Forum Šance pro včely
Myslíš, že je naše republika převčelená? - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Obecné informace (/forum-Obecne-informace)
+--- Fórum: Ankety na fóru (/forum-Ankety-na-foru)
+--- Téma: Myslíš, že je naše republika převčelená? (/tema-Myslis-ze-je-nase-republika-prevcelena)

Stránky: 1 2
Všechny stránky


Myslíš, že je naše republika převčelená? - Petr Mirovský - 29.06.2016 01:22 PM


  1. Ano
  2. Ne
  3. Jen místněRE: Myslíš, že je naše republika převčelená? - Leoš Dvorský - 29.06.2016 02:20 PM

A a nejen to, příliš monokultur včelám neprospívá. Zemědělské dotace bych podmínil tzv. zelenými pásy s nektarodárnými a pylodárnými bylinami. Stejně je nadprodukce, neměl by to být problém, jen to MZe zkoordinovat. ld


RE: Myslíš, že je naše republika převčelená? - Pista Bernáth - 29.06.2016 05:17 PM

CHuh


RE: Myslíš, že je naše republika převčelená? - Rasťo 71 - 29.06.2016 06:33 PM

Leoš, stačilo by premenovať Trvalo trávnaté porasty (TTP) , na Trvalo kvitnúce porasty(TKP), ktoré nesmú byť znehodnocované postrekmi z poľnohosp. činností , teda žiadne zelené pásy, ale staré dobré ,,medze" a ,,polné cesty" či ,,remízky"! A bolo by po probléme!
Lenže to by sa nesmeli v poľnohospodárstve používať herbicídy a pesticídy ako na divokom americkom západe!


RE: Myslíš, že je naše republika převčelená? - MirekMatucha - 30.06.2016 01:28 AM

Myslím, že převčelená není, ale jak píše Rasťo 71, je spíš díky dlouhodobě špatné politice v českém zemědělství nedostatek míst umožňující život hmyzu, ptáků i jiné havěti. A vzhledem k úbytku obyvatel na vesnici, vypadá to, že to ohrožuje i člověka. M.M.


RE: Myslíš, že je naše republika převčelená? - Jan Brunclík - 01.07.2016 05:07 PM

Někde včelařů přibývá, někde ubývá a dělat z toho průměr? Někde je včelstev více někde méně.


RE: Myslíš, že je naše republika převčelená? - Rasťo 71 - 01.07.2016 10:37 PM

Keď sa chce niekto baviť o,, prevčelenosti", tak najprv by si mal preskúmať divočinu, tj: tzv pralesy resp. CHKO, zistiť si koľko tam žije včelstiev a v akej sile, samozrejme do úvahy brať aj ,, nektárodajnosť" lokality , a potom porovnávať čo je a čo nie prevčelená lokalita!


RE: Myslíš, že je naše republika převčelená? - Aleš Molčík - 02.07.2016 08:02 AM

Převčeleno je tam, kde si nejsou včelstva schopna zajistit dostatek zásob na celý rok. Vůbec nejde posuzovat podle toho co kde kvete, i když to s tím souvisí, protože v jednotlivých fázích roku rozloženost pastvy je různá i na jednom stanovišti. Dokonce i roky jsou různé a jindy bohaté stanoviště na nektar není schopno uživit nic. Já si spíš všímám kdo se převčelením intenzivně zabývá, povětšinou jsou to včelaři s větším počtem včelstev a nebo využivatelé různých dotačních programů. Také mám tady jednoho co si na převčelení dělá i mapy, sám má na stanovišti přes sto včelstev a nechce snížit stav, aby nepřevčeloval a nechceBig Grin.


RE: Myslíš, že je naše republika převčelená? - Debora - 02.07.2016 01:16 PM

v porovnání se spolkovými státy Německa? Big Grin Bavorsko má nejvíce včelstev (165000) a je přibližně stejně velké jako ČR Statistika včelstev v SRN


RE: Myslíš, že je naše republika převčelená? - Jindřich - 08.07.2016 05:30 PM

Dívám se jak dopadá hlasování a upřesňuji svou odpověď jen místně :
To místně platí ne jen na místo ale i čas/ rok . Při velmi lukrativním energo zemědělství se štědrými dotacemi zemědělci mění krajinu rok co rok. Počasí hraje také roli, pokud je sucho a nepřirůstá zelená hmota do bioplynek seče se vše před květem. Louky se sečí vícekrát aby se nasmlouvané objemy hmoty plnily. Na takovýchto plochách se vlastně pastevní podmínky včel rok od roku mění. Nejjistější je les , dokud nebude dotováno více dřevo jako potrava ekoelektráren než jako řezivo a stavební hmota, potom ani lesní stanoviště již nebudou stabilní.