Forum Šance pro včely
Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Jak zazimovat letošní oddelky a roje (/tema-Jak-zazimovat-letosni-oddelky-a-roje)

Stránky: 1 2 3 4 5 6
Všechny stránky


Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Faneka - 17.08.2016 09:33 PM

S přicházejícím podzimem začínám být zase docela nejistá, jak včely zaopatřit, aby zvládly zimu a byly dobře připravené na jarní snůšky.
Mám dva letošní oddelky na L159 na nízkých dnech, ale jako první mají vloženy nástavek kvůli dvoum ramkum míry 39, na kterých jsem je koupila. Tam mají postaveno docela dost divočiny + každý vystavěl další dva nástavky a jeden zvladl třetinu třetího.
Pak mám dva květnové rohe a každý má cca 1,5 nástavku.

1) mám je ještě do konce srpna podněcovat a cekat, jestli něco postaví a zakrmit v září do cca 10., jak rádi Leoš nebo už je nechat být a začít krmit na zimu v několika větších dávkách?
2) kolik jim toho mám dát? Oddelku jsem myslela tak 20 kg, ale místní vcelarka, říká, že dává 12, max 15 kg, že to stačí. Kolik rojum,těm stačí asi min, vzhledem k prostoru, třeba 10kg. Podle čeho se to množství určuje?
3) Jak s léčením? Žádný spád jsem zatím neregistrovaný. Ale už na mě začínají tlačit s gabonem nebo formidolem, prý jedno nebo druhé je povinné. Říkala jsem si, že zatím bych je nechala, ale to asi nebude průchodné. Je nějaká jiná povolena varianta?
4) Cesno. Doteď mám cesno zúžené. Mám ho tak nechat nebo celý hranolek vyndat a nechat ho otevřené po celé délce úlu? Očka nemám.
6) Na příští sezonu musím úly přesunout cca na 2,5 km vzdálené místo. Kdy je nejlepší to udělat? V lednu, únoru po prvních proletech? Je lepší jiná doba?
5) Je ještě něco důležitého, co bych měla vedet?Smile

Fórum přičítám od všemi směry, spousta věcí jsem zjistila, ale toto je první rok, nemám žádné zkušenosti a toi trochu znesnadňuje schopnost se rozhodovat. Diky Katka


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Debora - 18.08.2016 12:52 PM

1) tohle dobou bych včelstvo nepodněcovala
2) odhadni váhu zásob, hrubá váha celého úlu minus váha úlu. Já to dělám potěžkáním například dvou nástavků Warré, když je jen s námahou nadzvednu (Warré 20-25kg), není co řešit. V Tvém případě roje na Langu by měly dát hrubou váhu min. 20 kg.
3) a co třeba nahlásit, že máš thymovar?
4) v podletí česna a očka zúžuji.
6) po proletu
5) betonovou sebedůvěru, včelstvo dokáže chyby člověka napravit


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Antonín Hyžík - 18.08.2016 01:42 PM

Můžeš řící, že jsi dala formidol tehdy a tehdy, snad Ti nebudou stát za zády, je to tvé rozhodnutí a někdy je lepší neříkat plnou pravdu pro klid jejich i tvůj.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - schützmeister - 19.08.2016 12:30 PM

(17.08.2016 09:33 PM)Faneka napsal(a):  S přicházejícím podzimem začínám být zase docela nejistá, jak včely zaopatřit, aby zvládly zimu a byly dobře připravené na jarní snůšky.
Jak říkala teta Kateřina : Více hlav, více smyslů, že ano. Takhle bych to udělal já.
1. držel bych se Leoše - krmit pomalu u menších rojů, těm větším oddělkům je to jedno. Ty bych ale na krmení srazil do zimní podoby - vyndat 39x24 ? či odebrat neobsednuté rámky či nástavek.
2. mám měřítko kolik : zásoby mají význam tam, kde nanich jsou včely a ty už tak či onak budou ubývat. Čili - nemá smysl krmit neobsednuté rámky, ty přijdou nařadu stejně až za nové snůšky. Věřil bych tomu, že jim stačí 15 kg. Malým rojům klidně i 10 kg. Míň se na jaře pořeší těstem, víc zabírá místo v plástech a taky co z cukrem ?
3. KM bych se nebál dát oddělkům, u rojů to asi bude zbytečné - otázka je spíš zimní léčba, protože jestli plánuješ, že nebude, je to jiné, než když bude.
4. na zimu česna taky zužuju, takže když už je máš, tak je nech jak jsou.
5. přesun bych se nebál udělat v chladnější dnu podzima, pokud to zvládnou tvé záda. Nebo z jara, až budou lehčí, po proletu co nejdřív. / to zase ale ještě tak lehké nebudou, takže v tom nebude až takový rozdíl /

