Forum Šance pro včely
zimní vymetání podložek - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: zimní vymetání podložek (/tema-zimni-vymetani-podlozek)

Stránky: 1 2 3 4
Všechny stránky


zimní vymetání podložek - schützmeister - 23.12.2016 01:40 PM

Tak vážení, letos mě to vymetání žere, víc než obvykle. Dumám, kde udělali soudruzy z NDR chybu. Huh
Když odhlédnu od toho, že tohle nařízení podle mne nemá žádnou vypovídací hodnotu, tak letos je to i dost rušivý. Zima jak blázen, včelky krásně stažený, roztoči celkem nikde.
Zkouším každý rok něco jinýho, abych je co nejmíň rušil, ale nedaří se, nedaří. Zase jsem jim dost hnul žlučí. Jedny na mne i vyběhly, hučely ještě dost dlouho.
Takže, co jsem zkusil : vysouvací dno pod mřížkou - stejně musím popadaný včely na mřížce vymíst a metení po mřížce je ještě náročnější, jak po rovný podložce.
Podložka plast, co se prodává - kroutí se, nutno špendlit a blbě se ometá, drží to na ni. Čili kravál.
Podložka silný plast - tu zase přitmelí ke stěně, takže zase kravál.
Teď dávám na měl čtvrtku přes tu silnou, kterou nevyndavám, ale stejně ji musím omést než dám čvrtku a ještě na ní jsou kopečky propolisu, takže nepraktický.
Když je teplo, včely dost votravujou a když je zima, jako letos, rve mě to srdce, jak je ruším.
Tak jak, ogaři, podělte se o dobrý nápad, mě už došli inspirace. Teda krom strouhání měli na vzorky. Asi na tom fakt něco bude. Cool


RE: zimní vymetání podložek - Rasťa - 23.12.2016 02:20 PM

Ahoj.
Mě to letos čeká poprvé, teď o vánočním víkendu se vydám připravit podložky. Úly mám jen tři a v každém je na dně mřížka. Jenže pouze na jednom úle mám vysoké varroa dno s dobrým přístupem do podmetu. Nevím, jak u těch dvou s nízkým dnem odstraním popadané včely, pokud tam budou (jakože budou).
Jinak v průběhu roku jsem samozřejmě čistil podložku mnohokrát, abych mohl zkoumat spad a počty roztočů. Nemusel jsem však provádět invazi do podmetu. Do toho se mi fakt nechce.


RE: zimní vymetání podložek - Jiří Marx - 23.12.2016 02:29 PM

Teď tam nikdo není neboj???


RE: zimní vymetání podložek - Rasťa - 23.12.2016 02:37 PM

Já se bojím jenom zubaře Smile
Nechce se mi rýpat jim tam a stresovat je.


RE: zimní vymetání podložek - schützmeister - 23.12.2016 03:04 PM

(23.12.2016 02:29 PM)jirka.marx napsal(a):  Teď tam nikdo není neboj???
Tohle bych těm mým taky rád vysvětlil, že maj zůstat nahoře a nestresovat se. A to mám podmet vysoký.
V těch nejčilejších se hrabat o pár sekund dýl a měl bych hlavu jako balon. A to bylo 5 pod nulou a 17 hodin, skoro tma. Big Grin
Ještě mě jich čeká 10 a teď po oteplení to bude estráda. Dodgy


RE: zimní vymetání podložek - Tomáš Palata - 23.12.2016 06:46 PM

(23.12.2016 01:40 PM)schützmeister napsal(a):  ... podělte se o dobrý nápad, mě už došli inspirace...
Místo 3x Varidolem ošetři koncem září jednou formidolem. Zhruba týden po konci ošetření dej na měsíc podložky a měl můžeš odebrat koncem listopadu, začátkem prosince. A je vystaráno. A navíc se vyhneš, kromě stresování včel, odrovnávání včelaře. Kdo se má koncem ledna dostávat v lese na běžkách lopatou k podložkám? To už mám za sebou. Rok 2012, 3NN L159...
[attachment=1602]


RE: zimní vymetání podložek - schützmeister - 23.12.2016 06:52 PM

To můžeš vosk rovnou strouhat.
Je úplně jedno, čím to léčíš, ty co jsem dělal teď dostaly jen letní thymol, ale zákonná norma na sběr měli je prosinec-leden. Má to důvod v bezplodové pauze, ne léčení.
Jasně, že když to budu chtít obejít, způsoby se najdou. Můžeš sbírat měl i v létě, že jo. Ale aby to mělo aspoň minimální hodnotu, je to třeba dělat v termínu. Nebo vůbec.
Nejde mě o to, jak věc ožulit, ale jak to udělat a nerušit je. Čili technika podložky jako takové.
PS : hezká fotka, tolik sněhu jsme tu zatím neměli. Holt jih je jih.


