Forum Šance pro včely
Kvitnutie - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Včela (/forum-Vcela)
+--- Fórum: Včelí pastva (/forum-Vceli-pastva)
+--- Téma: Kvitnutie (/tema-Kvitnutie)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Všechny stránky


Kvitnutie - Jaro Stoklasa - 31.12.2012 07:39 PM

27.12.2012 som našiel v nadmorskej výške 600 mnm kvitnúť podbeľ. Neuveriteľné.


RE: Kvitnutie a ošetrovanie rastlín - Milan Bencúr † - 17.07.2013 08:58 AM

Štúdie zo života včiel a hmyzu si častokrát v tvrdeniach protirečia. Mám dojem, že vždy záleží od toho, ktorý výrobca ten čí onen výskum zaplatí.
V štúdii, ktorú publikovala agentúra pre výskum potravín a životné prostredie Spojeného kráľovstva (FERA – Food and Environment Research Agency), ktorá naznačuje, že neonikotinoidné pesticídy nemajú zásadný vplyv na kolónie čmeliakov v poľných podmienkach. Závery, týkajúce sa rizík pre včely v súvislosti s používaním neonikotinoidových pesticídov ako je thiametoxam, klotianidin a imidacloprid, boli uverejnené v januári 2013. Štúdia FERA skúmala len jednu kultúrnu rastlinu – repku – a dva prípravky na ochranu rastlín, jeden s účinnou látkou klotianidín a druhý s účinnou látkou imidacloprid, ktoré sú povolené na použitie v Spojenom kráľovstve. Okrem toho pokusné stanoviská a ich okolie, ktorá FERA použila pre svoju štúdiu, odrážajú len malú vzorku poľnohospodárskych podmienok v Spojenom kráľovstve a nemôžu reprezentovať podmienky v iných častiach EÚ.
Hodnotenie v štúdii agentúry EFSA zas dokumentuje niekoľko nedostatkov v štúdii, ktorú publikovala agentúra pre výskum potravín a životné prostredie FERA. Hodnotenie EFSA sa zas vzťahuje na povolené použitie mnohých prípravkov na ochranu rastlín, ktoré obsahujú tiametoxám, klotianidín a imidacloprid v celej Európskej únii. EFSA dokumentuje, že dvoma dôležitými smermi rizík – prachom a gutáciou – sa štúdia FERA nezaoberala. V rámci svojich hodnotení urobila EFSA závery najmä pre včely a identifikovala rozdiely pre iné opeľovače. Vzhľadom na výrazné druhové rozdiely nemôže byť poľná štúdia na čmeliakoch použitá na pochopenie rizík pre včely a iné opeľovače.
Experti EFSA zdôraznili mnoho ďalších nedostatkov v správe, okrem iného:
- Nezrovnalosti a protikladné údaje týkajúce sa cieľov štúdie.
- Absenciu zodpovedajúcich kontrolných včelích populácií. Analýza rezíduí v peli a nektári ukázala, že “kontrolné” stanovisko bolo kontaminované tiametoxamom.
- Rozdielne podmienky na troch pokusných stanoviskách, ktoré znížili senzitivitu štúdie pri zisťovaní účinkov na populácie.
Aký záver si môže radový včelár po preštudovaní tejto informácie urobiť? Informácia kohokoľvek z nás veľmi jednoducho môže presvedčiť o tom, že amitraz, ktorého zvyšky sú z úľa a tela včiel odbúrateľné za štrnásť až dvadsaťjeden dní po použití, je nepochybne priam bezpečným prostriedkom v porovnaní s pašou pre včely na poľnohospodárskych plodinách.
Úplne iným príbehom pre každého včelára je jeho filozofia, akým štýlom bude viesť svoje včely, aby svoje včelárstvo dokázal kontrolovať na varroa udržateľnej úrovni.


RE: Kvitnutie - renttip - 26.07.2013 07:52 PM

někde na tomto foru jsem četl, že zemědělec by měl podporovat včelaření.... Já jsem tuto věc pojmul trochu jinak.Jelikož včelařím v chudším kraji, co se vegetace vhodné pro včely týká, musím tomu svému okolí trochu pomoci. Letos jsem vysadil tři lípy a 42 jív.Podařilo se mi vysadit pruh skoro 40 m dlouhý maliníku a to nejsem zemědělec. Je mi jasný,že ty lípy ocení asi moji prapravnuciWink


RE: Kvitnutie - Miroslav Macek - 13.11.2013 10:50 PM

Práve som sa vrátil zo služobky. Cestou z Mohelnic smerom na Olomouc som videl dve polia rozkvitnutej repky...


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 14.11.2013 12:05 AM

Z auta to vypadá samozřejmě stejně, ale v tuto dobu ještě kvete hořčice, která byla na poli vysetá jako zelené hnojení např. po raných bramborách. Řepku která vysemení při sklizni jsem na podzim kvést neviděl.


RE: Kvitnutie - Miroslav Macek - 14.11.2013 12:36 AM

Ďakujem za vysvetlenie. Repku moc nepoznám , na Oravu zatiaľ nedorazila...


RE: Kvitnutie - Leoš Dvorský - 14.11.2013 04:38 PM

Chci upozornit na výbornou nektarodárnou rostlinu a tou je trnovník Holdtův. Kvete jako trnovník akát, ale květ je růžový. Kvete od července do konce září včely z něj nosí pyl a hodně nektaru,včelami je doslova v tuto dobu obalen. V tomto období toho moc není. Roční příůstky jsou i 2-2,5m. U nás jej dodává pan J.Junek (proto mu říkám Junkův akát). Telefon na něj je 737159499. Pokud ho chcete, je mu teba zavolat nyní, aby měl dostatečné množství semenáčků na které ho naroubuje. K odběru by byly na podzim příštího roku. My ho vysazujeme cíleně, ať po nás něco pěkného zůstane. LD


RE: Kvitnutie - liptaka - 14.11.2013 08:43 PM

A nebolo by možné objednať aj semienka?


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 14.11.2013 09:47 PM

Tady by mělo být něco od zmiňovaného zahradníka. A ještě doporučuji přečíst si Volejníkovu metodu.
http://www.vcelarstvi.cz/files/vcelarstvi_2012/vcelarstvi-2012-04-casopis.pdf


RE: Kvitnutie - Leoš Dvorský - 04.02.2014 11:40 AM

Vážení kolegové. Včelaři jsou schopni diskutovat o všem možném a unikají jim věci, na kterých jsou závislé jak včelaři, tak především včely. EU v současné době projednává směrnici, kterou by se měly zlikvidovat v cele EU A K Á T Y , jakožto invazní rostliny. Zajímavé je, že náš „hlavní fenolog“, který byl do nedávna předsedou svazu pro to neudělal absolutně nic, ač to na svazu leží hodně dlouho.
Co proti tomu udělá současné vedení ČSV?? Co pro to udělají ostatní včelařská sdružení??
To si nějaký šílený úředník, „ekolog“ může klidně vymyslet totéž u brambor nebo kukuřice, ty také nejsou původní. No a že bude hladomor? Koho to zajímá??
Neměli bychom se ptát právě na takové věci těch, kteří nás zastupují???
LD


RE: Kvitnutie - Tomáš Svoboda - 04.02.2014 02:49 PM

Akát, vzhledem ke své invazivní schopnosti, je svým způsobem problémová dřevina. Podobně jako např. rostlina netýkavka žláznatá a křídlatka japonská. Vše jsou to nektarodárné rostliny, ale jejich výskyt by rozhodně neměl být podporován jejich cílenou výsadbou, ve volné krajině to platí dvojnásobně.
Naše původní dřeviny a trvalky nabízejí včelám dostatek nektaru a pylu po celý snůškový rok. Navíc jsou to rostliny nenáročné, přizpůsobené našemu klimatu, ale hlavně jsou živnými rostlinami pro stovky druhů hmyzu. Např. vrba jíva je živnou rostlinou pro 213 druhů hmyzu.
I tak mi přijde plošně zakázat akát v celé EU jako hloupost. Co bychom ale od politiků mohli čekat dobrého...


RE: Kvitnutie - Leoš Dvorský - 04.02.2014 03:49 PM

(04.02.2014 02:49 PM)Tomáš Svoboda napsal(a):  Akát, vzhledem ke své invazivní schopnosti, je svým způsobem problémová dřevina. Podobně jako např. rostlina netýkavka žláznatá a křídlatka japonská. Vše jsou to nektarodárné rostliny, ale jejich výskyt by rozhodně neměl být podporován jejich cílenou výsadbou, ve volné krajině to platí dvojnásobně.
Naše původní dřeviny a trvalky nabízejí včelám dostatek nektaru a pylu po celý snůškový rok. Navíc jsou to rostliny nenáročné, přizpůsobené našemu klimatu, ale hlavně jsou živnými rostlinami pro stovky druhů hmyzu. Např. vrba jíva je živnou rostlinou pro 213 druhů hmyzu.
I tak mi přijde plošně zakázat akát v celé EU jako hloupost. Co bychom ale od politiků mohli čekat dobrého...

Myslím si ,že tomu tak docela není. Jednak akát je zde už 200 let a doba, za jakou vyroste je mnohem delší než netýkavka a pod.
No a zkusme porovnat strukturu a množství lesů, stepí dříve a nyní. To je zcela něco jiného. Také proto se tu prosazuje více včela, která je schopna využít snůšku z ovocných stromů. To tmavá včela neuměla a v době, kdy nyní je snůška se ta včelstva krčila v hloučku a využívala pozdnější snůšku, která byla skoro vždy a ještě dlouho. Lesní podrost, vřes, malina, krušina také skoro nejsou nebo jen někde nebo málo. Dříve to bylo skoro všude. Jště si pamatuji, jak to vypadalo, když zamedovala krušina nebo i borůvky, či malina a to už byla labutí píseň toho všeho.
Také nebyly kyselé děště a pod. Prostě svět se mění a jednározovými kroky, spíše propagandistickými, napácháme mnohem větší ekologické škody. Jíva, no bezva, ale vytáčel jste z ní jako z akátů nebo vůbec ? Jsem přesvědčen, že nějakou jívu nebo vrbu nemá většina včelařů ani na svém stanovišti, to je chyba. Zvykli jsme si brát a občasné záchtěvy lítosti způsobí větší škodu a běžíme tzv. kdysí závod. Jeden problém vyřešíme nebo doměle vyřešíme a vytvoříme 10 dalších. To je tento příklad. Proto zanikaly civilizace. Z toho jsme se nějak nepoučili. Věřte neuvítal bych nic víc, jak přírodu, jaká tu byla třeba ve 13 století. Najednou se prostě nejde vrátit o několik století zpět jen v něčem. Proto to kritizují, tu nekompexnost, neprovázanost, nepromyšlenost. Protože v našich úvahách nejsme schopni kvůli jednomu stromu vidět les. Atomizujeme problémy a nejsme schopni syntetického přístupu a vlastně ani toho analytického. Proto také 30 let přistupujeme k varroáze tak jak přistupujeme. Proto má nad včealaři moc chovatelský kartel (a jiné), který v zájmu jejich kapes devastuje genofond včely medonosné. Nic ve zlém,Tomáši, ale tohle je můj názor a ve své podstatě s vámi nekoliduje, jen jsem to přibrousil, aby to bylo protě vidět. Víte ona je ekologie a EKOLOGIE. Jsou ekoligická sdružení ,která jsou proti všemu. Jenže postraními cestičkami pak naoknec třeba souhlasí s dálnicí, ale žádají za to nějaký ten meloun pro sebe. To není prosím pomluva, ale právně doložitelý a obhajitelný fakt (už jste mohli poznat, že neříkám nic, co nejsem schopen obhájit nebo nedělám). Jde tedy o ekologii nebo vlastní kapsy? Tak tomu bude i v případě akátů. Možná už je vybrána certivikovaná firma, která je schopna rozeznat akát od smrku a je sechopna jej ekologicky porazit a zužitkovat. LD


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 04.02.2014 05:16 PM

Já bych v tématu akát vyzdvihl Maďarsko, ti jako jediní v Evropě dokážou tento strom využívat i v dřevařském průmyslu.


RE: Kvitnutie - Tomáš Svoboda - 04.02.2014 07:57 PM

Samozřejmě, svět se mění, a neměl jsem na mysli, že se máme vrátit na stromy. Jen jsem chtěl poukázat, že jsou i jiné rostliny, co si zaslouží pozornost, a se kterými vzrůstá druhová rozmanitost. Není to jen o medu. Vždy máme na výběr, co zasadíme. Akát je výborný na med a na dřevo. Dřín, krušina, hloh, trnka, vrba, dřišťál obecný aj. jsou přínosné mnohonásobně více. Ale je na každém, jak to cítí, a co vysazuje.


