.2018 11:24 PM

Máš Michale ve všem, co tu píšeš, pravdu. Ale udělal jsem po zkušenostech s vysokým plástem v plodišti krok zpět z hlediska pohody včel. Zpět na NN. Důvody jsou v tématu "Zkušenosti s volnou stavbou". Tam to patří spíš.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 19.08.2018 08:39 AM

Letošní rok je zvláštní příroda je o měsíc napřed a vcely ji dohání. Oddelky přestaly stavět na těstě, začnu je krmit tekutym a naprostou většinu oddelku budu zimovat na dvou NN . Někde ani to ne tak je zazimuji na 2x 8 nebo 2x7 ramku. Už jsem koupil zateplovaci přepážky co jsou přes dva nastavky. Do září chci mít hotovo a i oddelky zakrmeny. Ptáci už odlétají.


RE: Péče letošní o oddělky - Veronika Hajníková - 05.09.2018 05:29 PM

Dobrý den, prosím, o radu. Letošní červnové oddělky (L2/3)se mi nepodařilo dostat do požadované síly před zimou. Vypadají zhruba tak, že mám včely ve 2 nástavcích v každém je třeba 6-8 více či méně rozestavěných rámků. V některých je plod, v některých zásoby a některé jsou prázdné souše. Rámky jsou rozestavěné zhruba ze tří čtvrtin. Jak bych teď měla postupovat, aby měly včelky co největší šanci přežít zimu? Mám spojit dvě včelstva dohromady? Měla bych nějak přeházet rámky, aby třeba spodní nástavky byly zaplněné a nebyly v nich volné rámky nebo mám radši rozestavěné nechat nad sebou, s tím že na krajích budou rámky prázdné? Když nejsou rámky úplně dostavěné až na dolní loučky, zvládnou po nich včelky v zimním chomáči přelézt do horního nástavku? Moc děkuji za odpovědi.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 05.09.2018 10:22 PM

(05.09.2018 05:29 PM)Veronika napsal(a):  Dobrý den, prosím, o radu. Letošní červnové oddělky (L2/3)se mi nepodařilo dostat do požadované síly před zimou. Vypadají zhruba tak, že mám včely ve 2 nástavcích v každém je třeba 6-8 více či méně rozestavěných rámků. V některých je plod, v některých zásoby a některé jsou prázdné souše. Rámky jsou rozestavěné zhruba ze tří čtvrtin. Jak bych teď měla postupovat, aby měly včelky co největší šanci přežít zimu? Mám spojit dvě včelstva dohromady? Měla bych nějak přeházet rámky, aby třeba spodní nástavky byly zaplněné a nebyly v nich volné rámky nebo mám radši rozestavěné nechat nad sebou, s tím že na krajích budou rámky prázdné? Když nejsou rámky úplně dostavěné až na dolní loučky, zvládnou po nich včelky v zimním chomáči přelézt do horního nástavku? Moc děkuji za odpovědi.

Veroniko ,protože jsi nenapsala vlastně žádná relevantní data (Kdy, od koho, v jaké síle, kolik plástů, kolik plodu a jakého, jaké rámky, zásoby, snůškové podmínky.....), odkážu tě na naše webovky, kde si v části KE STAŽENÍ můžeš táhnou i v grafické úpravě postup jak nakládat s oddělkem. Já to tak dělám a samozřejmě je X variant, ale tohle je základ. Kdybys tak postupovala, nemohlo by se ti stát to, co píšeš. Maximálně bys je měla v 1 NN a nyní bys je mohla převěsit tak, jak píše Jirka Marx výše. Bez solidních vstupních dat je ale každá rada jen střelbou od boku, protože každý z nás chápe slova jinak, vidí včelstvo, oddělek podle svých zkušeností. Prostě když dva dělají totéž není to vždy totéž. To do budoucna.
Jinak bych se je vůbec nebál zimovat jen v 1NN, jen bych dbal na to, aby bylo česno na kraji, tam i případný plod a zbytek zásoby. Dno bych snad i postavil na nějaký polystyrén o strůpku nemluvě. Já zimuji i v 3mm kartónu na 5ti plástech některé oddělky a nevidím problém 2 roky, chce to jen trochu šikovnosti při doplnění zásob. I takovýto oddělek je za rok schopen se z 5 ti plástů dostat do konce května na 5 NN a dát i služný výnos. Tedy ty oddělky, které na to mají vhodnou genetiku a hlavně podmínky.
Zkus nám napsat víc nebo je stáhni na vystavěné plásty do 1NN. Pochopitelně je můžeš nechat no jak to napsal Jirka. Nedostavěné plásty takhle slabý oddělek nepřejde. Nebo by ty dostavěné měly být nahoře. Jen mne zaráží, že nic nepíšeš o zásobách, mělo by být prakticky hotovo. Vše ostatní, co bych napsal, by byly jen fabulace, protože nevím z u tebe čeho vařit. Klidně mi můžeš napsat i soukromě. LD


RE: Péče letošní o oddělky - Ondřej Hercík - 10.05.2019 12:58 AM

Nevím jestli to úplně patří sem, ale nic o samotné tvorbě oddělku sem nenašel.

Letos jsem začal s oddělky už 7.4.. Dva rámky plodu všeho stáří, dva se zásobama. Měsíc klid, výběr nové matky na včelách. Takový byl plán, stejně jako vloni. Jenže dnes tj. 9.5. po matce ani památky, po plodu také ne. Let normální, na to množství včel, pylu nosily minimum tak každá 10 včela. Matečníky ze kterých se m. líhla jsem našel u dvou ze tří. V jednom byli i larvičky, jenže v některých buňkách i po dvou.

Nenapadlo mě nic lepšího než jim přidat štěp s mladým plodem. Logicky pokud matka trajdá někde po světě, tak s tím štěpem nic neudělají, a jestli už s ní včely nepočítají tak si na něm vystaví matečníky. Je tak?
No a když už jsem dělal štěp objevil jsem v miskách nakladenou larvičku. Tak jsem je opatrně vyřezal a dál to těm oddělkům taky.

Za týden kontrola, tak snad to dopadne. Jinak použiji ty rojové matečníky až budou zavíčkované. Což?
Mám to i vyfocené ale nějak neumím přidat foto , chyba 404.

Ať se daří. K.


RE: Péče letošní o oddělky - schützmeister - 10.05.2019 10:53 AM

Letos bude chov pozadu - zatím nemám ani misky.
Pak se to logicky nedaří.
Rojáky jsou jistota.


RE: Péče letošní o oddělky - Ali - 10.05.2019 07:27 PM

Já dělal oddělky teprve dnes, misky ve dvou po jedné. Chtěl jsem původně dělat Taranovy (loni mi bezva jely), v takovém počasí teda ne. A tak jsem je v ležanech přirozeně rozpůlil.
Letošní začátek se mi úplně nezdál. Leoš mě hezky upozornil ať vyčkám, plod bude, a dnes jsem ve čtyřech dělil ve dví 11 plástů 42/35. No takové včely jsem měl naposledy před 30 lety.
Že jsou hodňoučké, je to pokochání, otevřít těch 17 plástů naráz, když se vyběhnou podívat nahoru co se děje. Škoda, moh´jsem to vyfotit a hodit sem.
Rouby vložím až za týden, kde budou misky. Matky nehledám ani nekontroluju. Dyť je v tom chumlu nemůžu ani najít.


RE: Péče letošní o oddělky - DamianOrlok - 22.05.2019 12:08 PM

Rád bych se zeptal, zda mám letošní zakoupené oddělky na podzim a v zimě krmit, nebo jim nechat medovicový med, který údajně není ideální a může způsobovat kálení do úlu. Jarní snůšku už nestihnu, oddělky budou v průběhu června.
Toho přikrmování se bojím, přece jen zima na medu je pro včelky lepší.
Moc děkuji.


RE: Péče letošní o oddělky - schützmeister - 22.05.2019 06:24 PM

Letos bych na medovicový med nespoléhal.
Jestli bude, bude to spíš zázrak.
Počasí mšicím nepřeje.


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Růžička - 22.05.2019 08:24 PM

Loni jsem řešil stejnou otázku, ale nebylo zbytí- oddělky krmit, krmit a krmit . Tedy postupně od června do půlky srpna, pak jsem dodal cca 14 kg cukru v roztoku na 3x.Během srpna a září si taky něco donesly a zimovaly na 1VN 39x24. Bez problémů až do jara .Oddělky jsou slabé na to, aby si donesly dost prvním rokem.


RE: Péče letošní o oddělky - DamianOrlok - 24.05.2019 01:04 PM

Tak osud rozhodl za mě, včera se mi podařilo chytit 3 velké roje a už jsou v japončíku. Do startu jsem jim dal kus těsta, zbytek si snad už nanosí...
Zřídil jsem skupinu "Japonské úly" na Facebooku, jste srdečně zváni: https://www.facebook.com/groups/2046526008973284/


RE: Péče letošní o oddělky - František Kučera - 06.07.2019 11:28 PM

Zdravím.
V jednom oddělku se zřejmě špatně oplodnila matka. Je tu ve větší míře zakladené trubčí dílo a i na dělničím díle plod víčkují také jako trubčinu. Také je zde stále nápadně více trubců. Matka tu je, viděl jsem ji. Aktuálně obsedá 5 rámků.
Oddělek jsem vytvářel 30. května, 9. června jsem vylámal nouzové matečníky a vkládal štěpy vajíček z chovného včelstva, 25. června se matka líhnula.
Je vhodné oddělku ještě vkládat vajíčka pro odchov nové matky?


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 08.07.2019 08:36 AM

Prosím o radu, jak dlouho se má krmit oddělek (krmím roztokem).
Je slabší o síle necelého nástavku.
Krmit až do podzimu a nebo jen do konce července ??
Děkuji RS.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 08.07.2019 09:42 AM

Romane, záleží co chceš docílit a co je možné. Má to být jen oddělek se záložní matkou nebo oddělek, který v příštím roce doroste v e včelstvo. U včel je všechno jiné než u lidí. Zatím co hlavní včelstva zde jsou již ve stadiu poklidu a klidně by přežila i zimu, oddělky stále bojují o své bytí. Osobně bych je nekrmil ale podněcoval, to je zásadní rozdíl. Jde o to, aby měly do konce září alespoň sílu plně obsednutelného nástavku (míněno 2/3 L), případně i celý podmet. Proto potřebují trvalý, ale malý přínos sladiny a pylu. V polovině září jim dávám celý nástavek zavíčkovaných zásob a tím se vše zpomalí a ony přejdou také do zimního klidu. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 08.07.2019 09:48 AM

(06.07.2019 11:28 PM)ferokulda napsal(a):  Zdravím.
V jednom oddělku se zřejmě špatně oplodnila matka. Je tu ve větší míře zakladené trubčí dílo a i na dělničím díle plod víčkují také jako trubčinu. Také je zde stále nápadně více trubců. Matka tu je, viděl jsem ji. Aktuálně obsedá 5 rámků.
Oddělek jsem vytvářel 30. května, 9. června jsem vylámal nouzové matečníky a vkládal štěpy vajíček z chovného včelstva, 25. června se matka líhnula.
Je vhodné oddělku ještě vkládat vajíčka pro odchov nové matky?

Osobně bych udělal raději oddělek nový z celého nástavku plodu a včel, nejlépe na jiném stanovišti, abych nevyvolal loupež. Počítej za kdy se políhnou včely od nové matky a jak dlouho ještě budou žít ty, které jsou ve starém oddělku. To dává hodně velkou naději, že se toho ten oddělek ani nedožije. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 08.07.2019 09:57 AM

(22.05.2019 12:08 PM)DamianOrlok napsal(a):  Rád bych se zeptal, zda mám letošní zakoupené oddělky na podzim a v zimě krmit, nebo jim nechat medovicový med, který údajně není ideální a může způsobovat kálení do úlu. Jarní snůšku už nestihnu, oddělky budou v průběhu června.
Toho přikrmování se bojím, přece jen zima na medu je pro včelky lepší.
Moc děkuji.