(18.08.2016 01:42 PM)Tini napsal(a):  Můžeš řící, že jsi dala formidol tehdy a tehdy, snad Ti nebudou stát za zády, je to tvé rozhodnutí a někdy je lepší neříkat plnou pravdu pro klid jejich i tvůj.
Problém není, co komu řekneš, to je včelám celkem šumák, ale jestli to je fakt třeba, nebo ne. Letos je roztočově relativně klidný rok, to se ale z jara může rychle změnit a tam už s tím moc neuděláš. Dycky je lepší začít střední cestou a pak buď přidáš, nebo ubereš, to je o zkušenosti a tu bez včel mít nebudeš.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Jaro Stoklasa - 21.08.2016 09:09 PM

Tento rok som podmienkami donútený zimovať slabé odložence v provizórnych podmienkach. Premýšľam, ako ich zazimovať. Potreboval by som poradiť. V prílohe prikladám popis.

[attachment=1518]


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Jiří Marx - 21.08.2016 09:58 PM

Kdyby nebyly velky mrazy tak to daji i takhle. I kdyz1000 m je prece jen dost. A co jim pomoci a zimovat je nad vcelstvem? Na folii bez dna a pak az nebudou letat jim otevrit i ocko v druhem nastavku tak bude jistota proudeni vzduchu. Letos bufu zkouset zimovat nad vcelama i oddelek o jednom mastavku


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Jaro Stoklasa - 21.08.2016 10:09 PM

To ma napadlo, ale sú už zalietané a ak ich premiestnim, tak ich dosť silno oslabím. A skomplikovalo by sa mi kŕmenie včelstiev pod nimi.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Jiří Marx - 21.08.2016 10:22 PM

To je ochrana proti velkym dlouhotrvajicim mrazum to premisteni se da udelat klidne v prosinci driv takovy mrazy nebudou


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - schützmeister - 22.08.2016 01:13 PM

Mám celkem dobrou zkušenost s komorováním polystyrenem - tím fasádním tvrzeným. Nařežu na cirkuly rozměr, síla stačí i 3cm, může být i víc, někdo to dost šikovně popisoval na VF teď nedávno.
Přežijou v pohodě 2-3 VN s dobrou matkou a zásobama, jen to musí být na VN - tedy jestli máš nízké tak 2x3 nad sebou a ne 6 vedle sebe. To je asi zásadní.
Nízký dno, malinký česno a teplý strop, žádný ty lufty kvůli vlhku - to je nesmysl, vlhko tam bude, jen když nebudou obsedat prostor. Jo a uprostřed úlu, ne na kraji, polystyren s každý strany a do prázdného prostoru krmné rámky, ale jen v malé míře - jeden, dva a ne na starém díle, to zplesnivý. Nejlíp panenský, zavíčkovaný s jarním medem. Potom ani uvnitř nemusí být zásob nijak moc - oni si to průběžně ubírají - krmí se stejně jen, když lítají, jinak je spotřeba minimální.
Mrazy ani tak nevadí, spíš mlžné sychravo, proto žádný velký luft dovnitř - i člověkovi stačí šnorchl, natož zimujícím včelám.

(21.08.2016 09:58 PM)jirka.marx napsal(a):  bufu zkouset zimovat nad vcelama i oddelek o jednom mastavku
Podle mě to moc nefunguje, nehledě na pracnost, protože v mraze stejně jsou stažený někde nad tím a bez kontaktu to je skoro stejný, jako zvlášť. Problém není teplo, ale dosažitelnost zásob a sucho. Takhle ti tam ty spodní pařej a horní se stejně nehnou, protože maj malou kouli. A neobsednutý plásty nahoře bezpečně plesnivěj / mluvíme teď o horským prostředí a tání po 30 stupňových mrazech - to je jiný, než v teplým borovým lese. /


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Marek Slezák - 28.08.2016 02:04 AM

26.6. jsem si dovezl oddělky na 5 rámcích L 2/3. Nadmořská výška 450 - 500 m.n.m. cca po měsíci jsem přidal další nástavek a dle metodiky rozšiřování ze stránek Hnutí jsem rozmístil plásty v těchto dvou nástavcích. Po cca mesíci, tedy v dnešních dnech jsem zjistil, že včely z nově přidaných mezistěn vystavěly cca 2 - 3 plásty...jinak pyl nosí, zásoby mají, plod je, ale prostě nestaví a nestaví. NO a teď nevím co s nimi do zimy. Srazit je na jeden nástavek? Nebo dva nástavky ve kterých jim dám 7 a 7 plástů nad sebe a po stranách doplním nevystavěnými mezistěnami a tím jim udělám takový komín? Či nějaký jiný nápad? Holky mě trochu zaskočily, jelikož ten první měsíc šlo vše jak na drátkách a měl jsem radost no a teď mám těžkou hlavu a bojím se, aby dobře vyzimovaly..... nepoužívám mezistěny, ale pouze proužky mezistěn. Včely mám Vigor.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - schützmeister - 28.08.2016 03:03 PM

Všechno nevystavěný a neobsednutý vyhaž, nech na jeden, či dva nástavky - ale přepažit a zkontroluj roztoče. A těstem ve volném prostoru nic nezkazíš. Na zimu je podstatný hlavně pyl / u oddělků / - ten nosí při lekém přikrmování - těsto.
Máš teplý strop ? A zůžený česna ?