RE: Kvitnutie - Ladislav Kohout - 04.02.2014 08:52 PM

Vysadil jsem 200 dřišťálů obecných. Bylo pro mě těžké je sehnat. Nakonec to stejně byl červenolistý kultivar. Kdo by to řekl, z lesní školky.


RE: Kvitnutie - Leoš Dvorský - 04.02.2014 11:10 PM

(04.02.2014 08:52 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  Vysadil jsem 200 dřišťálů obecných. Bylo pro mě těžké je sehnat. Nakonec to stejně byl červenolistý kultivar. Kdo by to řekl, z lesní školky.

Super, právě jsem chtěl Tomášovi navrhnot, jestli by nemohl udělat nabaídku na uvedné dřeviny, myslím, že se tím zabývá. Zvláště neco na meze, co rychle roste a nejde snadno zničit. Prostě trochu to rozhýbat alespoň mezi námi. Vrby v našem VS vysazujeme každoročně, ale co takhle hloh, krušina a pod. ,jsou k mání sazenice?
Díky. LD


RE: Kvitnutie - Ladislav Kohout - 04.02.2014 11:40 PM

Tady jsem kupoval lísky
http://lesoskolky.cz/drobny-prodej.html

600 ks tenkrát asi po 5,80 ale omylem mi připravili 1,2m vysoké které jsou dražší a tak mi je nechali za tu dohodlou cenu.
Mají více středisek. Kupoval jsem v Brandýse, lísky pěstují jinde a za to že je dovezou do Brandýsa si něco účtovali. Ale poradila mi paní že když nespěchám, svezou to zadarmo s něčím až budou mít cestu, což je tak jednou měsíčně.

Ten dřišťál vulgaris už nevím kde jsem bral. Taky z nějakých lesních školek ale musel jsem je ukecávat aby mi je poslali dráhou.


RE: Kvitnutie - Tomáš Svoboda - 05.02.2014 10:00 PM

Leoši, sazenice seženeš nedaloko od vás v Přerově nad Labem (http://www.skolky-montano.cz):
dřín obecný (prostokořenná sadba - ps, výška 30/50),
hloh jednosemenný (ps, v 50/80),
krušina olšová (ps, v 50/80)
aj. Cena do 10,- Kč/ks. Mají je i v kontejnerech za 20 - 30 Kč/ks. Ceny jsou velkoobchodní. Tedy sehnat někoho, kdo na to má ŽL, nebo to může být i přes mě. Na jaře tam nejspíš budu nakupovat, tak se můžeme domluvit.
Dřišťál obecný mají zde (ale dražší): http://puvodnikere.cz/index.php/nabidka/71/berberis-vulgaris-detail
Kolegové ho sehnali v Brně (Agro Brno Tuřany). V oficiální nabídce ho neměli, ale na place jich měli spoustu.
Kdysi jsem ho koupil i ve zmíněném Přerově nad Labem. Chce se to zeptat, udělat poptávku.


RE: Kvitnutie - Miroslav Mareš - 05.02.2014 11:05 PM

Zdravím velký výběr také na http://stareodrudy.org


RE: Kvitnutie - Crha Karel - 14.02.2014 10:31 PM

(13.02.2014 11:53 PM)schützmeister napsal(a):  
(13.02.2014 04:27 PM)Crha Karel napsal(a):  , zítra si jedu pro rouby 10 různých vrb (Vrbovna Vlach.Březí viz. net) a už mi oznámili, že budou jen z pěti druhů - ostatní už kvetou!
Tak mi je nevykup ! Mám objednáno od prosince a zatím nic. ...
Tak skutečnost je příznivější než původní telefonické strašení. Byl jsem se ve vrbovně podívat, (už je Michale mají připravené k rozesílání, zatím si můžeš připravit záhon ...), některé už fakt jsou bez pylu odkvetlé, ovšem jejich webová nabídka není aktualizovaná, přibývají jim tam další odrůdy. Mám všech deset vybraných odrůd (většinou do sušších půd) po deseti. (Zítra jdu zrýpat záhon pro zasazení roubů a rok si počkáme co se všechno ujme. Doufám, že příštím rokem už budu moci podarovat potencionální zájemce, kteří se tu zastaví výhony již připravené k umístění na stanoviště. Sám spotřebuji sotva třetinu. Největší problém bude to ohlídat před okusem. Při ranní snídani často pozorujeme jak se srnky promenádují pár metrů před okny. Oba nemáme rádi žádné ploty, ale tady bude zřejmě nezbytné, většina je pro spárkatou (i pro koně) lahůdkovou záležitostí.


RE: Kvitnutie - schützmeister - 15.02.2014 10:25 PM

(14.02.2014 10:31 PM)Crha Karel napsal(a):  (už je Michale mají připravené k rozesílání, zatím si můžeš připravit záhon ...), Největší problém bude to ohlídat před okusem.
Super ! No mám to v plánu sázet normálně na mez k lesu, tak jsem zvědavý, jak to budou ožírat. Listnáče u nás jeleni moc neberou, zato jedle dopadají děsně, Letos jsem to pro změnu natřel koupeným sajrajtem do kterého jsem pro všechny případy vysypal pytlík pepře - takže to nežerou, zato to asi sežere ten pepř, líp vypadají ty nentřené.Neptal jsi se tam náhodou na jívy ? V celý republice to nemůžu sehnat a blbě se to množí. Na podzim jsem leccos nařízkoval, tak jsem dost zvědavý, co se chytne, vzal jsem to tak kolem potoka a občas něco ušmik, tak doufám, že aspoň střemcha, ta mi přijde dost perspektivní.


RE: Kvitnutie - Crha Karel - 16.02.2014 10:32 AM

Ten záhon na první rok mi kladl na srdce. Včera jsem ho vytvářel celej den. Je třeba jej zrýpat, odplevelit a rok udržovat, jinak tráva rouby udusí, z celého roubu kouká jen jedno očko, cca 1-2cm takže snadno. Navíc to má ty výhody, že po roce jasně uvidíš co se neujmulo a není třeba to vyhledávat přímo na stanovišti.
Ohledně jív mu nejlépe zavolej, (Kontakt: Jan Fidler, Husova 364, 384 22 Vlachovo Březí, tel. (večer)/fax : +420 388 329 942, objednávky na email: jaroslavapichova@centrum.cz) v nabídce S508 a ta by byla k lesu nejlepší, podle popisu netrpí tolik okusem.
Pokud nějakou v dosahu máš, nejlépe právě nyní nařezat rouby a rozmnožit. Každý včelař, který má k dispozici alespoň 2m2 by mohl mít svou soukromou kolekci a pak to různě sázet do přírody. Když už máme převčeleno, měli bychom se postarat i o dostatek potravy.
Já mám zájem množit dlouhoprutou a zkusit vytvářet nějaké stavby, na netu je dost inspirací.


RE: Kvitnutie - Leoš Dvorský - 16.02.2014 11:34 AM

Vrby jdou taky dobře roubovat. Třeba na vzrostlý strom jívy naroubovat lýkovcovou, která kvete nejdříve (za kůru). Pak je okus menší, jeleni nedosahnou (odzkoušeno v Jizerkách). Do přírody lze použít metodu V.Protivínského. Ten dělal cca 1 m dlouhé hole. Na vybraném místě jim udělal trubkou do země otvor a do něho tu hůl vtlačil, zalil a údajně se chytalo skoro vše. Nemám to ale odzkoušeno. Tak tady je námět jak dál, až budete mít stromky vzrostlé a nebudete vědět co s rouby. LD


RE: Kvitnutie - schützmeister - 16.02.2014 02:34 PM

(16.02.2014 10:32 AM)Crha Karel napsal(a):  Je třeba jej zrýpat, odplevelit a rok udržovat, jinak tráva rouby udusí, z celého roubu kouká jen jedno očko, cca 1-2cm takže snadno.
Zkusím krabicovej mulč, to mě přijde dobrý i dost eko. Škatule z Teska nařezané na čtverečky s ďourou na klacek. Tak uvidím na podzim. Záhon dělat nebudu, někde jsem se dočetl, že ideální flek jsou krtince / už je to nakypřený / nebo vedle starýho pařeza. Toho je všude dost + ten mulč, by mělo být O.K. Přece to zase nebudu přesazovat ? Z hlediska růstu jsou prvovýsadby nejlepší. No jsem zvědav. Ty hole by nemuseli být zlé, asi by šli i polena.


RE: Kvitnutie - tondabh - 16.02.2014 04:11 PM

(16.02.2014 11:34 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Ten dělal cca 1 m dlouhé hole. Na vybraném místě jim udělal trubkou do země otvor a do něho tu hůl vtlačil, zalil a údajně se chytalo skoro vše. Nemám to ale odzkoušeno. Tak tady je námět jak dál, až budete mít stromky vzrostlé a nebudete vědět co s rouby. LD

Haribol Leoši, tak osobně jsem to zatím s těma klackama nezkoušel, ale viděl jsem na vlastní oči, jak z toho sousedka udělala živej plot, dokonce to sázela šikmo , aby byla v plotu okrasná vazba, a ono jí to všechno opravdu krásně chytlo a rostlo...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Přispěl: schützmeister - Dnes 02:34 PM

Zkusím krabicovej mulč, to mě přijde dobrý i dost eko. Škatule z Teska nařezané na čtverečky s ďourou na klacek. Tak uvidím na podzim. Záhon dělat nebudu, někde jsem se dočetl, že ideální flek jsou krtince / už je to nakypřený / nebo vedle starýho pařeza. Toho je všude dost + ten mulč, by mělo být O.K. Přece to zase nebudu přesazovat ? Z hlediska růstu jsou prvovýsadby nejlepší. No jsem zvědav. Ty hole by nemuseli být zlé, asi by šli i polena.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Haribol Michale, máš pravdu, jeden můj soused z toho udělal část oplocenky pro dobytek a považ si, že zasázel zhruba tří metrové polena, asi metr do hloubky a dnes mu z toho rostou pěkné stromky, když přijedeš na slet na Vilémov, tak je uvidíš na vlastní čočky.

K tomu mulči jen doplním, že je lepší dát třeba dvě tři krabice na sebe dle tloušťky, protože když dáš jen jednu, tak po čase někdy tráva proroste, využívám to jako mulč pod bezorebný systém pěstování brambor.

Mějte se všichni krásně únorově, Tonda.


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 16.02.2014 07:08 PM

Vojtovu metodu s holemi jsem zkoušel několikrát a funguje velmi dobře. Výhoda je, že takhle osázet vrby po krajině je možné na předjarní vycházce. Ono obecně vrby dobře zakořeňují, ale u Jívy se mi to takhle zatím nepovedlo. Zatím jsem, ale nezkoušel Jívu hrnkovat a použít stimulátor růstu pro lepší zakořenění.


RE: Kvitnutie - Ladislav Kohout - 16.02.2014 09:32 PM

Sazenice jívy mají ve školce v mém odkazu na předchozí stránce.


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 17.02.2014 11:36 AM

Určitě bych ty sazenice sehnal i tady u nás, školku mám několik málo km od včelnice a co jsem tam byl a kupoval, tak drazí nejsou. Ale já raději dávám přednost tomu co nabídne příroda, jen ji trochu pomoci. Minulý týden jsem přesadil ke dvaceti Lipových náletů a objevil jsem v lese pěkné místo s nálety Javorů. Navíc já to vysazuji v okolí břehu Moravy a to co se chytne ještě neznamená, že se dožije dospělosti. I když je to v chráněném území, takže lidská činnost je zde omezena, tak tu je dost Bobrů a těm takový mladý stromek jde pěkně k duhu.


RE: Kvitnutie - Ladislav Kohout - 17.02.2014 02:41 PM

Ty jo, ale Michal neví kde je sehnat.


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 17.02.2014 03:22 PM

Když potřebuji něco nakoupit jezdím do Zářičí http://www.zahrada-olomouc.cz


RE: Kvitnutie - Debora - 17.02.2014 05:41 PM

U mně už kvete rosmarýn. Včely ho milují, kvete do konce září.
[Obrázky: DSC_0381.jpg]


RE: Kvitnutie - Milan Bencúr † - 17.02.2014 07:52 PM

U mňa dnes nosili včielky peľ z liesky ostošesť. Kvitne aj vŕba rakyta a podbeľ. Na poludnie 10°C. To tu var pred Matejom ešte nebolo.


