Forum Šance pro včely
Poraďte prosím - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Poraďte prosím (/tema-Poradte-prosim)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Poraďte prosím - Karel Orság - 09.04.2017 09:30 PM

Prosím o radu,

minulý týden jsem odkoupil 10 včelstev od včelaře, který ze zdravotních důvodů končí.
5 včelstev je na jednom nástavku dalších 5 je na dvou.
Rád bych včelstva rozšířil o další nástavky.., souše navíc jsem dostal , ale rád bych je obmněnil a přešel
na volnou stavbu! Připravil jsem si rámky na volnou stavbu, na horní loučky jsem dal slabé proužky mezistěn.
Od pana Dvorského jsem tady našel, že je dobré dát do středu pár souší a ze stran stavební rámky.
Jen nevím jestli dát nástavek pod plodové hnízdo nebo nad? U těch dvou nástavků asi nahoru.., ale u včel v jednom nevím.., nejraději bych je dal dolů i nahoru.., ale nejsem si jist jestli je nějak nepodtrhnu ve vývoji.
Jsem kousek od Labe.., tady je už vše v květu a řepka která je vzdálena asi 40m od stanoviště bude kvést
co nevidět .., už jsou naběhlé pupeny..
Rád bych využil snůšku a stavební pud na vytvoření medné komory..
Děkuji za rady nebo odkaz , kde bych našel jak to udělat co nejlépe pro včely..Rolleyes


RE: Poraďte prosím - Aleš Molčík - 09.04.2017 10:30 PM

Na rozšiřování nahoru jsou prostě lepší nízké nástavky, protože to není pro včely taková teplotní zátěž, pokud jich není dost na okamžité obsednutí. Ale jinak také vše záleží na snůšce, nejde ani tak o to kolik toho kvete, ale kolik z toho donesou a uloží. Jestli včely zimují v jednom nebo dvou nástavcích také nemusí hrát žádnou roli, jde spíš o to jak jsou silné. Mám i včelstva, která si prostě něčím prošla a je jasné, že komoru a med pro mě z první jarní snůšky nedají, tak je s medem pro mě netrápím. Med od nich dostanu až z další snůšky. Těm silným dám NN nahoru. Obsednou ho a zanesou. Těm slabším i když dáš nástavek nahoru, tak jej neobsednou a sladinu začnou zanášet kolem hnízda. Jen v případě dostatečně teplého počasí, které slabším včelstvům dovolí roztáhnout chomáč nanosí něco i nahoru. Je to spíš o individuálním přístupu ke každému včelstvu.


RE: Poraďte prosím - Karel Orság - 09.04.2017 10:44 PM

Rámková míra je 39x24.., navíc mají spoustu cukerných zásob! Počítám tak 10 a více kg co jsou ve dvou nástavcích.. , ty v jednom tak 4-6 kg . A je vidět že už nosí i sladinu.., tak ty v tom jednom nástavku musím rozšířit brzy, nebo nebude mít matka kam klást!


RE: Poraďte prosím - Aleš Molčík - 09.04.2017 11:58 PM

Ty tom jednom bych rozšířil a třeba jen dolů. Všechno je stejně o tom kolik je tam včel a jaké bude počasí.


RE: Poraďte prosím - Karel Orság - 10.04.2017 08:19 AM

Rámková míra je 39x24.., navíc mají spoustu cukerných zásob! Počítám tak 10 a více kg co jsou ve dvou nástavcích.. , ty v jednom tak 4-6 kg . A je vidět že už nosí i sladinu.., tak ty v tom jednom nástavku musím rozšířit brzy, nebo nebude mít matka kam klást!


RE: Poraďte prosím - Pavel Cirman - 10.04.2017 09:40 AM

Při rozšiřování VN nahoru můžeš vložit mezi stávající a přidávaný nástavek fólii,ale na čelní straně necháš mezeru asi 3cm aby včely pociťovaly větší prostor,ale neunikalo jim moc teplo.Leoš to má popsaný i s grafikou na jeho stránkách.U jednoho nástavku bych asi rozšířil dolu a nahoru s tou fólií a u dvou nástavků jen nahoru s fólíí .Není na co čekat.Před rokem jsem zimoval ve dvou nástavkách a pořád jsem čekal než dostaví půlku druhého VN a najednou byla polovina dubna a přišla rojová nálada.Bylo to ponaučení,teď přidávám nástavky koncem února začátek března podle počasí,ale už jen NN.


RE: Poraďte prosím - Karel Orság - 10.04.2017 09:53 AM

Děkuji za rady.., těch informací je taková spousta ,že bych si musel vzít dovolenou na 14 dní abych to vše pročetl!


RE: Poraďte prosím - Antonín Hyžík - 10.04.2017 11:22 AM

Čteš moc pomalu Wink


RE: Poraďte prosím - Karel Orság - 10.04.2017 05:55 PM

To ani ne, jen luštění zkratek mi zabere 2/3 časuBig Grin


RE: Poraďte prosím - Karel Orság - 11.04.2017 09:44 AM

Už jsem se k tomu prokousal..Surprised