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Rasťo 71 - 28.08.2016 09:00 PM

(28.08.2016 02:04 AM)Marek Slezák napsal(a):  26.6. jsem si dovezl oddělky na 5 rámcích L 2/3. .........
Po cca mesíci, tedy v dnešních dnech jsem zjistil, že včely z nově přidaných mezistěn vystavěly cca 2 - 3 plásty...jinak pyl nosí, zásoby mají, plod je, ale prostě nestaví a nestaví.
Včely mám Vigor.

Otázka znie : kŕmil si ich vôbec?????
Ak nosia peľ tak plodujú, oni ti proste neporastú pokiaľ nebudú mať ,,HODY"!
Sirupom 1:1 im nahradíš znášku, robotnice sa rozdelia :
Jedny budú nosiť peľ a druhé budú spracovávať sirup, pokiaľ je to okolo ešte všetko rozkvitnuté,nešpekuloval by som , proste krmítko a kŕmiť a kŕmiť!!!!!
Denne im bude v pohode stačiť 0,5l sirupu, a uvidíš ako sa to rozbehne!
PS:Vigorky mám aj ja! A na voľnej stavbe!


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Marek Slezák - 28.08.2016 09:27 PM

No právě že krmím. Očka mám zavřená, česno zúžená. Jakou přepážku tam dát? Strop mám zateplený. Dle zásob hlady netrpí, matka klade, pyl nosí...jen prostě nestaví...


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Rasťo 71 - 28.08.2016 10:20 PM

Potom urob skúšku kvality medzistien , v hornom nástavku , teda najprístupnejšom pre teba, vyhoď medzistienky , nechaj tam len prázdne rámiky z prúžkom medzisteny resp. vosku. Ak ti začnú stavať voľnú stavbu , tak vyhoď všetky medzisteny a prejdi na voľnú stavbu.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Víťa - 29.08.2016 11:50 AM

Tak jsem asi špatný včelař, ale s oddělkem, který měl koncem června 5 plástů a doteď na volné stavbě postavil a obsedá 13 bych byl úplně spokojený. Jak píše schützmeister zapřepážkovat (jsou to tenkostěnné úly, tak stačí to samé - dřevěná deska, prostě normální přepážka do úlu, nebo slaměná rohož, kus polystyrenu, hobry, prostě co je po ruce) a teplý strop. Zvolil bych i nízké nezasíťované dno. Na jaře pojedou jak drak, vůbec bych se nebál.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Vašek H. - 29.08.2016 03:54 PM

(28.08.2016 09:27 PM)Marek Slezák napsal(a):  No právě že krmím. Očka mám zavřená, česno zúžená. Jakou přepážku tam dát? Strop mám zateplený. Dle zásob hlady netrpí, matka klade, pyl nosí...jen prostě nestaví...

U mě včely už v srpnu nestaví (600m.n.m.), jen tmelí každou mezírku na zimu. V červnu odchycený roj si vystavěl do půlky prázdnin jeden adamcův nástavek a na tom je budu zimovat. Řídil bych se radou schützmeistera (Příspěvek: #11) a nebyl z toho nijak zklamaný. Uvidíš na jaře.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Skaly - 01.09.2016 08:12 AM

Zdravím,
potřeboval bych poradit, jak co nejlépe ještě dodat zásoby letošnímu oddělku, který je na 4 rámcích. Přikrmuji cukerným roztokem, ale stále mají málo zásob. resp. v buňkách je cukrový roztok, ale stále dost tekutý. Mám jim ještě přidat medocukrové těsto, apivital, medocukrové těsto, koupit med u jiného včelaře nebo to nechat na včelách? Nechci, aby mi umřely, protože nebudou mít dost zásob. Díky.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Leoš Dvorský - 01.09.2016 01:04 PM

Zkus napsat více informací, sílu, množství plodu, rámkovou míru, úl, nm.v. a pod. ld


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Tomáš Palata - 01.09.2016 01:44 PM

... anebo ještě lépe vyfotit a dát sem. Čtyři rámky není mnoho, to je za chvíli. A bude tam vidět vše. Stačí jednostraně.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - schützmeister - 02.09.2016 01:55 PM