Tak dnes v přírodě přežívá květnový roj tak z 50% a čevnový tak z 10%. Tak uvažuj jakou šanci má ten tvůj oddělek?! A to mluvíme o oddělku a ne roji. To je jako srovnávat mercedes s trabantem. Přivezeš si "mimino". Dám ti jeden příklad z praxe. Je to pár roků zpět. Můj kamarád J. Jindra prodával v červnu oddělky. On je měl na míře 39x30cm, tak tedy krásné a určitě o 100% silnější, než se běžně dají koupit u komerčních včelařů.
Dotyčný "včelař" si je odvezl a v listopadu Honzovi volal, co že mu to prodal, že jsou jen na 2 uličkách. Honza se ho zeptal co s nimi dělal a jak je krmil. Na druhé straně nastal velký smích, proč by je jako měl krmit, že si mohly donést, kopretin tam byla celá louka. Na druhé straně se Honzovi otevírala kudla v kapse. Není to zcela přesné, ale tak nějak to bylo. Víc to není třeba komentovat. nějak to bylo. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 08.07.2019 10:39 AM

Děkuji za rady pane Dvorský, má to být příští rok včelstvo.
Zavíčkované zásoby nemám, dát tedy denně 0,5l (pokud stihnou odebírat) a to do konce srpna ??
Když nakrmím jednorázově větším množstvím, je to zasadní chyba a nebo jen problém v tom , že si můžou zaplnit buňky a nezbude místo na zakladení ??
RS.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 08.07.2019 10:51 AM

(08.07.2019 10:39 AM)Roman Smejkal napsal(a):  Děkuji za rady pane Dvorský, má to být příští rok včelstvo.
Zavíčkované zásoby nemám, dát tedy denně 0,5l (pokud stihnou odebírat) a to do konce srpna ??
Když nakrmím jednorázově větším množstvím, je to zasadní chyba a nebo jen problém v tom , že si můžou zaplnit buňky a nezbude místo na zakladení ??
RS.

Romane, hlavně udřeš ty stávající včely! Je třeba i počítat, kolik plodu by mělo být na jak silné včelstvo (neznamená to, že z každé buňky plodu bude dlouhověká včela), kolik díla je třeba na uložení zásob a pod. Tady bych ti doporučil knížku Zákonitosti života včelstva od O. Brennera, to je základní učebnice. Myslím, že už nějaké včelstvo máš, není tedy problém, by ti to zpracovalo zásoby i pro oddělky. Já tomu říkám kombajny. Jsou to včelstva, která mi zpracují zásoby pro 1-4 oddělků. Ty můžeš krmit velkými dávkami a navíc ty zásoby nebudou jen cukerné. Divím se, že tuhle jednoduchou technologii včelaři nevyužívají. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 08.07.2019 02:55 PM

Knížku si zkusím sehnat.Kombajny a další rady z vašich 300 otázek a odpovědí si pamatuji a snažím se je aplikovat,
jen jsem toto zatím ještě nezvládl..
Dá se tedy nyní zjednodušeně doporučit krmná dávka a délka krmení ??
Děkuji pane Dvorský. RS.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 08.07.2019 06:46 PM

Romane, nyní se každý oddělek, včelstvo, roj snaží mít co nejvíce včel na zimu. Normální včelstva by už měla být připravena a jde jen o to, jestli je včelaři rozplodují a začnou znovu množit kleštíka nebo mají snůšku a pod. To lze ale pořád upravit tak, aby to bylo pro včelstvo přirozene, nestresující. K tomu je třeba teplo (pozor na studené noci), dostek díla a výživy. 1NN 2/3L by měl mít asi za měsíc 2 plné zásobní plásty, tj. cca 3kg. zásob. Min. 5 plodových plástů (vlastně u po druhé zakladené) s věnci cca 5 cm, tj. 2kg. zásob a 2 krycí s pylem a zásobami, tj taky asi 2 kg zásob. To je 8-9 kg. Odečti zásoby, které tam máš a to rozpočítej na těch 30 dní a podle toho jednej. Nejprve větší frekvence a malé dávky ( třeba0,25- 0,5 l ob den 1 týden) cca a řídký roztok (1:1). Pak můžeš udělat větší mezery třeba 3-4 dny á 1l nebo tak nějak. Česno rozhodně zúžené, podněcovat večer po 20.00 hod. Pak na ně řachneš ten nástavek zásob a je hotovo. Popsal jsem ti pracnější metodu, ale u oddělku a začátečníka to není vůbec od věci. Postupem času nabudeš pro to všechno cit. Samozřejmě je-li ten oddělek dost silný, můžeš použít těsto, apifondu nebo jak se to všechno jmenuje. Je to pro včely ale náročnější. Zase ale nosí víc pylu, což je logické. Rozhodně bych se je více jak do 2NN nesnažil dostat. Do září ho (ten zásobní nástavek) jistě u nějakého produkčního včelstva uděláš. To by neměl být problém. Takové včelstvíčko bude mít do zimy cca 18-20 kg zásob 1 kg včel a budou jak v bavlnce. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 08.07.2019 06:55 PM

Zkusím to tak udělat, zas tak pracné se mi to nezdá.
Děkuji moc za vaše rady Smile
RS.


RE: Péče letošní o oddělky - TomášJelínek - 09.07.2019 03:39 PM

Pane Smejkale,
ten Brenner se těžko shání, nicméně na stránkách př.Dvorského je starší publikace 'Nástavkový úl' rovněž od O.Brennera:
http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/Nastavkovy_ul.htm

Je tam leccos i kapitola 'Víko' ods.3 Množství zásob. Snad to pomůže.


RE: Péče letošní o oddělky - František Kučera - 10.07.2019 08:42 AM

Knihu Zákonitosti života včelstva lze stáhnout též v elektronické podobě (pdf).


RE: Péče letošní o oddělky - TomášJelínek - 10.07.2019 04:08 PM

(10.07.2019 08:42 AM)ferokulda napsal(a):  Knihu Zákonitosti života včelstva lze stáhnout též v elektronické podobě (pdf).

Dalo to chvíli práci, ale nakonec jsem našel zde:
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Knihy-s-vcelarskou-tematikou?page=23, příspěvek č.459. Děkuji!


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 12.07.2019 07:42 AM

Děkuji za informace, v elektronické podobě se dá stáhnou kde ??
RS.


RE: Péče letošní o oddělky - Faneka - 12.07.2019 09:36 AM

Viděla jsem i na uložto.cz


RE: Péče letošní o oddělky - TomášJelínek - 12.07.2019 04:21 PM

(12.07.2019 07:42 AM)Roman Smejkal napsal(a):  Děkuji za informace, v elektronické podobě se dá stáhnou kde ??
RS.

https://uloz.to/!7ghqhWg2pucU/brenner-otakar-zakonitosti-zip


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 15.02.2020 11:39 AM

[attachment=1929]

Takhle nějak vypadá loňský oddělek vytvořený jako oplozovací oddělek v kětnu 2019. Jeden rámek s vybíhajícím plodem, jeden se zásobami, jedna souš s vodou , ostatní volná stavba a krmítko. A samozřejmě matečník vytvořený z vajíčka ušlechtilého včelstva. Krmeno až do září. Nyní sedí na 2NN. Pravděpodobně už plodují. Co je ale důležité a dobré. Chomáč zasahuje do obou nástavků a je přes 8 uliček. A hlavně...ještě sedí vepředu a mají možnost se posunovat po zásobbách směrem dozadu, To že nemají krajní rámky dostavěné, není žádný problém. Oddělek nebyl nikdy léčen, ani nebyly provedeny biotechnologické zásahy.
U oddělků, sedících nahoře vzadu je třeba provést kontrolu zásob a hlídat je . Zrovna tak u těch co sedí po celé délce uliček . Jinak nejsou až do květu jívy třeba žádné zásahy


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 05.04.2020 06:34 PM

[attachment=1931][attachment=1930]Další postup u oddelku. Postupně zaplnil oba nastavky zde je pohled do podmetu.


A pohled přes fólii je čas oddelek rozsirit.

[attachment=1932] situace na vcelnici. U mne byl zákrok složitější protože jsem oddelek dával do jiných nastavku a z 10 ramku ho převáděl na 9 ramku v nastavku. Nejprve jsem si připravil tři nastavky 7 ramku na volnou stávku a 2 dělníci souše doprostred. Sejmul jsem oddelek ze na na to jsem posadil dva takto připravené nastavky. Na ne jsem posadil oddelek již tedy převěšeny a perevedeny na 9 ramku nahoru jsem položil vytrijeny nastavek . A to bude nadlouho první a poslední zásah. Oddelek měl 14 ramku s plodem i když na některých ramcich ho bylo malinko. U trubci už byli vylihli.

[attachment=1936][attachment=1935][attachment=1934][attachment=1933]

Takhle to děla Leoš Dvorsky


RE: Péče letošní o oddělky - Petr Vostřez - 06.04.2020 03:45 PM

Inspirován Jirkovým přsípěvkem jsem se dnes vrhl do včel. Vše vcelku OK, jen v jednom loňském oddělku trubčina v různé stádiu vývoje. Matku jsem neviděl. Našel jsem několik vyběhlých nouzových matečníků. Jde o neoplozenou matku, nebo už trubčici. Tohle nepoznám. Včelstvo je silné, spousta zásob. Co s tím, spojit?


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 06.04.2020 04:56 PM

Jestli tam nemáš žádnou delnicinu tak tam bude neoplpzena matka. Ještě jednou to prohledni zkus ji najít. Ale ani když ji nenajdes a bude li tam jen trubcina tak ten oddelek spoj přes noviny s nějakým jiným. Skoda včel. Trubcice nenajdes. Včelstvo bez matky při prohlídce silně huci


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 06.04.2020 05:30 PM

(06.04.2020 03:45 PM)Petr Vostřez napsal(a):  Inspirován Jirkovým přsípěvkem jsem se dnes vrhl do včel...
Já taky. Ale jen z toho důvodu, že bych rád ukázal, že je potřeba zasahovat v souladu s klimatickými podmínkami. Nejen a hlavně. Já udělat teď to, co Jirka, tak je zaříznu. Aktuálně u mě kvete jíva. Začala minulý týden (a generální prolet byl právě o týden dříve před jívou), ale bylo celou dobu chladno, tak ten začátek kvetení podržela. Teď včely vezmou kočku naplno. Teda jestli jim z nektaru něco zbyde...
[attachment=1937]
Jinak nic jiného tady nekvete. Pokud pominu na zpestření stravy podběl, osiku a začínající sasanky. Stromy a keře jsou holé.
Z loňska mám od Jirky Marxe dva oddělky. Sice je pravda, že "Když dva dělají totéž, není to totéž" , ale stejný materiál (zřejmě) vyzimoval v menší síle. Obsedají 2NN. Nahoře 7, ve spodním 5-6 plástů. A "načerno" vypadá lehce (ale opravdu lehce) jinak - to ještě bude chtít, aby něco vyběhlo.
[attachment=1938]
A co mě překvapilo, že zatímco vše ostatní na včelnici přijalo nabídku stavby na krajních plástech a minimálně se tam vyvěsily, pokud už něco maliliinko nepostavily, tak oba oddělky od Jirky Marxe nic. Ani náznak. Asi všechnu energii vrážejí do plodu a na stavbu pečou. Co to je za materiál, ví Bůh (a Jirka Marx).
K rozšířování v mých podmínkách. Tady není kam spěchat. Dávám už před zimou jeden prázdný NN pod obsednuté nástavky, takže 2NN oddělek zimuje na 3NN. A najaře mají dost prostoru dolů pro expanzi. Kdyby se dařilo. Tady jsou včelstva schopná padat hlady v půli května po zpotřebování všech zimních zásob.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 06.04.2020 05:55 PM

Tomáši já tu měl jivu před 18 ti dny. Část takhle zakladenych plastu( viz foto) se už začala lihnout. Za tři nedele budeš mít už dávno rozšířeno. Každé stanoviště jiné a ne vše se všude hodí. Každý materiál je jiný , třeba v malickostech. Je dobré ze to sledujes.