RE: Kvitnutie - schützmeister - 17.02.2014 08:45 PM

(16.02.2014 07:08 PM)Aleš Molčík napsal(a):  , ale u Jívy se mi to takhle zatím nepovedlo. Zatím jsem, ale nezkoušel Jívu hrnkovat a použít stimulátor růstu pro lepší zakořenění.
Náhodou polenovou jívu jsi nezkoušel ?

(16.02.2014 09:32 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  Sazenice jívy mají ve školce v mém odkazu na předchozí stránce.
Tak Tě nevím, Řečanskej ceník jsem projel loni i teda teď a na vrby / natož jívu / jsem tam nenarazil. Huh

(17.02.2014 11:36 AM)Aleš Molčík napsal(a):  I když je to v chráněném území, takže lidská činnost je zde omezena, tak tu je dost Bobrů a těm takový mladý stromek jde pěkně k duhu.
Super ! K nám ty potvory ještě nepronikly - je zajímavý, že všude okolo jsou, ale na Otavě jen nahoře na Roklanském potoce v 1000m.n.m. - pronikly tam přes hory z Bavor, což dost nechápu, jak to po těch kopcích zvládly - k nám ale mají těžký peřeje, tak se jim dolů moc nechce.

(17.02.2014 05:41 PM)Debora napsal(a):  U mně už kvete rosmarýn. Včely ho milují, kvete do konce září.
Jo, to má tchýně v květináči, venku jsem to ještě neviděl Surprised


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 17.02.2014 09:18 PM

Polenovou jívu jsem zkoušel do kamen, nařezanou na polenaBig Grin. Ale znám Jívě podobnou Vrbu popelavou, má trošku užší listy, ale tu jsem nezkoušel. Tady roste hlavně Vrba křehká potom jde občas najít i košíkářské vrby s dlouhými výhony v remízkách a hlavně kříženci z náletů a i na ně včely naletují pro pyl. Takže zase až tak konkrétní druh neřeším co kde zabodnu, aby se rozrostlo.


RE: Kvitnutie - Ladislav Kohout - 17.02.2014 09:43 PM

[Obrázky: caprea.jpg]


RE: Kvitnutie - schützmeister - 17.02.2014 11:04 PM

(17.02.2014 09:43 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  [
Super ! Hledal jsem to v lesních, moc okrasná mě vrba nepřišla, dík Wink

(17.02.2014 09:18 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Polenovou jívu jsem zkoušel do kamen,
Jo, to můžu doporučit, na to, že to je vrba, tak je dost tvrdá. No, zkusím ji kus zapíchnout a uvidíme.


RE: Kvitnutie - yaw - 19.02.2014 01:51 AM

(17.02.2014 05:41 PM)Debora napsal(a):  U mně už kvete rosmarýn
...to ho máš na záhonu nebo s květináčem už venku? ...


RE: Kvitnutie - Debora - 19.02.2014 05:35 AM

tomu se na zahradě vede báječně. Zima ho neporazí. Jeden mi sice před lety zašel, ten byl skoro dva metry vysoký a deset let starý. Včelstvo také miluje majoránku, ta kvete od května až do konce září.


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 19.02.2014 09:48 PM

Mám na zahradě Meduňku a kromě sběru listů na čaj pro nás, je v podletí obsypána včelami, mnohem víc než Levandule vedle. Pro včely mohu doporučit a také hlavně se baví a neloupí.


RE: Kvitnutie - Debora - 19.02.2014 10:53 PM

U nás v Porýnské nížině je však trochu tepleji, než na Česko-Moravské vrchovině. Bodlák, šalvěj, vavřín, levandule, hibiscus siriacus, majoránka, ten poslední keř ani nevím jak se jmenuje, ale včelky, sršni, vosy a čmeláci se po něm můžou zbláznit. Asi má nějaký omamný účinek, nebot' včely mě pak doprovázej na každém kroku. Snad jen ještě neopomenout jetel, který též zaručuje celoroční snůšku. Pokud by někdo vysazoval mediteránské rostliny, je nutné dbát na to, aby byli zimivzdorné a nebyli "zušlechtěné", to je jiný výraz pro genetickou manipulaci, takové rostliny jsou opravdu jen do květináče, nebot' v přírodě nepřežijou.



[Obrázky: DSC05160.jpg][Obrázky: DSC04405.jpg][Obrázky: Biene_auf_Kirschlorbeer.jpg][Obrázky: DSC00403_21_06_2012.jpg][Obrázky: DSC00532.jpg][Obrázky: DSC00540.jpg][Obrázky: DSC05158.jpg][Obrázky: DSC04324.jpg]


RE: Kvitnutie - Tomáš Svoboda - 20.02.2014 08:59 PM

Majoránka bude dobromysl (někdy se u nás kompaktní nižší dobromysli 'nesprávně' říká vytrvalá majoránka). To poslední by mohl být nějaký skalník (Cotoneaster sp.), který je opravdu dobrou pastvou.


RE: Kvitnutie - Petr Mirovský - 20.02.2014 09:00 PM

Dobromysl se prodává jako Oregano


RE: Kvitnutie - Tomáš Svoboda - 21.02.2014 01:10 AM

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) čili oreganoSmile


RE: Kvitnutie - Jaro Stoklasa - 21.02.2014 10:49 AM

Dobromyseľ nieje majorán, ale pamajorán. Majorán je šľachtená odroda divokého pamajoránu. Čaj z pamajoránu je vynikajúci.


RE: Kvitnutie - Miroslav Macek - 22.03.2014 11:57 PM

Dnes ráno som obzeral púčiky hrušiek. Niekedy sa na nich ešte pred rozkvitnutím objavujú okrídlené vošky zakladajúce svoje potomstvo. Zatiaľ ich nebolo vidieť ale upútala ma kvapka ktorá nevyzerala ako rosa a ani nebola pretože mala mierne sladkú chuť. Možno to bola len šťava vytekajúca z nejakej ranky , inak si to vysvetliť neviem. Našiel som je na dvoch miestach. Možno by si včielka pochutila keby som ju nepredbehol Smile


RE: Kvitnutie - Miroslav Macek - 24.03.2014 12:31 AM

Dnes som si urobil malú prechádzku – skontrolovať kam asi chodia včely na pašu. Škoda že bolo také daždivé aprílové počasie a nemohol som odpozorovať či je väčšia aktivita na samčích alebo samičích kvetoch rakyty (jívy). Ak sa nemýlim tak samčie dávajú peľ a samičie nektár. Neobišiel som ani jednu zamokrenú lúku kde sme pred pár rokmi vysadili rýchlorastúce vŕby (volajú ich aj energetické). Ich kvety vyzerajú pre včely tiež lákavo a v miestach kde sa táto vŕba vo veľkom pestuje kvôli palivu musí byť včelám sveta žiť.


RE: Kvitnutie - schützmeister - 03.04.2014 09:51 PM

Zkouším letos nějakou sadbu vypěstovat sám, co dům dá a zatím se daří jabloně.
Psali 3měsíce stratifikace, ale sbíral jsem semínka do pixly v lednici a startifikace po měsíci skončila klíčením - mám je teda od půlky března na terase v pixlách od psích konzerv a už klíčí komplet, dokonce ani každonoční mráz v březnu jim neuškodil.
Tak na podzim půjdou do lesa.


RE: Kvitnutie - Crha Karel - 03.04.2014 11:49 PM

Z mé, před dvěmi měsíci založené vrbovny z některých řízků s jedním pupenem nad půdou vypučel květ. To je pro rychlý vzrůst příštích let nadějné. Trpělivost není mojí silnou stránkou.


RE: Kvitnutie - Leoš Dvorský - 04.04.2014 02:42 PM

(03.04.2014 11:49 PM)Crha Karel napsal(a):  Z mé, před dvěmi měsíci založené vrbovny z některých řízků s jedním pupenem nad půdou vypučel květ. To je pro rychlý vzrůst příštích let nadějné. Trpělivost není mojí silnou stránkou.

Předečírem chlapi náš nový jednatel a starý hospodář (leze do kopce jako Per Bezruč a já) přivezli od pan Junka zase nějaké stromky a keře, tak o víkendu budu měnit krajinu. LD


RE: Kvitnutie - liptaka - 04.04.2014 11:55 PM

U nás sa nedajú dostať tie ružové agáty tak som pre istotu objednal obyčajné biele,pár drienok,nejakú tú jarabinku(v poslednej dobe ich tu vyrubujú) no a doma mám pripravené rakyty na výsadbu a tiež sa chystám na zmenu krajinky Smile zatiaľ sám ale časom sa možno niekto ku mne pripojí


RE: Kvitnutie - Miroslav Macek - 07.04.2014 12:09 AM

Na mieste kde sme mali vlani zemiaky je takto zaburinená pôda a žije to tam bzukotom. Ešte im to ponechám kým tam zasejem facéliu. Takéto červené obnôžky peľu som ešte nevidel.



Dnes som si dal 10km poklusom po Zázrivských kopcoch - predprípravu na Pražský štvrťmaratón. Aj vo výške 950m už odkvitá rakyta. Čoskoro rozkvitnú trnky.

Problém s mulčovaním a vypiľovaním divých porastov ktorý hlásite z iných kútov našťastie do Zázrivej ešte nedorazil a tých porastov ležiacich ladom máme dostatok. Je zaujímavé počúvať starých včelárov aká dobrá bola kedysi znáška keď sa všetko obhospodarovalo. Keď v obilí zakvitla ohnica, bola vraj znáška ako z repky. Doba sa ale zmenila a to čo boli voľakedy pasienky mení sa na les a množstvo polí ktoré sa orávali sa teraz už ani nekosia a sú zarastené kadečím. Úsmev na tvári mi vyvolalo keď som čítal vo Včelárovi z 1930 úvahu o tom aká dobrá bola voľakedy znáška keď ešte nebolo všetko obhospodarované , poorané...


RE: Kvitnutie - Milan Bencúr † - 03.05.2014 11:34 AM

Miro, počul som, že v Zázrivej ma včelári ohovárajú. Vraj som taký lakomec, že včelám nechcem dať cukor a nedávam im ani medzistienky. Big Grin


RE: Kvitnutie - Miroslav Macek - 03.05.2014 09:36 PM

Veď hovoria pravdu , len by to malo byť bez toho lakomca Wink. Žartujem , mne sa do uší nič nedostalo. A ak by sa niekto k tomu znižoval , tak len zo závisti.


RE: Kvitnutie - Crha Karel - 15.05.2014 03:26 PM

Dnes už podruhé v tomto týdnu mě hučí včely na šeříku. !?


RE: Kvitnutie - Milan Bencúr † - 21.05.2014 09:02 PM

Dnes už máme na Orave leto. Slnečno, teplota popoludní 28°C. Ovocné stromy odkvitli, znáška minimálna, hmotnosť úľa na váhe klesá každý deň a včely tvoria na letáčoch brady. W275 narástli do 4 nadstavkov a JU300 narástli do 3 nadstavkov.

[attachment=524] [attachment=525]


RE: Kvitnutie - Miroslav Mareš - 21.05.2014 09:08 PM

Zdravím tak dnes jsem vyndal ze skleníku Paulownie loňské ze semínek , z 50 zůstalo 8 kousků tak snad vydrží a na podzim je zasadím na nové stanoviště které plánuji už pár týdnů . Plot jsem zasadil z Vrb a japonského Topolu, tři Lípy asi pět Dřínů ,Muchovníky a teď nějakou Paulownie ještě nějaké keře rakytník a podobně to ale až na podzim .
Tak doufám že to zvládnu vše připravit do příštího roku abych mohl holky přestěhovat.


RE: Kvitnutie - Miroslav Macek - 21.05.2014 10:46 PM

Aj v Zázrivej váha dlhodobo klesá . Hoci ešte niektoré jablone kvitnú nestačí to na poriadnu znášku. Dnes som strihal borovicu pred domom a spozoroval som na kmeni premávku mravcov. Pozrel som detailnejšie na mladé výhonky a vznikajú tam kolónie vošiek. Niektoré už boli pekne vypasené. Kiež by zamedoval borovicoví les vzdialený odo mňa asi 500 m.


