Forum Šance pro včely
Poraďte prosím - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Poraďte prosím (/tema-Poradte-prosim)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Poraďte prosím - Leoš Dvorský - 17.08.2015 11:48 AM

Tak začátečníci dělají spoustu chyb, protože nemají žádné zkušenosti, nemají s čím porovnávat. Na chybách se člověk učí. Jenda z největších je, že pospíchají a neuvědomují si, že včelařský rok je vlastně krátký a že zde platí více než jinde "Nevstoupíš více do jedné řeky". To ale dělají často i ostatní včelaři. Tomáši, různých fint, jak na oddělky je více, je ale naprosto super, když se třeba Radka může obrátit na tebe. Spousta dalších tu možnost nemá.LD


RE: Poraďte prosím - Radka Nývltová - 18.08.2015 01:14 AM

(15.08.2015 10:11 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Pro Radku: Sice nevím, kolik se líhne těch poškozených včel z přidaných plodových plástů. Bylo by dobré to vědět, ale myslím, že by jich nemělo být nějak hodně. Mohu se ale mýlit. Letos se varroáza vyššími stupni, virózami ,projevuje jen velmi ojediněle. Pokud já vím, Domažlicko, podkrkonoší a někde v údolích Jizery.
Osobně bych nechal ty plásty vyběhnout a snažil se, aby oddělky zesílily. KM bych použil až následně, bude-li to třeba. U tohodle oddělku asi ano.
JInak je dost možné, že ty bitky včel v něm byly i proto, že slídilky byli již v něm a převezením oddělku v něm již zůstaly a nescelili se s ním a novou matkou. To se někdy stává a ten včelař to ani nemusel postřehnout. Mému kolegovi se stalo, že po přidání matky se mu takto vybíjely mezi sebou včely celého včelstva až v něm zůstaly jen mladušky.

Těch včel s poškozenými křídly jsem našla v trávě pod úlem lozit asi 12 během 3 dnů. Některé měly na zádech takovou pavučinku. Celý úl jsem procukrovala a po 24h zkontrolovala, co včely očistily na podložku , ale žádného roztoče jsem nenašla. KM jsem sehnala a nechám to na září.....nejdříve?
děkuji R

[quote='Jan Brunclík' pid='9554' dateline='1439622923']
Radka Nývltová:
v těchto vedrech jim několikrát za den rosím česno.


Ahoj,
také jsem rosil česno a snažil se jim přidávat vodu, ale podle rad zkušenějších na tomto foru to už nedělám. Opravdu to jen přidělává práci včelám alespoň u mě, česno musí vysušit, aby měli ostatní včelky bezpečnější a rychlejší příletovou cestu česnem. A opět vylučují své feromony pro značení svého domova. Snažil jsem se i přidat vodu mimo úl kousek od úlu, ale včelky si létají pro vodu podle svého uvážení a v takových hicech jako jsou nyní se snaží spíše vodu odpařovat z úlu.
Jenda
Ahoj,
taky jsem ji dostala,
nicméně mě udivilo, jak velkou kapku včela vycucne... a napadlo mě, že by to byla zajímavá fotka: včela se zvětšeným sosákem v kapce....
R


RE: Poraďte prosím - Leoš Dvorský - 18.08.2015 10:18 AM

Radko chce to nechat vyběhnout alespoň 1 generaci včel, lépe však 2, pak už ten oddělek k něčemu bude. Možná tu KM ani nebudeš potřebovat, to se uvidí.LD


RE: Poraďte prosím - Jindřich Šafránek - 18.08.2015 07:14 PM

(17.08.2015 11:48 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Tak začátečníci dělají spoustu chyb, protože nemají žádné zkušenosti, nemají s čím porovnávat. Na chybách se člověk učí. Jenda z největších je, že pospíchají a neuvědomují si, že včelařský rok je vlastně krátký a že zde platí více než jinde "Nevstoupíš více do jedné řeky". To ale dělají často i ostatní včelaři. Tomáši, různých fint, jak na oddělky je více, je ale naprosto super, když se třeba Radka může obrátit na tebe. Spousta dalších tu možnost nemá.LD
Leoši děkuji za naprosto přesnou definici, začínající sbírají zkušenosti a hlavně jsou netrpěliví, pokud nás ( počítám se k nováčkům) chovat včely nepustí, nevidím to zle.
Dále, loni jsem uvažoval mít maximálně čtvery včelstva, dnes jich mám 11 náct , protože jinak nejsem schopen porovnávání a tím selekce = výběru k tvorbě oddělků , tak sledování selekce přirozené.


RE: Poraďte prosím - Jiří Marx - 18.08.2015 08:41 PM

Jindřichu, když budeš jen sledovat, přirození selekce přijde sama!!!Big GrinBig GrinBig Grin


RE: Poraďte prosím - Luděk Matoušek - 08.01.2016 01:09 AM

Ahoj přátelé, mám dotaz, nejsem ve svazu a nevím jakým způsobem odevzdat na veterinu měl. Poradí mi někdo prosím?


RE: Poraďte prosím - Jiří Marx - 08.01.2016 09:56 AM

Do 15.2. Vysusenou v kelimku od jogurtu misto vicka prodysny uzaver platynko ubrousek upevneny gumickou. Kelimek oznacen jmenem chovatele jeho cislem cislem stanoviste a poctem vcelstev . To vse odvezt na okresni nebo krajskou vet. spravu. Odevzdat prislusnemu veterinari. Je mozno kelimek odvezt primo do Dolu.


RE: Poraďte prosím - schützmeister - 08.01.2016 02:02 PM

Teda u nás to i pro neorganizovaný organizuje naše ZO. Dost bych se divil, že jinde by to bylo jinak.
Jestli pak nejni lepší, zjistit kontakt na dědulu ve svý vesnici a tomu to dát ??
A nebo se nahlásit. ČSV = co tě nezabije, to tě posílí. A máš po starostech. Cool


RE: Poraďte prosím - Aleš Molčík - 08.01.2016 02:44 PM

Na http://www.svuolomouc.cz je ke stažení formulář jako žádanka na vyšetření a s mělí poslat jim to všechno poštou. Pokud by něco chtěli platit, ale většinou to mají dotované od státu, posílají fakturu s výsledky vyšetření majiteli poštou.


RE: Poraďte prosím - Jan Brunclík - 08.01.2016 07:59 PM

Odběr zimní měli z podložek

http://eagri.cz/public/web/svs/portal/formulare-ke-stazeni/objednavky-laboratornich-vysetreni/objednavka-laboratorniho-vysetreni.html

je to vzor č.6