RE: Péče letošní o oddělky - Petr Vostřez - 06.04.2020 08:20 PM

Hučely víc než moje manželka Smile Spojeno, noviny nemám, tak zkouším přes pečící papír.....

Jsem 400m.n.m. koukám na Černou horu, takže extra jaro to ještě není, ale na louce už něco kvete. Mám to štěstí, že jsem u lesa, kde je hodně lísky i jívy, něco málo kvete na louce.
A jak říká Tomáš. Mám oddělky taky od Jirky Marxe a zatím moc nestaví, ale kladou. Vzhledem k tomu, že má být teď docela pěkně, tak doufám že se vše nastartuje.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 28.04.2020 09:03 PM

[attachment=1947][attachment=1946][attachment=1945][attachment=1944][attachment=1943]


Před 23 dny jsem sem dával rozšíření oddelku co byl na 2NN třemi nastavky se sousovym jádrem a s volnou stavbou. Od té doby ul “přibral” 19kg!!! Zde je pohled do pátého nastavku ( postaven) detaily bílého vosku a pohled do čtvrtého nastavku shora ( obrázek kde chybi plast. ) víc jsem je nerozebiral ul byl převeden na 9 ramku v nastavku

[attachment=1948]
Tohle je správný obrázek pohled do pátého NN shora


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 28.04.2020 10:11 PM

A jaký je vliv nadmořské výšky a klimatických podmínek (mám je v 600 m.n.m. v klimatu Jizerských hor) na genetický materiál téhož včelaře? V květnu loňského roku jsem od Jirky pořídil pětiplástové oddělky s jeho matkami. Do zimy se mi je podařilo dostat na něco málo víc jak jeden a půl NN L159. Po vyzimování byly 26.4.pořád na 2NN, sice od pohledu podmetem plně obsednuto, ale stále ne v přetlaku včel. To by visely pod loučky. Na rozšíření to vidím až po vyběhnutí další generace, tj. po cca 14-ti dnech. Pohled podmetem do oddělku níže.
[attachment=1949]


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 14.06.2020 01:28 PM

Zdravím Jirko,
jak se daří popisovanému oddělku z 5. a 28.4. Častěji jsi říkal, že snůška ti končí v květnu, tzn. v současné době by měly mít už holky vystavěno a zásobeno?

Zjišťuji, že na mém stanovišti je taktéž jen snůška do konce května. Z mých 4 oddělků stejné síly jako u tebe(stejný postup) budu muset u dvou, i přes vcelku dobrou snůšku doplnit zásoby.

KL


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 14.06.2020 10:39 PM

[attachment=1957]
TAkže, oddělek je na 6ti NN šesty jsem přidal nahoru úplně navrch, když úl o pěti NN měl téměř 90 kg!! Od té dobysice nic nenanosily, ale nástavek postavily a přetahaly si tam zásoby z plodiště, takže je téměř plný , páty je úplně plný medu ve čtvrtém krajní rámky zásoby. Níž jsem nebyl, snažím se do nich vůbec nechodit. Pohled dnes do podmetu vidíš, Takhle v pohodě přečkají zimu, myslím že mají zakladenou zimní generaci. Měly po skončení snůšky v půlce května i plodovou pauzu. Minulé pondělí ale už bylo nakladeno. o roztoče se nestarám


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 21.06.2020 11:00 PM

Zdravím vás přátelé,
17. června jsem si přivezl 2 oddělky, každý na 6ti rámcích a uložil je do úlů. Každému jsem dal 1litr (1:1) cukrového roztoku, ten odebírají, ale i tak v dešti létali do okolí na pyl a možná nektar. Když nepršelo, tak byly ještě více aktivnější. Pylové rousky oranžové a světle žluté, kvete tu nyní lípa, pámelník, maliny, ostružiny. Je tu toho dost a přemýšlím, jestli má nyní smysl jim po odebrání z krmítka přílit další cukr, když med je daleko lepší. Měl jsem v plánu dávat 2litry 1x týdně. Má to smysl, když je snůška?

Po těch delších deštích je také v úlu docela vlhko, na neobsazené straně jsou kapky, když jsem koukal zespodu přes síťované dno a na podložce byla voda. Mám vysoké dno, česno zavřené a necháno pouze otevřené očko v nástavku. V nástavku sedí na cca 5-6 rámcích a zbytek prostoru jsou prázdné stavební rámky. Jeden oddělek už začal i pravděpodobně stavět, viděl jsem hrozen včel na horní loučce nového rámku, ale zatím do nich nepolezu. Má smysl jim nechávat platovou podložku pod sítem nebo ji odstranit, aby měli přísun vzduchu? Podložku jsem tam nechával k vůli tepla, když nemají obsazený celý prostor. Případně ji mohu ještě zasunout do nižší polohy a nechat ventilační otvor na šířku úlu a výšku cca 1-2cm. Poradíte prosím.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 22.06.2020 08:33 AM

Síto nech rozhodně zakryté, očko zavřené. Jeden stavební rámek dej ke stěně a pak teprve těch 6 plástů a pak další stavební rámky. Ten druhý litr bych jim dal, neuškodí to. Pokud je ale snůška (roztok by odebíraly i pomaleji, ne-li vůbec), pak už je nech a dej případně místo roztoku těsto. To budou brát, když snůška přestane ( 1 litřík týdně jim také neuškodí, ale hlavně řídký. ne 3:2). Jestli nosí, poznáš podle toho, že přílétající včely budou těžké, zadečky trochu svěšené a často nedoletí do česna.Naopak z česna vystřelují jak stíhačky. Zvuk přilétajících je hlubší .Je to rozdíl asi jako mezi stíhačkou a bombardérem. Pokud létají intenzivně i v dešti, je pravděpodobně i snůška ze spadu, tedy medovice. Tady to tak včera bylo, létaly i v dešti při 17C. Intenzivněji začnou stavět až budou přibývat nové včely. Do té doby nesmí hladovět, ale hlavně je neukrm ani nenech vyloupit. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 22.06.2020 09:00 AM

Děkuji Leoši. Síto nechám zakryté, ale očko snad musi být otevřeno. Myslel jsi v té první větě česno? 6 plastů jsem dal úplně ke kraji a potom 5 stavebních ramků dle tvého pdf "jak se starat o oddělek". Nemám tedy na obou krajích stavební ramky. Vadí to zásadně, abych do nich lezl a rušil je?

Take jsem přemýšlel snížit počet rámků v nastavku na 10. Vadí, když budou mít více místa na krajích a možná širší uličky?

Ano, vystreluji jako stíhačky a zpět mají občas problém se trefit Smile To, že létají i v dešti mě překvapilo. Budu h lídat krmítko dávat jim max. 1 litr /týdně (1:1). To ti je taková krása sednout si před česno a pozorovat je.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 22.06.2020 04:46 PM

Předpokládám, že máš nástavek na dnu. Pokud máš normální česno otevřeno (určitě zúžené), je očko zbytečné. Podletí se blíží, tak pozor na loupež, to je otázka chvilky. Ten rámek tam dávám jako signální. Většinou ho brzy vystaví. Je-li to dělničina, je to OK. Trubčina, tak to je u takovéhoto oddělku většinou problém. Až budou obsedat celý nástavek, což bude tak za měsíc, můžeš postupovat dvěma způsoby. Jednak tím, který je na webu nebo ho můžeš převěsit do 2NN. Třeba 5+4(nahoře) a zase využít ten rámek u stěny a zbytek doplnit st. rámky. Takto si už začnou stavět buňky odpovídajících kategorií vzhledem k prostoru a komín jim vyhovuje více. Zima je na dohled. Jinak to samozřejmě můžeš nechat, jak jsi udělal, až na to česno. To je důležité nyní upravit a už s ním příliš nemanipulovat. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 22.06.2020 05:12 PM

Ano, nástavek mám na dnu. Raději přikládám foto, ať si rozumíme. Já se právě řídil body 6 a 7 z tvého návodu, proto je česno zavřené a očko otevřené. Měl jsem i obavy z loupeže, když neobsedaji celý prostor. Takže očko večer zavřít a otevřít zúžené česno. Fakt je ten, že je u toho očka občas rušno a včely se i sráží či musí čekat.

Píšeš, že loupež je otázka chvilky. Jak tomu předejít u zúženého česna? Úly nesleduji celý den. Neuhlidaji si lépe to očko, když nejsou na všech rámcích?

A nosí tedy dle zvuku i nektar Smile


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 22.06.2020 07:35 PM

Jo, už je tak nech, už si na očko zvykly. Česno otevři až budou v nástavku na čerono. Právě ten rozruch při změnách slídilky přivolává.ld


RE: Péče letošní o oddělky - František Kučera - 23.06.2020 02:10 PM

Přátelé, chci se dotázati na rozšiřování rojů. Před 14 dny jsem měl můj první roj co včelařím. Dostavují první nástavek. Rozšířit nahoru, nebo dolu a stačí soušovým jádrem, nebo plodovým rámkem do nového nástavku?


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 23.06.2020 10:04 PM

(22.06.2020 04:46 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ............. Až budou obsedat celý nástavek, což bude tak za měsíc, můžeš postupovat dvěma způsoby. Jednak tím, který je na webu nebo ho můžeš převěsit do 2NN. Třeba 5+4(nahoře) a zase využít ten rámek u stěny a zbytek doplnit st. rámky. Takto si už začnou stavět buňky odpovídajících kategorií vzhledem k prostoru a komín jim vyhovuje více...........

Děkuji za rady a trpělivost. Chápu to správně, že mohu nechat 5 vystavěných rámků dole uprostřed, po stranách stavební rámky a nahoru 4 vystavěné rámky uprostřed, opět po stranách stavební rámky viz obrázek? Takto je myšlen komín?

Dnes jsem je kontroloval a 1litr cukru je úplně odebrán. Nosí pyl i nektar, na očku usilovně větrají (zejména večer je to zřejmé). Už staví první nový stavební rámek, je hotový z 1/3, na podložce jsou na velké ploše průhledné šupinky vosku, jako rozbité sklo. Ale staví mi také v podmetu viz foto, ten hrozen včel je na plástvi, stavební zábranu bohužel nemám. Má smysl s tím něco dělat?


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 23.06.2020 10:08 PM

Za prvé - dávat roji hotové dílo je mrhání stavebním potenciálem roje. A po 14-ti dnech je na rozšíření čas. Do vybíhání nového plodu. Pokud jsi to nasypal do prázdného úlu, tak zhruba týden, než něco postaví, co může matka zaklást. A pak 21 dní, než to začne vybíhat. Takže je čas ... na další info od tebe. Nasypáno do prázdného úlu, nebo jsi tam dal nějakou souš? Druhý den po nasypání, obsedaly celý půdorys úlu, nebo jen část? A jestli část, tak kde a zhruba kolik? Předpokládám, že úlová sestava v profilu platí.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 23.06.2020 11:16 PM

Stavební zábrana je jedním z nejpitomnějších "vynálezů", kterými můžeš včely "potěšit". Do ŠPV to určitě nepatří. ld


RE: Péče letošní o oddělky - František Kučera - 24.06.2020 12:36 AM

Tome, roji jsem dal dvě souše (doprostřed nástavku), obsedal cca 3/4 nástavku (Optimal). Vložil jsem do rámkového krmítka těsto a nechal je stavět. Nyní dokončují stavbu posledních dvou rámků v nástavku a víčkují první plod na těch souších. Ty jim chci vzít a zbavit se tím roztoče. Na nově postavených plástech již také plodují.