RE: zimní vymetání podložek - Tomáš Palata - 23.12.2016 08:26 PM

V zákonné normě není o názvech měsíců ani slovo. A v listopadu - alespoň tady u nás na severu - plod ve včelstvech tedy nebývá. A že si to "svazáci" sledují. U vás na Šumavě to bude stejné. Takže vypovídací hodnota zimní měli je, stejně jako sebraná koncem ledna, obdobná. Kromě toho, že se všeobecně ví, na co to vyšetření měli ohledně varroózy je.... Odběr měli specifikuje Metodika kontroly zdraví zvířat. Tady je znění:

EpM300 VARROÁZA – VyLa (PV)
Směsné vzorky veškeré zimní měli od všech včelstev na stanovišti, po nařízeném podzimním
preventivním ošetření v předcházejícím roce. Vzorky se odebírají nejdříve 30 dní po posledním
vložení ometených a čistých podložek na dna úlů, po provedeném podzimním preventivním ošetření
(ExM340) a musí být odevzdány k vyšetření do 15. 2. 2016. Všichni chovatelé včel jsou povinni do
30. 9. 2016 vložit na dna úlů vyjímatelné a čistitelné podložky tak, aby zabraly celou plochu dna úlu.

A vzhledem k tomu, že máš včely po thymolu jako fík (jak jsi tady někde psal), tak 3x fumigace je zbytečně moc. Jednou formidol, aby bylo veterině uděláno zadost, stačí. A pak měl začátkem prosince...


RE: zimní vymetání podložek - schützmeister - 24.12.2016 01:24 PM

hmm, hmm, možná na tom něco bude.
ikdyž teda nevím, co bych odevzdával, do teď padaly jen včely, měli minimum.
ale asi to nebude blbý nápad.


RE: zimní vymetání podložek - Tomáš Palata - 25.12.2016 07:43 PM

No, s tou mělí, to bych se taky rád zeptal. Udělali jsem se ženou turistické kolečko přes její a mou včelnici. Její včely na 2/3L v rámcích a mezistěnách nádherně nařádkovaná měl u všech úlů. U mě, 4/3L volná stavba na loučkách, minimálně měli, bez struktury, rozprostřené jako když cukrujete vánočku (do množství tedy alepoň co by se dalo smysluplně sebrat). I by se dalo říci, že padá víc roztočů než měli. Že by i v tomhle měla výška plástů na včely vliv?


RE: zimní vymetání podložek - Aleš Molčík - 26.12.2016 12:29 AM

Víc měli v řádku znamená buď větší spotřeba zásob nebo víc víčkují.


RE: zimní vymetání podložek - Miroslav Matucha - 26.12.2016 09:36 PM

(25.12.2016 07:43 PM)Tomáš Palata napsal(a):  I by se dalo říci, že padá víc roztočů než měli. Že by i v tomhle měla výška plástů na včely vliv?
U mě jak na nízkých plástech 15 cm tak i vysokých 30 cm ( loučky víceméně s divočinou ) skoro žádná měl. Ale asi to bude tím, že bylo pořád pod nulou. Až se oteplí, tak se určitě zvedne spotřeba a měl včelky dodají dle požadavku státní správy v odpovídajícím množství a kvalitě. M.M.


RE: zimní vymetání podložek - Rasťa - 28.12.2016 12:17 PM

Tak jsem v neděli vymetal podmety a čistil podložky. Nejdřív jsem se lekl, že úl je prázdný, jaké bylo ticho. Po chvíli vymetání se ale chomáč probral a začal šumět. Mrtvých včel bylo dost, u loňského oddělku snad 400 - tam jsem mezi mrtvolkami našel i pár trubců. To je běžné touto dobou?


