Forum Šance pro včely
Důležité: Zachraňme české národní parky - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Obecné informace (/forum-Obecne-informace)
+--- Fórum: Nástěnka (/forum-Nastenka)
+--- Téma: Důležité: Zachraňme české národní parky (/tema-Dulezite-Zachranme-ceske-narodni-parky)

Stránky: 1 2 3 4 5 6
Všechny stránky


Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 23.02.2017 12:16 PM

Přátelé,
včela je součástí divoké přírody už od nepaměti, proto se na Vás obracím s prosbou, byste zvážili připojení svého hlasu k výzvě, kterou naleznete na tomto odkazu: https://www.zachranmenarodniparky.cz

Sešli jsme se v úterý 21.2. na Malostranském náměstí viz: http://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=domaci&c=A170221_115123_domaci_jav&foto=V170221_132641_zpravodaj_kozl abychom podpořili poslanecký návrh proti senátní verzi.

Dále cituji dopisu, který jsem dnes obdržel:

".... ještě jednou moc děkuji za to, že stojíte na straně ochrany divoké přírody v národních parcích. Spolu s Vámi se pod výzvu poslancům a poslankyním za přijetí dobrého zákona o národních parcích přidalo téměř 50 tisíc lidí a jejich počet neustále roste.Je úžasné, že Čechům a Češkám není budoucnost přírody lhostejná. Na včerejší akci v Praze před Poslaneckou sněmovnu přišlo i přes deštivé počasí 400 lidí.
Hlasování o novele zákona, které bylo naplánováno na úterý 21. února, bylo odsunuto. Ti, kteří prosazují senátní verzi zákona, dobře vědí, jak lze klíčové rozhodnutí oddalovat. Nicméně dílčí úspěch máme už nyní. Původní dobrou poslaneckou verzi přislíbilo podpořit zatím 90 poslanců a poslankyň, konkrétně členové stran KDU-ČSL, ANO, TOP 09 a Úsvit. To ale stále není dost, je třeba alespoň 101 hlasů.
Kampaň proto nekončí. Hnutí DUHA nepolevuje a Vás prosím o totéž. Šiřte výzvu dál mezi své známé. Sledujte facebookový profil České divočiny a sdílejte stránku výzvy. Poslanci a poslankyně dalších stran ještě rozhodnuti nejsou. Jsou tedy nyní hlavními adresáty e-mailů, které lidé posílají přímo do jejich schránek. O dalším vývoji Vás budeme průběžně informovat.
Pokud je to ve Vašich silách, zvažte prosím také finanční podporu této kampaně.Hnutí DUHA dosahuje úspěchů pouze díky tisícům lidí, jako jste Vy. Trvalým příkazem nás podporuje více než 5 a půl tisíce lidí. Prosím, buďte jedním z nich.

Apeluji na Vás všechny, abyste v zájmu lidí i včel tuto výzvu podpořili a ještě více budu rád, za kladnou zpětnou vazbu, bychom mohli oznámit Hnutí Duha, že Hnutí Šance pro včely se hlasy aktivních účastníků připojuje a připojuje svůj hlas pro záchranu a zachování cenného a nenahraditelného dědictví pro nás a hlavně pro budoucí pokolení.
Za tímto účelem vytvářím jednoduché hlasování, které v podstatě není hlasováním, ale pouze zjištěním, kolik lidí z ŠPV výzvu podpořilo.

S poděkováním a přáním hezkého dne
Karel Crha

PS: A pokud máte okruh stejně smýšlejících přátel, šiřte mezi ně.


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 23.02.2017 01:39 PM

Karle, já teda nevím - jseš si jistej, že hnutí duha tu ochranu má pod kontrolou ?
Já teda jako kovanej traper odkojenej přírodou a ne panelákama, zatím vidím, že celý hnutí duha zatím dokázalo jen spoušť na Šumavě a ostatní parky jsou jim u p..., protože tam se nenahání body u Pražáků. Big Grin
Celá "příroda" v tom nejdůležitějším "parku" se skládá z totálně odpískaný krajiny, kde sice vysadily rysy, jenže to už za PéeSáků, losy stačili postřílet a stále bez skrupulí loví jeleny a srnčí a divočáky - to má být divočina ? A sází nepůvodní druhy, aby oživili krajinu. A Boubín není v NPŠ. Huh
Tak tě nevím....
Prohlášení mě jsou ukradený a příroda nejvíc prosperuje tam, kde se o tom neví. Aspoň co jsem si všimnul. Jak to vezmou do ruky odborníci z města, který nikdy neviděli západ slunce v horách a neslyšeli letní vánek v korunách stromů, stojí to za ....


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 23.02.2017 02:43 PM

(23.02.2017 01:39 PM)schützmeister napsal(a):  Karle, já teda nevím - jseš si jistej, že hnutí duha tu ochranu má pod kontrolou ?

Michale, já teda nevím - jseš si jistej, že hnutí šance pro včelu má tu ochranu včel před používáním pesticidů pod kontrolou ? ?

To totiž není vůbec o Duze, ale o tom, co by v budoucnu znamenalo přijetí senátorského návrhu pro NP. A abych zdůraznil jak je to důležité uvedu příklad: Kdyby (iluzorní) se za poslanecký návrh postavila ta karikatura dehonestující úřad prezidenta a požádala o podporu, tak jej také podpořím. Tak asi tak.


RE: Zachraňme české národní parky - Faneka - 23.02.2017 04:45 PM

Podepsano


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 24.02.2017 01:40 PM

(23.02.2017 02:43 PM)Crha Karel napsal(a):  To totiž není vůbec o Duze, ale o tom, co by v budoucnu znamenalo přijetí senátorského návrhu pro NP.
Máš pravdu, že se v tom už delší čas neorientuju. Sad
Čili todle je proti duhovej návrh, nebo produhovej ? Big Grin


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 24.02.2017 09:18 PM

... posuď sám, viz https://www.zachranmenarodniparky.cz
já nejsem duhák, ale šumavák Smile


RE: Zachraňme české národní parky - Aleš Molčík - 25.02.2017 06:56 PM

Obecně bych to chráněné území rozšířil na celou republiku, protože jak jde čas tak sleduji jak mizí některé druhy. Například zkoušejte sledovat kolik za rok potkáte v přírodě Slunéček sedmitečných. Já jsem za minulý rok viděl jedno. Ale Slunéček východních jsem viděl tisíce.


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 01.03.2017 09:38 PM

citace z mailu od HD:

"...máme pro vás skvělou zprávu! Divoká příroda v národních parcích si může na chvíli vydechnout. Poslanecká sněmovna ve středu 1. března přesvědčivě zamítla likvidační senátní návrh novely zákona. Zároveň nadpoloviční většinou 117 poslanců potvrdila původní a lepší sněmovní verzi. Její rozhodnutí znamená pro ochranu nejcennějších ostrovů české přírody krok vpřed.

Za záchranu divočiny v národních parcích se postavilo 51 460 lidí, necelé čtyři stovky vědců, 70 profesorů, ředitelé všech našich národních parků, federace EUROPARC, zahraniční i tuzemské organizace a spolky a desítky osobností kulturního života. Náš hlas byl slyšet. Od srdce děkujeme za pomoc a podporu!

Dnes máme rozhodně důvod k oslavě. Naše společné úsilí o dobrou ochranu našich národních parků ale pokračuje. Novelu zákona totiž teď musí podepsat prezident Miloš Zeman. Pokud se tak nestane, poputuje zpět do sněmovny k opakovanému hlasování. O dalším vývoji Vás včas budu informovat. Nejčerstvější zprávy naleznete na facebookové stránce Česká divočina a na webu..."




RE: Zachraňme české národní parky - Pavel Cirman - 02.03.2017 10:57 AM

To je všechno hrozně hezký,taky jsem hlasoval pro NP,ale pak mi zkazí náladu ten opilec,když prohlásí,že zákon vetuje.Dodgy


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 02.03.2017 01:58 PM

(01.03.2017 09:38 PM)Crha Karel napsal(a):  citace z mailu od HD:
Dnes máme rozhodně důvod k oslavě. Naše společné úsilí o dobrou ochranu našich národních parků ale pokračuje.
[/i]

Karle, jsem z toho porád dajaký zmetený - a toto je dobrá - nebo špatná zpráva ? Huh
Rozšíření "divočiny" v NPŠ je jenom maskovací označení pro devastaci, nebo se pletu ?
Krom toho, že se do divočiny už nikdy nepodíváš, což pražáci stejně nedělají, lesníci tu v klidu můžou střílet vysokou, loupat stromy na stojato a hasit přirozené požáry.
A důchodci tam jezděj autobusem - tchýně takhle jezdí každý rok, pěkně všude tam, kam se pěšky nesmí. Jen autobusy, teréní vozy NP a ministersetev, Duhový teroristi a harvestory, které to pak opatrně "dočisti".