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 24.06.2020 06:56 AM

(23.06.2020 11:16 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Stavební zábrana je jedním z nejpitomnějších "vynálezů", kterými můžeš včely "potěšit". Do ŠPV to určitě nepatří. ld
Také to tak vnímám, proto jsem ji ani s úly nekupoval. Podmet tedy neřeším. Pochopil jsem ten tvůj popis rozšíření správně?


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 24.06.2020 02:22 PM

(24.06.2020 12:36 AM)František Kučera napsal(a):  Tome, roji jsem dal dvě souše (doprostřed nástavku), obsedal cca 3/4 nástavku (Optimal). Vložil jsem do rámkového krmítka těsto a nechal je stavět. Nyní dokončují stavbu posledních dvou rámků v nástavku a víčkují první plod na těch souších. Ty jim chci vzít a zbavit se tím roztoče. Na nově postavených plástech již také plodují.
Když sebereš ty dvě staré souše se zavíčkovaným plodem a nahradíš to prázdnými rámky, zas se čas na rozšíření posune. Rozšíření bych navrhoval obecně po vystavění celého nástavku a musí už vybíhat nový plod. Podmínky by měly být splněny obě. Rozšíření bych navrhoval převěšením plodových plástů s dělničinou do NN, který podstavím s tím, že v horním NN zůstane cca 5 plástů pouze s dělničinou na ose nástavku. Podstavené plásty pod těch 5 plástů. Je možné, že jeden plást (zřejmě krajní) budeš mít pouze trubčinu. Tak tu dolu a ke kraji.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 25.06.2020 11:19 AM

[attachment=1962][attachment=1963]

Takhle to dělám já, oplozovací oddělky dělám dva do jednoho nástavku s přepážkou. Jeden plást se zásobami, jeden s plodem a včelami a jedna dělničí souš s vodou. Jestě přiklepnu včely z jednoho plodového plástu. Přidám matečníky, zavřu je a ráno odvezu na oplozovací stanoviště. Jak se vylíhne matka dám do volného prostoru tak 0,5 kg těsta. Tady mi ta jedna matka přetahuje včely z ostatních úlečků. jasně vidíte která, ač kladou obě. Přidal jsem jí další rámek se zásobami , klade na dvou rámcích. První kolečko zavíčkovaného plodu vyříznu a přehodím je do normálního nástavku, matku označím a odvezu na stanoviště. Tyhle rámky dám na střed k očku a zbytek volná stavba. Krmítko a těsto kolik si vezmou. Druhý nástavek přidám , až tenhle bude plný.


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 28.06.2020 08:57 PM

Ty moje oddelky staví ramky, ale pokračují i ve stavbě v podmetu. Jeden to pojal jako divočinu, šikmo na ramky, 3-4 ramky jsou skoro k situ. Chápu, že mají svoji hlavu, ale přemýšlím jak budu potom dávat ramky do 2 NN, to bude veselé. Má smysl do toho nějak zasahovat, než to bude přes celé dno?


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 28.06.2020 10:16 PM

Říkají ze potřebuji nastavek pod sebe


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 28.06.2020 10:36 PM

Děkuji. Přidám zítra pod ně nástavek. Akorát ony zatím nemají ani ten stávající 1 NN plně vystaveny. 4 stavební ramky jsou netknute. Zvládnou ovládat teplotně 2 NN? Ten nástavek pod ně jenom stavební ramky?

Tu divočinu vyrezat? Nebo ji uchytit drátky do stavebního rámku ať to není na zmar?


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 29.06.2020 07:53 AM

Četl jsem si ještě a plochá vrstva plástu není pro včelstvo výhodná a včely si plásty samy zvýší stavbou do podmetu na úkor stavebních rámků. Což se u mě přesně stalo. Vysoké dno nebyla dobrá volba, hmm.

Můj stávající stav je 1NN, vysoké dno, česno zavřené, očko otevřené. Od kraje 1 plast zásob, 4 plodové plasty s trochou zásob na krajích, 1 plast zásob, 1 plast nové výstavěny asi zásoby, 4 stavební ramky. 7 rámku obsedaji na černo a ještě na černo tu divočinu na 4 plastech v podmetu cca 10cm.

Prosím o radu, jak to tedy zhruba provést, abych je moc nestresoval. Do osy nástavku dát stávající 4 plodové a 2 zásobní, zbytek stavební ramky na oba kraje, pod ně nový nástavek s 10 stavebními ramky a na střed ten jeden vystaveny stavební ramek?

Divočinu vyrezat a zkusit něco zachránit, je to pod temi 4 plodovymi ramky, předpokládám tedy, že bude asi částečně základeno? To co bych zachránil, dratkami uchytit na stavební ramek a dat na střed do nového nástavek pod stávající ?


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 29.06.2020 08:09 AM

Teplotně to zvládnou stejně akorát to budou mít o 15 Cm dal když půjdou ven. Když přidat nastavek tak se soušovym jádrem a dolu raději tři a více. Když jsou souše.


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 29.06.2020 08:16 AM

Opět děkuji Smile Souše bohužel nemám, začal jsem doslova před 2 týdny. Musí si tedy poradit bez nich. Ta divočina je práce za 6 dnů, což mě mrzí ničit, ma smysl ji zachraňovat?


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 29.06.2020 09:38 PM

Hlavně je krmte to dostaví znovu


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 05.07.2020 06:45 AM

Děkuji vám Jiří. 1 NN přidán a krmim (každý 4 den 1kg cukru) , byť něco nosí. Staví, spodní NN už mají skoro 3 ramky, přímo pod plodistem a staví myslím i v 2 NN.

Tykání mi nevadí Smile


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 05.07.2020 01:55 PM

Dnes je u nás typický letní den, ve stínu 28 stupňů, v noci má byt 19 stupňů. Na úly svítí sluníčko od rána do cca 13h,potom je stín. Včelky usilovně větrají na očku, česno zatím zakryté. Síto mám dle rady zakryté, 2 NN, obsedaji cca 1NN.

Měl bych jim někdy v budoucnu síto odkrýt? Ať se tam neupečou? Jsem ve městě a letní dny tady někdy bývají pekelné Wink Nebo odkrýt třeba jen částečně? můžu dát podložku do nižší polohy a nechat větší mezeru pro větší objem vzduchu.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 06.07.2020 07:38 AM

Jestli obsedaji 1NN tak bych jim malé cesno otevřel. A dnes nekrmíT tekutým Těsto tam mít můžou.


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 13.07.2020 09:52 PM

Děkuji Smile Zúžené česno již mají otevřeno, trochu krmím, včely odebírají.

Dnes jsem viděl u jednoho z oddělků na zemi před česnem cca 10-20 mrtvých včel. Některé se ještě hýbaly, trochu lezly, zadeček stažený úplně dolů skoro do klubíčka, některé se jen třepaly, ale do hodiny byly také mrtvé. Některé měly vyplazený sosák a asi 3 lezly voskové šupinky ze zadečku (mlaďušky?). Nahrál jsem to na video, je to normální nebo jde o otravu/nemoc?

Tahle leze, zadeček stažený, ale není schopná vzlétnout

Tato jen hýbe končetinami a tykadly, třepe se, ze zadečku vyčuhují tlusté voskové šupinky

Tato jen hýbe končetinami a tykadly

Pozoroval jsem poté česno cca 30 minut a na česně normální aktivita, žádný velký ruch. 1/3 včel nosila pyl, zbytek něco jiného, odlétající včely startovaly jako stíhačky polehku. Na česně bylo cca 5 včel a občas některou z včel obíhaly a vypadalo to, jako by ji čistily, přitom po ní i lezly a tačištěná držela jak hluchý dveře. Vypadalo to zajímavě, jednu včelu takhle čistily i pár minut. Dvakrát jsem viděl jak vyběhla z úlu včela nesoucí jinou včelu a odletěla s ní do dáli, jedna nesla ještě živou a s tou spadla před úl. Ta nesoucí se, jen bezmocně ležela na zádech a trochu se hýbala, ale do úlu už se nebyla schopna dostat. Koukl jsem i do podmetu a v úlu čisto a pracující včely. Předpokládám, že se zbavují starých nebo otrávených/nemocných?


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 14.07.2020 08:31 AM

To ne chodí ti tam slídilky a uvnitř bojují s domácími (to byla ta včela s voskovými šupinkami, není ještě dost stará, aby se ubránila). To okusování na česně to ukazuje a ty mrtvolky, kdy mají zadečky stažené pod sebe, také. Otevřel jsi jim bránu, oddělek ještě není dost silný a zvláště ráno, kdy je chaldno tam zlodějky pronikají právě tím spodním česnem.


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 14.07.2020 08:41 AM

To zúžené česno je tak na 6-8 včel, všechna očka jinak zavřená. Takže ty všechny mrtvé včely ani nemusí být moje. Jedná z těch včel byla skoro bez chlupů (černá). Jiné stanoviště nemám, je jim nějak pomoci? Česno zavřít a nechat očko? Loupež to tedy zatím není ale možná se to blíží?

Ta okusovana je ta cizí?


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 14.07.2020 09:02 AM

Ano, ta okusovaná je cizinka. Jak se chovají slídilky jsem tady někde popisoval. Vzpomeň si ale, co jsem vám říkal v lednu ohledně česna a zkus se tím řídit. V tuto dobu je lépe nechat jen očko a spodní česno otevřít, až když jsou doopravdy plné a to otevření zvládnou ubránit (pokud vůbec). Já bych otevřel jen očko, ale až navečer, aby si přes noc zvykly ho ovládat. Je vždycky lépe uvažovat dopředu a činit preventivní opatření, protože když propukne loupež, nemá oddělek prakticky šanci. Kdyby byla snůška, je situace jiná.


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 14.07.2020 09:22 AM

Děkuji, bohužel jsem v lednu na semináři nebyl. Večer otevřu očko. Snuska tu u nás již není.


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 07.08.2020 10:01 PM

Zdravím vás přátelé. Dnes jsem prováděl kontrolu mých oddělků, které jsou nyní na 2NN. Kontroloval jsem zejména zásoby v 2NN, do 1NN jsem nešel, nechtěl jsem je moc rozebírat/rušit. V 2NN je cca 11kg zásob převážně zavíčkovaných, také tam je ještě cca 2,5 rámku plodu (viz obrázek níže). 1NN není celý dostavěný, chybí cca 3 stavební rámky, zásoby v 1NN předpokládám tak cca 1,5kg. Od 17.6. jsem jim již dal 19kg cukru.

Měl jsem v úmyslu jim ještě v průběhu následujícího týdne dodat celkově 5kg cukru a krmení příští týden ukončit. Je to rozumné? Budou mít dost zásob na zimu a jaro?


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 08.08.2020 06:15 PM

Tohle je vždy takový odhad. Naštěstí u oddelku to lze vyřešit velmi snadno a to jeho zvazenim. Já mám minciř tak ho převáží kurtou a zvednu na minciri. U mě dva nastavky se sousemi nízké dno a víko mají cca 16 kg. Cca 2kg vcel kilo pylu a 12 kg zásob dává 31. Teď raději 35. Do zimy je dlouhá doba. Velký vcely co nejsou na váze tam musí mít jeden cely zavickovany nastavek. S tím co je v nastavcich pod tímto zavickovanym by mělo být vše v pohodě.


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 30.08.2020 09:38 PM

Přátelé, krmení jsem u svých 2 oddělků ukončil 14.8. a nechal včelky na 2NN, očko otveřené v 1NN. Včelky se chystají na zimu, ubývá jich pomalu, ale pořád létají byť méně intenzivně a nosí pyl i nektar, z úlu se line krásná medová vůně. Prolety mlaďušek slábnou. Začátkem týdne jsem vyčistil podložky, natřel olivovým olejem a monitoruji kleštíka a sleduji prolety. Skoto každý něco na podložce najdu, ale není mi jasné, jak kleštíky počítat, jestli tedy vůbec. Červení až do tmava jsou předpokládám samičky. Potom tu jsou takoví světlí (bílá/žlutá/růžová?) to jsou předpokládám samci. Počítá se spad obou pohlaví nebo počítat jenom samičky?