(01.09.2016 08:12 AM)Skaly napsal(a):  Zdravím,
potřeboval bych poradit, jak co nejlépe ještě dodat zásoby letošnímu oddělku, který je na 4 rámcích. Nechci, aby mi umřely, protože nebudou mít dost zásob. Díky.
U takhle slabonkýho včelstvíčka se víc obávej zimy, jak nedostatku zásob.
Uteplit, uteplit, uteplit, jak by řekl Vladimír Iljič.
Kam můžeš, dej polystyren, nebo eko-ekvivalent a to okamžitě - tím se zlepší jak zásoby tak víčkování a sběr pylu.
Jestli ti oddělek nenarostl větší, je tu i otázka, kde udělali soudruzy chybu ? Krmením to asi nebylo. Co roztoči ? To je druhé, hned za uteplením. Jestli není většina z těch 4 plástů plod, přezimují velmi stěží. Confused


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Marek Slezák - 02.09.2016 03:45 PM

Děkuji za rady, zařídím se dle nich a budu čekat na jaro.. ať se Vám daří přátelé..


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Ali - 04.09.2016 05:14 PM

Zdravím,
jen pro zpestření názorů na zimování, přikládám moje záznamy ze zkoušky přezimování malých oddělků, které jsem koupil v loňském roce. Pro přehled jsem to vložil do Wordu, tady s tím neumím.
Výsledkem ale bylo sice jen subjektivní ale zjištění, že minimální přeživšischopné včelstvíčko přežije téměř jakékoliv běžné podmínky, viz příloha.
Nejdůležitější přepoklad přezimování z mého pohledu je jeho zdravotní stav a vitalita rodu, mohu-li tak nazvat z "gruntu tvrdý kořínek".
Foto měli na přelomu roku, koncem ledna a koncem března.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Víťa - 05.09.2016 09:58 AM

(04.09.2016 05:14 PM)Ali napsal(a):  včelstvíčko přežije téměř jakékoliv běžné podmínky
Nezapomeňte, že poslední zima vůbec nepřišla, byl to jen takový trochu delší podzim Smile.
Na rozdíl od Michala si myslím, že nejde jen o rosný bod, ale i o tu teplotu. Ono se sice říká, že teplota v úlu mimo chumáč je stejná jako venku, ale ono to tak úplně neplatí. Nad chomáčem, a to i nad malým, je o pár stupňů tepleji. Pokud to teplo může unikat (na rozběrném díle to přitom jde snadno - díky mezerám mezi rámky a stěnou a v některých úlech dokonce i pod strůpkem!), jsou tepelné ztráty větší. Na divočině je v horní části plástů průchodů mnohem méně a pod strůpkem žádné. Teplo pak nemá kudy utéct a zůstává v těsné blízkosti chumáče. Na rozběrném díle tutéž práci, i když ne dokonale, zastanou přepážky (anebo lépe rámky s širokými bočními loučkami, tak jak to měl Huber a jeho následovníci, u nás Čejka, ale kdo takové rámky dnes má).

Abych jen neteoretizoval - můj přítel, chovatel matek, zimuje záložní matky doma. Jsou v mini oplodňáčcích, tedy venku by skutečně neměly šanci, ale v místnosti to zvládají velmi dobře. Funguje to tak, že oplodňáček musí mít SPODNÍ česno, které je trubkou propojeno s venkem. V podmetu je tedy prakticky venkovní teplota. Ve zbytku oplodňáčku je ale teplota blízká té pokojové. Zima v podmetu brání včelám ve vyletování ale nedochází přitom k velkým ztrátám tepla. Nesmí tam být průvan, úlky musí být opravdu těsné. Včelstvíčko pak sedí v teple a suchu a přežívá zimu v dobré kondici. Rosný bod je v podmetu a tam to nevadí.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Ali - 05.09.2016 01:28 PM