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 02.03.2017 04:19 PM

Sice Tvoje argumenty Michale naznačují značnou předpojatost, zahledění se na detail (tchýněBig Grin), nedomýšlení širších souvislostí, ale v podstatě snášíš důkazy, které přímo podporují nutnost přijetí přísnějšího (poslaneckého návrhu) zákona o NP. A hlavně nesmí být ředitelem lesník, který vidí především plnometry dřeva. (Viz Žlábek, Mánek).

(02.03.2017 10:57 AM)Pavel Cirman napsal(a):  ... ten opilec,když prohlásí,že zákon vetuje.Dodgy

Tak jistě, tak jsou nastavené demokratické mechanismy. A protože spoléhat na to, že by měl v baru schovanou láhev od šéfa lihové mafie Březiny, nebo že nebude mít čím veto podepsat, když mu jeho předchůdce ukradne pero, je třeba nepolevovat a nadále apelovat na naše bližní aby připojili svůj hlas k výzvě, kterou naleznete na tomto odkazu: https://www.zachranmenarodniparky.cz

A až tak udělá i Michal S. budu zpívat hosana Big Grin


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 02.03.2017 07:55 PM

Tak jsem rozklepl ten propagační text hnutí duha - jak jsi říkal, že to není hnutí duha - můžeš tam i klepnout na více informací. Tongue
No tak, více, text toho návrhu tam tedy jaksi zapoměli vyvěsit.
Ale 3 bodky tam jsou .
1. povinných 50 % divočiny - a co těch druhých 50% ? Čili pak se může na polovině Podyjí v pohodě těžit ? Právnicky to tak je. A nebo český švýcarsko, nebo jak se to jmenuje. Tam se bez masivní těžby neobejdou nikdy - jinak to komplet zaroste vejmutovkou, který se tam náramě daří. A je hezká. Jen nepatří do NP. Smůla.
2. neprodávat pozemky - to se snad nesmělo nikdy, ne ? To nesmí ani LČR.
Problém je samozřejmě v NPŠ značné vlastnictví města Kašperské hory / a jiných obcí / v NP - ale dyž jde vyvlastnit pozemek pod dálnicí, mělo by to jít i pod parkem ? Dokaď 10% parku nepatří státu, pak je asi dost platný zákaz prodeje státních pozemků ?
3. zrušení plošného zákazu vstupu - to už jsem vůbec jeleň - to snad i v americe se může jen po zanačených cestách ?

Lidi holt všechno do zákona dát nejde. Buď chráníte Parky nebo přírodu. To nezmění, jestli šéf bude mít školu lesní nebo stavební. Buď to má někdo v sobě, nebo nemá. A ještě jde o to, co chráníte. Jestli maj v tý divočině zůstat kupříkladu zmije nebo chřástalové, tak se stejně těžbě nevyhnete. Krom toho, na Šumavě můžete těžit leda vánoční stromky. Teda v tý 1.zóně.
A taky jste si všimli, že když ve zprávách běží něco na todle téma a ukazují fotky z NPŠ - jsou ty fotky 20 let starý ? Kdo z těch lidí, co jim krmí uši taky byl teď někdy na Mokrůvce, Špičníku, Jezerní stěně nebo na Plechém ?


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 02.03.2017 11:06 PM

Pokud chceš přečíst vše k zákonu o NP, najdeš na stránkách Parlamentu ČR, související dokumenty i jinde na netu.

Pokud je stanovena bezzásahová zóna, nemůže být o "masivní těžbě" ani řeči.

Mimo NP je už spousta pozemků ve vlastnictví "inostranců".

Vyvlastňovat pozemky není nutno, pokud jsou již začleněny do území NP, musí s nimi vlastníci nakládat v souladu se zákonem o NP.

Dostaneš se i do bezzásahových zón, ale pouze s průvodcem.

Ředitel parku, tady přesně si nejsem jist, ale mám za to, že musí respektovat doporučení ustanovené vědecké rady.

"Jestli maj v tý divočině zůstat kupříkladu zmije nebo chřástalové, tak se stejně těžbě nevyhnete."
Tomuhle má rozumět jak? Jako, že když se tam nebude těžit nebudou tam chřástalové a zmije??


RE: Zachraňme české národní parky - Víťa - 03.03.2017 10:46 AM

(02.03.2017 07:55 PM)schützmeister napsal(a):  text toho návrhu tam tedy jaksi zapoměli vyvěsit.
Ale nezapomněli. https://www.zachranmenarodniparky.cz/resources/Novela_zakona_114_1992_senatni_navrhy_zmen_a_komentare_HD_final.pdf

Protože k hnutí Duha jsem dosti nedůvěřivý, tak jsem to kontroloval. Je to správně.


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 03.03.2017 01:58 PM

(02.03.2017 11:06 PM)Crha Karel napsal(a):  "Jestli maj v tý divočině zůstat kupříkladu zmije nebo chřástalové, tak se stejně těžbě nevyhnete."
Tomuhle má rozumět jak? Jako, že když se tam nebude těžit nebudou tam chřástalové a zmije??
Více méně. Když ještě obyčejný smrtelník viděl do NPŠ systému Lesys - zakázky parku, výběrová řízení - tak jsou tam věci : vypalování rašelinišť pro záchranu žluťáska borůvkového, mícení okrajů luk pro podporu obojživelníků a zmíněných zmijí, nebo sečení vlhých luk pro záchranu chřástalů / křoviňákem a vyvážení traktorem zetorem Big Grin /.
Zjevně to nebude těžařská lobby, je to snaha přírodovědců, nebo jak říkáš, té vědecké rady. Angry
Oplocenky, odstřel jelenovitých a tak dál.
Jen ty zákony se smrskly na těžbu smrku / akát a vejmutovka už tak netrápí / a stavbu lanovek a sjezdovek. Přitom normální lyžař jezdí do alp, nebo aspoň na Špičák / není v parku /. To, že okolí parku skoupili inostranci . jak ovlivní, že se nesmí prodávat pozemky v parku ?
Karle, baví mě to, neber si to osobně. Blush


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 03.03.2017 03:05 PM

Myslím, že jsme oba dva v pohodě. Já ale nemám dostatek relevantních informací abych mohl vyvracet některá tvrzení, které pokládám za nesmyslná (např. přisuzovat věd.radě vypalování rašelinišť, apod.)
Třeba odstřel přemnožené spárkovité má NP přímo jako povinnost zakotvenou v zákoně. A víš proč? Samozřejmě proto, že na území NP není ještě dostatek jejich přirozených predátorů, musí se uměle zavádět aby se nastolila rovnováha. A nejen zavádět, ale i chránit - spousty zelených ozbrojenců se na takovou trofej jen třese.

Možná, že bys mohl právě tyto tvrzení zaslat s dotazem Hnutí Duha, zabývají se tím dlouhodobě, takže budou víc v obraze než my.
Pokud tak uděláš, seznam nás s odpovědmi.


RE: Zachraňme české národní parky - Centisi - 03.03.2017 03:22 PM

Na jednu stranu chcou mit bezsahove zony aby mohla priroda obnovit svou rovnovahu ale na druhou stranu timhle prirodu budou plundrovat dal...
Zajimalo by me jak chcou resit toho zavlecenyho kurovce kterej neni nas puvodni...to bez tezby a odstraneni napadenych stromu nejde...a co potom skody na blizzsich pozemcich kam se to oddtud rozsiruje...
Na jednu stranu trestaji majitele lesu ze netezi napadene stromy a na druhou kurovce sami pestuji na x hektarech sami s aktivisti jim v tom jeste pomahaj....
Sem proti aby se nejak parky likvidovali ci provadela na uzemi zastavba..ale nejaky bezudrzbovy zony atd je velky nestesti...


RE: Zachraňme české národní parky - Rasťa - 03.03.2017 04:31 PM

Tomáši, řekl bych, že je velká paralela mezi tím, o co se snaží hnutí ŠPV a tím, jak nahlížejí ekologové na šumavské smrčiny a jejich kůrovce. Tím, že napadené stromy a celé oblasti vykácíme, nerozpěstují se smrky, které se dokáží s kůrovcem vypořádat. Taky je dobré porovnávat to, co víme vs. to, co vědí v zahraničí. Narážím často na pyšné chování a aroganci - že my (Češi) přeci víme všechno nejlépe. Není to pravda.. Jeden článek je málo, ale jestli máš čas, přečti si: https://tinyurl.com/z8bc5v2 .