RE: Kvitnutie - renttip - 29.05.2014 08:10 PM

Tato rubrika je jedna z mých nejoblíbenějších a rád se zde prezentuju. Lípy , které jsem vysadil se všechny mají k světu a protože okolní květena není nic moc, loňská maliniště jsem rozšířil takovou měrou, že letošní sklizeň malin na marmelády budeme mít z vlastní produkce a opylené našimi včelkami. Podstatně jsme rozšířili květenu naší zahrady a začal jsem osazovat remízky a zde jsem úspěšný, protože nejdou strojově sekat a zde vyhrávám. Výsadbou kostivalu jsem přilákal čmeláky, kterých mám osm rodinek a jedny mám nastěhovány za okením rámem a ráno po probuzení je mám hned na očích. Vstávají dříve než já - krásný pohled na krásnou přírodu.


RE: Kvitnutie - renttip - 14.06.2014 11:56 PM

dnes jsme s manželkou rozsazovali brutnák a udělali jsme přes padesát sazenic. Brutnáku se u nás neobyčejně daří, a roste nám i v bramborách i přes to, že pole oráme, takže kdo nemá brutnák rád, má problém- u nás je brutnák ale vítán, protože když rozkvete, je osypán včelkami až do pozdních večerních hodin.


RE: Kvitnutie - Crha Karel - 15.06.2014 11:33 AM

(29.05.2014 08:10 PM)renttip napsal(a):  ... loňská maliniště jsem rozšířil takovou měrou,...
Přede mnou tato potřeba nyní vyvstává, protože lesáci zlikvidovali rozsáhlá maliniště při údržbě mladého lesa, takže bych se chtěl pozeptat jaké druhy malin a jakým způsobem a v jakém vhodném čase Jindřichu rozšiřuješ, zda nějaké kultivary nebo ty lesní.


RE: Kvitnutie - renttip - 15.06.2014 02:37 PM

Pochpitelně jsem zkoušel v minulosti maliny šlechtěné, velké jak půlka palceWink, ale tyto maliny se nedají konzumovat, protože jsou bez chuti a rozhodně nejsou lákadlem pro včely, ani čmeláky. Na maliništi v lese, ale i okolo zahrady jsem ale pozoroval, jak jsou kvetoucí maliny (divoké - lesní) hojně navštěvovány právě včelkami a čmeláky. Zahradní maliny jsem zlikvidoval a začal jsem se věnovat pouze malinám lesním. Malé výhonky přináším na jaře ve velikosti do 15 cm plus/minus.
Půdu nijak nepřipravuju, asi potřebujou dost vody, neboť je vysazuju na dost mokrém místě. Bez problému vytlačují i kopřivy. O své místo se přetlačují se svízelí přehlízenou , je to asi1:1 a tak to trochu pořeším kosou a to je výhoda právě pro maliny.Přemístnění malin nyní v květu nebo na podzim se mi zatím nikdy nepovedlo.
Když se maliny u tebe uchytí, pak mi věř, že se jich už nikdy nezbavíš- tím chci říci, že pak je budeš pouze usměrňovat podle svých představ. Pokud mohu doporučit, tak zkus brutnák. Je to vysoce agresivně rostoucí bylina, která je hojně navštěvována včelkami.Velmi dobrá je taky vrba úzkolistá a dobře se rozrůstá- hojně roste v lesích- přemístňování opět na jaře ( obrázek jak vypadá najdeš na wikipedii).


RE: Kvitnutie - Debora - 15.06.2014 03:04 PM

a co ostružiny Karle, ty u lesa nemáš?


RE: Kvitnutie - schützmeister - 15.06.2014 03:25 PM

Ne, že bych to někdy sázel, u nás je malin a tak plno, likviduje se to jen ve školkách a pak výhoda - u nás jsou lesy dost sedlácký a sedlák chodí jen na dříví, ne s roundapem po lese.
Co já vím maliny a ostružiny se sází kořenama. Vykopeš a nastříháš na 10cm řízky, ideálně na podzim. Větve tě nezajímají, nejlíp ostříhat na kraťoučko.
Malina je ideální na kraji smrčí nebo ve vlhký rokli, snese i lehký stín, ale vlhko je dobrý.
Ostružina snese i víc sucho a bezvadně prosperuje v lesech borových a modřínových jako podrost.
Do bučin či javořin, kde to moc neroste je zase ideální pámelník. Snáší značný stín, kvete v létě a rychle obsadí keřové patro.


RE: Kvitnutie - Crha Karel - 15.06.2014 04:09 PM

(15.06.2014 03:04 PM)Debora napsal(a):  a co ostružiny Karle, ty u lesa nemáš?
Jo, ale ty musím omezovat, zabírají pastvinu pro koně. Ony zaberou velkou plochu takže koně se tam kvůli zraňujícím trnům nedostanou, ovšem květů je s ohledem k zabrané ploše neúměrně málo. takže je udržuji pouze na kraji lesa.

(15.06.2014 03:11 PM)schützmeister napsal(a):  ...úrodnost stanoviště ...
Tady bude možná taky zakopaný pes. Přede mnou tu jeden včelařil s pěti rodinami a přínos měl, možná mých loňských 18 rodin přesáhlo úživnost nejbližšího okolí.


RE: Kvitnutie - renttip - 17.06.2014 12:50 AM

Karle,s nektarodárnými a pylodárnými rostlinami je problém paradoxně v lesích i loukách. Zaručeně budeš muset začít sázet, a zkoušet co se uchytí a čemu se u tebe v tv ý ch podmínkách bude dařit. Já jsem si např pro zajištění jarní snůšky vysadil plané třešně, protože klasickým ovocným stromům se u mě prostě nedaří a zkouším stále dál, čím oživit okolní krajinuShy


RE: Kvitnutie - Debora - 17.06.2014 12:54 PM

Karle, zkus rozšiřovat místní včelu. V tom ráji, co žiješ, si nedokážu představit, že by se včelstvo neuživilo. Michalova "tmavá" by si měla umět poradit.

P.S. feinheiten - jemnosti: proběhnem se s proutkem po stráni a něco zasadiíme. Wink


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 17.06.2014 07:44 PM

Skladba lesa, kde mám stanoviště se za posledních 50 let moc nezměnila. Změnila se včela, která když tehdy přinesla 5kg lípy do medníku a to jen v některém roce, tak včelaři byly spokojeni, tak mi to říkají 80 letí včelaři pamětníci. Také vzpomínají na řepku na polích, pochvalují si ji, sice med v medníku nebyl, ale včely na ni krásně narostly.
Situace dnes, včely rostou na javorech a v dobrém roce je i javorový med v medníku, na řepce, když je v medníku 20 kg je to slabší a lípa je slabší když se točí míň jak 15 kg, někdy je mezi řepkou a lípou i medovice z dubu a zažil jsem i rok se 70 kg na včelstvo celkem.
Úživnost stanoviště je každý rok jiná, ale když těch špatných roků je několik po sobě a ostatní včelaři něco medu měli nebo mají, obzvlášť v lese, kde ta změna je pomalejší než v polích, tak chyba bude jinde. Je dobré znát historii, z té jde se poučit a využít v současnosti a zkoušet, nebát se změny.


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 19.06.2014 07:14 PM

Rozkvétá Lípa malolistá druhým názvem Lípa srdčitá. Ani se nemusí včelstva rozebírat, stačí projít kolem úlu a je krásně cítit, takže včelky už se začaly snažit s přínosem.


RE: Kvitnutie - Debora - 26.06.2014 12:59 PM

Snůška z Dammerova skalníku (Cotoneaster) skončila a začala snůška z dobromyslu obecného (Origanum vulgare), levandule (Lavandula angustifolia) a svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia). To je náš med. Wink

[Obrázky: DSC_0812.jpg][Obrázky: DSC_0921.jpg][Obrázky: DSC04527_21_06_2012.jpg][Obrázky: DSC01181.jpg]


RE: Kvitnutie - schützmeister - 27.06.2014 01:02 PM

Hezký fotky.
Mám na dvou místech taky mateřídoušku - ale spíš to hezky voní, jak v tom šlapu, než že by z toho něco nosili Wink


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 29.06.2014 02:23 PM

Lípa na kraji lesa je už odkvetlá, uprostřed lesa ještě dokvétá a medníky jsou téměř prázdné. Letošní počasí na lípu nevyšlo, teplo a sucho. Lípa sice potřebuje teplo, ale nadobrou snůšku musí být i dostatečně vlhký vzduch. Letos je celkově po celý rok velké sucho.


RE: Kvitnutie - Rasťo 71 - 05.07.2014 10:16 PM

Pre tých čo chcú niečo užitočné posadiť poblíž svojej včelnice


RE: Kvitnutie - Miroslav Macek - 05.07.2014 11:58 PM

Z dnešného výletu na Veľký Rozsutec. Kvitlo to tam nádherne. Na bodliakoch vo výške cca 1100m som včely ešte očakával , ale tie na materinej dúške vo výške cca 1500m ma celkom milo prekvapili. A nebola to len nejaká zblúdená včielka. Bolo ich tam viac.


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 18.09.2014 10:25 PM

Přibližně týden už kvete Topinambur a včelky nosí žluté pylové rousky. Topinambur kvete docela dlouho a včely dovedou pyl z ní nosit i při 7°C.


RE: Kvitnutie - Debora - 12.01.2015 11:04 AM

co by dup, je tu jaro, první sněženky, jen málo herbářů se zmiňuje o jejich léčivých účincích. Sněženky mají silné energetické pole, jeho frekvence taví sníh, proto jsou sněženky schopné si prorazit cestu sněhem a oznámit příchod jara.

Pomocí sněženek je možné léčit děti postižené mozkovou obrnou pomocí čaje z cibulí sněženek. V tomto případě nezanechává nemoc žádné trvalé poškození.
Ve sněženkách obsažený alkaloid galantamin je schopen zmírnit průběh a následky Alzheimerova onemocnění. Galantamin má hojivé účinky při nervových bolestech, utěšující účinky při únavě svalů a podporuje menstruaci.

[Obrázky: DSC_2190.jpg]


RE: Kvitnutie - schützmeister - 12.01.2015 01:04 PM

(12.01.2015 11:04 AM)Debora napsal(a):  Sněženky mají silné energetické pole, jeho frekvence taví sníh, proto jsou sněženky schopné si prorazit cestu sněhem a oznámit příchod jara.

Pomocí sněženek je možné léčit děti postižené mozkovou obrnou pomocí čaje z cibulí sněženek.
"silné energetické pole " má i suchý list, nebo šiška - zkus někdy dát na sníh, nebo na led Big Grin
Nejsou ty sněženky náhodou jedovatý ? Na toho alzheimra se to bude brzo hodit, jen nevím, co že to znamená bez následků - jestli jsou jedovatý Big Grin


RE: Kvitnutie - Debora - 12.01.2015 06:43 PM

Nevím jak šišky, ale sněženky si udržují konstantní teplotu okolo 8-10°C. Galantamin zvyšuje hladinu acetyl­cholinu, který je neurotransmitter mozku, jeho nedostatek může zapříčinit vyhoření neurotransmitterů a degeneraci mozku. Sněženky jsou jedovaté, dávkování dle konzultace lékaře, nebo lékařky, 8-24mg, to jsou jedna až dvě cibulky. Každopádně je nutné pít hodně tekutiny. Rozhodně nedoporučuji konzum více jak dvou cibulek denně, působí totiž podobně jako morphin. Rosmarýn a brahmi (Bacopa monniera) též zvyšují hladinu acetyl­cholinu bez hrozby halucinací a zvracení.

Další zajímavou látkou sněženek je lycorin. Lycorin potlačuje viry a při správném dávkování by výborně nahradil tvrdou chemii (KM). V minulých dobách se na jaře dávala kravkám, ale i jiné domácí havěti, jedna cibulka sněženky, myslím že je to někde na Slovensku ještě tradicí, aby byli zvířata po celí rok zdravá.

Dnes jsou sněženky chráněné rostliny, největším ohrožením sněženek je lesní hospodářství, které decimují celé biotopy.


RE: Kvitnutie - renttip - 01.02.2015 09:04 PM

Takže postupně: eleuterokok jsem pro naše království sehnal jako sazenici v zahradnictví KRUH_ Jilemnice. Tento keř nám začal kvést a plodit pošesti letech (musím přiznat, že jsem ho několikrát vzal sekačkou_nechtěně). Odnože nemá, tak jsem vloni zkusil dát jeden stonek pod hlínu (jak se to dělá třeba s rybízem), takže pak budu moc dát informace, zda se to povedlo.
Brutnák lékařský se v semenech dá sehnat na netu a moje přebytky zaručeně přivezu na slet v květnu do Vilémova.