Víťo, souhlasím, a je to dole je zajímavý nápad pro toto drobounké přechovávání. Ten odstavec si uložím.
Já jsem chtěl jen tady uvést příklad pro Marka Slezáka, jak jsem to vloni zkoušel a řešil já, a s jakým výsledkem.
Je pravdou, že rosný bod musí být mimo chomáč a jeho okolí. Vlhko je položí. Já měl, jak uvádím v tabulkách jedny zcela ve "volném prostoru" - dole otevřené celé česno (u všech), prázdný spodní malý nástavek (u všech), nezúžené (u všech), nahoře nad chomáčem volně otevřený celý prázdný nástavek a v něm otevřené celé očko, takže zábrana jen proti nejhorším povětrnostním vlivům zvenčí, vlhkost resp. sucho jak si samy udrží. Teploty v tomto případě musely být kolem chomáče podle okolí a odvod tepla výrazný. Dost možná, že právě tyto skutečnosti přispěly k vyšší, delší či hlubší hybernaci a tím možná menší spotřebě zásob a zároveň ke zdárnému přezimování. Muselo by se to otestovat vícekrát, co snesou, resp. co jim může být prospěšné nebo jim nevadí. Já se nechal inspirovat zkouškami zimování v USA (PRAXE A TEORIE OHLEDNĚ ZIMOVÁNÍ VČEL NESOUHLASÍ_C. L. Corkins, Univerzita ve Wyomingu, USA_American Bee Journal (1932)72(10)400-402) a potvrzením pravdivosti tohoto názoru panem Dvorským.
Poznámka: Takové slabé včelstvíčka jsem měl poprvé (tím, že znovu začínám a neměl jsem jinou možnost). Cílem bylo jen zkouška přežití, a to je málo. Po zimě přichází období hojnosti a na toto už nebyly dostatečně připravené. To bylo, a musí zůstat, jen nouzovým řešením. Alespoň pro mě.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Víťa - 05.09.2016 06:09 PM

Jen doplním odkaz na ten článek, je na Leošových stránkách http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/teorie_a_praxe_zimovani.htm

S poznámkoum, že to platí pro poměrně silná včelstva. Nejslabší včelstvo v pokusu mělo po vyzimování jedno kilo. Většina kilo a půl či dvě kila.
U slabochů to bude patrně jinak. Teplotní limit, při kterém už nedokáží regulovat teplotu pouhým smršťováním chumáče bude patrně mnohem výš. Při opravdu nízkých teplotách budou muset zvýšit svoji aktivitu, aby udržely teplotu chumáče. Ale to jen spekuluju.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Ali - 05.09.2016 07:25 PM

Ano, souhlasím. Ale byla to pro mne jen inspirace. Proto jsem v závěru napsal, že slabé včelstva zimovat už nikdy víc. Rozhodně ne samotné. Jenže začátečník nic víc nemá.
Jen dodám. 31.3. 1990 jsem kupoval první včelstva od pana Libora Hanouska, učitele a to i včelařství z Pavlovic. Ten pán mi v létě 1989, když jsem prvně za ním přišel pro oddělek řekl, že jako včelař-nováček nemůžu začínat s rojem nebo oddělkem a už vůbec ne s jedním, proto mi ho ani neprodá (to by bylo pod jeho včelařskou i osobní úroveň), ať si přijedu až z jara pro tři vyzimované kvalitní silné včelstva. S těmi si můžu pak dělat a zkoušet co chci, ony to vydrží. A i kdyby ne, jedno, výjimečně dvě můžu nějak podělat, ale jedno mi vždy zůstane. To, abych se zásadníma, už vyzkoušenýma vědomostma mohl pokračovat. K tomu není co dodat. Pro zajímavost, tehdejší cena 880,- za kus.
Omlouvám se, začetl jsem se do starých záznamů a jsem už mimo téma linku.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - schützmeister - 06.09.2016 01:26 PM

(05.09.2016 06:09 PM)Víťa napsal(a):  Teplotní limit, při kterém už nedokáží regulovat teplotu pouhým smršťováním chumáče bude patrně mnohem výš. Při opravdu nízkých teplotách budou muset zvýšit svoji aktivitu, aby udržely teplotu chumáče.
Ještě jeden postřeh, proč myslím, že problém není až tak teplota ale vlhkost.
Když ten samý odděleček na 3 plástech dám do prostoru a plásty budou fakt jen 3 a dobře zásobené, těžce, ale přežije i 30st. mrazy. S polystyrenem pak z jara bude jako normální slabší včely. Ale když ho komplet obložím neobsednutýma plástama, do jara je kaput. Tak se rozlézají a snaží sušit ty kvanta vody v buňkách a konečná.
Ani když je jednou stranou u stěny, nedělá jim to dobře. Od té vlhnou.
Taky není naškodu fakt silný mráz, zato dlouhé období vlhkého počasí kolem nuly je smrtelné.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Jiří Marx - 06.09.2016 03:19 PM

(05.09.2016 07:25 PM)Ali napsal(a):  Ano, souhlasím. Ale byla to pro mne jen inspirace. Proto jsem v závěru napsal, že slabé včelstva zimovat už nikdy víc. Rozhodně ne samotné. Jenže začátečník nic víc nemá.
Jen dodám. 31.3. 1990 jsem kupoval první včelstva od pana Libora Hanouska, učitele a to i včelařství z Pavlovic. Ten pán mi v létě 1989, když jsem prvně za ním přišel pro oddělek řekl, že jako včelař-nováček nemůžu začínat s rojem nebo oddělkem a už vůbec ne s jedním, proto mi ho ani neprodá (to by bylo pod jeho včelařskou i osobní úroveň), ať si přijedu až z jara pro tři vyzimované kvalitní silné včelstva. S těmi si můžu pak dělat a zkoušet co chci, ony to vydrží. A i kdyby ne, jedno, výjimečně dvě můžu nějak podělat, ale jedno mi vždy zůstane. To, abych se zásadníma, už vyzkoušenýma vědomostma mohl pokračovat. K tomu není co dodat. Pro zajímavost, tehdejší cena 880,- za kus.
Omlouvám se, začetl jsem se do starých záznamů a jsem už mimo téma linku.