Loni kůrovec nadmíru úřadoval i u nás na Moravě kolem Olomouce. Kácelo se hodně. Smrk zde není původní, přišlo pár suchých let (a že na Hané dokáže být větší sucho, než na Šumavě) a mělce kořenící smrky prostě padly. Teď už vidím, jak se v Nízkém Jeseníku začínají sázet jiné dřeviny. A to je dobře. Ale to zas jinde jsme Smile


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 03.03.2017 08:10 PM

(03.03.2017 03:22 PM)Centisi napsal(a):  ... bezudrzbovy zony atd je velky nestesti...
hned pod tím uvádíš v podpisu:
Volná stavba na půdorysu 38x38 cm

Tak tohle mně Tome pobavilo. Vždyť ...volná stavba... je přesně ta bezúdržbová zóna. A to za velký neštěstí nepovažuješ? Big Grin


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 03.03.2017 08:38 PM

(03.03.2017 04:31 PM)Rasťa napsal(a):  tím, jak nahlížejí ekologové na šumavské smrčiny a jejich kůrovce. Tím, že napadené stromy a celé oblasti vykácíme, nerozpěstují se smrky, které se dokáží s kůrovcem vypořádat.
Jenže takhle to nestojí. A to ze dvou důvodů.
1. Předně v první zóně NPŠ již nezůstaly žádné smrky, které by kůrovec mohl napadnout. Jen mlází. Takže se už nic nešíří z těch bezzásahových zón. Dokud je nerozšíří. Ty zóny. A také netěží, ani kdyby chtěli.
2. S rozpěstováním odolnělnějších to je poněkud složitější. Kalamita zde začala s vyhlášením NP BayerischeWald z druhé strany kopce. Nejsem si jist, ale někdy v roce 1985. Prvních 10 let se masivně těžilo a holiny se zalesňovali čím přišlo pod ruku. Čili cca 1/3 bezzásohových zón je výsadba neznámého původu. To, co roste na druhé 1/3 není rozpěstovaný klon toho co přežilo - jednak nic semenného nepřežilo a jednak les se zmlazuje už 50 let před rozpadem. Tedy to co tam roste, je to, co se vysemenilo dávno před kalamitou. Žádná selekce. Funguje to jinak, než u včel. A pak je tu třetí třetina, kde není ani nálet ani výsadba, jelikož sežrané stromy ještě nedosáhli semenného věku - byly z výsadeb někdy těsně po válce, tenkrát v Reichu se dost těžilo, stavěl se Atlantickej val, čili to byly úplně geneticky nepodchycený výsadby. Tady se park, ač v bezzásahový zóně, to snaží dosázet.
Loni dělali v Bavorském parku genetický pokus, protože se leta věřilo, že smrky se štíhlou korunou jsou ty pravý, šumavský a ty se pak dál množili. Jenže se přišlo na to, že jde o stejný geny - tedy dva smrky vedle sebe jeden štíhlý a jeden rozložitý otestovali / otestovali samozřejmě víc jak dva / a přišli na to, že to jsou bráchové. Jeden měl prostě víc prostoru, tak narostl do šířky. A zázrak se nekoná.


RE: Zachraňme české národní parky - Centisi - 04.03.2017 01:10 AM

(03.03.2017 08:10 PM)Crha Karel napsal(a):  
(03.03.2017 03:22 PM)Centisi napsal(a):  ... bezudrzbovy zony atd je velky nestesti...
hned pod tím uvádíš v podpisu:
Volná stavba na půdorysu 38x38 cm

Tak tohle mně Tome pobavilo. Vždyť ...volná stavba... je přesně ta bezúdržbová zóna. A to za velký neštěstí nepovažuješ? Big Grin

Tohle je diskuze uplne o nicem...viz tento prispevek...kazdej si to prebira podle svyho a jak se komu co hodi...je to muj nazor co sem napsal a pokud to nekoho pobavilo prosim...ja to vic neresim stejne s tim nic nenadelam a kompromis se bude v tehle veci hledat težko....


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 04.03.2017 10:57 AM

Mrzí mne Tome, že se Tě moje pobavení dotklo. Poukazoval jsem pouze odlehčeně na myšlenkový rozpor.
Nechal bych to být, ale v Tvé reakci se objevila závažná věta: "...ja to vic neresim stejne s tim nic nenadelam..."

Takhle smýšlející občany, každý establisment, nadřazující své zájmy nad zájmem občanů fakt miluje.

Každý, tedy i Tvůj osobní názor je cenný a v kultivované diskuzi či polemice se jednotlivé názory tříbí argumenty účastníků při hledání společné shody.
Demokracie, ve které v současné době žijeme, bude jen tak demokratická jako její občané, kteří budou v maximální míře využívat prostředků, které máme k dispozici.

Je nutně zapotřebí změnit smýšlení, které nám implantují politici typu klausů, zemanů apod., že slovo aktivista je slovem sprostým. Že aktivisté (sem zařazuji jen ty, kteří jednají v rámci demokratických mechanismů) jsou spíše obránci demokracie a našich svobod, které si nedokážeme vydobýt sami.

Jako na zavolanou, viz třeba zde, dnes na ČRo: http://www.rozhlas.cz/radiowave/rozhovory/_zprava/komunalni-politika-misto-selfies-jsem-stejny-jak-ostatni-jen-na-facebooku-sdilim-jine-veci-nez-fotky-jidel-rika-jakub-cech--1703893


RE: Zachraňme české národní parky - Debora - 04.03.2017 01:19 PM

"Je-li humanita cílem všeho myšlení, musí být cílem všeho snažení. Osvícenou hlavou a teplým srdcem." T.G.M.

Demokracie je jen perverzí, pokud jejím nejvyšším cílem není humanita.

Člověk je ale myšlenkově natolik nadpřirozený, že pro svou evoluci potřebuje revoluci. Neštěstí spočívá v tom, že vládu lůzy spravují ekonomické kolosy.


RE: Zachraňme české národní parky - Centisi - 04.03.2017 02:12 PM

Me se to tema nedotklo..je to tvuj nazor a ja ho beru...
I kdyz mam vcely na volny stavbe tak to prirovnani neni na miste..ja ji rozhodne neberu jako bezzasahovou...kdyz je potreba nebo uznam za vhodny tak klidne zasahnu...


RE: Zachraňme české národní parky - Aleš Molčík - 05.03.2017 11:14 AM

(04.03.2017 01:19 PM)Debora napsal(a):  "Je-li humanita cílem všeho myšlení, musí být cílem všeho snažení. Osvícenou hlavou a teplým srdcem." T.G.M.

Demokracie je jen perverzí, pokud jejím nejvyšším cílem není humanita.

Člověk je ale myšlenkově natolik nadpřirozený, že pro svou evoluci potřebuje revoluci. Neštěstí spočívá v tom, že vládu lůzy spravují ekonomické kolosy.

A humanita je lidský stav mysli, který brání v nastolení rovnováhy.

A pokud jde o kalamitu způsobenou lýkožroutem, kdekoliv nejen na Šumavě, tak to je v podstatě přirozený proces nastolení rovnováhy, kdy se příroda brání monokultuře. Ve zdravém druhově pestrém lese se s podobným jevem v takovém rozsahu, že by to šlo nazvat kalmitou se nesetkáte.


RE: Zachraňme české národní parky - Leoš Dvorský - 05.03.2017 01:53 PM

Přesně to ukazuje, že rovnováhu může nastolit jen příroda sama. Člověk se může jen snažit přiblížit (pochopit) a zcela evidentně se mu to nedaří v ničem. Když se podívám, kam nás různé ismy přivedly................ To je to neustálé oddělování dobra od zla, matéria od duchovna, člověka od přírody a pod. Příroda je celistvá a protože je harmonická. Pochopit a jít , ne rozdělovat, bojovat a ničit sebe i druhé. ld


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 05.03.2017 03:23 PM

(05.03.2017 11:14 AM)Aleš Molčík napsal(a):  A pokud jde o kalamitu způsobenou lýkožroutem, ve zdravém druhově pestrém lese se s podobným jevem v takovém rozsahu, že by to šlo nazvat kalmitou se nesetkáte.
To je to, oč je debata. V pestrém lese kalamita nebude. Tu totiž nedělají kůrovci, ale lidi. Ty kůrovci žerou jen téměř mrtvé stromy.
Jenže když pestrý les vypálíš a pak tam 300 let paseš dobytek, moc pestrý nebude - aspoň kdo někdy viděl, co udělají kozy a nejen kozy. Big Grin
Když pak na vzniklé - step ? nebo pampu ? - vysázíš smrk z karpat, tak to dopadne, jako nejen na Šumavě.
Škoda je pak ne v tom, že ty kůrovci zožerů ty plantáže, ale to, že přiberou i zbytky skutečných pralesů, kde dnes ani tak nešlo o ty smrky - ač 300-700 let staré smrky moc jindy nenajdeš, ale o to mikroklima v těchhle zbytcích.
Ale jak říkám, teď je ta diskuze o ničem, všechno je už pryč....
Co mělo smysl chránit, už nikdo nevzkřísí. Bingo.
Můžete dalších 1 000 let sledovat, jak se to vyvine. Confused


RE: Zachraňme české národní parky - Leoš Dvorský - 05.03.2017 04:08 PM

Tohle je ale stejné i ve včelařství. Jen pár nadšenců se to pokouší vrátit nebo spíš nadeběhnout a ušetřit těch 100 -200 let pro další generace. Bez změny myšlení to ale nejde. A to je ten problém. Dá se prohrát, ale alespoň vstoje. Takové to, včeličky dušičky, vy si poradíte je na dvě věci a nevede nikam, teda k úhynům a částečné diskreditaci dobré myšlenky a snahy. U stromů nevím ale můj kolega z Němec zdědil kus lesa a jeho lesník mu říkal, že zdravý strom si s kůrovcem poradí protože ho zaleje pryskyřicí. Nevím, snad to tak je. Myslím, že nějaké zdravé zbytky by se našly i na Šumavě ne? Hledat ale zcela původní jedince nemusí být to pravé ořechové. To by měl být úkol pro výzkum, jenže ten vlastně na ofiko úrovni neexistuje. Jinak u mne nastává další krok k nastolení rovnováhy. Nemám problémy s žádnou varroázou (A,B,C), zato se žlunám líbí moje plné úly. Člověk se furt učí tu rovnováhu hledat. Jinak u mne je to stále bez plodu až na ojedinělé výjimky, které pošlu do věčných lovišť. Jinde by ale asi fungovaly.