RE: Kvitnutie - Crha Karel - 02.04.2015 04:47 PM

(02.04.2015 03:13 PM)Petr Pokorný napsal(a):  ... Mrzí mě, že včelky prošvihly díky vrtkavýmu počasí lísku i jívu...
Takovéto dopady vrtkavého počasí by Ti pomohly zmírnit různé druhy vrb s velkým rozptylem kvetení. Letos právě přesazuji z loni vytvořené vrbovny do prostoru druhy s rozmezím doby květu od poloviny března až do konce května. A vrba trojmužná kvete dokonce dvakrát. Poprvé - druhá polovina dubna až první polovina května, podruhé – červen až září! Čili zásoba pylu i na zimní období.


RE: Kvitnutie - Petr Pokorný - 02.04.2015 08:38 PM

(02.04.2015 04:47 PM)Crha Karel napsal(a):  
(02.04.2015 03:13 PM)Petr Pokorný napsal(a):  ... Mrzí mě, že včelky prošvihly díky vrtkavýmu počasí lísku i jívu...
Takovéto dopady vrtkavého počasí by Ti pomohly zmírnit různé druhy vrb s velkým rozptylem kvetení. Letos právě přesazuji z loni vytvořené vrbovny do prostoru druhy s rozmezím doby květu od poloviny března až do konce května. A vrba trojmužná kvete dokonce dvakrát. Poprvé - druhá polovina dubna až první polovina května, podruhé – červen až září! Čili zásoba pylu i na zimní období.
Diky za radu Karle, normalne kazdym rokem zasadim krom pomlázek furu vrb, ale vicemene porad stejnej druh. Po ty trojmuzny se podivam- bylo by to bezva v podleti, když tu je všude "vysekano" a ususeno.


RE: Kvitnutie - Jindřich Šafránek - 03.04.2015 12:58 PM

(02.04.2015 08:38 PM)Petr Pokorný napsal(a):  
(02.04.2015 04:47 PM)Crha Karel napsal(a):  
(02.04.2015 03:13 PM)Petr Pokorný napsal(a):  ... Mrzí mě, že včelky prošvihly díky vrtkavýmu počasí lísku i jívu...
Takovéto dopady vrtkavého počasí by Ti pomohly zmírnit různé druhy vrb s velkým rozptylem kvetení. Letos právě přesazuji z loni vytvořené vrbovny do prostoru druhy s rozmezím doby květu od poloviny března až do konce května. A vrba trojmužná kvete dokonce dvakrát. Poprvé - druhá polovina dubna až první polovina května, podruhé – červen až září! Čili zásoba pylu i na zimní období.
Diky za radu Karle, normalne kazdym rokem zasadim krom pomlázek furu vrb, ale vicemene porad stejnej druh. Po ty trojmuzny se podivam- bylo by to bezva v podleti, když tu je všude "vysekano" a ususeno.

Petře, objednej řízky vrb na http://www.vrbovna.cz/kontakt.htm
stará se o to jednatelka pí. Marie Beránková
Horní Nakvasovice 18, tel.: 606 374 148
berankovamarie.18@seznam.cz
Pozor já se probudil až v březnu a již byly vyprodaní chce to objednat nejlépe v prosinci.


RE: Kvitnutie - Petr Pokorný - 03.04.2015 08:07 PM

Diky, zkusim to. Podle vseho jsem opet zaspal...


RE: Kvitnutie - Petr Pokorný - 06.04.2015 02:25 PM

Vsude uz je vyprodano, ale podarilo se mi sehnat ještě řízky vrby trojmuzne od pana Zdenka Pikala z Hostouně.


RE: Kvitnutie - Jindřich Šafránek - 09.04.2015 04:02 PM

Má někdo z šancařu zkušenosti s invertováním řepnéhu cukru pomocí přípravku Maxiinvert L2400.
Informace a popis použití najdete na www.biopro.cz


RE: Kvitnutie - Jan Brunclík - 09.04.2015 11:10 PM

Nejlepší uchovávání naroubovaných roubů a řízků rybízu angreštu a josty (možná i jiných řízků a roubů) je v mokrých pilinách v chladnějším sklepě. Po zmrzlících nebo v půlce května zasadím ven. Nezmrznou ... Wink
[Obrázky: 001lol.jpg]
[Obrázky: 002glg.jpg]
[Obrázky: 003aza.jpg]


RE: Kvitnutie - Jan Brunclík - 11.04.2015 10:20 PM

Hezky kvetou narcisy. Wink
[Obrázky: 001fkf.jpg]
[Obrázky: 002cpc.jpg]
[Obrázky: 003gwg.jpg]


RE: Kvitnutie - Miroslav Mareš - 11.04.2015 10:39 PM

Zdravím nevíte co je to za kytku včely na ně dost létají . A kvete mi nějaká tůje a nosí krasně červený pyl fotka je špatná ale trochu to je vidět .


RE: Kvitnutie - Jan Brunclík - 11.04.2015 10:46 PM

(11.04.2015 10:39 PM)Miroslav Mareš napsal(a):  Zdravím nevíte co je to za kytku včely na ně dost létají . A kvete mi nějaká tůje a nosí krasně červený pyl fotka je špatná ale trochu to je vidět .

Možná by to mohl být Křivatec rolní nebo Křivatec žlutý co jsem našel na Google. Kytky moc neznám, ale podobá se to těm tvým. Wink

http://www.naturfoto.cz/krivatec-rolni-fotografie-7817.html

http://www.naturfoto.cz/krivatec-zluty-fotografie-7799.html


RE: Kvitnutie - Miroslav Mareš - 11.04.2015 10:55 PM

asi ten rolní dík.


RE: Kvitnutie - Debora - 17.04.2015 05:10 PM

jaká to vděčná rostlinka, pastva od jara až do podzimu

[Obrázky: DSC_2512.jpg][Obrázky: DSC_2511.jpg]


RE: Kvitnutie - tondabh - 17.04.2015 07:21 PM

(17.04.2015 05:10 PM)Debora napsal(a):  jaká to vděčná rostlinka, pastva od jara až do podzimu

[Obrázky: DSC_2512.jpg][Obrázky: DSC_2511.jpg]
Souhlas ale u nás mi kvete rozmarýnka zatím jen v zimní zahradě, tak ať si to Tvé včeličky užívají...


RE: Kvitnutie - Rasťo 71 - 17.04.2015 07:46 PM

(17.04.2015 05:10 PM)Debora napsal(a):  jaká to vděčná rostlinka, pastva od jara až do podzimu

[Obrázky: DSC_2512.jpg][Obrázky: DSC_2511.jpg]
To je modrý rozmarín??? Má aj semienka?


RE: Kvitnutie - Debora - 18.04.2015 01:15 AM

a já si celou dobu myslela že je zelený Wink Semínka má, ale lépe se dá množit z řízků. V nízkých polohách dokáže silná rostlina zimovat venku, ale první roky ji musíš na zimu zabalit do deky. Rozmarýn se rychle učí a má dobrou paměť, tak že se časem přizpůsobí na klimatické podmínky a odolává krátkodobým mrazům do -10°C a sněhu. Doporučovala bych udělat pod kořeny rozmarýnu dobrou drenáž a promísit půdu pískem, nemá rád stojící vodu.


RE: Kvitnutie - stefanos689 - 18.04.2015 08:11 AM

Je jeste o neco odolnejsi. Me zatim nevymrzl ani pri -15, ale delsi holomrazy by asi nedal. Pri vymrznuti, ale dobre regeneruje.


RE: Kvitnutie - Miroslav Macek - 18.05.2015 11:08 PM

Určite ste všetci postrehli tohoročné nadpriemerné množstvo peľu vo vzduchu. Vyzerá že pochádza hlavne z ihličnatých lesov. Tento peľ asi pre včely nemá veľký význam ale zaujímalo by ma to v širších súvislostiach. Máte niečo odpozorované? Hovoria o tom nejaké príslovia, pranostiky ?


RE: Kvitnutie - Ladislav Kohout - 19.05.2015 06:17 AM

Netlač příliš na pilu, budeš ji mít od pylu.

Staré (asi půl minuty) české přísloví.


RE: Kvitnutie - Miroslav Macek - 08.06.2015 02:06 PM

Už som voľakde spomínal ako som si vyliečil boľačku kostihojom. Tento víkend som na ňom sledoval nečakane veľký ruch. Nečakane preto , lebo jeho kvety sú hlboké a myslel som že ho opeľuje väčšinou čmeliak ktorý tam tiež poletoval. Musel dobre medovať keď sa včelám oplatilo z boku do mäkkého kvetu vyhrýzť malú dierku ktorá slúžila ako skratka k sladkému nektáru. Včely sa tam premávali stále a dierky sú takmer na všetkých opadaných kvetoch. Buď nemajú moc na výber čo sa týka znášky v tomto medziobdobí po odkvitnutí ovocných stromov , alebo sa tam toho nektáru tvorí naozaj požehnane. Po vytiahnutí a obliznutí kvetu sa zdá že B je správne.


RE: Kvitnutie - Jan Brunclík - 16.06.2015 07:47 PM

Ahoj, hezký červnový den.
Jenda


RE: Kvitnutie - Jan Brunclík - 22.06.2015 08:29 PM

Pomněnka lesní a mšice


RE: Kvitnutie - Jan Brunclík - 26.06.2015 11:51 AM

Luční květena Wink


RE: Kvitnutie - Jan Brunclík - 09.08.2015 03:49 PM

měsíček zahradní


RE: Kvitnutie - mellifer - 16.02.2016 06:40 PM

16. 2. 2016, Moravská Třebová, jižní svah, 400 m. n. m.


RE: Kvitnutie - Crha Karel - 16.02.2016 09:23 PM

16.2., Accra, 0 m.n.m., kvete nejen všechno co má nějaký kořínky v zemi, ale i symbioti na palmách jako např. monstera aj. Big Grin


RE: Kvitnutie - schützmeister - 17.02.2016 01:23 PM

Karle, to jsi zase na Haway, ne ?
Tady od rána sněží a hádám, že u vás bude aspoň deset čísel. Big Grin


RE: Kvitnutie - Crha Karel - 17.02.2016 03:44 PM

Nojo, bude to šok, ale už se těším zpět, doma je doma. Otevřené kočičky a prášící jehnědy jsem měl už před více jak 14 dny (nemám s sebou svoje záznamy) na mých 650m.n.m, ta sluneční past u mne na stanovišti dělá neskutečný věci, např. průběžně sklízím špenát ve fóliáku o to horší je když se vrátí mrazy.
Každopádně když se oteplí, tak včelky od Tebe Michale jsou vždycky první venku.
Letos se budu všechny snažit přestěhovat jinam, do stínu s česny na sever, nemyslím, že v našich podmínkách je dobré, když jsou venku aktivní tak brzy. Hned po návratu kontroluji zásoby abych nedopadl jako předpředloni.


RE: Kvitnutie - schützmeister - 18.02.2016 03:14 PM

(17.02.2016 03:44 PM)Crha Karel napsal(a):  Letos se budu všechny snažit přestěhovat jinam, do stínu s česny na sever, nemyslím, že v našich podmínkách je dobré, když jsou venku aktivní tak brzy.
Zkus to s tím severem opatrně. Má to svý pro a proti.
U mě porovnání čistě jižního a stinného východního vychází jednoznačně pro jižní. Čím dýl jsou doma, tím víc jsou pokálený, z jara maj problémy nastartovat a v mrazech větší problémy s přesunem po zásobách.
Zase se prakticky nerojí - ale tím větší maj problémy s roztoči. Zjišťuju zákonitost, že nejlíp si poradí s varoázou / teda ty moje / tam, co se hodně rojí. Ty co stojí tzv. na fleku - vyšíí a stinné stanoviště dycky v nějaký periodě maj s roztočema silný problém. Tím rojením se to hezky naředí / asi /.


RE: Kvitnutie - goro - 18.02.2016 08:54 PM

...aj u nás na strednom slovensku konečne začala prášiť lieska a objavili sa prvé bahniatka ... a včielky dnes nosili peľ...


