Forum Šance pro včely
Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Obecná diskuse (/forum-Obecna-diskuse)
+--- Fórum: Obecná diskuse (/forum-Obecna-diskuse--39)
+--- Téma: Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem (/tema-Adresy-a-stanoviste-vcelstev-pristupne-vsem)

Stránky: 1 2
Všechny stránky


Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem - Kocidzin - 10.03.2018 07:06 PM

Na webu ČSV vyšel tento článek... http://www.vcelarstvi.cz/aktuality/zpristupneni-umisteni-stanovist-vcelstev-v-otevrenem-elektronickem-systemu/.
Co si o tom myslíte?


RE: Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem - Miroslav Matucha - 11.03.2018 09:17 PM

Diskuze k tématu na včelařském foru. Já poslal stížnost, ale zatím údaje stále "visí". M.M.


RE: Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem - Centisi - 12.03.2018 12:57 PM

Nejsem si jistej jestli nějaky stižnosti pomůžou...Confused to je zase rozhodnuto o nás bez nás a podle mě to žadnej dobrej efekt mít nebude...spíše naopak...Exclamation
S postřikama zrovna nejlepsi zkušenosti nemám a ZD co tu kolem obhospodařuje pole se nikdy nenamahalo ani na obci dotazat na stanoviste vcelstev..(nedodrzovali ochranny pasma,postriky ve vetru,zahrada plna jedů apod..)takze nejakej centralni registr tomu dle myho nepomuze..je to uplne stejny jen jeste bohuzel verejne...a jak to tak byva tak sem si musel nakonec pomoct sam...pomohlo az je vyzvali s uřadu zivotniho prostredi s hrozbou milionové pokuty...minuly rok klid..uvidim letos...po dobrem to bohuzel neslo..Huh


RE: Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem - Kocidzin - 12.03.2018 11:29 PM

Jsem z vesnice, podle mého je ta mapa v podstatě (zveřejnění stanovišť, našich adres a kontakních údajů) úplně naprd. Někdo si připsal někde nějáké body za "přínosné řešení problému".
Zemědělcům - traktoristum (pokud nejsou včelaři a nerozumí včelám, resp. chrání sámi sebe) je mapa k ničemu, protože jim to je stejně jedno. Používají chemii, která ačkoli ředěná vodou na "neškodný" postřik je stále chemií. Zemědělec (traktorista) dostane pokyn, kolik vody, kolik koncentrovaného připravku, je otázka jestli si to zapamatuje než dokodrcá na pole. V lepším případě to nezapomene, vše naředí podle doporučení výrobce (agronoma), takže je to "neškodné", proč by se tedy měl ještě obtěžovat a hledat nekde na internetu nějaká stanoviště včelstev?
Traktorista je placený od hektaru které postříká, není tam aby plánoval a přemýšlel jak neohrozit cizí nějáké včely, když toho včelaře ani nezná...


RE: Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem - Jindřich Šafránek - 03.04.2018 04:22 PM

(12.03.2018 11:29 PM)Kocidzin napsal(a):  Jsem z vesnice, podle mého je ta mapa v podstatě (zveřejnění stanovišť, našich adres a kontakních údajů) úplně naprd. Někdo si připsal někde nějáké body za "přínosné řešení problému".
Zemědělcům - traktoristum (pokud nejsou včelaři a nerozumí včelám, resp. chrání sámi sebe) je mapa k ničemu, protože jim to je stejně jedno. Používají chemii, která ačkoli ředěná vodou na "neškodný" postřik je stále chemií. Zemědělec (traktorista) dostane pokyn, kolik vody, kolik koncentrovaného připravku, je otázka jestli si to zapamatuje než dokodrcá na pole. V lepším případě to nezapomene, vše naředí podle doporučení výrobce (agronoma), takže je to "neškodné", proč by se tedy měl ještě obtěžovat a hledat nekde na internetu nějaká stanoviště včelstev?
Traktorista je placený od hektaru které postříká, není tam aby plánoval a přemýšlel jak neohrozit cizí nějáké včely, když toho včelaře ani nezná...

Traktorista to nemá v popisu práce, zato AGRONOM jak již v mnohých případech pošle včelařům v seznamu toto:
Oznámení o započetí aplikací v souladu s § 51 ost 2 zákona 326/2004 Sb O rostlinolékařské péči ve znění platných novel. v termíni 5.4.2018 do 31.7. 2018
plus dotčené katastry......

A zase víte prd zda máte na ty měsíce včely zavřít, nebo šlechtit včelu co najde pyl a nektar v době od 1.8.2018 do 4.4.2019.
Jediné co vždy přibude jsou něčí povinnosti oznamovat a další lejstra !!
A jedeme dál, čím větší sešup tím rychleji.


