Forum Šance pro včely
oddělky - koupě - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: oddělky - koupě (/tema-oddelky-koupe)oddělky - koupě - Veronika - 28.02.2018 10:56 AM

Dobrý den, jsem začínající včelařka (zhruba rok mám jedno včelstvo abych se mohla učit a včelky pozorovat). Nyní jsem objevila fórum a myšlenky špv a úplně mě to nadchlo. Chtěla bych začít doopravdy včelařit dle principů, které tu popisujete. Již jsem koupila nové úly L2/3 a chci v nich začít chovat včely na rámcích pro volnou stavbu. Nyní jsem před rozhodnutím od koho jaké včelky koupím. Jelikož nevím v mé blízkosti o nikom, kdo by choval včelky na této rámkové míře, jsem odkázaná na inzeráty na internetu.

Jak z nich však dobře vybrat? na co si dát pozor? existují nějaká plemena, které jsou pro přirozené včelaření vhodnější?? Je vůbec vhodné kupovat oddělky na mezistěnách, když chci pak včelařit bez mezistěn??

Nenašla jsem zde žádnou platformu, kde by třeba včelaři švp nabízeli své oddělky k prodeji - existuje něco takového?? Mohl by někdo nabídnout?? Sháním konkrétně 4 oddělky L2/3 a jsem z okolí Nedvědice (okres Žďár nad Sázvavou). Předem moc děkuji za nabídky a odpovědi na mé otázky.


RE: oddělky - koupě - Aleš Molčík - 28.02.2018 10:52 PM

Také nevím, že by zde někdo nabízel oddělky, ono to zde není založeno na komerci, ale na dohodě. A takové staré české přísloví "kdo se kde zrodí, tam se i hodí" se celkem propaguje i zde. V praxi se to projevuje tak, že je snaha být sám sobě chovatelem matek. Takže odchovat si matky, vytvořit oddělky to je to pravé opravdové včelaření. ; )


RE: oddělky - koupě - Skaly - 01.03.2018 12:21 PM

Zdravím, mě myšlenka prodeje nebo darování oddělku není úplně cizí. Každý z nás nějak začínal. Koupil jsem 2 oddělky a snažil se včelařit podle možností a principů ŠPV. Udělal jsem i několik chyb a zůstalo mi jedno včelstvo. Nyní je mám na volné stavbě v rámečcích. Uvědomuji si obavy z jakéhokoliv dalšího zásahu do včel (chov matek, tvorba oddělku, ale i jen otevření úlu), abych nepřišel i o ty poslední. Takže si asi budu muset koupit další oddělek od "chemika" a velmi opatrně rozchovávat stávající včelstvo. Mě by se hodila možnost získat (koupě/dar/výměna) oddělek nebo matku od někoho kdo se snaží jít podle ŠPV v mém okolí. Jde mi spíš o pomoc v nouzi než o to, abychom chovali oddělky na kšeft.


RE: oddělky - koupě - Milan Daněk - 01.03.2018 06:07 PM

Aspoň si do profilu napište odkud jste pak se Vám spíše někdo ozve a případně pozve na včelnici či vymění skušenosti.

Pokud chceš včelařit na volno spíše by ti vyhovoval nějaký roj či koupit smetenec a ten osadit do úlu.
Jinak platí lépe nakupovat co nejblíže vlastní včelnice.


RE: oddělky - koupě - Tini - 01.03.2018 06:27 PM

Ahoj, není problém koupit na mezistěnách, prostě pak jen přidáváte stavební rámky pro volnou stavbu a za rok či dva ty rámky s mezistěnou vyřadíte a vytavíte. Taky jsem to takto řešil. A hned začátkem června jsem nechal tři rámky bez matky s plodem, aby si vychovaly a v novém jsem měl jen dva rámky s matkou a do podzimu jsem měl z jednoho koupeného dvě včelstva na osmi a sedmi rámcích 39x30.
Nabídek na oddělky je plný internet.


RE: oddělky - koupě - Veronika - 05.03.2018 12:15 PM

Moc děkuji za všechny rady. Koupím tedy nějaký oddělek na internetu a pak s ním již budu pracovat dle zásad.


RE: oddělky - koupě - Faneka - 10.06.2018 12:44 AM

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li náhodou někomu neprebyvaji 3 zralé matečníky? Ideálně o Berouna, Plzeň, Příbram nebo Praha? Chtěla bych si udělat tři ozdravné oddělky, ale už mi nevyjde čas založit sérii. Díky. Katka říkala