U mě zatím průměr 2 i se samci, ale vypovídá to číslo vůbec neco smysluplného, když to není vztaženo na celkový počet včel? Nebo počítání parazita neřešit a sledovat pouze virózy?

Četl jsem, že oddělky první rok neošetřujete, zatím ani ty moje nevypadají, že by potřebovaly ošetření.


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Cvikl - 23.06.2021 01:57 PM

Prosím o názor, resp zkušenost z praxe. V jednom letošním oddelku se nezdařilo přijetí nové matky, matka nebyla nalezena ... Po časové prodlevě se zjistilo, že v oddelku jiz "úřaduje" trubcokladna matka ( v buňkách vajíčka neuspořádané po více jak jednom vajíčku na buňku ... Je možné situaci vyřešit jednoduchým přidáním zralého matečníku ? Nebo se musí včelstvo vysypat mimo ul a stanoviště ?


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 30.06.2021 07:43 AM

Poraďte prosím, letošní oddělky které obsedají 2 nástavky 2/3 LL v tomto čase rozšiřovat ještě nahoru a nebo už raději dolů??
Rozšiřuju jan rámkama s proužkem mezistěny..
Díky Roman.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 01.07.2021 06:21 AM

(23.06.2021 01:57 PM)Jan Cvikl napsal(a):  Prosím o názor, resp zkušenost z praxe. V jednom letošním oddelku se nezdařilo přijetí nové matky, matka nebyla nalezena ... Po časové prodlevě se zjistilo, že v oddelku jiz "úřaduje" trubcokladna matka ( v buňkách vajíčka neuspořádané po více jak jednom vajíčku na buňku ... Je možné situaci vyřešit jednoduchým přidáním zralého matečníku ? Nebo se musí včelstvo vysypat mimo ul a stanoviště ?

Nemusíš vůbec nic. Zachraňovat tuhle jednotku jakýmkoliv způsobem je kontraproduktivní. Lépe zrušit a udělat nový.
Přídoda by takové včelstvo také vyřadila, drž se toho. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 01.07.2021 07:08 AM

(30.06.2021 07:43 AM)Roman Smejkal napsal(a):  Poraďte prosím, letošní oddělky které obsedají 2 nástavky 2/3 LL v tomto čase rozšiřovat ještě nahoru a nebo už raději dolů??
Rozšiřuju jan rámkama s proužkem mezistěny..
Díky Roman.

Romane, způsob rozšiřování oddělku máš v schématu na našem webu. Postupuj podle něj, chceš-li. Já ale takový oddělek v tuto dobu zásadně již nerozšiřuji už jen proto, že období stavby dávno skončilo. Dávám jim šanci se dostat do takového režimu, který by měl roj v přírodě. To je to včelaření podle tezí ŠPV. Neznamená to, že včely nestaví, ale motivem je již něco jiného než v době nástupu stavebního pudu na jaře. To to schéma respektuje. Včelařská sezóna je duben, květěn, červen , ZIMA. To není žádné klišé, ale pomůcka, aby jsme si uvědomili, v jaké situaci se včelstvo nacahází a co potřebuje. Kdo z toho vychází, má to k včelaření podle tezí ŠPV blíže. Dalo by se o tom napsat mraky důvodů. Tak snad jen tohle. Po slunovratu se včely v přírodě chystají na zimu ( rozuměj, ony se na ni chystají už od vyzimování). Zase je třeba si umět představit, co to znamená. Třeba to, že se větší míře začínají tvořit dlouhověké včely. No a ty vlastně neabsolvují normální dělbu práce ve včelstvu. Polopaticky a trochu přehnaně ´= NEPRACUJÍ!. Teda pokud je k tomu nepřinutí okolnosti, v našem případě včelař. Nyní začínají včely (hlavně mladušky) více baštit pyl. Na jaře spotřebuje cca 70% plod a 30% pro včely. Nyní je to OPAČNĚ a přitom je pylová nabídka daleko menší.......................... atd. atd. Máš-li pocit, že se včely do těch 2NN nevejdou, dej jim pod prázdný nástavek bez rámků (pozor na česno, začne slídění a loupeže) a máš klid. Pokud tam něco postaví, můžeš to na jaře odříznout a nahradit normálním stavebním nástavkem, tedy vždy se soušovým jádrem. Ale včas! V přírodě včelám taky nikdo nezvětšuje a nezmenšuje prostor. Jak se pak v tom mají vyznat? Souší máš pro ten oddělek na příští rok dostatek, vlastně žádné nepotřebuješ, vystačíš si s tím, co tam je nyní. Ostatní si postaví, tak jako včelstvo v přírodě. Z biologického hlediska včelstva je lepší nechat nadbytečné plásty sežrat zavíječi voskovému, než jim tam na jaře rvát mezistěny. Ekonomicky efektivnější je samozřejmě ten vosk prodat nebo ho skladovat, je to lepší než vkladní knížka (cena vosku stále stoupá). ld


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 02.07.2021 11:25 AM

Děkuji moc za radu.. dává to smysl Smile
RS.


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 23.07.2021 06:46 PM

Prosím o radu..když jsem dnes vysířil rámky kvůli zavíječi,
je možná je dát za dva dny do oddělků ??
Děkuji roman.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 25.07.2021 07:50 AM

Nejsem ten pravý, protože sirné knoty nepoužívám snad 50 let, ale já bych je oddělku tak brzo nedával. Nechal bych je pár dní pořádně vyvětrat. Průvan zavíječe také odradí. Já přebytečné plásty nijak neošetřuji. Dám prázdný nástavek, nad něj do každého nástavku jen 8 plástů a navrch komínu zase prázdný nástavek a je hotovo. Průvan zavíječe odradí.
Vyčistit plásty dám nad produkční včelstvo, zase to trvá 1-2 dny. Můžou se oddělit mřížkou, pro jistotu. Jinak ,Romane, nerozumím tomu, proč jsi ty plásty do oddělku nedal ihned nebo proč si ty plásty sířil, když víš, že je budeš potřebovat do oddělku. Pokud ten oddělek za něco stojí, matička by je se vší pravděpodobností ihned zakladla. Je to pro něj bezva podnícení. Kdybys ty plásty nijak neošetřil a za ty 2 dny je tam dal, taky by se nic nestalo.Včely by je vyčistily i s těmi vajíčky od zavíječe. Jinak proti virům a bakteriím ošetřuji plásty ionizérem. Mám malý přenosný , stačí mít powerbanku. Ozón to zařídí. Moc rezervních plástů si ale nenechávám. Včely produkují vosk ať chcete nebo ne, je škoda jim neumožnit stavbu. Samozřejmě ale v dobu, kdy je to nejpřirozenější. Stavba je také ozdravný proces. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 25.07.2021 11:20 AM

Děkuji za radu a zajímavou informaci.Je to oddělek, který od června vůbec nevystavil ani druhý nástavek LL.
Měl jsem nějaké rámky se zásobama z loňska a ty jsem mu chtěl dát, aby zimoval aspoň na těch dvou, bohužel tam proklouzl zavíječ...
Mám v části nástavků jen 9 rámků, ale stavba je tam samozřejmě oproti standardním 10 poněkud divočejší..
opravdu to kvůli přirozenějšímu prostřední pro včely stojí zato podstupovat ??
Děkuji Roman.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 25.07.2021 03:57 PM

Romane vůbec nerozumím tomu, co popisuješ. Na to, zda chceš včelařit podle tezí ŠPV si musíš odpovědět sám. Opravdu chceš včelařit bez chemie? Důsledky nebudu rozvádět ani nikoho přesvědčovat. Porovnej si tygra v kleci a ve volné přírodě. Možná, že sis jen spletl fórum. Tohle není otázka módy, ale životní filozofie. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Cvikl - 25.07.2021 05:15 PM

Bingo !


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 25.07.2021 07:12 PM

Omlouvám se, v minulém příspěvku jsem spojil vysvětlení svého předchozího dotazu a nový dotaz.
Vysířit rámky s rezervníma zásobama z loňska napadené zavíječem pro slabší oddělek tak, aby zimoval na dvou NN.
Zároveň jsem si dovolil položit otázku, jelikož mě zajímala fundovaná odpověď na to,
zda včelaření s 9 rámkama u LL, kde u mě včely staví dílo ne úplně rovné a včelař má při vytáčení víc práce,
je opravdu vyváženo zase výrazně větší výhodností 9 rámků pro včely, kde jak uvádíte je toto přirozenější velikost díla.
To znamená, jak velký je rozdíl ve výhodnosti pro včely když je jen 9 rámků místo 10.
Děkuji za odpověď Roman.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 25.07.2021 09:04 PM

Pro Vcely je to výhodné z několika důvodu. Do uličky u plodu se vejde více vcel, lepší tepelný komfort a lepší výživa pro plod je tím zaručena. Do nastavku se vejde více vcel, jednoznačně výhoda . A v oblasti kde mají zásoby si plasty ztlušťuji, tím se do nich vejde více medu. Výhoda pro zimování obrovská, skoro žádný posun chomace a pořad dost zásob. Mně navíc vyhovuje ze plasty z plodiste jdou velmi dobré vytáhnout bez nebezpečí pomackani včel natož matky. A do jakého nastavku se vejde víc medu do s 10 ramky nebo s 9 ti????


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 26.07.2021 11:27 AM

Aha, to jsou celkem velké výhody....děkuju za odpověď.
U mě je stavba v rámcích při 9 celkem dost divoká a někdy i úplně mimo rámek,
takže vytáčení takového rámku si nedovedu ani moc představit...ale počkám a uvidím.
Roman.


RE: Péče letošní o oddělky - Martin Smutný - 26.07.2021 12:43 PM

(25.07.2021 09:04 PM)Jiří Marx napsal(a):  ...... A do jakého nastavku se vejde víc medu do s 10 ramky nebo s 9 ti????

Odpověď nemusím odhadovat, mám zváženo:
- 1 medný plást z 10 rámkového nástavku má u mě průměrně těsně pod 1,5 kg
- 1 medný plást z 9 rámkového nástavku má u mě průměrně těsně pod 2 kg
Statistika 10 r. je hlavně z let minulých (letos mám už jen 1 včelstvo o 10 r, přežilo velké infekční tlaky, tak mu to nenarušuji). Vstupy pro 9 r jsou i z letoška, počet 80 rámků.

Ale hlavní výhodou je ta větší obsazenost uliček včelami. A nejen v zimě.


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 26.07.2021 03:47 PM

Ještě bych se vrátil k zavíječi. Zavíječ je součást včelstva, žije s ním. Na horních loučkách, na podložce, a spotřebovává voskový odpad. Když včelstvo uhyne, tak také plásty po včelstvu. Prostě zdravotní policie. Letos najaře jsem si přivezl od Jirky Marxe jedno včelstvo, které když jsem převěsil do svého úlu, tak jsem taky po úporné snaze vydoloval z pod dna rozpěrákem podložku. Vypadlo to jako z filmu Vetřelec - jeden kokon zavíječe vedle druhého a všechny vyběhlé. Bylo jasné, že jsou i v převěšovaných plástech. Nechal jsem to být a čekal, co se stane. Po zesílení a rozvolnění včelstva s ním včely udělaly krátký proces. Foto z 18.4. níže.