RE: Zachraňme české národní parky - Centisi - 05.03.2017 07:48 PM

A o tom to prave je...stary a nemocny musi pryc at je to v parku nebo neni...at je to jaka chce zona...sanci prezit ma jen to puvodni a odolny...stejny jak rikas s tema vcelkama ze je nemuzes nechat okamzite napospas...nejsou na to pripraveny stejne jak ta priroda na ktery se pachalo kde co...
Ano..jiste na to chybi vyzkumy a lidi na urovni.plne s tim souhlasim...nejakej "poblblej" aktivista privazanej ke stromu ktetej uz to ma stejne za sebou tomu nepomuze...


RE: Zachraňme české národní parky - Aleš Molčík - 05.03.2017 11:40 PM

Tak to je také extrém, ale pro změnu z druhé strany. A datly by neměli co žrát a včely kde bydlet........


RE: Zachraňme české národní parky - Centisi - 06.03.2017 05:15 PM

Na takovy plose jako je sumava tak nikdy nevytezis vsechno podle me..ale porad se bavime jen o sumave ale uz nevidime co ji vsechno ovlivnuje...nemyslim jen prumysl u nas..ale nejvetsi podil na oteplovani planety a nizzsi srazky ma likvidovani destnych pralesu a tak nastava otazka jaky za bude u nas za 30 let klima a dokazi vubec nase puvodni druhy ve zmenenem podnebi přezit ??? Nemluve o svetovym prumyslu a znecistovani ovzdusi..prelidnovani planety a tudiz zase menime krajinu kvuli zemedelstvi a odvadime vodu apod...pokud si nekdo mysli ze sem skeptickej nebo nemam o nejakou zachranu zajem je na omylu..ale je to celosvetovej problem a nase sumava je v tomhle jen malinkaty clánek a sama bez ostatniho co se decimuje fungovat nebude...proto rikam ze se stim tezko bude dat neco delat..:///
Pokud ma mit priroda moznost znovu nastolit svoji rovnovahu tak jedine tak ze se vsici vratime s ostepama do jeskyni a priroda by musela prvne udelat selekci mezi homo sapiens sapiens...


RE: Zachraňme české národní parky - Jindřich Šafránek - 06.03.2017 06:58 PM

(06.03.2017 05:15 PM)Centisi napsal(a):  Na takovy plose jako je sumava tak nikdy nevytezis vsechno podle me..ale porad se bavime jen o sumave ale uz nevidime co ji vsechno ovlivnuje...nemyslim jen prumysl u nas..ale nejvetsi podil na oteplovani planety a nizzsi srazky ma likvidovani destnych pralesu a tak nastava otazka jaky za bude u nas za 30 let klima a dokazi vubec nase puvodni druhy ve zmenenem podnebi přezit ??? Nemluve o svetovym prumyslu a znecistovani ovzdusi..prelidnovani planety a tudiz zase menime krajinu kvuli zemedelstvi a odvadime vodu apod...pokud si nekdo mysli ze sem skeptickej nebo nemam o nejakou zachranu zajem je na omylu..ale je to celosvetovej problem a nase sumava je v tomhle jen malinkaty clánek a sama bez ostatniho co se decimuje fungovat nebude...proto rikam ze se stim tezko bude dat neco delat..:///
Pokud ma mit priroda moznost znovu nastolit svoji rovnovahu tak jedine tak ze se vsici vratime s ostepama do jeskyni a priroda by musela prvne udelat selekci mezi homo sapiens sapiens...
Přátelé včel , nic se nemá přehánět, ,je dobré si uvědomit že na území Evropy tedy i Šumavy původně…. bylo MOŘE. Tak jak dál ?


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 06.03.2017 08:13 PM

(05.03.2017 04:08 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Myslím, že nějaké zdravé zbytky by se našly i na Šumavě ne? Hledat ale zcela původní jedince nemusí být to pravé ořechové.
To je právě to, že v lese nejde o jedince. Ani o to, jestli něco roste, nebo neroste. Jde o průběžnost - celý ten organismus, kterému říkáme původní les, funguje, jen když není přerušen.
Takže, na Šumavě máme Boubín - ten zachránil knížecí lesník John, jako zbytek původního "téměř pralesa", Žofín v Novohradkách. A eto vsjo.
Před vznikem NPŠ to pak ještě byl kar Plešného jezera, prameny Vltavy, menší zbytky pralesa na Stožci - ty zachránili lesníci, malý prales u Debrníku - ten zachránili pohraničníci. Svah Knížecího stolce - tu zachránili tankisté. To je co mě paměť sahá vše z lesní plochy. To vše je totálně pryč. Taky toho nebylo moc. No a pak ještě rašeliniště - ty co nebyly vytěžené, jsou původní.
Boubín žije, protože jednak není v NPŠ - kolem se normálně hospodaří a jednak je průběžný, tedy relativně původně smíšený - tu relativnost zabezpečuje oplocení proti jelenům. Na Boubíně stále ještě rostou stromy starší 400 let, což umožňuje přežití hmyzu a hub na staré stromy vázané - kupodivu jsou druhy, které nežerou čerstvé maso. Big Grin


RE: Zachraňme české národní parky - Víťa - 12.03.2017 10:14 AM

Starý film na tohle téma:



RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 12.03.2017 02:03 PM

Tak ještě pozitivní zprávy : aktuálně denník Klatovsko : smečka vlků skolila statného desateráka - je tam fotka s ožraným jelenem někde na pomezí Klatovska a Prachaticka a vlčí stopy na sněhu.
Jen mě to utvrzuje, že jsem před těma osmi lety fakt vlka viděl.


RE: Zachraňme české národní parky - Leoš Dvorský - 12.03.2017 02:28 PM

Michale tady jsou taky, ale prozatím ta smečka cca 7mi vlků kolí jen ovce. Myslivci ale říkají, že třeba říje je tichá ne jako dříve. Prasat je tu hafo, tak třeba něco zredukujou.


RE: Zachraňme české národní parky - Vašek H. - 16.03.2017 03:19 PM

(23.02.2017 12:16 PM)Crha Karel napsal(a):  Za tímto účelem vytvářím jednoduché hlasování, které v podstatě není hlasováním, ale pouze zjištěním, kolik lidí z ŠPV výzvu podpořilo.
Taktéž podepsáno
Myslím, že příroda náše zásahy k tomu, aby přežila vůbec nepotřebuje. Naopak my potřebujeme k životu ji. A podle toho by jsme se měli chovat.
Vašek


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 16.03.2017 06:30 PM

Národní parky ještě nejsou v bezpečí. Stačí málo. Je to na nás

Prezident Miloš Zeman dostál tomu, co již dříve avizoval: v pátek 10. března vetoval novelu zákona o ochraně přírody a krajiny a vrátil ji k opětovnému projednání do Poslanecké sněmovny. Čeká nás tedy třetí a závěrečné hlasování, v němž poslanci definitivně rozhodnou o nových pravidlech pro české národní parky. Prosím, pomozte ještě jednou.

Stačí pět Vašich malých krůčků: https://www.zachranmenarodniparky.cz/dopis?utm_source=sm4_dm&utm_medium=email&utm_content=button_up&utm_campaign=sumava_leads

Nový zákon, který podpoří ochranu divoké přírody v národních parcích a pomůže ochránit tamější krajinu před zástavbou, získal při posledním hlasování většinu hlasů 117 poslanců. To ale neznamená, že si automaticky získá takovou podporu znovu. Poslanecké kluby TOP 09, KDU-ČSL, ANO a Úsvitu se již sice zavázaly k podpoře a ODS se jasně vyslovila proti. Klíčové budou hlasy ČSSD a KSČM, které jako celek veřejně nepřislíbily, že všichni jejich poslanci a poslankyně zákon podpoří.

A právě těmto poslancům a poslankyním chceme připomenout, jak velkou podporu ochrana národních parků u veřejnosti má. Už 53 tisíc lidí se spolu s Vámi připojilo k výzvě na http://www.zachranmenarodniparky.cz.