RE: zimní vymetání podložek - schützmeister - 28.12.2016 02:09 PM

Trubci jsou celkem normální a hodně mrtvolek pozoruju u dlouho plodujích včel které přepadne delší bezletová zima. Tak nějak by to asi na ten oddělek sedělo.
Úplně optimální znak to není.
Letos je mám taky nezvykle tiché. Ale nesmí se do nich dloubat. Wink


RE: zimní vymetání podložek - schützmeister - 21.01.2017 08:48 PM

Tak jsem asi u poloviny chovanců splnil svou občanskou povinnost. Naštěstí jsem letos dal na podložky papírový čvrtky, takže totálně přimrzlý byly jen dvě. Ufff.
Po roztočích ani vidu, ani slechu....
Jasně se ukazuje, že celá tahle pakárna nemá praktický význam. Buď oko vidí, jako 14/15 kdy se vyloženě sypaly, nebo nevidí - jako letos a jaký má význam počítat přesný počet to je vo hvězdách.....
Letos to pro mě ale má ještě jeden výstup - jedno stanoviště ošetřený jen podletním thymolem - nic. A druhý ještě navíc fumigací - taky nic. Ale po fumigaci jich v řádu desítek padalo. Čili nějaký tam budou. A taky - nic teda aspoň v letošní zimě neznamená nic. A jindy, kdybych blbě ošetřil dle nařízení SVS a měl nulu, tak to taky nemusí znamenat nic. Prostě úplná blbárna....
Druhý výstup pak je, že ten thymol možná funguje líp, než celá česká metodika ČSV.
Jinak vše O.K., úhyny nula, dokonce jedny blbě usazený včely se spadem jedné uhelné lopaty včel stále naživu - včera bylo - 18, dnes už jen 15. A nelítali od října. A jsou na jedlovým medu, téměř úplně.
A ještě výškový rozdíl - ty nad 700m.n.m. v klídku, spíše asi neplodují. Dole v 500 ale dvoje plodují, hučí jak letadlo - moc jsem je utěsnil. To v odpoledních -10 stupních není optimální. Jsem na ně zvědavý. Každopádně jsou to ty vyřazený z chovu, čili asi správně vyřazený - důvod byl zvápenatění, budou mít asi moc rychlej start na místní poměry.


RE: zimní vymetání podložek - Rasťa - 21.01.2017 11:10 PM

Taky jsem plnil povinnost, včera. V jednom úle (výše zmíněný loňský oddělek) bohužel pokračuje spad včel. Dohromady možná taky uhelná lopata. Na zasíťovaném dně je tolik mrtvolek, že na podložku nepropadla téměř žádná měl. Neumím odhadnout, jestli a jak je toto včelstvo oslabeno. Při poklepu na úl reaguje zabzučením stejně jako ostatní. Nehrabal jsem do něj, na to se ještě necítím býti kompetentním, navíc střecha je uteplená krásným sněhovým čepcem.


RE: zimní vymetání podložek - Skaly - 25.01.2017 09:59 PM

Tak jsem vymetl tu trošku měli (snad to bude stačit) ze svých úlů,nechal týden vysušit, sesypal do kelímku od jogurtu, a uzavřel kouskem netkané textilie pomocí gumičky. Vytiskl jsem a nalepil etikety na vzorky. Kam to ale mám poslat? V Dolu chtějí žádanku od veteriny. Radši bych to poslal do přímo na nějakou veterinu, ale našel jsem jen objednávku vyšetření (viz. příloha). Tu mám taky vyplnit nebo to dělá příslušná veterina? Nevíte, náhodou, na jakou instituci se obrátit v olomouckém kraji? pokud někdo má seznam akreditovaných pracovišť, mohl by ho sem dát? Čím víc to studuji, tím menší smysl v tomto vyšetření vidím, nerad bych však přitahoval pozornost neplněním vyhlášek a nařízení.

Pak už mě bude čekat jen do konce února nahlásit stanoviště včelstev obecnímu úřadu (přikládám, kdyby se to někomu hodilo).


RE: zimní vymetání podložek - Aleš Molčík - 25.01.2017 10:50 PM

http://www.svuolomouc.cz ,žádost o vyšetření si vyplníš sám a buď jim to pošleš poštou a nebo odevzdat při nějaké cestě do Olomouce přímo na SVU. Mají tam non-stop podatelnu. Jinak jediný "smysl" tohle vyšetření je v tom, že si SVU vydělá nějaký ten milion za nic.