RE: Kvitnutie - straka - 22.02.2016 09:13 PM

(04.02.2014 11:40 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Vážení kolegové. Včelaři jsou schopni diskutovat o všem možném a unikají jim věci, na kterých jsou závislé jak včelaři, tak především včely. EU v současné době projednává směrnici, kterou by se měly zlikvidovat v cele EU A K Á T Y , jakožto invazní rostliny. Zajímavé je, že náš „hlavní fenolog“, který byl do nedávna předsedou svazu pro to neudělal absolutně nic, ač to na svazu leží hodně dlouho.
Co proti tomu udělá současné vedení ČSV?? Co pro to udělají ostatní včelařská sdružení??
To si nějaký šílený úředník, „ekolog“ může klidně vymyslet totéž u brambor nebo kukuřice, ty také nejsou původní. No a že bude hladomor? Koho to zajímá??
Neměli bychom se ptát právě na takové věci těch, kteří nás zastupují???
LD

Jsem v akátovém menším lese, zachovejte klid to se jim nepovede,
akát je tu už 100 let má výborné dřevo na topení, pastvu pro včely
a při poražení se teprve rozjede, pařez mohutně obroste, měli by ho spíše zařadit
do smrkových lesů, kůrovec se ho nedotkne a může růst na velmi
chudých pozemcích, jinak nevyužitelných, snažím se rozmnožit
paulovnie, a hledám trnovník(akát) růžový(déle kvete...
Dále je dobré sázet lípy(několik roků a už je další pastva pro včely,
potom kolem úlů dobromysl(oregano) ověřit měl by to být jed pro varroazu,
mateřídoušku, majoránku(kvete prý déle) svazenku, líbí se mi
tmavě modrá nemohu jí právě sehnat, hledejte další květy pro včely,
příroda si už sama udělá rovnováhu, doufám, že i u španělských
plžů, kdopak je sem asi dopravil bez kachen "Indických běžců" ???
Straka Dehtín


RE: Kvitnutie - schützmeister - 23.02.2016 02:00 PM

Problém akátu nejni, že je cizinec, ale že je invazivní. Sám roste, ale vše kolem zničí.
Třeba právě tu mateřídoušku či dobromysl.
Je to téma složité, ale buďme rádi, že tu neroste olejná palma a ty paulonie naštěstí většinou vymrznou.
Jiné v přírodě chybí. U nás třeba vlci - protože letos mě zase ty jeleni ožrali včšeckny nenatřený jedličky. Ale už prý jich u nás nafotili asi 5 / vlků / tak snad.


RE: Kvitnutie - terez.c - 24.02.2016 10:49 PM

Michale, vlci tu jsou v hojném počtu, jen se o tom nemluví, aby se lidi nebáli Big Grin. A rysů je tu tolik, že se rozšířili až do Brd. Tuhle jsme jednoho v noci videli kousek od našeho domu. Za pár let se nebude řešit kůrovec, ale přemoženi vlci Big Grin .


RE: Kvitnutie - schützmeister - 25.02.2016 02:35 PM

No, na Svatoboru zatím nejsou... Confused
Přemnožit by se neměli. Jednak podle Burjatů ze Zabajkalí maj celkem přísný rajony a cizí vytlačej - tím se asi vysvětluje, že tu přibývají.
A pak český myslivec má ke škodné dost negativní vztah. Koneckonců, pár už jich ulovili a to nemluvím o rysech, kdy se ti naši střelci mezi sebou i chvástají, kolik už jic dostali. Koneckonců, jen to vysvětluje, že se jejich stav už nějaký čas snižuje. Confused


RE: Kvitnutie - Miroslav Macek - 20.04.2016 10:45 PM

Odkedy odkvitli vŕby úľová váha stagnuje alebo mierne klesá aj kvoli chladnejšiemu počasiu. Kvitne mirabelka a pomaly začínajú rozkvitať tŕnky. Jednu mám aj v záhrade medzi bonsajmi.


RE: Kvitnutie - Rasťo 71 - 07.05.2016 02:36 PM

Nenapadlo ma vhodnejšie vlákno , ale na zamyslenie:
Konverzace

Jednoho dne se Bůh zeptal Sv. Františka ....
Bůh: Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole na zemi? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před věky vysázel? Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly v jakékoliv půdě, vydržely sucho a

Nenapadlo ma vhodnejšie vlákno , ale na zamyslenie:
Konverzace

Jednoho dne se Bůh zeptal Sv. Františka ....
Bůh: Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole na zemi? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před věky vysázel? Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouhotrvajících květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že už uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale všechno co vidím jsou zelené fleky...

Sv.František: To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si Příměšťáci. Začali říkat tvým květinám „plevel“, ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.

Bůh: Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje to včely, motýly, ani ptáky, jenom ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. Chtějí tihle Příměšťáci opravdu aby tam rostla tráva?

Sv.František: Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.

Bůh: Jarní deště a teplé počasí pravděpodobně způsobuje, že tráva roste opravdu rychle. To musí být Příměšťáci velice štastní.

Sv.František: Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile trochu povyroste, sekají jí někdy i dvakrát do týdne.

Bůh: Oni jí sekají? Suší jí jako seno?

Sv.František: Nikoliv, Pane. Většina z nich jí hrabe a dává do pytlů.

Bůh: Do pytlů? Proč? Je to cenné? Prodávají to?

Sv.František: Ne Pane, právě naopak. Platí za odvoz.

Bůh: Tak počkej chvilku: Oni to hnojí aby to rostlo, a když to roste, tak to sekají a platí za to, aby se toho zbavili?

Sv.František: Ano Pane.

Bůh: Tihle Příměšťáci musí cítit velkou úlevu v létě, když vypínáme déšť a zapínáme horko. To dozajista zpomalí růst trávy a ušetří jim to hodně práce.

Sv.František: Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst tak rychle, vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odvážení.

Bůh: Děsnej nesmysl! Alespoň že si nechali nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost aby obohatily půdu. Je to přirozený cyklus života.

Sv.František: Raději si sedněte, Pane. Místo toho je Příměšťáci hrabou na velké hromady a platí za jejich odvoz.

Bůh: To není možné!! A co dělají aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem, a aby udrželi půdu vlhkou a nespečenou?

Sv.František: Po tom co vyhodí listy kupují něco v igelitových pytlích, co se nazývá mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají to na místo listů.

Bůh: A odkud tento mulč berou?

Sv.František: Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.

Bůh: Dóóóst!!! Už na to raději nechci myslet. Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer?

Sv.Kateřina: „Blbý a blbější“ Pane. Je to opravdu hloupý film o ...

Bůh: To je OK, klidně to pusť. Myslím že jsem o tom už slyšel od Františka.


RE: Kvitnutie - Kinik - 12.05.2016 09:21 PM

K těm stromům bych ještě přidal, že je každý rok seřežou, takže to vlastně ani nevypadá jako stromy...


RE: Kvitnutie - Debora - 06.06.2016 11:46 AM

(05.06.2016 04:19 PM)straka napsal(a):  kolem úlu zakládám zahrádku s kořením : 5 keříků dobromysl, mateřídoušku, majoránku a nyní 5 keříků tymiánu po zjištění toho co umí,

Tymián má rád písečnou půdu chudou na živiny. Než se uchytí, je nutné jej často zalévat, aby neproschly jeho kořínky, ale nesnáší stojící vodu. Proto se hodí do bylinkové spirály zcela nahoru.
Dobromysl zaručuje dobrou pastvu a kvete celé podletí. Jakmile se uchytí, rychle se množí.
Majoránka je velmi senzibilní rostlinka, která se hodí pro kočování, jelikož nesnese ani sama sebe. Na stejném místě, na kterém už jednou rostla, by se měli aspoň čtyři roky chovat jiné bylinky. Ale pozor, majoránka se nesnese s tymiánem. Naproti tomu roste velmi dobře s heřmánkem. Další dobří sousedé jsou kerblík, řeřicha, petržel a kopr.

Nezapomen na skalník (Cotoneaster). Pokaždé, když jdu kolem keře, leknu se, že se mi vyrojily včely.


RE: Kvitnutie - schützmeister - 14.06.2016 06:45 PM

Tak u nás na Šumavě začíná akát.
Máme ho tu pár stromků z iniciativy ZO asi před 50 lety.
Na jaře úplně zmrznul, ale obrazil a teď kvete. Big Grin
Tak kdo chcete kočovat na akát, víte kam. Big Grin


RE: Kvitnutie - straka - 20.06.2016 03:44 PM

1) Michale, je nějaký problém v přírodě, ...moje pozorování:
2) Mám tu akátový lesík asi 60 kusů 50 letých stromů, a už zřejmě nepokvetou , na pár stromech pár květů a to je všechno, přitom vedle listů na všech visí lonské lusky se semeny(395 n.m.)
3) Že by někdo snižoval populaci akátů ? ta směrnice přece ještě nevyšla!
Má někdo podobnou zkušenost?
Straka Dehtín


RE: Kvitnutie - Víťa - 20.06.2016 06:50 PM

To všechno je normální. Akáty často pomrznou a pak nekvetou. U nás (400 m.n.m.) to bylo letos stejné. Na jiných místech kvetly normálně.
Zejména v CHKO akáty redukují. Je to přeci jen invazivní rostlina. Vypadá to tak, že je uříznou tak asi 75 cm nad zemí a pařezy či výhonky z pařezů ošetří glyfosátem. Takže to se pozná Smile.


RE: Kvitnutie - Jaro Stoklasa - 20.06.2016 08:57 PM

Dnes som zahájil hubársku sezónu, no keďže okrem pár brezákov nič nebolo, pozrel som aspoň malinu a čučoriedku. V nižších polohách ani malina ani čučoriedka. Všetko vymrznuté. V stredných polohách malina (okolo 1000mnm) kvitne. Bude asi tak v prvej tretine doby kvitnutia. Je jej celkom dosť, i keď menej ako po iné roky (z jari to vyzeralo omnoho lepšie). Čučoriedky len sporadicky. Vyššie malina ešte nekvitne, no ani nemá veľmi veľa kvetných pukov, skôr málo a aj z tých je veľa zahnednutých (pravdepodobne zničené mrazom). Čučoriedok trochu viac ako nižšie, ale tiež nič moc. Pozeral som aj producentov medovice. Dole nič, hore tak isto. V strede je to veľmi nádejné a včely ju ochotne nosia. Uvidíme začiatkom júla, ako sa dovtedy naplnia medníky. Dnes bol ideálny znáškový deň, sparno, teplo, po výdatnom nočnom daždi. Stredné polohy vychádzajú v tunajšej lokalite posledné roky najlepšie. Nižšie po prúde rieky často rastliny pomrznú a celkom hore je to kvôli nízkym teplotám po celý rok tiež slabé. Poľnohospodárske monokultúry tu nie sú. Na pokosených lúkach sa začína objavovať biela ďatelina. Pomerne skoro na tunajšie pomery. Vlahy má byť v lete dosť, tak i ona dáva nádej na dobrú znášku. Pichliače potočné pomaličky končia. Kvitne už posledná tretina na zatienených miestach. Vydržia ešte maximálne týždeň.


RE: Kvitnutie - schützmeister - 21.06.2016 01:51 PM

Tady už malina jede a houby taky. Sám jsem nebyl, ale viděl už na platech sušit krásný hřiby. A houbaře taky v lese vidět.


RE: Kvitnutie - Víťa - 24.06.2016 03:16 PM

Lípy v plném květu, ostružiny, vlčí máky a taky tahle modrá nádhera Smile.


RE: Kvitnutie - Debora - 15.07.2016 12:53 AM

[Obrázky: DSC_1735.jpg][Obrázky: DSC_1728.jpg][Obrázky: DSC_1730.jpg][Obrázky: DSC_1731.jpg][Obrázky: DSC_1736.jpg][Obrázky: DSC_1702_2.jpg]


RE: Kvitnutie - straka - 16.07.2016 05:34 PM

1) Letos jsem použil podnikatelské pravidlo:
Když se kočímu splaší povoz s koňmi snaží se je uklidnit a zastavit opratěmi, když se totéž stane podnikateli, uchopí opratě a předstírá, že jedou jak potřebuje a správným směrem !!!
2) Normálně vysekávám asi 1 ha pozemky sadů a luk na nízký trávník, letos jsem to nezvládl vůbec, tak jsem prosekal jen cesty k úlům, stavbě atp
Louky a sad rostou na divoko, tak jsem použil podnikatelské pravidlo z 1)
a pro sousedy "předstírám" záměr sekat až někdy v září a zatím to vychází, sám se divím, kde se všude vzalo tolik květů a včely jsou s pastvou více než spokojené, uvidíme pro příští rok, někde mi zarostla
opravovaná sekačka !!!
3) Jako Debora výše to tak pěkné ale nemám.
Straka Dehtín


RE: Kvitnutie - Debora - 16.07.2016 07:13 PM

já taky nemusím obhospodařovat 1 hektar a opuštěnou sekačku většinou najdu v blízkosti úlu Wink

[Obrázky: DSC_1679.jpg]


RE: Kvitnutie - lyn_x - 17.07.2016 09:27 AM

Debora: máš pěkný třešně Smile) to vzadu je bobkovišeň? jak včelkám chutná a jak dlouho? Mě tu se sekáním naháněl úřad ("šíření nebezpečných organismů" - pcháč oset, zlatobýl kanadský), ale vloni na mě zapomněli, ťuk ťuk. Včelkám se to taky líbí, i když možná jedna seč ve správnou dobu a ve více etapách by snůšku mohla zlepšit. Nemá s tím někdo zkušenost?