Ty bláho, za tři včelstva by padla moje celá tehdejší výplata Smile


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Radka Nývltová - 06.09.2016 03:19 PM

Mám jeden oddělek z půlky července v L2/3, obsedá 8 plástů, mám ho na nízkém dně.
Mohu mu ještě v této době nízké dno vyměnit za vysoký podmet?


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - stefanos689 - 06.09.2016 10:43 PM

Radko ja uz bych jim do toho ted nezasahoval a nechal bych nizke dno.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Karol Lamacz - 26.08.2017 05:43 PM

Zdravím všechny,
jako začátečník měl bych několik dotazů k letošním oddělkům(Vigor). 3 oddělky dovezeny každý na 5 rámcích(Langstroth 2/3) na stanoviště 3.7. Volná stavba, neměl jsem ani souše. Měsíc krmeny těstem Apivital a další necelý měsíc cukr 1:1. Dnes jsou na plných 2 nástavcích. Všechny úkony dle pokynů "Jak můžeme ošetřovat letošní oddělek".

Tento týden poprvé kontrola spadu(měl jsem celou dobu podložku na sítu kvůli použitých vysokých den a zajištění lepšího tepelného komfortu). Spad ve dvou 10VD a v jednom 20VD(natřené podložky olejem, formistopy proti mravencům). Obdobně test pomocí práškového cukru na 100ml včel to bylo 11, 22 a 10 VD. Deformace křídel jsem nepozoroval. Na jiné diagnostiky, o kterých jsem četl si netroufám.
Včera nasazené odpařovače MiteGone(2ks 1/2desek na včelstvo, 65%KM), zavřená očka, česno zúžené na 10x1 cm, pod sítem je na těsno podložka, strůpek fólie.

Otázky:
1. Bude přeléčení pro letošní rok stačit. Nahradí mi přeléčení doporučované pro oddělek 10.9.?
2. Oddělky v tropických dnech braly hodně roztoku a stavěly velmi rychle. Každý oddělek spotřeboval celkem 38kg cukru. Mám a můžu(kvůli dalšímu množení VD) za 14 dní po přeléčení dokrmit roztokem 3:2?
3. Všechny 3 prostavěly divočinu pod plodovými rámky až na dno(10cm vysoké). Zřejmě jsem dogmaticky čekal moc dlouho až vystaví krajní rámky a pozdě přidal 2 nástavek a nedal jim tak dostatečný prostor. Můžu jim nechat divočinu až do jara?

Děkuji za jakýkoliv podnět a radu.
Karol

PS Jako začáteční jsem velmi vděčný za všechny materiály na webu, diskuse na fóru, stránky pana Dvorského, atp. Moc mi to pomohlo se zorientovat jakou cestou v chovu se vydat.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Jiří Marx - 26.08.2017 07:08 PM

Toto léčení bude stačit bohaté
Divocinu nechat do jara
Po léčení zkontrolovat stav zásob horní nastavek by měl být skoro plný zásob na středních 2-4 bude spodní část plastu buď s plodem nebo prázdná. Tak bych to nechal ať mají sedlisko


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Karol Lamacz - 27.08.2017 12:55 PM

Díky za odpověď. A co případné nutné dokrmení v druhé polovině září, když odeberu odpařovač? Říkám si, že u oddělku by to až tak nemuselo vadit.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - schützmeister - 27.08.2017 01:15 PM

Podle toho, co píšeš, už nejde o žádný oddělek, ale normální včelstvo.
Zásoby bych omrknul, ale podle toho, co jsi jim už dal, by měly vydržet bezpečně.
Krom toho jsi v teplé oblasti, takže 10-15 kg v půlce září je požehnané množství.
Čím dřív zarazíš plodování, tím líp. Si myslím.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Karol Lamacz - 28.08.2017 07:37 PM

Udělám, jak říkáš. Než jsem nasadil KM, měly všechny rámky v horním nástavku zaplněny sladinou, kromě dvou plodových, které jsem tam převěsil z dolního při přidání druhého nástavku. Takže spíš jsem měl dojem, že jsem je překrmil a matka ani v druhém nástavku nerozšířila plod. Když už je ale nebudu muset dokrmit tak tím pádem to plodování dřív skončí. Jo už je opravdu musím brát jako normální včelstva.

