Forum Šance pro včely
Volná stavba v rámečkách - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Volná stavba (/forum-Volna-stavba)
+--- Téma: Volná stavba v rámečkách (/tema-Volna-stavba-v-rameckach)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Všechny stránky


RE: Volná stavba v rámečkách - Pavel Cirman - 05.06.2017 09:36 AM

Záleží na tom,kolik plných medníků(předpokládám NN) na každém úlu je.Já osobně bych jim medníky nechal co nejdéle a přidával bych nové.Med nikam neuteče, včely jsou v klidu a neomezí plodování.Hlavně jim potom nech dost medu jako mednou komoru.


RE: Volná stavba v rámečkách - Antonín Hyžík - 05.06.2017 09:43 AM

Medníky jsou NN (zatím jeden).


RE: Volná stavba v rámečkách - Pavel Cirman - 05.06.2017 09:58 AM

Tak bych podstavil pod medník nástavek se stavebníma rámkama a převěsil do něj z medníku 1 nebo 2 nezavíčkované plásty.Ale dá se dát i nový nástavek na medník,to už je na každém jak to chce.


RE: Volná stavba v rámečkách - Antonín Hyžík - 05.06.2017 10:14 AM

Díky Pavle, tak nějak jsem to zamýšlel, jen jsem se zeptal a jsem vděčný za ujištění, že neuvažuji blbě. Hezký den
Tonda


RE: Volná stavba v rámečkách - schützmeister - 05.06.2017 12:05 PM

(05.06.2017 09:36 AM)Pavel Cirman napsal(a):  Já osobně bych jim medníky nechal co nejdéle a přidával bych nové.
A neomezí plodování.
Tohle je jediný, co tak úplně není pravda. A co je právě problém, když nejsou plásty.
Když jim teď necháš plný medník a podstavíš nevystavený, tak principielně budou dávat med do plodiště, protože nestíhají stavět, respektive ukládání medu má prioritu před stavbou. Tím plodování prakticky úplně utneš a následně i stavbu, protože nebudou stavitelky - mladé pčely. Tím se dostáváš do koloběhu. Na starnu druhou to má určité proti varoásní výhody.
Ideální prostě je, když ve snůšce přidáš plásty už vystavěné. Nebo vytočíš, ty co máš.
Tím ale zase přijdeš o mednou komoru. A nebo to uděláš jen s půlky a plásty rozdělíš do komína - nahoru komoru, dolu vytočené, kolem prázdné. To je optimum.


RE: Volná stavba v rámečkách - Pavel Cirman - 05.06.2017 12:13 PM

V tomto období mají zdravá včelstva dostatek včel všeho druhu a pokud jsou ideální podmínky pro stavbu,což si myslím že jsou,tak staví jako divý.Takže přidaný NN není problém rychle vystavit.


RE: Volná stavba v rámečkách - Antonín Hyžík - 05.06.2017 01:52 PM

Záleží asi i na snůškových podmínkách, vzhledem k tomu, že nemám nic ověřené a systém mám jako Michal (alespoň myslím), plodiště 39x30 bez podstaveného NN, tak asi to udělám tak na půl do toho komína. U jedněch jsem to udělal tak, že jsem dal hned dva NN medníky se SR a středem plodový plást jako žebřík. Tam začaly stavět teprve minulý týden v tom horním NN, tak uvidím. Kde dostaly 1x NN jako medník, tam již dostavují. Kdo si hraje, nezlobí a budu zkoušet. Díky, každá rada dobrá
T.


RE: Volná stavba v rámečkách - Ali - 05.06.2017 06:08 PM

Schützmeister bude mít pravdu. Před týdnem jsem vytočil a nedostavěné nástavky jsem dal pod MK a nevystavěli v nich do včerá téměř nic. Zanáší jen zbývající volné buňky, kde je vedle plástu volno, tam buňky rozšiřují néměř na 8 cm a zbytek asi dole v plodišti. Nově opravdu nevystavěli ani ťuk, což mě překvapilo. Bude pravda s upřednotňováním ukládání toho, co je v přírodě zrovna k mání. Zásoby i na úkor plodu.


RE: Volná stavba v rámečkách - schützmeister - 06.06.2017 11:18 AM

Jsou to prostě dané etapy.
Rozvoj - stavba - med - obrana.
Může se to sice v čase různě posouvat, ale posloupnost je daná.
Červen je většinou med. Tongue


RE: Volná stavba v rámečkách - Leoš Dvorský - 06.06.2017 01:06 PM

(06.06.2017 11:18 AM)schützmeister napsal(a):  Může se to sice v čase různě posouvat, ale posloupnost je daná.

Stejně tak jako u tzv. varroatolerance, jenže to nikdo nenapsal /krom mne/, tak to nikdo ani neumí využívat. ld