Přátelé, chci poprosit právě Vás o pomoc ještě jednou. Věnujte, prosím, novele zákona půlhodinku Vašeho času. Postačí udělat pět malých krůčků k lepší ochraně národních parků. Obraťte se na poslance tentokrát nikoliv e-mailem, ale papírovým dopisem třem vybraným poslancům nebo poslankyním z ČSSD nebo KSČM přímo z Vašeho volebního kraje. Zatímco e-mailů dostali poslanci již přes jeden a půl tisíce (a mělo to svůj velký význam), papírový dopis možná ani jeden. Budou jim věnovat o to větší pozornost.

Děkujeme Vám, že nám pomáháte ochránit krásnou a vzácnou přírodu našich národních parků.


Se srdečným pozdravem
podpis_kozelouh

Jaromír Bláha
expert na ochranu přírody Hnutí DUHA

P.S.Kampaň za záchranu národních parků bychom nikdy nemohli táhnout bez podpory tisíců lidí, jako jste Vy. Připojte se také na darce.hnutiduha.cz/sumava. Děkujeme!


RE: Zachraňme české národní parky - Víťa - 17.03.2017 03:47 PM

Zajímavý pořad Nedej se na téma lesů (tedy nejde o parky, ale lesy hospodářské, ale ono je to příbuzné téma, že Smile ). A mnoho myšlenek s principy ŠPV rezonuje:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/


RE: Zachraňme české národní parky - mmahut - 03.04.2017 01:18 PM

(23.02.2017 02:43 PM)Crha Karel napsal(a):  
(23.02.2017 01:39 PM)schützmeister napsal(a):  Karle, já teda nevím - jseš si jistej, že hnutí duha tu ochranu má pod kontrolou ?

Michale, já teda nevím - jseš si jistej, že hnutí šance pro včelu má tu ochranu včel před používáním pesticidů pod kontrolou ? ?

Veľmi trefná odpoveď. Ja si vážim prácu duhy tak ako prácu SPV, aj keď sú veci s ktorými nesúhlasím a viem že by mohli (mali) byť lepšie spravené. Ale keď sa nad tým hlbšie zamyslím, stále mám možnosť sa pripojiť a zlepšiť to, alebo aspoň podporovať ľudí čo sa o to snažia.


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 03.04.2017 08:15 PM

Ano, odpověď je trefná, tvoje i Karlova.
Což ovšem nic nemění na tom, že díky aktivitám Hnutí Duha a jím podobným zmizelo z povrchu přinejmenším několik opravdových pralesů - Prameny Vltavy, Debrník,Trojmezná, Stožecká skála - jen co si vybavuju. A nebavíme se tu o plantážích smrku na Ztraceném či Blatném vrchu.
Z toho pohledu mě zní slova " zachraňme přírodu " z Duhových úst jako když zloděj kříčí chyťte zloděje.
Věc se nemá tak, že já bych chtěl v parcích těžit dřevo nebo stavět sjezdovky. Jen teď, když už to všechno pos....li a není téměř co chránit, tak aby někdo občas myslil hlavou a poučil se z krizového vývoje - stále se ještě najdou nádherné kouty, které stojí za to chránit a nejsou na šumavě.
A než takhle blafat o ničem, co už nevrátíš, pouvažovat třeba o iniciativě Rakoukých lesů na biokoridory. Nebo aspoň biotopové stromy v lesích. V Tomhle ohledu je ČR daleko za západem i kupříkladu slovenskem - to ale nikde není slyšet.
Ani o biodotacích nět slušaju - dokonce tady myslím mgr. Bláha razí ještě velmi zastaralé teze. / schválně jsem tam mrknul - nerazí vůbec žádné, slovo kukuřice či japonský topol tam není mnoho frekventováno, natož lesní štěpka /.
Když něco neznáš, můžeš se zeptat. Komu stačí transparent, s tím si druzí šíbrujou, jak potřebujou.
A neber to osobně - jsem prostě takovej troll. Big Grin


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 04.04.2017 03:48 PM

(03.04.2017 08:15 PM)schützmeister napsal(a):  ... díky aktivitám Hnutí Duha a jím podobným zmizelo z povrchu přinejmenším několik opravdových pralesů - Prameny Vltavy, Debrník,Trojmezná, Stožecká skála - jen co si vybavuju. ...

Michale můžeš toto tvrzení podpořit konkrétními argumenty?


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 04.04.2017 07:30 PM

Tak ano, právně je za to zodpovědné vedení NPŠ. Těžko říct, jestli jen řiditel nebo ta jejich rada celá. Confused
Bláha ovšem od začátku, téměř od vzniku parku vede razantní kampaň proti zásahům. To by v zásadě nevadilo, kdyby to bylo konzistentní, Tedy buď fakt "nikde", nebo v krizových situacích bodově ano. Jenže oni křičí jen v té krizové chvíli - začalo to Trojmenznou, pokud vím, celkem už dávno, tam se daleko před Kyrilem ukázalo, kam to vede. To, že park průměrně těží zhruba stejné množství dřeva / teď střílím, ale je to někde na 150.000 m3 ročně, říkám průměrně / jako před vznikem parku, to nikoho netankuje. Čili konzistentně to není o tom, že netěžením zachráním zbytky pralesů. Je to přesně opačně. V několika kritických okamžicích, kdyby těžba bodla, křičeli - ničíte Šumavu. Než se státní moloch rozmyslel, co je dobře, bylo po všem.
Na Trojmezné stály smrky až 700 let staré. Na Pramenech Vltavy a Debrníku víc jak 300 let. Vím to od známé, která sčítala v rámci jakéhosi ulítlého grantu letokruhy na pařezech.
500 let, ať nežeru, tam některé stromy vydržely, bez Bláhy, přežili několik vichřic i kůrovcových kalamit. Byl to kus historie. Všude jinde si něco takovýho oprašujou a vytahujou se tím. Že to vydrželo. Byly to fakt jen ostrůvky v moři plantáže. Těch pár stromů okolo, kdyby se podřízlo, nebylo by to zase tak moc. Kůrovec je línej a nelítá daleko. Taky to není tak, že kalamita je z roku na rok.
Teď máme 10.000 ha bezcennýho mlází, který můžeš obdivovat i v Krušných horách. Na těch je mimochodem vidět, že jak je jednou stromový patro v ři..i tak je celý ekosystém tamtéž. Prostě les není X stromů na hektar, jak to teď různí chytrolíní sčítají - jako, že jich tam teď roste 3.000 na ha. Big Grin Víc, než před kalamitou.Idea
To, že ty opravdové pralesy jsou už v Mexiku, zato opravdu můžou naši panelákový ekologové. V 70.000 hektarech mohli mít snadno všecko, jen se domluvit a myslet hlavou. Teď máme 10tis ha bezzásahového mlází, které skončí jako na hřebenech Jeseníků - byl jsi někdy v Jeseníkách ? Pak dalších cca 30tis ha zásahového mlází v těch bezcennějších lokalitách, k tomu cca 20tis ha zásahových mladých porostů a pak dejme tomu 10tis ha hospodářského lesa - taky zásahového - který přesunutím do bezzásahového se změní na dalších 10tis ha mlází. Bezzásahového.
Ať to vezmeš seshora či odspoda - to cenné je prostě pryč. Dělat bezzásahový les můžeš kdekoli - teď je třeba obrovská příležitost na Olomoucku - tam maj mlází, až jim z toho hrabe . Cool


RE: Zachraňme české národní parky - mmahut - 04.04.2017 08:38 PM

Stále mi ale nie je jasná odpoveď na otázku, prečo konktretne môže zato hnutie Duha?

A len tak okrajovo - zákon pár minút dozadu prijali.