[attachment=2012]


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 15.08.2021 09:20 AM

Jaký je váš názor na to zda u oddělku na 2 NN, kde je ve spodním otevřené očko má zasíťované dno s podložkou, česno je zúžené, nechat
u horního nástavku očko na větrání ??
Článek L.Dvorského "Jak dýchá včelstvo zimě " znám, ale zase mi přijde logické, že pokud by to včelám nevyhovovalo, není
pro ně žádný problém těch pár malý dírek rychle zatmelit, ne ??
Díky Roman.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 15.08.2021 02:27 PM

Můžu Tě ubezpečit, ze to horní sítko vždy zalepí propolisem. Je to mnou vyzkoušeno několikrát ať už cílený pokus nebo náhoda.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 15.08.2021 03:28 PM

Dnes jsem přidával druhy nastavek poslednímu oddelku. ( ostatní ho už mají) je to už dost pozdě, matka začala klást v půlce července tak jsem je rovnou srovnal na 2x 7 ramku a dvě přepážky po stranách. A všem zatím testo tolik kolik si vezmou. Tekutý krmeni ( invert) nebo zpracované zásoby dostanou na začátku září. Velká včelstva jsou zazimování id července.?


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 15.08.2021 08:36 PM

JIrko, díky za rychlou odpověď, je to dobrá zpráva.
Oddělky mám celkem silné a chtěl jsem jim v těchto teplotách nechat nějaké větrání navíc, ale
zase podle L.D. po zakrmení moc neměnit cirkulaci vzduchu.
Nechám to tedy částečně na nich.
Roman.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 15.08.2021 08:54 PM

Teď si uvetraji či vlastními těly ucpou cokoliv. Problém je průvan v zimě , kdy jsou staženy do chomače.


RE: Péče letošní o oddělky - Roman Smejkal - 17.08.2021 08:02 AM

Jirko, vzpomínám si, že jsi dříve uváděl, že na zasíťované dno pokládáš podložku.
Je to teda tak, že jim dno utěsnuješ, tak aby bylo beze škvír ??
Vyhovuje to včelám víc, než když tam jsou vpředu a vzadu škvíry na větrání ??
Díky Roman.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 17.08.2021 01:12 PM

Oddelky mám velmi často na pevných nízkých dnech, i některá velká včelstva jsou na nich několik let. Sitovana dna pokud to jde , tak tu podložku dávám nahoru na síto. Přicházíme tím o “ rozkoš” ze sledování a počítání spadlych roztočů. Teď padají ale měli by být poškození včelami ( grooming) celkově tomu roztoči moc času nevěnují. Poškozené včely a pochodující včely hledám před cesnem. Kdyby to takhle vynasely ven, tak se podívám na plast s vybihajicim plodem kolik jich tam je. Ale upozorňuji ze na zásahy už je dost pozdě


RE: Péče letošní o oddělky - Vojěch Jeník - 21.09.2021 11:57 PM

Ahoj, řeším dilema, zda oddělkům, které měly celou dobu podložku, strůpkovou folii a očko v 1NN (lang 2/3) otevřít dno nebo dát místo folie vlněnou uteplivku (nebo ještě něco jiného paropropustného) nebo nechat být. Přijde mi, že se dost rosí (a dle "Jak dýchá včelstvo zimě" to optimální není) a chtěl bych se vyvarovat plísni. Na druhou stranu jim nechci po zakrmení příliš měnit podmínky. Včely jsou ve dvou NN na 2x7 rámcích. Díky.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 22.09.2021 08:31 AM

Oddelky u mě mají malé česno a očko ve spodním nastavku. Fólii nechávám celoročně a navrch víko s uteplivkou. S plesnivenim nemám problémy. Ted už nic neměnit na zimování se připravují od července .


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 14.11.2021 12:34 PM

Zdravím.
Rád bych se zeptal zkušených na situaci, kdy po přidání oddělků(1 nebo 2NN Lang) na včelstva(3-4NN Lang), které proběhlo 20.10. u pěti včelstev ze sedmi, se včelstva stále nespojila.
Takže předpokládám, že jsou tam pořád obě matky, nahoře zřejmě i plodují a nechtějí sestoupit. Je to normální stav? Nerad bych něco zanedbal, dělám to letos poprvé. Vím, že tenhle dotaz tu jednou někdo s Leošem řešil, ale nepodařilo se mi to dohledat.

Lze jim "pomoci" tím, že oddělěk bez rozebírání(mám zvedák)podstavím?
Díky předem za radu.
Karol


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 14.11.2021 12:44 PM

Samozejmě, že je to normální stav. Někdy se obě jednotky spojí až kolem vánoc, někdy až na jaře. To, že pak plodují, je logické. Tipnul bych si, že ty dva oddělky jsou ve 2NN. Jo, nenapsal jsi nic o česnech, což je zásadní věc. Hlavně nevymýšlej blbosti a nech je. Jen pak zavři očka horní jednotky. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 14.11.2021 01:33 PM

Zdravím Leoši.
Díky za reakci. Včelstva mají česna zúžená na 1x15 cm od konce srpna + nad sestavou navíc 1NN zcela prázdný.
A ano jsou to ty na 2NN, ale i jedno na 1NN(pěkný silný oddělek).

Právě, že jsem se nechtěl nijak angažovat. Holky jsou po dodání zásob(slabá letošní snůška) po slunovratu už bez mého zásahu. Jenom to česno a prázdný nástavek v srpnu.
Karol


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 14.11.2021 02:09 PM

Já třeba oddělek ve 2NN raději vyzimuji zvlášť a to včelstvo ,kam jsem ho chtěl připojit ,za rok využiji na oddělky nebo je spojím až na jaře.
To ale není podstatné. ld


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 15.11.2021 01:16 PM

Přidáváním oddělků na včelstva sleduji nejen výměnu matky, ale i posílení včelstva pro brzkou jarní snůšku.
Po 3 letech zjišťuji, že mám u domu jen jednu a to jarní snůšku, která končí v půli května. Někdy na přelomu červen/červenec si Vigorky nanosí něco málo z lesa. Ale je to nevýznamný přínos. Včelstva, která si z jarní snůšky nenanosí jsou v létě na suchu. Nebo, když bylo u nás letos chladné jaro a jabloně srazily kroupy, bylo třeba výrazně dokrmit. Oddělky bez krmení ani ťuk.

No a slibuji si, že to z tohoto hlediska bude efektivnější, než spojení na jaře.

PS Pro mně by byla optimální Vigorka, která je v průběhu června a července velmi skromná na zásoby a omezuje plodování, ale která by zimovala na 4NN a měla silný jarní rozvojBig Grin


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 16.11.2021 04:45 PM

Jaká máš kriteria pro výměnu matky??Já před zimou spojuji včelstva jen výjimečně. Každé včelstvo at si bojuje za svý,jen tak se pozná, co v nich může být.

Jestliže chceš mít na zimu a na jaro silná včelstva , musíš na to jít jinak. Velikost zimní generace určuje množství zásob v úlu v červnu!!! a taky velikost. Několikrát vytáčená včelstva jsou na tom s velikostí zimní generace nejhůřr a proto se pak krmní dlouhodobě v srpnu a září a znovu se rozplodovávají se všemi negativními důsledky. Dá se to řešit tak, že se tam ten med nechá, vytočí se kolem 10.7. a hned se dokrmí velkými dávkami. To má za nevýhodu to, že od konce snůšky může být spotřebováno hodně medu. Ovšem výživa zimní generace je prvotřídní.

Nebo zkus pár včelstev vytočit ihned po skončení jarní snůšky (po řepce) a to tak, že zavíčkované plásty se vytočí nezavíčkované se dají druhé části včelstev. No a na takové včely se posadí dva nástavky (volná stavba či mezistěny z vlastního vosku se soušovým jádrem) a krmí se až do konce června cukrem 35-50 kg. nic jiného není třeba, Uvidíš v jaké síle budou zimovat, jen doporučují kvalitní matku buď přirozeně vzniklou nebo z vajíčka. Zimuji je na 5-6NN a chomáč bývá ve čtyřech NN, takové včely mají přínosy už z jívy a dotáhnou to klidně na 8NN.


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 28.11.2021 05:39 PM

Ahoj Jirko a díky za odpověď.

Nechal jsem 1/3 oddělků přezimovat a 2/3 nasadil na hlavní včelstva. Ta výměna matky s přidáním dalších včel kvůli jarní síle je moje letošní první zkouška. Kombajny jsem vyzkoušel loni u 3 včelstev z 9 (celý červen) a výsledek se nedostavil - nechal jsem jim 5NN, 2NN plné zásob měly nad hlavou a od července do nich nijak nezasahoval a ony stejně si poměrně výrazně zredukovaly stav. Jarní výkon nepřesvědčil. Přičítám to Vigorce, se kterou jsem před 4 lety začal včelařit(současně moje F1), protože jediný úl, kde byla linie Praděd zimovala v 2x takové síle a nebyl to kombajn. Takže letos tam mám oddělky - Vigorku z jiného zdroje(původně to byly od př. Gruny z jižní Moravy), svoje "pradědky" a Singerku(z matečníků) od velkého včelaře v okolí. Tím chci nejprve vyzkoušet co se mi zde přibližně bude z hlediska snůšky hodit. A ta snůška je opravdu jen do poloviny května( za ty 3 roky co včelařím), žádná řepka a ani jiné hospodářské plodiny. Trošku z lesa si Vigorky donesly.

Takže řeším teď to, o čem jste se bavili s Romanem ve vedlejším vlákně. Příští rok poběží kombajny z části i u těch masařek.

Selekční kritéria - zatím v podstatě žádná=začínám(množil jsem z těch "nejlepších"). Příští rok chci min 1/3 včelstev mít "bokem", tzn. bez vytáčení a s max prostorem( v ostatních vše stejně, ale něco vytočím). V době slunovratu odeberu horní plodový nástavek jako jediné opatření a pak už jen pozorovat na česně...a i na podložkách, i když Leoš říká, že je to zbytečné, tak pro mně, jako začátečníka to může mít význam-např. sledování groomingu.
Z těch nejvitálnějších budu pak množit a dodávat genetiku do produkčních, ze kterých vytáčím. Ale uvidím, jak se to vyvrbí.

Tu selekci na odolnost chci skloubit s genetikou přizpůsobenou místu. Tzn. kdybych mohl odebírat přebytky v období velikonoc, tak to je značka optimálSmile. Ale uvidím. U těch včelstev na genetiku by mi nevadilo, kdybych i dokrmoval. Stejně bych z nich vybíral pak i ty, které se dokrmovaly nejmíň.

PS No a hledám ještě další stanoviště, kde bude snůška bohatší.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 30.11.2021 01:04 PM

No to jsem zvědav jak se ti tahle genetika protřibi. Ve tvých podmínkách. Kombajn z Vigorek asi opravdu nemá smysl. Podivej se po okolí zda by někdo neměl opravdu místní materiál.


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 30.11.2021 05:25 PM

Sháním, ale v bezprostředním okolí nemám nikoho kdo by si takhle dlouhodobě množil ze svého, takže trochu mám naději, že ta Singerka od většího chovatele vzdáleného 15km, kterou chová delší dobu by mohla do těchto podmínek sednout. On má samozřejmě takové ty klasické kritéria, nicméně alespoň zohledňuje alespoň dřívější ukončení plodování.


RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 09.12.2021 07:03 PM

Místní materiál je dobrý jako výchozí, protože ti ušetří dost práce. Pokud takový nemáš, musíš si ho "udělat" imunizací toho, co máš. Nějaký čas to zabere,ale každoročně takto imunizuji roje neznámého původu, které si přivezu od kamarádů, kterým přiletí na zahradu. Je to rozhodně rychlejší a jistější cesta, než doufat, že někde takový materiál seženeš nebo koupíš. Tím si jen zase ulehčíš práci a zkrátíš čas, ale imunizovat ta včelstva budeš muset tak jako tak, pokud chceš, aby to fungovalo. No a k tomu je nutný zcela jiný pohled na včely (pochopit teze ŠPV). Včelařit bez chemie lze s každým materiálem, jen je třeba ho dobře poznat a pak ho nechat žít podle jeho strategie přežití a tak trochu mu pomoci vše urychlit. . Prostě naučit se uskutečňovat věci nečiněním. Rozuměj, k tomu dospěješ, až se staneš součástí toho dění. Pak vlastně nic neděláš, protože s tím vším jen plyneš. To je zcela jiný přístup než dělat tzv. Bond testy, JAK SI TO MNOZÍ POD TÍM NEČINĚNÍM PŘEDSTAVUJÍ. Je to také vysvětlení, jak chápat tuto TAOISTICKOU mantru "USKUTEČŇOVAT VĚCI NEČINĚNÍM". . ld


RE: Péče letošní o oddělky - Karol Lamacz - 10.12.2021 10:56 AM

To je přesně v plánu. Na další souvislosti se těším na zítra na semináři.
Karol


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 18.02.2022 10:52 PM

[attachment=2034][attachment=2035][attachment=2034]


Loňské oddelky už si připravují nastavky na rozšíření v době jivy


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Cvikl - 19.02.2022 04:33 PM

Oddělky takové, jak mají být, tedy silné, pěkně sedí, nerozlezlé, ještě s rezervou zásob ... Dívám-li se dobře, vidím v Langu rámků deset. Kontrolní otázka, proč ne jen doporučovaných devět ?