RE: Kvitnutie - Debora - 17.07.2016 10:17 AM

ty stromy v popředí jsou višně a včely je milují. Ta bobkovišeň kvete sice 2x za rok (duben až květen a záží), ale snůška je zanedbatelná. Dříve se používal jako lék utěšující bolesti, křeče nebo při arteriálním cévním onemocnění. Jelikož obsahuje kyanovodík, odrazuje Abbé Warré od jeho chovu v blízkosti úlů. Ale med je především lék a včelař drogista by měl mít přehled o jeho složení. Luční byliny potřebují prostor, proto je vhodné trávu občas seseknout.


RE: Kvitnutie - lyn_x - 17.07.2016 10:32 AM

Aha. Smile Já jich pár vysadil, ale ještě nekvetly. Nektar snad ale není jedovatej, ne? Máš tam nějaký dopručeníhodný dřeviny, který dávaj hodně a nastupujou cca po lípě?


RE: Kvitnutie - Debora - 17.07.2016 10:55 AM

ale to víš, že je jedovatý, ale Vilémov 2014, kde od nás každý obdržel řádnou dávku alkaloidů, snad všichni dobře přežily, nebo se mýlím? Wink
Domácí dřeviny po lípě? Nic domácího, ale Euodia hupehensis (Ampák hupehský, Duftraute, Bienenbaum) kvete od července do října a je nejneblahodárnější nositel nektaru. Nektar tří květů zcela dokáže naplnit medovou žlázu včely.


RE: Kvitnutie - lyn_x - 17.07.2016 11:46 AM

Synonymum Evodie danielova? To mi zmrzlo. Zkusím znovu. Nebo jaks to myslela to "nejneblahodárnější"?

edit: Tak jsem trochu pátral a Evodie danielova alias Tetradium danielii kvete červen-červenec-srpen, příbuzný Ampák hupejský alias Evodia hupehensis kvete od druhé poloviny srpna (Haragsim). No zkusím aspoň deset kousků od každé a uvidím, co na to včely. Smile


RE: Kvitnutie - Debora - 18.07.2016 01:17 AM

To jsou dvě různé rostliny, Evodie danielova kvete na konci června a v červenci, ale Evodie hupejská kvete od konce srpna až do začátku října. Tak že blahodárná výživa pro dlouhověké včely.


RE: Kvitnutie - Debora - 21.08.2016 12:25 PM

kdo mi může pomoc identifikovat tuto rostlinku prosím? Květy otvírá až navečer a má černý zrna (první foto).

[Obrázky: DSC_2066.jpg] [Obrázky: DSC_2068.jpg]


RE: Kvitnutie - Tomáš Jelínek - 07.04.2017 04:22 PM

Zdravím příznivce všeho kvetoucího, letos jsem se také dal ke guerillovým zahradníkům. Roznosil jsem k lesu a k cestám semínka brslenu evropského, tak snad se něco ujme. Každopádně ho mohu doporučit, včelky a vůbec veškerý hmyz ho při květu obalují na husto. Větší akcí pak bylo vysazení řízků z vrbiček smithovy, trojmužné a košikářské v počtu cca 40 kousků, vzdušnou čarou 500 m od stanoviště do slunného úžlabí bohatého vodou. Navzdory návodu šly rovnou na místo, nemám dost entuziasmu na přesazování. Ale trochu jsem je obkopal, aby hned nezarostly a poznačil kůly. Ještě jim párkrát protrhám okolí, aby je tráva nezadusila. Větší starost mi dělá zvěř, té je u nás dost a dost drzé, ohrožení okusem je navíc deklarováno jako silné. Jabloně už zkušeně plotíme do výšky 1,5 m, jinak mají pravidelný sestřih. Víte někdo, jestli vyhledávají a ožírají vrby hned z jara a od pupenu, nebo třeba až později? Tedy jak rychle tam mám s pletivem běžet? Smile


RE: Kvitnutie - Crha Karel - 07.04.2017 08:09 PM

(07.04.2017 04:22 PM)Tomáš Jelínek napsal(a):  ... Ještě jim párkrát protrhám okolí, aby je tráva nezadusila.... Víte někdo, jestli vyhledávají a ožírají vrby hned z jara a od pupenu, nebo třeba až později? Tedy jak rychle tam mám s pletivem běžet? Smile
Nejlépe je kolem řízku zamulčovat - karton a na to pár hrstí trávy kvůli vzhledu, jinak nebudeš stíhat.
Vrby obsahují hořčiny, takže Ti je zvěř bude okousávat kdykoliv půjde kolem, na jaře zvláště. U mně podle toho kdo se tam dostane dřív: kůň anebo srny.


RE: Kvitnutie - Tomáš Jelínek - 10.04.2017 11:36 AM

Děkuji. V plánu bylo stavit se tam jednou za čas při venčení, pro ni tak trochu za odměnu, a přikrátit to, zatímco psinděra křepčí v bahně. Ale kdoví, co rok přinese, pak párkrát nebude čas nebo víkendy proprší... přihodím k pletivu pár kartonů, to se mi líbí, splní účel a rozpadne se, o rok už nebude potřeba.
Jen by mě zajímalo, jak mohlo kdy volně vůbec něco vyrůst? To je nyní ta pažravá zvěř tak přemnožená? Každopádně likvidují spolehlivě Angry


RE: Kvitnutie - Dana Krupová - 26.02.2018 02:07 PM

V knižke "Na česně" od Heinricha Storcha som sa dočítala, že lipa dáva nektár len vo výnimočných rokoch, keď je vysoká spodná voda, a počas kvitnutia sú teplé dusné dni.
Máte s tým niekto skúsenosť?
Ďakujem.


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 26.02.2018 02:43 PM

Je to tak a navíc v našich podmínkách nektar dává jen Lípa malolistá. Už třetí rok po sobě nebyl Lipový med, protože je sucho.


RE: Kvitnutie - Centisi - 25.03.2018 09:42 AM

Ahoj,sháním semena zlatobýlu ..ví někdo o dobrém zdroji kde koupit nebo nema nekdo náhodou přebytky? Z kupovaných semen ruznych bylinek apod. mám spatné zkušenosti s klíčivostí..Confused
Potřebuju trošku oživit okoli železnični trati Big Grin a nejaký ten přikop kolem silnice...roste tam jen tráva a je to škoda...


RE: Kvitnutie - lyn_x - 25.03.2018 05:29 PM

Ten asi půjde někde vykopnout. Případně nalovit semínka na podzim (nevím, jakou mají ujímavost a za jakých podmínek). V každém případě, Zlatobýl kanadský je považován za invazivní druh (viděl jsem v Polsku "pěkné" mnohahektarové lány zlatobýlu..). Celík zlatobýl je naopak poměrně vzácný a s kanadským se vesele kříží.
Včely na něm něco napaběrkují, ale že by to byla extra dobrá snůška a mohly se po něm utlouct, to se mi nezdá.


RE: Kvitnutie - Centisi - 25.03.2018 05:48 PM

Tady prave o zadnym zlatobylu nevim...na internetu sou sazenice ale cca 25 kc kusSurprised
Tedkom sem objednaval lipy,driny,jeraby,oskeruse,jivy,hlohy,brsleny,lisky,stremchu.....tak jak dojdou tak zasadim a uvidim jestli se neco ujme...
Dale planuji na podzim vysadit orechokridlec,pámelnik...a dal nevim...myslel sem ze ten zlatobyl by mohl rust i na tom zeleznicnim naspu a ve vyschlem prikopu kolem..jinak me nic jinyho nenapada Confused nebo mate nekdo tip co by na takovym miste rostlo vhodne pro vcely v podleti a brzkej podzim ? Diky za reakce


RE: Kvitnutie - Kocidzin - 26.03.2018 05:48 PM

Našel jsem ve svých zdrojích toto: http://plantanaturalis.com/lecive-rostliny/
Jsou tam k mání semena Celíku alpinského, cena jednoho gramu (cca 1000 semen) je 79,- Kč, za každý další gram chtěji 69,- Kč.
Zatím jsem tam nenakupoval, takže zkušenost s klíčivostí a pod. nemam...


RE: Kvitnutie - Centisi - 26.03.2018 07:43 PM

DiKy !! Uzsem sem sehnal celik zlatobyl (zlatobyl obecny)... mam objednano par sacku po par seminkach..(cca100ks)...takze to zaseju nekde na zahrade a budu si sbirat semena a sit do přirody..ve velkym baleni co bych pohodil po stranich bohuzel tento druh nikdo asi nema...Confused
Sice to bude rok spozdeni ale zase budu si jistejsi ze to ukociruju a nebudu muset behat nekde po mezich z randapem...(to by s druhem "kanadsky" asi tak dopadlo)...to by se mi fakt nechteloExclamation
Prirodnich katastrof mame uz tak dostExclamation


RE: Kvitnutie - Jindřich Šafránek - 26.03.2018 08:27 PM

(26.03.2018 07:43 PM)Centisi napsal(a):  DiKy !! Uzsem sem sehnal celik zlatobyl (zlatobyl obecny)... mam objednano par sacku po par seminkach..(cca100ks)...takze to zaseju nekde na zahrade a budu si sbirat semena a sit do přirody..ve velkym baleni co bych pohodil po stranich bohuzel tento druh nikdo asi nema...Confused
Sice to bude rok spozdeni ale zase budu si jistejsi ze to ukociruju a nebudu muset behat nekde po mezich z randapem...(to by s druhem "kanadsky" asi tak dopadlo)...to by se mi fakt nechteloExclamation
Prirodnich katastrof mame uz tak dostExclamation

Klídek, snažil jsem se dva roky sbírat na jaře květ zlatobýlu ( nevím jakého ) při sypání po škarpách starých polních cest i stráně u dálnice se nic nechytlo, jedině na části takového " rumiště bez porostu" se pár rostlin objevilo. V travním porostu se nechytne téměř nic , potřebuje to přímo do země, nejlépe písčité, pak je šance. O invaznosti zlatobýlu dost pochybuju, na zahradě mám takový proužek cca 5 metrů šíře 40 cm ze sazenic vykopaných na smetišti a rozšiřování do okolní trávy i když jsem v to doufal, nevidím.


RE: Kvitnutie - Centisi - 26.03.2018 09:32 PM

Dik za info...abyxh se nakonec nebal zbytecny snahy vice jak ekologicke katastrofy Big Grin
Kolem zeleznice tu rostly trnky,sipkové růže,maliniky,ostruzinik.atd...ale pri oprave trati v lonskem roce vse vysekali a jeste to bagrem shrábli aby to zlikvidovali vse kompletAngry a tedkom co s tim....Huh
Vykopar drny a sazet asi sazenice celiku,belotrnu divizny atd...
Jeste me napadl půdokryvny keř nejaky...alw jaký pro včelky ? Jedna se o cca 2km usek...nebo pámelník?? To by bylo casem i na snůšku..?


RE: Kvitnutie - lyn_x - 26.03.2018 10:39 PM

Asi bude záležet na podmínkách.. ale v tom Polsku jsem to viděl a docela mě to zarazilo (někde v okolí Zhořelce, tedy tady u nás "za kopcem"). Já toho kanaďana na pozemku mám jako přirozený nálet a nechávám ho zatím přirozenému vývoji, nejeví se příliš agresivně (pozemek mám asi 7 let a seču nepravidelně a né celé), ale dokážu si představit, že v horizontu dvou dekád by se situace mohla bez zásahu změnit.. těžko říct jaký management pozemku vedl k té situaci, kterou jsem viděl za hranicemi.. Nicméně povinností majitele pozemku je zabránit šíření tohoto "nebezpečného organismu" (dostal jsem např. i výzvu z MěÚ). Smile
V každém případě, zlatobýl kanadský má lata (květenství ala oves), celík má méně, zato větších květů, nelze si je splést.
viz http://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/278-solidago-canadensis-zlatobyl-kanadsky
a viz http://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/277-solidago-virgaurea-zlatobyl-obecny

Jako půdopokryvný keř mě napadá nějaký skalník.. to se vysazuje často na různé zídky nebo kruhové objezdy. Včelkám se docela líbí, kvete myslím někdy ve vrcholném létě, řekl bych před lípou, ale nejsem si moc jistý. Na popsaném stanovišti by mohla prosperovat i jíva, ale zase to není podzimní pastva.. Smile Řekl bych, že poměrně nenáročný je i tavolník japonský nebo např. dosti plevelný tavolníkovec jeřábolistý, na obou včely sbírají pyl.