RE: Zachraňme české národní parky - lyn_x - 05.04.2017 11:56 AM

Schutzmeister: A co se tedy stalo na Trojmezné apod., tam to vyholili, nebo to sežrali brouci? Takhle do detailu to nesleduju. :/


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 05.04.2017 12:39 PM

(05.04.2017 11:56 AM)lyn_x napsal(a):  Schutzmeister: A co se tedy stalo na Trojmezné apod., tam to vyholili, nebo to sežrali brouci? Takhle do detailu to nesleduju. :/
To taky málokdo, to je to. Fůra lidí je chytrý jak rádio a nikdy nebyli dál než na konečné trmvaje. Sad
Teď jsem zrovna dostal aktuální číslo občasníku Šumava - vydává správa NPŠ - tak to mám s první ruky.
Na těchto víceméně původních zbytcích "pralesů" v současné době roste epesní 2-5 metrové mlází. Stojící souše jsou již víceméně popadané - před více jak 5 lety ještě víceméně stály na stojato, viděl jsem je sám. Správa se rozplývá, jak rychle popadaly, čekalo se tak 20 let a byly dole za 5. Jasně, je to divočina. Jenže bez toho cenného, co tam zbylo. Houby tam sice rostou, jenže ani omylem nevydrží čekat dalších 50 let až naroste nový dřevo. Tetřev potřebuje vysoký les, prosvětlený mýtinkama. Datlové a Strakapoudi co bylo, už vyžraly, na dalších 50 let maj utrum. Jediný, komu to vyhovuje, jsou jeleni, největší škodná, pokud nejsou v lese vlci. Zatím asi dva. Mravenci se živý medovicí. Je na mlází medovice ? Big Grin
Ještě tedy přesně k otázce, abych nemluvil mimo. Brouci začali Trojmeznou a Prameny, chvíli se váhalo, pak se souše, nevím proč, chvíli těžili a pak se to nechalo dosežrat po Kyrilovi. Stožec a Debrník z většího lehnul Kyrylem a pak se to nechalo dosežrat. Kolem se to vykácelo, ale pozdě. Celé patro nad 1.000m.n.m. je sežráno. Většinou ještě před Kyrilem. Pod 1.000m toho hodně lehlo a tam se jak po Kyrilu, tak dnes, těží co to dá. Bláhou vychvalovaná Mokrůvka byla sežrána už kolem roku 1986-1988 a vytěžena a zalesněna. Tu dávají za příklad rychlé obnovy po kalamitě. Big Grin
Žofín valnou měrou lehnul Kyrylem a má velké problémy. Takže zůstává z pralesů Boubín - toho jediné štěstí je trojí - je to opravdu prales, je smíšený - hodně buku a jedle a hlavně je mimo park, obklopený hospodářským lesem. Čili Lesočeši po Kyrilu kolem vše včas vyčistili a nakladly lapáky, takže kalamita se nerozjela.
Jo a ještě - je samozřejmě lepší nechat suchý les ať si poradí, o tom není diskuze. Ale ty skutečné pralesy se nemusely nechat zničit. Bylo to jen pár hektarů. A při troše snahy mohly přežít, stejně jako dřív a nebo jako Boubín.
Někdo, kdo trvdí, že chrání přírodu a todle dopustí, by se měl nechat hospitalizovat v Dobřanech / místní spádová psychiatrická klinika /.
A ještě lže a ukazuje fotky obnovy - z Mokrůvky - kde zasvěcení ví, že se to vytěžilo a osázelo. Sám jsem ty stromy tam od tuď a z Pramenů Vltavy řezal na katru v 90 letech. A ještě při stojích drátech ta místa prošel. Takže to mám s čím srovnat.


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 05.04.2017 06:25 PM

Toto patří s díky všem, kteří pomohli:


a pro ty, kdož vládnou angličtinou jedna gratulace od výjimečné osoby:




RE: Zachraňme české národní parky - straka - 06.04.2017 12:18 PM

Malý zásah do diskuse o národních parcích a opět na základě kvantové fyziky....při ponoření se stále hlouběji do problematiky dochází k rozmazání
detailů a argumenty se perou jeden s druhým, diskutující se "perou" i s logikou , i s časem, i s odbornými znalostmi v tomto oboru, kdo má znalosti ještě nemusí mít moc v pravou chvíli rozhodovat, je to bohužel v chaosu "kvantová pěna", diskuse na určité nižší úrovni nepovede k výsledku. Jak z toho...

Máme pravidlo, že je třeba vystoupat o patro i několik výše, aby se nám rozmazaná logika vrátila ve 3D prostoru, kde žijeme.
Na podrobné vysvětlení zde není prostor, jedná se o velmi obecný princip, který však dává výsledky...
straka dehtín


RE: Zachraňme české národní parky - Antonín Hyžík - 06.04.2017 12:37 PM

Ahoj Strako, ty patříš do polityky, napsat dva odstavce a nic neříci, tam by jsi měl úspěch Big Grin Já tedy podepisoval u pramene Vltavy minulý rok v létě nějakou petici, obnovu porostu jsem viděl, ale musím říci, že o problematice toho tolik nevím a pohled Michala mi odkrývá druhou stranu mince. Tím bych naznačil, že je to diskuze pro odborníky a laická veřejnost je lehce ovlivnitelná lacinými argumenty. Proto zase zeleným tolik nefandím.


RE: Zachraňme české národní parky - Aleš Molčík - 06.04.2017 02:51 PM

Jediný co odkryly příspěvky Michala je to, že to v NP funguje jak v seriálu Pat a Mat. Ale pořád nevím co ta Duha jak se ptal mmahut.


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 06.04.2017 03:54 PM

(04.04.2017 07:30 PM)schützmeister napsal(a):  Na Trojmezné stály smrky až 700 let staré. Na Pramenech Vltavy a Debrníku víc jak 300 let. Vím to od známé, která sčítala v rámci jakéhosi ulítlého grantu letokruhy na pařezech.
500 let, ať nežeru, tam některé stromy vydržely, bez Bláhy, přežili několik vichřic i kůrovcových kalamit. Byl to kus historie.
Když už tedy zmiňuješ historii, tak si pojďme do ní udělat malý exkurs, byť nebude zcela vyčerpávající.

Na úvod napřed přijměme dva postuláty:
1. za přemnožení kůrovce stejně jako za rozšíření varoo destructora může člověk
2. pokud by člověk, jako jako živočišný druh, zmizel z planety Země, díky přírodním mechanismům by se (po x letech) opět nastolil harmonický stav

Citace zasvěcence podložená historickými prameny: "Původní šumavský les byl smíšený, jehličnaté stromy byly v menšině, a smrky se nacházely hlavně ve vyšších polohách. Les se skládal ze starých, věkovitých stromů, relativně řídce posazených, a ty stromy stínily, utlačovaly svůj podrost, takže nedovolily vyrůst dalším stromům. Až když padly, tak na jejich místě vyrostly nové. Pod stromy byla krásná hustá vysoká tráva, a také jedním z význačných privilegií byla volná pastva dobytka v lese ... první rozsáhlejší těžby způsobovali byli zřejmě skláři, kteří dřevo potřebovali, po nich přišli dřevorubci, a nakonec zemědělci, koncem 18. a začátkem 19. století začali ve střední Evropě stoupat ceny dřeva, čehož se chytli Schwarzenbergové a začali zde razantněji těžit. Obzvlášť potom zbudování Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu na samém počátku 19. století znamenalo ve svém důsledku silnou devastaci šumavských lesů.
Schwarzenbergové někdy kolem roku 1920 přišli na to, že šumavské lesy nejsou v dobrém stavu, pozvali sem odbornou komisi, která po prohlídce šumavských lesů konstatovala, že jsou ve stavu katastrofálním. Okamžitě tedy majitelé přistoupili k obnově lesů, jenže vedeni ekonomickými zájmy nebyly vysazovány původní lesy, ale smrkové monokultury, které neodolávaly šumavským povětrnostním podmínkám. V druhé polovině 19. století se přehnalo přes Šumavu několik ničivých vichřic. Schwarzenbergové se snažili na Prášilském panství tu kalamitu zvládnout a zároveň přistoupili k obnově šumavských lesů, jenže při tom obrovském množství jim zakrátko došly sazenice a semínka šumavských smrků. Nevěděli, co dál, až potom někdo přišel s nápadem, že v oblasti jižně od Alp je podobný smrk a že podle tam panují i podobné podmínky jako na Šumavě. Tak přivezli na zkoušku několik vagonů sazeniček a semínek a začali zde tyto smrky vysazovat. Stromky se chytly, rostly, prosperovaly, ale přece jenom to bylo něco nepřirozeného, něco co sem nepatřilo.
Takže to, co vidíme okolo, vysoké stromy s větvemi obrácenými k nebi není vůbec původní šumavský smrk. Ten měl větve svěšené dolů, i jehličí měl trochu jinak kladené, takže jinovatka, sníh, déšť či led po něm pěkně sklouzly a neuškodily mu. Zatímco dnes se na něm srážky usadí, zmrznou, a když zafouká vítr, už se větve lámou. ... Několik izolovaných skupinek původních smrků se zde zachovalo a Správa národního parku snad činí nějaké pokusy o obnovu původního genofondu. Uvidíme, třeba za nějakých 150, 250 (!!!) let se budeme radovat, že máme na Šumavě zase původní smrky.
Konec citace.

Nejdůležitější je právě ten časový odhad i když je samozřejmě limitován (směrem nahoru) nejen úsilím člověka, ale i vlivy celosvětově se měnícího životního prostředí.
Uvědomit si a hlavně přijmout, (!) že ty zásadní změny - Šumava zdravá a zelená - se nastartovávají teď, ale z výsledků budou těžit až generace, které přijdou po nás a po dětech našich dětí.
Jenže ty se Michale na to díváš velmi krátkou optikou, přestože moc dobře víš, že zásadní změny v ekosystému nejsou otázkou jednoho lidského života.

A se týče obviňování Bláhy, potažmo hnutí Duha je stejně nesmyslné, jako, když použiji opět paralelu k nám, vinit hnutí ŠPV z rozšiřování V.d.