Díky za reakci. Přečetl jsem horem-dolem všechny dostupné materiály, ale teorie je jedná věc a praxe druhá.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Karol Lamacz - 24.02.2018 07:49 PM

Zdravím všechny s prosbou o radu.

Po zakrmení a přeléčení KM všech 3 oddělků(všechny ve 2 L2/3)- konec září(podle návodu p. Dvorského), mně na začátku října jedno(mělo větší spad VD) včelstvo ostatní vyloupily. Původně jsem jako začátečník jal se zachraňovat, vylupované včelstvo přemístil na jiné stanoviště, ale stejně bez úspěchu.
To ale není podstatné. Minulý týden jsem poprvé udělal kontrolu pod víkem(před tím jsem jen nakukoval zespodu vysokého dna) a k mému velkému překvapení v jednom úlu jsou včely na husto i pod víkem. U druhého je hrozen spíš dole a v druhém nástavku ani nejdou vidět, kdežto u jednoho je hrozen i dole a včely jsou namačkané i pod víkem?! Nejde mi do hlavy ten rozdíl v množství včel. Podotýkám, že všechny 3 oddělky se celou dobu rozvíjely stejnoměrně, spapaly stejně cukru a i vystavěno měly plné 2 nástavky.
Je možné, že z vyloupeného úlu se včely přesunuly do druhého? Co s takovou situací - nebudou jim chybět zásoby. (Z vyloupeného včelstva mi zásoby zůstaly).
Děkuji za jakýkoliv podnět.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Jiří Marx - 25.02.2018 10:42 AM

Ano tady by mohl být problém se zásobami. Doporučuji dat na ne nastavek zásob jestli je mate.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Karol Lamacz - 25.02.2018 11:42 AM

Děkuji za radu.
Mám nástavek plný zásob. Nemám počkat na teplejší počasí? U nás je -10°. Nebo je to moje zbytečná obava?


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Jiří Marx - 25.02.2018 12:36 PM

Jestli vidíte přes fólii někde zavickovane zásoby tak dobrý a vyčkejte když ne vezme ten nastavek zásob do tepla ať se ohřeje a pak rychle zakuřte sundejte fólii a ten teplý nastavek dejte nahoru už s fólii a je hotovo. Za 20 vteřin . Když zítra budou zase pod fólii tak už dole neměly zásoby


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Karol Lamacz - 25.02.2018 06:03 PM

Tak jsem to ještě jednou zkontroloval. Zavíčkované zásoby tam jsou. Takže počkám. Za týden hlásí oteplení, pak bych nástavek přidal.
Děkuji za radu.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - schützmeister - 25.02.2018 08:53 PM

PS : a proč by nemohli být pod folii ?
V tudle dobu to považuju za optimální stav - něco mě uniklo ?

Jinak k rozdílné jarní síle - ano, je to tak, na jaře vidíme potenciál, silné jsou silnější a slabé slabší. Rozdíly jsou zásadní.
Řeším to spojováním slabé+slabé, tím snižuju špatnou genetiku a současně nepřijdu o med.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Karol Lamacz - 25.02.2018 11:08 PM

Jako začátečníka mně překvapil ten rozdíl v počtu včel mezi oběma loňskými oddělky, kdy jsou v jednom od dna až po strop(15-20cm koláč včel) ve 2 NN a v druhém o hodně méně. Přitom rozvoj do podzimu(poslední kontrola v říjnu), spotřebovaný cukr i spad VD byl totožný. Pokud je to možné, o zásoby se nebojím(spotřebovaly víc než 30kg cukru/oddělek).

Spíš mně napadlo(možná blbost) zda se část včel z vyloupeného úlu do něj nepřesunula - pak by ty zásoby neodpovídaly.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Aleš Molčík - 26.02.2018 08:37 AM

(24.02.2018 07:49 PM)Karol Lamacz napsal(a):  Po zakrmení a přeléčení KM všech 3 oddělků(všechny ve 2 L2/3)- konec září(podle návodu p. Dvorského), mně na začátku října jedno(mělo větší spad VD) včelstvo ostatní vyloupily. Původně jsem jako začátečník jal se zachraňovat, vylupované včelstvo přemístil na jiné stanoviště, ale stejně bez úspěchu.
To ale není podstatné.
Nejde mi do hlavy ten rozdíl v množství včel.
[b]Je možné, že z vyloupeného úlu se včely přesunuly do druhého?
Co s takovou situací - nebudou jim chybět zásoby. (Z vyloupeného včelstva mi zásoby zůstaly).