RE: zimní vymetání podložek - Rasťa - 25.01.2017 11:33 PM

Bydlím pár set metrů od odkazované instituce a na knihovně se mi suší odebraná měl. Taky nevím přesně co a jak. Tudíž děkuji za vznesený dotaz Skalymu i za odpověď Alešovi. Jen ten objednávkový formulář.. nejsem si úplně jist při jeho vyplnění.. Ale snad mě nepošlou do ......, budu-li tam mít nesrovnalosti.

Skaly: Kde včelaříš?


RE: zimní vymetání podložek - Aleš Molčík - 26.01.2017 12:08 AM

Musíš tam mít hlavně napsané registrační číslo chovatele a stanoviště a všechno ostatní jde poopravit na podatelně při předání.


RE: zimní vymetání podložek - Skaly - 26.01.2017 12:08 AM

Děkuji za odkazy a odpovědi. Mám od jara 2 včelstva na střeše v Němčicích nad Hanou a 2 v Obědkovicích na zahradě. Papíry dělám poprvé, tak snad to nějak zvládnu.


RE: zimní vymetání podložek - Rasťa - 26.01.2017 10:38 AM

Tak to jsi ode mne relativně blízko. Včely mám ale až v Libině. Chtěl jsem letos dát oddělky na hranici Olomouce, ale před půl rokem a nyní zas zde bylo nalezeno ohnisko MVP. Tak nevím.. Asi počkám další rok.
Já taky vymetal poprvé. Jestli to stihnu, zkusím měl zítra odevzdat.


RE: zimní vymetání podložek - Crha Karel - 26.01.2017 03:07 PM

Můžete ušetřit čas a poslat vyplněné formuláře mailem na příslušnou SVS a měl lze nasypat do plastového sáčku, vložit do obálky a poslat.
Praktikuji to takto už 3 roky a bez problémů. Letos jsem jen poslal mail, že nemám co vymetat. (N.c.)
Potvrdili příjem, OK.


RE: zimní vymetání podložek - lyn_x - 26.01.2017 04:04 PM

Jen se vrátím k otázce rušení včelstev: neměl jsem nic jiného poruce, tak jsem mrtvolky ze síta (tam, kde nemám vysunovací síto, což je hodně super věc a jiná dna už kupovat nebo vyrábět nebudu) vybral jako na lopatu širokou špachtlí, kterou mám po ruce na čištění podložek. Šlo to dobře a rušení je myslím menší, než by bylo při vymetání smetákem. Jen to chce vysoký podmet, kam se vejde ruka.


RE: zimní vymetání podložek - Jan Brunclík - 26.01.2017 07:23 PM

(25.01.2017 09:59 PM)Skaly napsal(a):  Tak jsem vymetl tu trošku měli (snad to bude stačit) ze svých úlů,nechal týden vysušit, sesypal do kelímku od jogurtu, a uzavřel kouskem netkané textilie pomocí gumičky. Vytiskl jsem a nalepil etikety na vzorky. Kam to ale mám poslat? V Dolu chtějí žádanku od veteriny. Radši bych to poslal do přímo na nějakou veterinu, ale našel jsem jen objednávku vyšetření (viz. příloha). Tu mám taky vyplnit nebo to dělá příslušná veterina? Nevíte, náhodou, na jakou instituci se obrátit v olomouckém kraji? pokud někdo má seznam akreditovaných pracovišť, mohl by ho sem dát? Čím víc to studuji, tím menší smysl v tomto vyšetření vidím, nerad bych však přitahoval pozornost neplněním vyhlášek a nařízení.

Pak už mě bude čekat jen do konce února nahlásit stanoviště včelstev obecnímu úřadu (přikládám, kdyby se to někomu hodilo).

Ahoj, nosím měl k odeslání na nejbližší veterinu, kde léčí všechny zvířata kočky, psi, ... (formulář by jsi měl vyplnit sám, jinak by Ti poradili si myslím) a oni to předají nejbližší krajský veterině a ta to posílá do Prahy(zdarma) do VÚ v Dole (je to za nějaký poplatek asi 25,-kč). Měli by Ti to vzít na každé nejbližší veterině pokud jsou tam rozumní lidé. A nebo jak píše Karel poslat sám, já z poštou nemám dobré zkušenosti, proto tak jak píšu. Po laboratorním vyšetření měli Ti pošlou výsledek.

