Forum Šance pro včely
Úhyn včel - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Úhyn včel (/tema-Uhyn-vcel)

Stránky: 1 2 3 4
Všechny stránky


RE: Úhyn včel - Zdeněk - 31.12.2015 12:49 PM

Tak dnes další čerstvé mrtvolky a mezi nimi nějaký druh brouka. Nejspíš zdroj problémů. Mezi škůdci na wikipedii jsem takový hmyz nenašel. Nechápu jak se protáhl česnem.


RE: Úhyn včel - schützmeister - 31.12.2015 02:06 PM

Spad bývá někdy velmi kreativní - vosy, sršni, čmeláci, mouchy, myši, slimáci, motýly.
Ze škůdců jen varoa a včelomorky - to jsou takový malinký tlustí jako pavoučci - letos jsem našel extrémně vykrmený exemplář. Je to v míře cca do 2-3 mm.
Velký brouci budou jen podnájemníci.


RE: Úhyn včel - Zdeněk - 31.12.2015 03:16 PM

Dobrá jsem ze všeho vyplašenej Smile první sezóna přede mnou..


RE: Úhyn včel - straka - 22.05.2016 12:22 AM

Dotaz:
Je možné, že včelstvo(menší oddělek) chytil Nosemu(velký spad až
cca 200 včel denně a také příznaky pro Nosemu, mohl
jsem to do úlu zavléci při studených dnech přikrmováním medem
s vodou, ale ten med byl bohužel ze supermarketu(jméno neuvádím),
vypadá to, že oddělek spěje ke konci,
může se takto Nosema šířit?
(med se tepelně neupravuje, jak dlouho v medu viry vydrží?)
Straka Dehtín


RE: Úhyn včel - Debora - 22.05.2016 01:50 AM

(22.05.2016 12:22 AM)straka napsal(a):  med byl bohužel

Bohužel? Surprised Dříve než tepelně neupravený med ze supermarketu najdeš v úlu skřítka. Ale v komerčně upravovaném medu se skrývají horší bytosti. Například šotci, popraskaná nebo perforovaná, tmavě zbarvená víčka a svinstvo v buňkách jde na jejich konto.

(22.05.2016 12:22 AM)straka napsal(a):  ( jak dlouho v medu viry vydrží?)

Buď musíš počkat než je éterový vodík rozpustí, to může být i délka života jedné galaxie, nebo než je mentálně rozebereš na atomární strukturu, a pomocí gravitační a mentální energie dynamizuješ jejich elektrony na vnější sestupné dráze atomu.


RE: Úhyn včel - Leoš Dvorský - 22.05.2016 09:00 AM

(22.05.2016 12:22 AM)straka napsal(a):  Dotaz:
Je možné, že včelstvo(menší oddělek) chytil Nosemu(velký spad až
cca 200 včel denně a také příznaky pro Nosemu, mohl
jsem to do úlu zavléci při studených dnech přikrmováním medem
s vodou, ale ten med byl bohužel ze supermarketu(jméno neuvádím),
vypadá to, že oddělek spěje ke konci,
může se takto Nosema šířit?
(med se tepelně neupravuje, jak dlouho v medu viry vydrží?)
Straka Dehtín

Josefe, jsem momentalne v zahranici, tak to bude bez hacku.....
I medem se nemoci samozrejme prenaseji, viry, bakterie......
Pokud jde o viry zustavaji v medu i nekolik let. Urcite to nebude sejne a take to zalezi na jiste odolnosti vcel, ktere chovame. Znam pripad, kdy si takto jeden vcelar pekne zavaril, kdyz po 2 letech pouzil platy z padlych vcelstev - virozy ako tava.
To co popisujes muze byt Nosema ceranae i viry nebo v kombinaci. N.c.se siri oralne a viry take. Sleduj nektere prispevky na forech a uvidis. Pri krmeni nadherne vcely, po krmeni za par tydnu prazdno v ulech. To je klasika. N.a. tak rychly prubeh nema. Nenapsal jsi jak stary ten oddelek nebo vcelstvo je. Skoda, ze nejsi bliz, takoveto pripady mne eminentne zajimaji a takhle ti ani nedokazu rict, co s tim udelat i kdyz by asi slo. Jinak ke krmeni bych med z marketu nepouzil snad ani omylem, to radeji cukr. Je to sice nahrazka, ale mas tu nejaku jistotu...... Pokud ten oddelek uhyne, nelituj, nezaslouzil si to. Je to ale dusledek toho, ze vcelari v minulosti opustili zasady prirodni selekce. Napsal jsi 200 poskozenych vcel za 24 hodin? Rozumim tomu spravne? ld