RE: Zachraňme české národní parky - Miroslav Matucha - 06.04.2017 11:55 PM

Bydlím v Krkonoších v národním parku, který je vlastně umělý. Uměle udržovaný lidmi, kteří si ty kopce udržují k obrazu svému a pro naditost šrajtofle své. Jedno desetiletí se někomu zdá, že ubývá kosodřevina, tak se někde vysadí. Za pár let se kosodřevina vyklučí, protože něco utiskuje a to něco zaniká. Takových umělých lokalit jsou v Česku miliony. Příroda je ale nejdokonalejší. Stačí se podívat na miliardový rekultivace po těžbách třeba na Mostecku. Podle mě nepřirozený hnus. Nic proti projektantům, či dělníkům, dělají práci pro peníze. V těsném sousedství však najdete lokality na které nejsou peníze, nebo se na ně ještě nedostalo a tam zjistíte, že si příroda poradila sama, lépe, rychleji a tak nějak ladně.
Je směšné si myslet, že člověk tu Šumavu vytvoří lépe než sama příroda. Sice přijde o práci pár dřevorubců, zas však vzniknou nová pracovní místa díky něčemu co nikde jinde nemají. Miliony lidí platí za safari, za výlet na Aljašku, za potápění, za lezení po kolenou v jeskyních,...tak určitě budou platit i za výlet po Šumavě, která určitě bude jiná než ostatní hory kolem Čech. Sledovat ten vývoj musí být něco fascinujícího.

Příklad třeba Černobyl. Třicet let a lidi to chtěj vidět. A platí za to.
http://dolezite.sk/-Cernobyl-kypi-zivotem-9Lrbsj.html
http://chernobylzone.cz/vitrualni-prochazka-zonou/
http://cestovani.idnes.cz/cernobyl-vylet-jako-na-kokorin-dzl-/rady-na-cestu.aspx?c=A120208_205512_igsvet_skr
M.M.


RE: Zachraňme české národní parky - Roman Smejkal - 07.04.2017 08:46 AM

Hezký napsaný příspěvek pane Crho.
Pohledem laika vidím jako jeden ze zásadních problémů NP Šumava množství 1 zón.Pro informaci dodávám, že jich je 135 a některé se ještě dále člení, jejich roztříštěnost a rozložení mezi běžně obhospodařovanými lesními porosty, kde jde jen o výrobu dřeva, je v přímém protikladu s idejemi 1 zón. Většinou také jejich malá velikost, jim neumožnuje vytvořit životaschopný ekosystém.
A množství zvěře nemá smysl ani komentovat.Pro informaci : ještě na počátku 20století v době monarchie byla černá zvěř a jeleni chování pouze v uzavřených oborách, jelikož se mělo za to, že jinak budou způsobovat velké škody v lese.


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 07.04.2017 12:46 PM

(06.04.2017 02:51 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Jediný co odkryly příspěvky Michala je to, že to v NP funguje jak v seriálu Pat a Mat. Ale pořád nevím co ta Duha jak se ptal mmahut.
Tak ještě jednou polopatozně . Big Grin
Před rokem 1990 byly na Šumavě na ploše dnešního NPŠ ze cca 70.000ha řekněme 4 lokality do 100ha celkem vykazující znaky opravdického pralesa. Ty jsou v čudu. Zbytečně. Velkou měrou k tomu přispělo hnutí Duha svým ovlivňováním veřejného mínění vzhledem ke krokům správy parku.
Ještě polopatičtěji - správa naplánovalo ochranu, pak se o tom několik let žvanilo a mezitím nebylo co ochraňovat.
Těch pár hektarů za to stálo.
Co se děje na zbylých 69.9000ha je, jak píše Karel šumák, protože za 200 let se uvidí. Chránit hospodářský les je nesmysl. S tím souhlasím.
Krom toho, slyšel jste někdo o Knížecím Stolci ? To byl prales ve vojenském újezdu Boletice. O tom Duha ani netuší, že existoval. Koho by zajímaly Boletice, že ? Tam byl prales velmi srovnatelný se Stožcem či Debrníkem, hnízdiště výra velkého a datlíka třprtstého, původní suťová společenstva. Je to pryč. Že to padlo Kyrylem, O.K. Ale že to pak vojáci vyklidili a osázeli smrkama, se stát nemuselo. Tady ale nikdo ani neštěk. Z toho je pro mě : ti samozvanci z Duhy se nezajímají o ochranu, ale jen o kvalitní PR - což dává jen Šumava. Ani Krkonoše, ani jiný park. Natož Boletice. Confused

(06.04.2017 11:55 PM)MirekMatucha napsal(a):  Je směšné si myslet, že člověk tu Šumavu vytvoří lépe než sama příroda. Sice přijde o práci pár dřevorubců, zas však vzniknou nová pracovní místa díky něčemu co nikde jinde nemají.
A to je myslím přesně to o co tady jde - Duze - ne zachránit unikáty přírody, ale nová místa v turistickém ruchu.
Ta příroda, která tam byla a za kterou se jezdí jinam, už tam nejni. Dřevorubci tam jsou pořád - protože se tam těží pořád.
Je mě jedno, na co se tam budeš chtít jezdit dívat ty, ale to co tam není, je díky umanutosti.

(07.04.2017 08:46 AM)Roman Smejkal napsal(a):  A množství zvěře nemá smysl ani komentovat.Pro informaci : ještě na počátku 20století v době monarchie byla černá zvěř a jeleni chování pouze v uzavřených oborách, jelikož se mělo za to, že jinak budou způsobovat velké škody v lese.
A proč by na Šumavě nemohla být stáda jak v Yosemitu ?
Třeba si příroda potřebuje poradit právě zvěří ? Kupříkladu v Milovicích nasadili zubry a divoký koně, aby přírodu ochránili. Celý to nedává smysl.
A nejenže je střílej / ty jeleny / a zavíraj do obor na zimu, ale taky léčej. To je divočina ? Confused

(06.04.2017 03:54 PM)Crha Karel napsal(a):  že ty zásadní změny - Šumava zdravá a zelená - se nastartovávají teď
Karle, proč zdravá a zelená ? To je heslo lesácké, ne ochranářské. Z přírodního hlediska má daleko větší cenu polosuchý staletý strom prolezlý brouky.
Kupříkladu Welzl popisuje jeden macek u Volhy, kde v dutině přespávaly tři medvědi.
A to tam neměli národní park ! Big Grin


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 07.04.2017 01:51 PM

(06.04.2017 03:54 PM)Crha Karel napsal(a):  Na úvod napřed přijměme dva postuláty:
1. za přemnožení kůrovce stejně jako za rozšíření varoo destructora může člověk
2. pokud by člověk, jako jako živočišný druh, zmizel z planety Země, díky přírodním mechanismům by se (po x letech) opět nastolil harmonický stav
Vše kolem nás bylo stvořeno pro člověka. Proč by měl mizet ? To moc nedává smysl.
Tu jedničku bych rozvedl. Takhle je to jen stejné heslo, jako "zachraňte parky". Škůdce se rozšíří, když je hostitel oslabený. O Varoáze je tu speciální rubrika, tak to necháme na tam.
S kůrovcema je to takhle. Tam, kde je smrk na přirozených stanovištích, kůrovec nikdy nežere vše. Smrk je doma v chladu a deštivé poloze - na horách. A nebo hlubokých údolích. To na Šumavě splňuje jen zlomek plochy. 80% je bukovo jedlová domovina. Kde se tam teda smrk vzal ? Tady bych tu tvou historii ještě doplnil.
Původně ten les nebyl ani takový ani makový - tuhle to, onde něco jiného. Kupříkladu i jedle roste na Šumavě přirozeně do 1.300m. Tou první zkázou, aspoň v povodí Otavy, byly zlaté doly a rýžoviště. Plochy bylo třeba vypálit a vhodné dřevo bylo použito jako důlní a nebo na uhlí pro odpařování rtuti či tavbu stříbra / těžilo se obojí. / Nic se samozřejmě nezalesňovalo, už tenkrát preferovaly přirozené pochody. Big Grin To jsme někdy ve 13 až 15 století. Chasníků tam bylo mnoho a něco se muselo podávat. Skopové či hověží přišlo k chuti, tak začala masívní lesní Big Grin pastva.
Vlastně se spíš páslo na pasece, ale samozřejmě i na té vysoké trávě v lese, jak píšeš. Jediný, co ty jedlý dobytci nežrali, byl smrk. Takhle už někdy do 16století mizel buk, jedle, jilm, javor, lípa - na borůvčí by se kráva těžko uživila.
Defoliace pastvou byla taky hlavní důvod, proč byla pastva zakázána už Marií Terezií.
Moc to ale nezabralo, kam oko nevidí... Pak došlo dřevo dole - hutě a sklárny spálily, co šlo. Posunuly se tedy více do hor. No, smrkem sklo nevytavíš. Sad Takže ať ve formě rovnaného či uhlí šel na odbyt buk, jilm, jasan. Zkus dnes po cestě z Modravy na Modrý sloup najít buk, který není teď někdy vysazen. Nenajdeš.
Knížecí správa už s lesy mnoho nenadělala, v té době už "přirozeně" dominoval smrk.
Ano, sázeli - respektive seli, sadba není pro budoucí stav lesa dobrá a byla i dražší - semena od jinud. Murau - a ostatních rakouských držav. Tenkrát se to vůbec neřešilo - smrk, jako smrk, a co. Nic to nemění na tom, že valná většina je dodnes přirozená. I tenkrát upřednostňovali "přirozený" vývoj.
Takže dneska máme všude smrk, který se ale přirozeně nemůže udržet. Kůrovci ho za 50 let zase sežerou. Není třeba 250 let.