RE: Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem - Kocidzin - 04.04.2018 09:36 AM

Jak už jsem psal, když je pro agronoma včelař jen jedna položka (číslo) v jakemsi seznamu, je mu šumák co se v praxi na poli děje... prostě je to celé neosobní, anonymní proces. Až dojde na pověstné lámání chleba, stejne se to celé hodí na traktoristu... ...měl mít pojistku na blbost.
Pokud by se agronom, traktorista a včelař znali z místní hospody, chovali by se k sobě urcitě jinak, nebylo by jen neosobní jednání z kanceláře mezi agronomem a včelařem, kdesi u lesa, 20 km daleko.
Co dělat kdyby se pak nedejbože stalo, že celé stanovište včel uhyne díky sice oznámenému stříkání řepky? Česká facka má své kouzlo a věřím, že by to bylo řešení jednodušší a učinější než cokoli jiného (samozřejmě myslím jen jednu "spravedlivou" facku přede všemi v hospodě, dostačně a hlasitě zargumentovanou... žádná rvačka, cigánská férovka apod.). Prostě facka co pěkně mlaskne, ksicht zčervená a postižený má ostudu, že se v hospodě týden neukáže...
Ještě edit: uvidíme co to vlastne prinese... https://www.gdpr.cz/gdpr/


RE: Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem - Leoš Dvorský - 04.04.2018 10:50 AM

Prozatím to přináší to, že soukromí zemědělci ohlašují včelařským organizacím, že budou pole od 1.4. do 28.10. ošetřovat prostředky pro včely škodlivými a odvolávají se na chybný výklad té vyhlášky. Je doba jedová a možná většina úhynů jde na konto té chemie, jedů. U mne to je jedna z 9-ti variant té tzv. "varroázy" typu C. Na varroázu se u nás svede všechno.
Nezbývá, než se chránit sám. Ještě do loňska jsem si nemyslel, že na vlastní oči spatřím na poli to, jak včela nasaje tzv. gutační vodu a uhyne protože je kontaminovaná neonikotinoidy. Před tím jsem to viděl jen v laboratorních podmínkách ( prvně někdy v r. 2007 ve filmu) .


RE: Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem - Ali - 04.04.2018 12:47 PM

Souhlasím, jen nevím, jak se chránit sám. Na VF se toho napovídalo, ale užitečnou radu pro mě samotného jsem nenašel nebo přehlédl. Jak to asi budete řešit u Vás ?
Máte v tomto chaosu nějako vizi ?


RE: Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem - Aleš Molčík - 04.04.2018 01:34 PM

Já také nevím, tak jsem se zeptal povolaných jestli mám včelstva uzavřít v březnu a otevřít v říjnu a kdo ponese zodpovědnost za případnou otravu včelstev postřikem jestliže v nahlášeném termínu aplikace postřiků nebudu mít včelstva uzavřena. No a zatím nepřišla mi z mze odpověď, je to zatím devět dní co jsem se ptal. Ale s jistotou tipuji, že odpověď nepřijde ;D


RE: Adresy a stanoviště včelstev přístupné všem - Centisi - 04.04.2018 10:29 PM

(04.04.2018 12:47 PM)Ali napsal(a):  Souhlasím, jen nevím, jak se chránit sám. Na VF se toho napovídalo, ale užitečnou radu pro mě samotného jsem nenašel nebo přehlédl. Jak to asi budete řešit u Vás ?
Máte v tomto chaosu nějako vizi ?

ALi...mam tu přispěvek na zacátkz tematu..je potreba se nes..t s nima...oni maji nejaky omezeni ( i na pribalovem letaku od postriku ) jenze se spolehaji na to ze se na to neprijde nebo uhradi skodu a jedou dal....je potreba napadnout zivotni prostredni..Uslysis ze oni to moc neresi ale dostanes dalsi kontakty...
Zavolal sem jen na jedno cislo a pani ochotně prijela hnedka chtela brat vzorky ( strikali ve vetru ) atd...hnedka se ptala kdo me informoval.jestlu vim ci strikali...zavolala agronomovi..hnedka byl na miste s dvaceti tacama ze vse zaplati a ze se to uz nestane atd...omyl...zaplatil co sme si rekli ( spalena pulka zahrady) ale za par mesicu to bylo znovu...opet sem zavolal tu pani..prijela vse co sem tocil na mobil zkouklla a hnedka sel doporucenej dopis na ZD s pohruzkou milion korun pokuty pokud jen dam pod protokol co se sepsala na miste podpis....vzorky méla (byla si jista ze nejdou tp co hledaji),prokazatelny video jak foukal vitr...od jedový mlhy i cocka od telefonu zalepena..nakonec sem to nepodepsal,agronom smluval plakal prosil hrozil atd..ze to klidne zaplati 50,000 ze se nejal domluvime Big Grin
Poslal s ho do pr..le ze po dobrym sme se uz domlouvali a nebylo to nic platny...řekl sem jasnou vetu "jak uvidim za plotem traktor s postrikem a bude jen vánek tak ho to bude stat milion a zadny uplatky mu mepomizou a bouch sem s dverima Big Grin a ta pani na to mela vazne chut se do toho dat a flastr jim naparit protoze me kazdejch 14 dni volala co a jak a vaznejj zajem to resit fakt dusledne... od ty doby to radeji objizdi obloukem a letos uplne vynechavaj protoze na casti pole se stavi a ten kousek ani strikat nemuzou kvuli ochrannymu pasmu...nevim kolik to pasmo je..ani agronom ne Big Grin ale hlavni je ze to funguje..zatim snad natrvalo...takze asi takhle..pomuz si sam jak muzes..hlavne se neboj a kric a nedej se jednou kancelari odmitnout...na to oni spolehaji ze nikdo nic vlastne nevi...jen pokud de o vcelstva je potreba ihned ten den zamrazit mrtvolky a ihned poslat na vysetrení (kam nevim..me bylo nabidnito ze ihned prijedou a odvezou na vysetreni )..udajne po 48 hodinach tezko najdou jedy s postriku..prej rychlej rozklad nebo tak neco...