RE: Úhyn včel - Debora - 22.05.2016 02:22 PM

Nosema ceranae (NC) se stále častěji projevuje jako následující nemoc nějakého primárního onemocnění. V mnoha případech likviduje nejen nemocné včelstvo, ale především celou kolonii včelstev, která se v přímé blízkosti nemocného včelstva vyskytují. Rozmístění jednotlivých úlů ve vzdálenosti minimálně 50 metrů od sebe může značně pomoc šíření nemoci na včelíně zabránit. Nejpravděpodobnější dlouhodobý spouštěč onemocnění jsou především jedy, přednostně na bázi nikotinů, a slabá snůška.

První pomoc: odstranit všechny zásoby, a přidat medové plásty z jarní snůšky jiného včelstva na včelíně. Nasbírat brzy ráno ca. deset až dvacet kopřiv (Urtica dioica L.) a ponořit je do dřevěné kádě (hlavně žádný kov) s 10 litry vody, na kád' poklop a nechat bylinu 12 hodin vylouhovat v blízkosti česna. Navečer, nebo brzy ráno rozprášit získanou tinkturu přímo na nemocné včelstvo, pokud možno, vynechat nezavíčkované plodové plásty. Přirozené účinné látky: kopřivový jed, kyselina křemičitá, mravenčí, octová, histamin, acetylcholin, éter tattva. Účinnost dle stavu onemocnění, tudíž bez záruky.
Prevence: zajistit včelstvu bohatou snůšku po celý rok, ale především na podzim. Nevytáčet jarní snůšku, ponechat ji včelstvu a přebytečné plásty využít pouze pro krmení vlastních včelstev. Úly dle možnosti rozmístit od sebe ve vzdálenosti 50 metrů. Na včelíně udržovat rozmanitou snůšku bylin a v přímé blízkosti úlů chovat žíhavky.
Dokumentuj průběh onemocnění a informuj nás. Wahe Guru


RE: Úhyn včel - straka - 22.05.2016 06:52 PM

Než došlo na nějaké zásahy včely převzaly velení !!! viz interní záležitosti sci-fi
Straka Dehtín


RE: Úhyn včel - Leoš Dvorský - 23.05.2016 01:46 PM

Josefe, jsem zpět doma a tak malé doplnění. Ta N.C. , pokud to je tvůj případ, není jen tak nějaká chřipka, jak si mnozí myslí. Původce najdeš ve všech orgánech včely ne jen v trávícím traktu, jak je tomu u N.A. Je to takový včelí aids. Co, podle posledních výsledků funguje jako "dezinfekce", je uchování plástů se zásobami při minus 18C a více po dobu několika hodin. Nebo, a to je docela překvapivé, "převaření" tam je ale zase nebezpečí HMF (jak napsal v jiném vlákně Michal). N.C. u nás je jen slabým odvarem toho, co bylo v původní domovině tohoto patogena. Nikde ale není psáno, že nás to ještě nečeká. Procento přežití včelstev bylo jen kolem 10%. Tady žádné čajíčky nepomůžou, na to vem jed nehledě na to, že by to byla vlastně inverzní cesta k našim milým chemikům, tedy i v rozporu s tezemi ŠPV. Já se N.C a viry docela poslední roky zabývám ve vztahu k varroáze. Ne akademickými nebo knížecími radami a přístupy, ale pěkně na tvrdo, prakticky. Proto jsem vždy překvapen, že ti, co o varroáze a dalším mluví, mlčí v době, kdy je to nejaktuálnější. Mohu ti říci, že jsou cesty, kterými se to dá urychlit nebo zpomalit. Smysl to má ale jen pro testování a rychlejšímu odhalení citlivosti na ten který patogen. Jediná správná cesta je ta, kterou ukázala sama příroda a včely, tedy selekce. Na štěstí se na N.C. dá docela dobře selektovat, zvláště v našich podmínkách. Tohle je také má cesta. Třeba nás jednou bude víc a bude i tvoje. Pokud ale ne, bylo by to také dobře. Jaká hrůza, kdybychom byli všichni stejní.Big Grin
Vše dobré Heart ld


RE: Úhyn včel - Debora - 24.05.2016 01:50 PM

(23.05.2016 01:46 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Na štěstí se na N.C. dá docela dobře selektovat, zvláště v našich podmínkách.

můžeš to Leoši prosím Tě upřesnit? Zatím mám zkušenost, že dokonce silná včelstva jdou rychle hopem.