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 19.02.2022 04:59 PM

Na devet půjdou při rozšíření na jaře až pokvete jíva


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Cvikl - 19.02.2022 05:06 PM

Jirko, rozumím tomu tedy dobře tak, že první sezónu jsou u tebe oddelky na deseti, a až při druhé sezóně jeden rámek uberes ?


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 19.02.2022 07:49 PM

Já jsem je měl na osmi a dvouramkove krmitko vlevo. Nechtělo se mi s nimi na podzim manipulovat vyndal jsem krmitko dal dva ramky stropní krmitko a 14 kg invertu. Některý mám už teď na devíti nebo na sedmi s tepelným přepážkami na bocích


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 17.03.2022 04:59 PM

Asi před týdnem, čtrnácti dny bylo pár dní (doslova) okolo 10 st.C a sluníčko - stačilo to na prolet, teď konečně opět 10 st.C. Takže kontrola zásob. Tady je
.


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Fuit - 18.03.2022 08:57 AM

Pěkný video.. Já už jsem včera rozšiřoval loňské oddělky podstavením dvou nástavků


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 18.03.2022 09:28 AM

Ty blaho hezky se ti zvedají


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 19.03.2022 10:18 PM

Pěkné video, hezky po tobě v ten jeden moment jdou. Pořád sbírám zkušenosti a na tyto případy jsem si udělal takový přehoz z látky (v obou krajích ocelová tyč), ať nemám odkrytých moc rámků a od té doby je to pohoda, obzvlášť, když jdeš jenom na kraje a ne do středu.


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 19.03.2022 10:50 PM

(18.03.2022 09:28 AM)Jiří Marx napsal(a):  Ty blaho hezky se ti zvedají

... Tvůj materiál.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 20.03.2022 12:54 AM

Tak to byly hladový


RE: Péče letošní o oddělky - Rastislav Rosa - 23.03.2022 12:41 AM

Ako teraz rozšíriť prezimované odložence na 1NN L2/3. Zimovali na dvoch nástavkoch (ešte stále sú na 2NN, ale spodný NN vyhadzujem - čierny jak uhlie) a nízkom pevnom odoberateľnom nezasieťovanom dne. Z poznámok vyplýva, že jeden odloženec má skoro čistú robotničinu v celom nástavku, ostatné majú krajné 1-2 plásty zmiešané robotničina - trúdovina. Ešte doplním, že súší mám obmedzené množstvo, cca 2 rámiky na jeden odloženec.


RE: Péče letošní o oddělky - Vojěch Jeník - 23.03.2022 08:16 PM

Podívejte se na videa Miroslava Matuchy. Podstavit 2 NN volná stavba se sousovym jádrem (2ramky). 2 souše máte a případně dát 2 prázdné souše z obsazeneho nastavku. Dolní nástavky oddělit nedoraženou fólií.
Nebo přijeďte na sobotu k Turnovu na seminář.




RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 23.03.2022 11:34 PM

To video od Mirka je super. Chystám se taky na rozšiřování, akorát mám vytočené souše po uhynulém včelstvu a jsou tam zbytky medu. Kdy lze bezpečně takové souše přidat a nevyvolat loupež? Až začne plná snůška? Nebo je teď po jedné/po dvou nechat vyčistit přidáním do obsednutého nástavku?


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 17.04.2022 10:32 PM

(17.03.2022 04:59 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Asi před týdnem, čtrnácti dny bylo pár dní (doslova) okolo 10 st.C a sluníčko - stačilo to na prolet, teď konečně opět 10 st.C. Takže kontrola zásob. Tady je
.
Další pokračování - tentokrát rozšíření vyzimovaného oddělku. Pár poznámek. Jsou v 600 m.n.m., oproti třeba M.Boleslavi bývá teplota ve stejný čas o 3 st.C nižší. Později tady začínají, dřív končí, nektaru se při nižších teplotách tvoří méně. Proto rozšiřování až teď
. Jirka Marx v nížině dříve a ze dvou na pět. Jiný kraj....


RE: Péče letošní o oddělky - Miroslav Matucha - 25.04.2022 10:36 PM

Ono by jim vůbec nevadilo, když bys to, co jsi dělal v dubnu udělal už v tom březnu. Ušetřil bys jeden zásah.
Myslím tím vybrat ty krajní prázdné souše ( a to v 2 a 3 nástavku ) a nahradit je stavebními rámky. Ty zásoby cos dával v březnu, jsi mohl dát do dalšího ( v březnu třetího , v dubnu čtvrtého doufám, že to dobře počítám ) nástavku nad folii, rozškrábat a ony by si pro ně došly.
A ta folie dole nad podmetem či 1 a 2 nástavkem je v dubnu a u takových včel už zbytečná. To dělám začátkem března jen na opravdu mrňavý oddělky ( vyzimovaných na třech rámcích ) a ještě mám pocit, že je to zbytečný. A jsem v 680 m.n.m. M.M.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Sláma - 04.05.2022 08:46 AM

Vážení, máte zkušenosti s krmnými těsty pro oddělky? Loňský rk jsem používal Apifondu, na trhu jsou ještě medopip, apivital a apimana. Je některý, který byste nedoporučili?
Díky moc
J SLáma


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 04.05.2022 09:28 PM

Apivital i apimana v pohodě. Jen apivital nevyndavat z obalu. Raději ho rozriznout na několik části a nabídnout jim odkrytou stranu medopip neznam


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 05.05.2022 10:34 PM

Těsto jsem nikdy nepoužil. Jaká je cca spotřeba za týden u oddělku např. toho Apivitalu? Chápu, že to ovlivnují snůškové poměry, ale zhruba kolik toho mám koupit. Někde jsem četl 4kg/týden bez výrazné snůšky.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Sláma - 05.05.2022 11:20 PM

Jiní mají jistě lepší přehled, já měl loňský rok nakoupeno 25 kg apifondy na ca 9 oddělků a ještě mi něco zbylo takže by to mohlo vycházet tak ten jeden 2.5 kg balíček na jeden oddělek/sezonu. Ale je fakt, že jsem je měl spíš slabé. Beru to jako takové stálé podněcování a jistotu v době chybějící přirozené snůšky, neviděl jsem, že by to braly nějak závratnou rychlostí.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 08.05.2022 09:29 PM

Teda u mě berou vyšší rychlosti


RE: Péče letošní o oddělky - Jan Sochor - 08.05.2022 09:33 PM

A jakou rychlostí, jaké množství cca?


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 08.05.2022 10:57 PM

Teď dávám oddelkum jeden plast s plodem jeden se zásobami a zbytek Mezisteny z vlastního vosku. Až dojedou ten zásobní tak jim začnu davat testo. Budou ho brát podle snusky a jejich síly. Teď je snůška krásná. Ale červen červenec a srpen budou mít pořad testo a budu ho pořad doplňovat. Na konci srpna do oddelků na 2-3 NN naleju přes stropní krmitko kybl invertu a hotovo na dvakrát


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Fuit - 09.05.2022 08:11 AM

Takže oddělky rozšiřuješ mezistěnama?


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Sláma - 09.05.2022 09:48 AM

Na toto jsem se ptal Jirky taky - loňský rok jsem rozšiřoval jen stavebními rámky a do zimy to úplně nedostavěly. Jarní rozvoj pak na nedostavěném díle byl pomalejší. Jirka říkal, že slabým oddělkům pomůže mezistěna - staví rychleji, když budeš dělat oddělek odebráním celého nástavku (jako to dělá např. Leoš?), pak bez problémů zvládnou i vystavit pěknou volnou stavbu. Aspoň tak jsem to pochopil. Letos zkusím asi oba způsoby - slabší s MS a silnější oddělky se ST rámky.


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Fuit - 09.05.2022 01:04 PM

Já jsem vloni květnový oddělky rozšiřoval jen volnou stavbou, začínal jsem asi na pěti rámečcích. Do konce srpna úplně postavily dva nástavky, krmil jsem těstem tak, jak to výše popisuje Jirka Marx. Trochu nevýhoda byla - alespoň, jak jsem to pozoroval vloni - že do dělničiny směrem k česnu míchaly pak v srpnu i trubčinu- stavěly smíšené rámky. Vzhledem k podstavení dvou nástavků a celkové změně prostoru úlu při rozšiřování, je pak ta trubčina trochu jinde, než bych si představoval. To by se při rozšiřování mezistěnama asi podařilo líp vyladit, a na volnou stavbu je pustit až od jara druhého roku.
Myslím, že to je prostě problém změny prostoru úlu - na dvou nástavcích má dílo jinou architekturu než na pěti.. Jinak mi letos mnohem líp staví směrem dolů k česnu - vloni za jejich nespolupracování mohlo určitě studené počasí a to, že jsem moc brzo otevřel naplno česna + zasíťovaný dna.


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 09.05.2022 09:55 PM

Nechci vám tady kazit zábavu, ale dovolil bych si připomenout něco jako kodex ŠPV a věc zvanou mezistěny. Je to na každém z vás, jak se k tomu postavíte. Ale to správné místo na mezistěny je vcelarske forum.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Sláma - 09.05.2022 10:27 PM

No jo člověk se holt pořád něco učí a myšlenky v hlavě běhají sem a tam podle toho, co se zrovna dozví od nějakého praktika - po několika návštěvách vašich seminářů na severu jsem nabyl dojem (kromě toho, že včelaření je úžasně pestré a člověk může zkoušet lecos), že plodiště (architekturu) staví včelstvo hlavně v druhém roce života. Oddělek beru jako takový nouzový stav a určitě se k tomu dá přistupovat různě podle toho, s čím člověk pracuje. Mě se loňské oddělky moc nepovedly ale bylo to spíš tím, že jsem už špatně nastartoval, udělal je slabší a nekontroloval jsem spad - některé pak nedaly zimu. Zajímal by mě názor dalších členů - Ty jsi Tomáši prý ortodoxní loučkař/volnostavbař. A navíc si myslím, že my úplní začátečníci máme nárok na nějaké to zkoušení a chyby - jak jinak se to má člověk naučit?


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 09.05.2022 11:02 PM

(09.05.2022 10:27 PM)Jiří Sláma napsal(a):  ... prý ortodoxní loučkař/volnostavbař. A navíc si myslím, že my úplní začátečníci máme nárok na nějaké to zkoušení a chyby ...
Tak jistě, nárok beru. Jen ortodoxní zní jako zfanatizovaný. To bych vynechal. Ale k věci. Na jednom semináři jsem ukázal, že pouze ze dvou plodových zavíčkovaných plástů bez matečníku v půli května se včely dostanou volnou stavbou do vyzimovatelného stavu i s odchovem nouzové matky. Je to na hraně, ale jde to. Cokoli k ulehčení navíc jako zralý matečník či více vstupních plástů je bonus. Jinak letos zkouším, jak oddělku výrazně ulehčit se stavbou. To je pro něj fakt zápřah. Za rok dám vědět. I když se to nepovede a pokud nezapomenu. Jó Cimrman a slepé uličky...