Ahoj Jenda


RE: zimní vymetání podložek - Skaly - 27.01.2017 01:15 PM

(26.01.2017 03:07 PM)Crha Karel napsal(a):  Letos jsem jen poslal mail, že nemám co vymetat. (N.c.)
Potvrdili příjem, OK.

To znamená, že nemáš žádné včely?

Děkuji všem za informace, jakými různými způsoby lze odevzdat měl.

Zítra jedu přes Olomouc, tak to zkusím odevzdat na podatelně. Když to nevyjde, zkusím to odevzdat u veterináře, kam chodím se psem.


RE: zimní vymetání podložek - Rasťa - 27.01.2017 01:48 PM

Právě jsem se vrátil z SVÚ Olomouc. Odevzdal jsem tam popsaný kelímek s vyplněnou objednávkou, která je zde výše odkazována. Hned u vstupu je podatelna, tam to paní vstřícně a ochotně převzala. I kdybys měl jen vzorek, tak papíry s tebou vyplní.


RE: zimní vymetání podložek - Skaly - 29.01.2017 04:29 PM

V sobotu vzorky převzal bez problémů pán z ostrahy. Pokud mám chybu v papírech, tak se mi prý ozvou. Dokonce mi nabídl potvrdit, že jsem vzorky odevzdal.


RE: zimní vymetání podložek - Leoš Dvorský - 29.01.2017 05:04 PM

Já bych osobně vzorky do laboratoře nevezl. Zákonný vztah je včelař-veterinář a s tím chci být ve styku. Asi to funguje i jinak, ale se svým veterinářem bych spolupracoval, protože se může stát, že zdivočelé bojůvky LM na vás budou poukazovat s tím, že se vyhýbáte systému proto, že jim zamořujete včely nemocemi. Věřte vím co píšu, ti lidé jsou sice nevčelaři, ale naprosto choří touhou po důležitosti. Nemohou za to, tomu je učí bolševici pravicového i levicového typu. ld


RE: zimní vymetání podložek - Skaly - 29.01.2017 08:24 PM

To je dobrá připomínka. Jen jsem zjistil, že ne každý veterinář dělá do včel. Někteří jsou tím pověření od SVÚ. Zkusím si zjistit, kdo se stará o moji oblast.


RE: zimní vymetání podložek - Aleš Molčík - 29.01.2017 11:52 PM

Praktický veterinář ti napíše recept na léčivo popř. ti jej objedná, ale to objednání si můžeš také zařídit sám. Vložit recept s objednávkou do obálky a poslat do Dolu.
Měl a veterinář pro tebe jedině v Prostějově na Kostelecké na Okresní vet. správě a veterinář si ji samozřejmě vezme, ale nemá na práci jen včely a bez toho, aby řešil svozem vzorky měli se určitě obejde a stačí mu až ten protokol z SVÚ. Bojůvky ze strany svazu mě nikdy nezajímaly. Pokud by si chtěl někdo na něco stěžovat, tak půjde stejně na okres a tam ten protokol mají.
Ano, několikrát se mi stalo, že se na mě byl "někdo informovat" na okrese, ale to souviselo s kočováním a veterinář o mě věděl, třebaže jsem neměl vůči němu žádnou oznamovací povinnost, ale volám mu vždy a posílám mu mapku s umístěním stanoviště. A volám i proto, že ví, jestli se nechystá nějaká uzávěra kvůli moru nebo nějaký jiný problém a může mi nedoporučit přesun a to je dobré poslechnout.


RE: zimní vymetání podložek - Skaly - 30.01.2017 10:22 AM

Díky. Odevzdal jsem to přímo na SVÚ v Olomouci. Příště to zkusím v Prostějově.


RE: zimní vymetání podložek - Rasťa - 31.01.2017 01:14 PM

Rychlost, protokol o zkoušce už mám doma. Dnes přišel poštou. Tak toto bych 'měl' Smile


RE: zimní vymetání podložek - Skaly - 05.02.2017 11:32 PM

Tak protokol už mám. Jen nevím, co to vlastně znamená. Je to dobře nebo špatně?


RE: zimní vymetání podložek - lyn_x - 06.02.2017 02:59 AM

Založit do šuplíku a je to. Smile
Do počtu tří VD na včelstvo žádná zvláštní opatření. Jinak předjarní ošetření dle vyhlášky... Smile