Pokud je u některého včelstva více včel, může to znamenat i jen to, že včelstvo dokázalo vytvořit silnější generaci zimních (dlouhověkých) včel a je na tom geneticky vybaveno lépe než ostatní. Ale být si jistý znamená pozorovat a porovnávat konkrétní včelstva. Pokud jde o zásoby, tak množství jde teď zjistit odhadem lehkým nadzvednutím úlu, v předu i vzadu a porovnání váhy s ostatníma.
A teď to vyloupené včelstvo. Ono to být podstatné může, pro budoucnost. To že bylo vyloupeno není samo sebou, něco tam bylo špatně. Nevím co to je větší spad a kdy, vzhledem k tomu, že jsi v srpnu chemicky ošetřoval. A k popisu situace, kdy nepomohlo ani přesunutí včelstva na jiné stanoviště od úhynu a zásoby zůstaly, bych to viděl na nemoc, která s varózou bude souviset nepatrně. Ale je to jen můj tip, protože jde o návaznost situací a na to je dobré si dělat poznámky, které je později možné porovnávat.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Karol Lamacz - 26.02.2018 11:29 PM

Spad ke konci září byl ve třech oddělcích(2NN, Lang2/3) 11, 22 a 10 VD na den. 22 roztočů mělo to vyloupené. Následně jsem přeléčil KM(MiteGone). Celý říjen vše ok. Občas jsem prohlížel aktivitu na česně a vše vypadalo v pořádku. Deformace křídel jsem nepozoroval.

Vyloupení jsem zpozoroval 4.11. - hukot před úlem a hodně mrtvolek na sítu vysokého dna. Po setmění jsem ul uzavřel a odnesl na 24 hodin do sklepa. V úlu zřejmě ještě zůstaly i lupičky a taky na druhý den ve sklepě bylo dost mrtvolek. Následně jsem jim zúžil prostor na 6rámků ve 2NN(polystyren přepážky) a dal je na jiné stanoviště(1km dál od původních). Pak jsem jim nechal klid. Při kontrole v půli prosince byly mrtvé. Při úklidu mrtvolek v úlu jsem našel i královnu.

S tou možnou nemocí jste mně teď nahlodal. Bylo mi podezřelé i to množství mrtvolek u loupeže a bezprostředně po přenesení do sklepa. Ale nedovedu to posoudit.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Ali - 27.02.2018 01:28 AM

Opravdu "1km dál od původních"?


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Karol Lamacz - 27.02.2018 09:44 AM

Přibližně, není to asi dost daleko. Nicméně nechal jsem jim otevřené jen očko a každý den kontroloval před úlem a že by loupež pokračovala jsem si nevšiml.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Aleš Molčík - 27.02.2018 12:01 PM

Pokud zůstaly zásoby, tak loupež s úhynem nemá nic společného a spad v září kolem dvaceti roztočů také ne. Jsou včelstva kde padají stovky za den a přežijí. Ale třeba ukazatelem budoucího problému může být jak rychle v porovnání s ostatními odebírají podaný roztok cukru při dokrmováním.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Karol Lamacz - 27.02.2018 08:13 PM

Všechny 3 oddělky odebíraly od přivezení na stanoviště na začátku srpna jak apivital těsto(krmil jsem 1.měsíc) tak následně roztok v podstatě úplně stejně - průběžně i vcelku. Taky výstavba byla cca stejná. Taky co se týče aktivity na česně nebo v podmetu se mi nejevilo nic odlišného mezi jednotlivými včelstvy.

Jedině na konci září, kdy jsem nasadil odpařovače tak u těch co později padly jsem jednou objevil 2 ještě nevylíhle(už velké) mrtvolky na česně - takové "slepené" světlé šedé(více podobných v podmetu, nebo v trávě před úlem jsem nenašel).


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Ali - 28.02.2018 01:46 AM

V tom týdnu byla u vás teplota dva, tři dny až 14 C, létavky se mohly vrátit zpět a vžebrat do stávajících, kde počtem přebývají. Mohlo zůstat jen torzo k úmrtí ?


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Aleš Molčík - 28.02.2018 09:59 AM

To se mohli vrátit, jde o to z jaké generace by to byly létavky, jestli by to mělo na zimování vliv. Pokud jde o přežití zimy, to dokážou i oddělky na pěti rámcích s počtem včel velkým jak dvě pěsti, pokud mají dostatek potravy, aby mohly topit. Ty dvě mrtvolky na česně mohly být vnímavější na výpary kyseliny a uhynout. Je to všechno ovšem jen odhad, vyšetření mrtvolek pod mikroskopem vždy napoví víc. Včelař se také tím, že ví co se stalo a má o tom informace se také chrání před případnými nepříjemnostmi od "kolegů" kde se spíš dočká klasického závěru a to, že se nestará a může za to varóza.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Karol Lamacz - 03.03.2018 06:49 PM

Děkuji všem za cenné postřehy a rady.


RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Jiří Marx - 04.03.2018 01:19 PM

Hlavně buď opatrný teď v březnu a dubnu a klidně je dokrm