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Sláma - 09.05.2022 11:33 PM

Vždyť já taky myslel na Cimrmana když jsem psal ortodoxní ("...záhřebský herec Stanko milovič, ortodoxní monologista...") - toť ale mimo diskusi.

Toto jsou právě ty informace, které my začátečníci potřebujeme a postupně se k nim sami prokousáváme. Při včelaření s MS se běžně píše o oddělku ze dvou plodových plástů v květnu a Ty sám říkáš, že je to na hraně. To je možná ta hrana, kterou jsem loňský rok pokoušel já sám a některé přes tu hranu nepřelezly - letos si dám majzla abych je měl silnější a pohlídám si i iniciální stav VD. Můžeš alespoň naznačit co myslíš tím "ulehčit se stavbou"? (Zas mě hned napadá Cimrmanovské "když my nesmíme ani naznačovat...")


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 10.05.2022 12:47 PM

(09.05.2022 01:04 PM)Tomáš Fuit napsal(a):  Já jsem vloni květnový oddělky rozšiřoval jen volnou stavbou, začínal jsem asi na pěti rámečcích. Do konce srpna úplně postavily dva nástavky, krmil jsem těstem tak, jak to výše popisuje Jirka Marx. Trochu nevýhoda byla - alespoň, jak jsem to pozoroval vloni - že do dělničiny směrem k česnu míchaly pak v srpnu i trubčinu- stavěly smíšené rámky. Vzhledem k podstavení dvou nástavků a celkové změně prostoru úlu při rozšiřování, je pak ta trubčina trochu jinde, než bych si představoval. To by se při rozšiřování mezistěnama asi podařilo líp vyladit, a na volnou stavbu je pustit až od jara druhého roku.
Myslím, že to je prostě problém změny prostoru úlu - na dvou nástavcích má dílo jinou architekturu než na pěti.. Jinak mi letos mnohem líp staví směrem dolů k česnu - vloni za jejich nespolupracování mohlo určitě studené počasí a to, že jsem moc brzo otevřel naplno česna + zasíťovaný dna.

Tohle je standardní problém při přidávání nástavků směrem nahoru . Dolu budou stavět jinak … ne tolik ty kombinované plasty. Jenomže aby šly dolům je dobré mít souše a nebo je třeba převešovat . Já vím jsem podmínečně vyloučenBig GrinBig GrinBig Grin


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 14.05.2022 10:22 PM


Páteční návštěva už jsem to nevydržel do neděle


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 16.05.2022 09:35 PM

(09.05.2022 11:33 PM)Jiří Sláma napsal(a):  ... Můžeš alespoň naznačit co myslíš tím "ulehčit se stavbou"? ...
Asi
. Včelstvo, kteté už nemá se stavbou díky své síle problém, "odevzdá" plásty budoucím oddělkům.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Sláma - 17.05.2022 12:09 AM

Přemetení na trámky Smile - člověk zná jen ten terminus technicus "přemetení na mezistěny", tohle se mi líbí, krásně vystavěné a řekl bych, že tu trubčinu si asi fakt udělají kde zrovna potřebují. A nebo prostě staví od středu a když už mají dostatek dělničiny, prásknou tam něco trubčiny kde to zrovna vyjde...? Myslíš, že by stavěly rovnou i spodek kdybys dal jeden plodový plást na střed i do dolního NN?
Já budu asi přemetat jedno silné včelstvo po jarní snůšce protože mi z něj padá nějak moc VD. Neměl bych to říkat, ale já jsem vystavěné dílo pro letošní oddělky získal méně oblíbeným způsobem, který rozhodně nedoporučuji - zimními a časně jarními úhyny...


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Fuit - 17.05.2022 07:27 AM

Jirko, jak vypadaly ty jarní úhyny? Mně vloni odešly dvě pokusný včelstva kolem sv. Mikuláše - ale to byla taková ta klasika s vyztrácením včel a s úly plnými zásob - varoáza typu B.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Sláma - 17.05.2022 09:34 AM

Tomáši, bylo to jako podle jednoho mustru - oddělky šly do zimy středně silné na 2-3 nástavcích volné stavby a úhyny byly průběžně vpodstatě taky tak od Mikuláše až do března, vždy se zásobami - včely slábly až se vytratily úplně, zbyl jen chomáček uhynulých včel. Někde byl i zbyteček nevyběhnutého plodu (mezerovitého) - vždy jen pár buněk, na dně různé spady VD. Podle mě byl základní problém (moje chyba) v tom, že jsem dělal oddělky ze včelstev, které už měly nějakou nálož (všude nějací VD jsou) a já to u oddělků neřešil. měl jsem pevná dna a tak jsem neviděl spady. U 1-2 oddělků jsem viděl občas poškozenou včelu - to už jsem měl zasáhnout. Pravděpodobně jsou úhyny spojené s virózami vázanými na populaci VD.
Letos to budu řešit systematičtěji - oddělky udělám silnější, odeberu první zavíčkovaný plod, zakrmím na konci léta invertem a ne cukrem (ještě nemám dost zásob medu) a hlavně budu sledovat průběžně spad a dění na česně. Udělal jsem si podstavce kam se nedostanou mravenci a právě teď jdu do dílny vyrobit si nízká zasíťovaná dna.
Mám to trochu ode zdi ke zdi - první rok jsem omdléval, když jsem našel jednoho kleštíka na podložce, teď se z deseti nehroutím ale už mám jakž takž představu jak poznat problematické včelstvo a jak ho řešit. Letosna jaře jsem musel dát za pravdu klukúm ze severu, když nás na loňském semináři varovali, ať počítáme na začátku s vyššími úhyny.

Genetika je fakt podstatná, Buckfastky po počátečním nadšení opouštím - jedny jsem musel na jaře 2x silně dozásobit protože byly úplně na suchu a stejně jako na druhém silném Buckfast včelstvu se na něm neuvěřitelně rychle množili VD. To vysušené včelstvo nakonec nejede tak rychle jako ostatní - možná je to ten efekt "přezrálého" včelstva. A oddělky s B matkami šly do věčných lovišť jako první.
Asi by se tento příspěvek hodilspíš do sekce "Tak to se nepovedlo..."


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 22.06.2022 01:30 PM

Tuhle se někdo ptal kolik krmiva na oddelek. Tak minimum vidim jednu bednu těsta 14-15 kg a kybl apivital na závěr . Tohle bude takové minimum jak udělat dvounastavkovy oddelek a zazimovat ho a nebát se na jaře o zásoby.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Vašíček - 22.06.2022 02:04 PM

(22.06.2022 01:30 PM)Jiří Marx napsal(a):  Tuhle se někdo ptal kolik krmiva na oddelek. Tak minimum vidim jednu bednu těsta 14-15 kg a kybl apivital na závěr . Tohle bude takové minimum jak udělat dvounastavkovy oddelek a zazimovat ho a nebát se na jaře o zásoby.

Já sem ted těsto dával a řešil jsem kam ho dát.
Nahoru na loučky to musím dodat rámeček pod víko.
Do krmítka dovnitř.
nebo kam ho dáváte Apivital těsto je přece jenom pořádná placka.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 22.06.2022 02:22 PM

Apivital bych do krmitka nedával nasává hrozné vodu a pak lepí. Rozriznu ho napůl a dam na horní loučky rámeček je třeba. Do krmitka jde ale taky dat rozriznu ho a Ind igelitem ho tam dam reznou plochou nahoru.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Sláma - 22.06.2022 04:45 PM

Tim ramkem nahoru mate asi nammysli prazdny nastavek? Nejak jsem to nepochopil a tak to dabvam do kapsoveho krmitka - presne jak rika Jirka, pytlik tam narvu cely a rozriznu jen nahore, nebo rozpulim a kazdou pulku dam do jednoho oddelku rezem nahoru.


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Palata - 22.06.2022 05:29 PM

Já těsto dávám zezadu do podmetu (mám vysoký). Oni si pro to dojdou. A nemusím řešit rám, tepelnou stabilitu a rušení je výrazně menší. Obal naříznu, částečně odklopím a dám do podmetu na podložku. Zavřu česno, nechám očko v 1.NN. Ale jen v případě, že mám zasíťované dno a podložka nezakrývá celé síto. V očekávaných letních vedrech to jen přes očko neuchladí.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 22.06.2022 09:07 PM

Ramek velikosti nastavku vysoký 2,5cm


RE: Péče letošní o oddělky - Pavel Cirman - 23.06.2022 11:57 AM

Ten rámek mám taky. Jediná nevýhoda je ta, že mezeru mezi horními loučkami a fólií prostavují divočinou.


RE: Péče letošní o oddělky - Jindřich Šafránek - 24.06.2022 11:10 PM

(23.06.2022 11:57 AM)Pavel Cirman napsal(a):  Ten rámek mám taky. Jediná nevýhoda je ta, že mezeru mezi horními loučkami a fólií prostavují divočinou.
Samozřejmě se prostavováním vršku včely snaží zamezi úniku tepla, myslí dopředu již se připravují až zima přijde. Nic na světě nedává jen výhody ale i nevýhody jde o poměr mezi tím. Někdy mi staví i v rámečku výšky cca 5 cm plásty od loučky směrem vzůru.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Sláma - 08.07.2022 12:57 PM

Prosím zkušené - jak se pozná tichá loupež?
A také pokud chci slabším oddělkům pomoci přidáním zásobního plástu s pylem, kam jej nejlépe umístit - hned vedle plodu (bych si myslel) nebo až na kraj před zásoby sladiny?
Děkuji


RE: Péče letošní o oddělky - Tomáš Fuit - 08.07.2022 08:36 PM

S tím mám letos jistou zkušenost - nezvykle rušno u česna - i vpodvečer - někdy je to jen "o něco málo rušnější" než jinde . Včely nebojují a vypadají při bližším pohledu celkem spokojeně. Nenosí moc pylu.
Při běžný loupeži kromě soubojů u česna obletujou úl a hledají škvíry kudy dovnitř.. Myslím, že existujou i mezistupně mezi obojím.


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 10.07.2022 09:25 AM

Tichou loupež poznám podle toho, ze oddelek nemá žádné zásoby. Tak ho nakrmim ještě jednou a když ani potom nemá žádné zásoby odvezu ho někam pryč . Buď se vzpamatuje nebo ne. Ztráty jsou povoleny. Zrovna tak pomoc ramkem s pylem. Nedělám …pomáhám jim krmenim a tak jediná jejich starost je pyl. Samozřejmě jde poznat vcelu , která startuje z úlu těžká ale rozhodují ty zásoby.


RE: Péče letošní o oddělky - Rastislav Rosa - 09.08.2023 05:16 PM

Dá sa takýto odloženec (ako je v Jirkovom videu), v takejto sile a množstve plodu, zimovať aj na 2x9 rámikov, ak je k dispozícií 8-9 rámikov so spracovanými zásobami?




RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 10.08.2023 08:31 AM

Určitě dá. Já dávám tak 5 se zásobami a Mezisteny či volnou stavbu ať staví. A ještě chvíli krmim. Ale tak max do pulky září. Silné přestavam krmit dřív. Tenhle oddelek je na letos na plných 5NN nanosil si dostatek zásob , postavil si 3 nastavky.

[attachment=2091].
Tohle je on


RE: Péče letošní o oddělky - Pavel Cirman - 11.08.2023 09:37 AM

Hezký oddělek. Mě by zajímalo, kolik rámků z těch pěti nástavků bylo s mezistěnami a kolik bylo s volnou stavbou?


RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Marx - 11.08.2023 08:32 PM

Spodní dva nastavky měly sousove jádro a volnou stavbu v rameccich. Nahoru dávám většinou Mezisteny z mého vosku


RE: Péče letošní o oddělky - Pavel Cirman - 15.08.2023 08:51 AM

Jirko a jak řešíš vysoké plodiště? Tam máš taky volnou stavbu? Mě staví kolikrát křivě i nízké rámečky, natož ty vysoké.