(06.04.2017 03:54 PM)Crha Karel napsal(a):  Několik izolovaných skupinek původních smrků se zde zachovalo a Správa národního parku snad činí nějaké pokusy o obnovu původního genofondu. Uvidíme,
Jako jaký pokus s tím činí - když ta 1. zona je bezzásahová ? Big GrinBig Grin
Třeba z nich vysází živé ploty před infocentry ? Cool


RE: Zachraňme české národní parky - Debora - 08.04.2017 12:40 AM

Co Šumava stojí, nepracovalo se tolik v lesích jako počátkem let sedmdesátých předminulého století. Bylo to v letech po hrozné vichřici dne 26. října 1870, která v několika hodinách učinila konec staré Šumavě: vyvrátila, přelomila, zkroutila nespočetné tisíce stromů, přeházela vývraty v příšerných směsicích, takže místy tvořily ohromné záseky, spousty kmenů vyrvaných i s kořeny pokrývali zem, přes tyto jiných napadalo, opět jiné nemohouce dopadnouti se klonily, vrcholy majíce přeražené, mrtvy sami nad mrtvými soudruhy. Širé souvislé lány lesů polehly a na jejich místě se rozkládalo pole bitvy budící úžas a hrůzu, na němž se kupila zdrcena a zohavena těla obrovitých bohatýrů jež po staletí vzdorovali vzteklým útokům neviditelného nepřítele, jenž stokrát byl odražen, nakonec přece jen zvítězil, protože člověk mu přispěl na pomoc. Bláhový, krátkozraký člověk, jenž pokácel nejsilnější velikány, stojící živou hradbou v předním šiku, svými těly kryjící a chránící v zápase s větrem a sněhem, s přívaly a mrazy slabší porost, který svými kořeny tkvěl v půdě měkčí, v základech méně hlubokých. Když padli tito strážcové, lidskou rukou skáceni, dostalo se přístupu vichřici, její drtící síla nasadila páku a dílo zhouby, o něž se věky marně pokoušela, bylo dokonáno za několik hodin. Stromy, jež vichřice nepoložila, aspoň tak v kořenech uvolnila, že počaly chřadnout a churavět. Do těchto neduživců pak a do těch mrtvol se dal brouk kůrovec, který během dvou let se tak rozmnožil, že jal se zachvacovat i zbylé zdravé porosty, které polohou chráněny vichřici nepodlehly.
(K. Klostermann: Zmizelá osada)

Sedláci a občané Šumavy našli v této pohromě odrazový můstek pro trvale udržitelný způsob života. Obchodníci s dřívím skupovali od sedláků a občanů Šumavy v celém okolí poslední zbytky původní slávy pralesů, staré buky ušetřené kůrovcem a širočinami. Lesní správa, v zoufalství udržet poslední chřadnoucí a churavějící stromy, zakázala sedlákům a občanům Šumavy pastvu dobytka v lesích, která zajišťovala sedlákům a občanům Šumavy pravidelný výnos okolo 30 tisíc zlatých ročně.

Když začátkem tohoto století pan Klaus revidoval nové, před 150 lety založené, lesní kultury v národním parku Šumava, sliboval obchodníkům těžbu dřeva. Nepočítal však se sedláky a občany Šumavy, kteří v ekologické turistice našli nový odrazový můstek pro trvale udržitelný způsob života. Žert se podařil: Zlatý brouček, divoké včely a suché lesy.



RE: Zachraňme české národní parky - Aleš Molčík - 08.04.2017 07:42 AM

(07.04.2017 12:46 PM)schützmeister napsal(a):  
(06.04.2017 02:51 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Jediný co odkryly příspěvky Michala je to, že to v NP funguje jak v seriálu Pat a Mat. Ale pořád nevím co ta Duha jak se ptal mmahut.
Tak ještě jednou polopatozně . Big Grin
Před rokem 1990 byly na Šumavě na ploše dnešního NPŠ ze cca 70.000ha řekněme 4 lokality do 100ha celkem vykazující znaky opravdického pralesa. Ty jsou v čudu. Zbytečně. Velkou měrou k tomu přispělo hnutí Duha svým ovlivňováním veřejného mínění vzhledem ke krokům správy parku.

Takže státní správa se vybodla na to, že měla/má zodpovědnost a nechá se ovlivnit veřejným míněním? Na veřejné mínění bych se zase vybodl já, pokud bych měl zodpovědnost, protože veřejné mínění zodpovědnost nemá a nemusí se z ničeho zodpovídat.


RE: Zachraňme české národní parky - Crha Karel - 08.04.2017 10:07 AM

Michale tohle by bylo jen dál dokola a bez výsledku. Tvůj názor na Hnutí Duha je neměnný, přestože nemá žádnou výkonnou moc na rozdíl od vedení NPŠ, jim přisuzuješ rozhodující podíl na všem špatném (z Tvého úhlu pohledu) co se v NP stalo.
Nějak opomíjíš ty, kdož tu rozhodovací a výkonnou moc měli, tj. ředitele NP. Představa, že když "Bláha" mávne transparentem, že ředitel zruší své rozhodnutí o kácení či nekácení je fakt směšná. Dokonce nechali kácet i protizákonně s ochranou policie (viz soudní rozhodnutí).
Největší chybou všech vlád bylo, když na post ředitele delegovali buď lidi nekompetentní, či politiky (Krejčí, Šartnerovou nepočítám, Stráský !!!) anebo lesníky (Žlábek nebo zemanovskou vlezprdelku Mánka), protože ředitelem takovéto instituce musí být z povahy věci fundovaný biolog.

Michale já mám Šumavu hluboce zadřenou po kůži, nejenom proto, že jsem ji valnou část produktivního života obýval, ale taky proto, že jsem jí prochodil křížem krážem ať vandrem nebo v mém skautském období se svým oddílem. A přiznávám, že jsem v éře nekompetentních ředitelů nerespektoval ani zonace včetně první.
Vymyslel a realizoval regionální skautskou odborku Šumavský vlk, která mimo jiné spočívala v mapování šumavský vrcholků, které měly jméno na mapě. Pro dosažení jich bylo stanoveno jen sto a já na na závěr své skautské kariéry jsem načínal svou osobní třetí stovku.
Ale nejraději jsem měl místa bezejmenná, kde se jeden mohl ztratit způsobem, že celé dny nepotkal živáčka. Při putování a přespávání jsem měl možnost pozorovat snad všechny zástupce šumavské fauny. Za největší bonus z těch větších mimo losa považuji jedno ráno, kdy jsem po probuzení zahlédl rysa i s dvěma mláďaty. A už jen pro takovýto celoživotní zážitek si přeji aby se Šumava stala divočinou.

Primárního cíle tématu této debaty bylo dosaženo i díky podpoře těch třinácti, kteří veřejně podpořili vizi šumavské divočiny coby nedílné součásti nejen kulturního bohatství celého lidstva, ale i jeho životního prostoru. Za to jim patří dík.
A Tobě Michale patří velký dík za to, že jsi svými postřehy nenechal toto téma vyšumět do zapomnění a lhostejnosti. Láska a nenávist jsou strany jedné mince, ale lhostejnost, lhostejnost je to nejhorší, co může lidskou bytost postihnout.
Díky.


RE: Zachraňme české národní parky - schützmeister - 09.04.2017 02:14 PM

(08.04.2017 12:40 AM)Debora napsal(a):  zakázala sedlákům a občanům Šumavy pastvu dobytka v lesích, která zajišťovala sedlákům a občanům Šumavy pravidelný výnos okolo 30 tisíc zlatých ročně.
To bylo asi za celou Šumavu celkem, stejně slušný peníz.
Děda aspoň vždy uváděl, že za dvě zlatky byla kráva.

(08.04.2017 07:42 AM)Aleš Molčík napsal(a):  Takže státní správa se vybodla na to, že měla/má zodpovědnost a nechá se ovlivnit veřejným míněním? Na veřejné mínění bych se zase vybodl já, pokud bych měl zodpovědnost, protože veřejné mínění zodpovědnost nemá a nemusí se z ničeho zodpovídat.
Ono je to samozřejmě složitá otázka.
Ale dá se říct, že se nenašla osobnost, která by své kroky dokázala obhájit a ustát.
Takže ředitel buď nebyl ani ryba, ani rak a nebo ho vyhodili pod tlakem lidového mínění. Big Grin