Jen mě napadá otázka, na kolik tuto snahu ocení i železničáři.. Smile


RE: Kvitnutie - Centisi - 27.03.2018 05:55 AM

Pokud to nepoleze do tratě jak ty sipky,bezy apod. Tak se tim zaobirat podle me nebudou...ale uvidime Big Grin nechapu co je tohle za dobu ze vse co roste je nejlepsi zlikvidovat a nejlepe uplněAngry
Diky za typy..neco snad vymyslim Angel


RE: Kvitnutie - schützmeister - 27.03.2018 01:03 PM

jestli tam bylo, co píšeš, tak to tam do dvou let zase bude. Samo.


RE: Kvitnutie - Kocidzin - 27.03.2018 07:17 PM

(26.03.2018 09:32 PM)Centisi napsal(a):  Jeste me napadl půdokryvny keř nejaky...alw jaký pro včelky ? Jedna se o cca 2km usek...nebo pámelník?? To by bylo casem i na snůšku..?

Jeden zkušený včelař me radil (když jsem zavedl řeč na to že plánuju vysadbu a vysev rostli pro včelky), abych si vybíral jen to z čeho bude nějáký užitek.
Takže co třeba růže? Já mám a plánuju ruži svráskalou (https://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/ruze-svraskala), maliny... možností je fůra. Smile


RE: Kvitnutie - Centisi - 27.03.2018 09:19 PM

(27.03.2018 01:03 PM)schützmeister napsal(a):  jestli tam bylo, co píšeš, tak to tam do dvou let zase bude. Samo.

Rad bych tomu věřil...ale nevim jestli mas pravdu...maliny ostruziny atd se tam uchytili diky tomu ze to tam lidi navozili jako odpad ze zahradek...sice to rostlo ale v tom suchu pochybuju ze medovalo...bezy sou bezpředmetny a sipku jw kolem dost...par kousku divizny byla spise rarita...


RE: Kvitnutie - Kocidzin - 28.03.2018 06:19 PM

Jestli je to na suchem míste, skusil bych materidoušku...


RE: Kvitnutie - Emil Komenda - 28.03.2018 07:41 PM

možností je víc-zkusit, co tam půjde- třebas Brutnák, Dobromysl, Meduňka, Yzop, Kostival- semena prodává zahradnictví JIKL, aby se nečekalo rok, tak prodává i přezimované sazenice.
Na železničních náspech v Přerově roste mnoho let nektarodárná Klejicha Hedvábná. Semeno určitě půjde také sehnat.

semeno zlatobýlu kanadského se dá koupit na: http://www.levnerostliny.cz ; Klejicha Hedvábná /www.semena.cz, nebo sazenice v zahradnictví spomyšl


RE: Kvitnutie - Centisi - 28.03.2018 08:29 PM

Jj..diky za radu..od Jikla mám zatim objednanej celik,bělotrn,trapatku,mochnu....
Tak něco zkusim vyset hnedka na místo a něco na záhon na semeno..uvidim jak se tomu bude darit..
Ješte seženu nejaky skalniky..je jich taky vice druhu tak to musim trosku nastudovat...


RE: Kvitnutie - Kocidzin - 08.04.2018 05:46 PM

Dnes konečně začalo kvetení kocourů... parada, celej keř obsypanej včelkama, dokonce sbírají pyl i z toho, co je spadle na zemi... juhuuuu... holky do toho!! Big Grin


RE: Kvitnutie - Aleš Molčík - 11.04.2018 09:43 AM

Jíva ta je už skoro odkvetlá, mandloně v plném květu a začínají trnky a meruňky. A jak začíná kvést trnka, tak ve včelách se už rozbíhá přirozená stavební činnost.


RE: Kvitnutie - Centisi - 30.04.2018 06:44 PM

Ahoj ,mám na vás prosbu , neroubujete nekdo holdtův akát ?
Dneaka sem po telofonu hovořil s panem Junkem a již akáty neroubuje Sad ma prej neco novyho prostokorenyho)
Jelikož ja roubovat neunim a nemam na co tak se ptam touto cestou...Rouby by pan Junek poskytl...
Druh si nepamatuju ale p.Junek to déla jen v ramci PSNV...dostal sem nekolik tipu kam rouby vsude posilal ale bohuzel...vse vyprodany a roubovat jiz nemaji z ceho..(vse prodano nez se naroubovaly nový kořenáce)...Sad
Děkuji za tipy popřipadě za spolupraci....Smile


RE: Kvitnutie - Kocidzin - 05.05.2018 12:14 AM

Nevím tedy jak u vás, ale u nás je repka totalni propadak. Je sucho, repka vykvetla moc brzy, da se ocekavat jen maly vynos. Repka je celkove nedomrla, malo kvete a nevyrostla. Taky na ni nejsou u vas vydet zadne vcely? O med ani vcely strach nemam, vcely si stihnout nasbirat jinde, aby prezili zimu. Ja si budu muset koupit, kdyz budu chtit mlsat. Po nocni bource v zaveru tydne se vcely vratily na kvetouci jablone, asi s destem je v kvetech zase nektar.
Nekde jsem zachytil info, že zemedelci breci, že letos nebude repka, pry proto, že nejsou vcely...

Valim se tady smichy... predstavuju si takovy ten traktor na vysokych kolech, jaky pouzivaji na postriky. Traktor jezdi v kvetouci repce, ale nestrika. Ramena, ktera by normalne mela strikat vsechno proti vsemu zivemu, jsou vydatne vyztuzena a pod temito rameny se houpou lide. Maji na sobe specialni opylovaci kombinezy - jeden velky stetec a opylujou repku misto vcel... valim se smichy po zemi. Big GrinBig GrinBig Grin
No preju jim to, snad se na to nekdo tam nahore uz nemohl divat a repka se po letosku stane nezadouci a ztratova. Znate osobne nejakeho predsedu druzstva, ktery je zarytý priznivec a fanda repky? Mam skvely tip na Vánocni darek pro takoveho cloveka: sklenice od medu, ale naplnena kvety a semeny repky, doplneni postrikem by bylo velmi vkusne. Big Grin


RE: Kvitnutie - Centisi - 05.05.2018 08:32 AM

Tady je to se repkou jak povidaš...ale nevim jakou maji...dneska uz soz slechteny i vetrosnubny repky co opylovace nepotrebuji...
Cca s 15ti druhů sou prej vcelarsky vyznamny asi 3 druhy...nevim zda je to pravda ale takhle to jeden bejvalej agronom povidal...

To se máš ze aspon ty jabloně ty stihly Smile tady akorad odkvetly a na to prisla bourka Confused
Zacinaji aspon hlohy takze vcely pro sebe maji..co bude dal uvidime,ale bojim ze tady uz vsechno odkvetlo a lipy maji cas a stejne je sucho aby zamedovalyUndecided


RE: Kvitnutie - Kocidzin - 05.05.2018 07:24 PM

Tady je hlohu jak safranu, ale makam na tom... Big Grin dival jsem se, že jsou nachystny cerny bezy, pampelisky taky jeste nejakou dobu vydrzi. Blby je, že je moc sucho. Loni u nas nebyla ani jedna lipa v kvetu, vsechno pomrzlo, tak snad letos, ale to je jeste daleko.


RE: Kvitnutie - Centisi - 05.05.2018 08:39 PM

S bezu maji vcely leda tak velký prd...aspon tady u mě..ale kazdej s kym sem mluvil v zivote na cernym bezu vcelu nevidel...


RE: Kvitnutie - Centisi - 07.05.2018 10:46 AM

Pámelníky ve městě sou v květu :/
Přemýšlel sem taky nejaky vysadit pro pastvu zacatkem června...vsechno je letos nejak brzo...přiroda se asi zbláznila a fakt nevim na cem se včely napasou koncem kvétna a v červnu...Confused


RE: Kvitnutie - lyn_x - 07.05.2018 11:07 AM

Tak tak, černý bez je tak pro mouchy. Smile A na sirup...
Nemáte ale někdo vypozorovaný Bez hroznatý, jestli má smysl shánět a množit?


RE: Kvitnutie - Jindřich Šafránek - 07.05.2018 12:23 PM

(07.05.2018 10:46 AM)Centisi napsal(a):  Pámelníky ve městě sou v květu :/
Přemýšlel sem taky nejaky vysadit pro pastvu zacatkem června...vsechno je letos nejak brzo...přiroda se asi zbláznila a fakt nevim na cem se včely napasou koncem kvétna a v červnu...Confused
Kvetou naplno kaštany a akáty a do týdne bude kvést i lípa, pokud bude dál sucho, lze očekávat i " cementový" med. Opravdu "mimořádný rok ".


RE: Kvitnutie - Miroslav Matucha - 10.05.2018 09:38 PM

(07.05.2018 11:07 AM)lyn_x napsal(a):  Tak tak, černý bez je tak pro mouchy. Smile A na sirup...
A vynikající marmeláda. Bez cukru, či s minimem cukru. Je perfektní na žaludeční vředy. Ráno na chleba s máslem a večer lžíci marmelády jen tak před spaním. Za pár dní je po vředech. M.M.


RE: Kvitnutie - Centisi - 11.05.2018 06:02 AM

Nevím jak na vredy ale na mlsáni je dobrá Big Grin chutná,jemna a neni moc sladká...Tongue
Roste tu toho spousta..jen skoda ze ty holky bzucivy to nemlsaj....med by mohl byt zajimavejRolleyes


RE: Kvitnutie - Martin Smutný - 11.05.2018 07:06 PM

(10.05.2018 09:38 PM)MirekMatucha napsal(a):  
(07.05.2018 11:07 AM)lyn_x napsal(a):  Tak tak, černý bez je tak pro mouchy. Smile A na sirup...
A vynikající marmeláda. Bez cukru, či s minimem cukru. Je perfektní na žaludeční vředy. Ráno na chleba s máslem a večer lžíci marmelády jen tak před spaním. Za pár dní je po vředech. M.M.

A když se květy naloží na 24 hodin do kořalky, pak se přidá trochu jablečného moštu, šťáva z pár citronů a trochu medu, je to na všechno (asi kromě těch vředů....).
M.S.


RE: Kvitnutie - Stanislav Rataj - 15.05.2018 12:14 PM

(11.05.2018 07:06 PM)Martin Smutný napsal(a):  A když se květy naloží na 24 hodin do kořalky, pak se přidá trochu jablečného moštu, šťáva z pár citronů a trochu medu, je to na všechno (asi kromě těch vředů....).
M.S.

Hmm ... do jaké kořalky? To zní zajímavě Smile


RE: Kvitnutie - Martin Smutný - 15.05.2018 02:43 PM

(15.05.2018 12:14 PM)Lucínek napsal(a):  
(11.05.2018 07:06 PM)Martin Smutný napsal(a):  A když se květy naloží na 24 hodin do kořalky, pak se přidá trochu jablečného moštu, šťáva z pár citronů a trochu medu, je to na všechno (asi kromě těch vředů....).
M.S.

Hmm ... do jaké kořalky? To zní zajímavě Smile

Nějakou čistou bez příchutě (slivovice, vodka apod.). Naloží se 15 květů na litr pálenky na 24 hodin (z květů neoklepat pyl), pak se scedí. Přidá se relativně dost citronů, tak 5 - 6 ks na litr pálenky. Jablečný mošt (+trochu vody) a med podle chuti. Testování není nikdy dost.... Já preferuji tak 30%.Vítěznou variantu uložit do chladna. Co nejdál!


RE: Kvitnutie - Centisi - 17.05.2018 10:44 AM

Zacátkem tydne zacaly nakvitat akaty (zbyly tu 3 stromy na kraji lesa Sad ) a od ty doby prši a prši...vcely se maximalně projdou po cesne a to je vsechno..Ani nechci vědět co vymejsli za bejkarny Big Grin ..kazdy rok to pomrzlo a letos do toho prši...:/


RE: Kvitnutie - mellifer - 16.11.2018 04:26 PM

16. 11. 2018, jižní svah (partie 400 - 430 m n. m.) u Moravské Třebové. Rozkvetly hlohy.
[attachment=1830]