Forum Šance pro včely
Poraďte prosím - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Poraďte prosím (/tema-Poradte-prosim)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Poraďte prosím - Tomáš Palata - 09.10.2016 09:21 PM

(09.10.2016 08:04 AM)jirka.marx napsal(a):  ... bylo by dobre se podívat zda jsou roztoci nejak vcelami poskozeni. Nejcasteji jsou to ukousle nohy nebo promackly krunýr. To by byla dobrá znamka groomingu...
Díval jsem se. Namátkově z těch několika set a netrefil jsem na nic. Loni taky namátkově nic. Možná padají dolů masivně taky i bez viditelného mechanického pošlození.


RE: Poraďte prosím - miro - 18.10.2016 08:28 PM

Přítel Bencúr mě motivoval na výrobu rojolapky. Jak ale hledám, tak nikde nemohu najít rozměry pro výrobu výkluzu pro matku. Sítko mám z cedníčku na čaj, ale jakou díru udělat .... tak to teda nevím. Nezná někdo jak na to?


RE: Poraďte prosím - miro - 19.10.2016 12:12 PM

Běhal jsem se šuplerou a tak mě to nějak jde na 6 až 7 mm ... to je jako že tudy proleze matička. Vycházel jsem nakonec z toho, že včelí mezerou musí běhat i matka. Větší už je asi blbost, aby se výkluzem nevracela na česno. Tak a jaké "pokárání" dostanu teď?


RE: Poraďte prosím - coral - 05.01.2017 07:24 PM

Mam dalsi zacatecnicky dotaz.
Na podlozkach se mi zacalo objevovat par pravdepodobne mysich hovnousu. Nepravidelne, ve vsech ulech. Zkousela jsem dat do podmetu pasticky, ale zatim bez uspechu. Hovnouse pribyvaji porad dal. Dneska jsem zkusmo nakoukla mezi nastavky (Lang 2/3) u dvou ulu. Kolem vcel jsem mys nevidela, ale ul jsem po ramcich nerozebirala. Radsi se chci poradit jak dal. Jestli pockat na teplejsi pocasi a pak rozebrat ramek po ramku nebo to udelat hned i pres zimu. Nebo nechat byt? Zatim se na podlozce vykousane plasty neobjevuji.
Vcelky maji otevrene pouze ocko (plastove kolecko) na spodnim nastavku.


RE: Poraďte prosím - Leoš Dvorský - 05.01.2017 09:43 PM

Tak když už jsi nedala mřížky na česna před zimou nyní to moc nezachráníš. Jedině dát je na všechny a pak poznáš, kde je.
Tím rozebíráním jedině včelám uškodíš, rozhodně víc než ta myš. Nakonec v dutině stromu to také musí přežít. Navíc tím vyrušením je vyprovokuješ k plodování a kleštík ti jen poděkuje. Když dokážeš lokalizovat myš v jednom úle, až bude tepleji, můžeš ji vyhnat, ale nutné to není nebo já bych to nedělal a že jsem s myšima už zažil historek. Včely jsem se v zimně také rozebíral ale úplně pro něco jiného, zjišťoval jsem množství plodu a jak fungují různé podněty pro plodování, prostě Amerika a poznání.To jsem ale dokázal za pár minut.
Možná tam ale máš jen rejzka a ten mi velké škody nikdy neudělal.ld


RE: Poraďte prosím - coral - 05.01.2017 11:39 PM

Moc dekuji za radu. Mela jsem se zeptat jeste driv, nez jsem jim koukala mezi nastavky, uz to mi bylo nejak proti srsti. Jen informace na netu, ktere jsem nasla, byly temer vsude mys okamzite vyhnat i za cenu rozebrani ulu (rusi vcely, nadmerna spotreba zasob, padaji z chomace a umiraji, cele vcelstvo muze padnout atd). Cesna byla zavrena uplne, holky mely i pres leto otevrene pouze ocka. Je fakt, ze 14 dni zpet byl u jednoho ulu v podmetu otevreny zadni otvor diky vyviklane zabrane, netusim proc se to stalo. Ale ty hovnouse tam byly uz driv.


RE: Poraďte prosím - Pavel Cirman - 06.01.2017 11:00 AM

Pokud tam jsou jen hovínka bez většího množství rozkousané měli,tak bych to viděl na rejska.Taky jsem o víkendu našel na podložce asi tři hovínka a kolem pár zbytků včel,ale žádnou měl,krom té od včel.Rejsek je hmyzožravec,který asi sezobne včely na sítě,ale víc toho asi neudělá.Nemám s tím víc zkušeností, to je jen můj názor.


RE: Poraďte prosím - Leoš Dvorský - 06.01.2017 01:10 PM

Tak myš dokáže včely zlikvidovat i tím, že je v zimě ruší. Není to ale pravidlo. Jednou jsem našel v úle po zimě dvě mrtvné myši a jednu živou, tlustou tak, že nemohla ven a jen čekala vyjukaná v koutě co s ní včely udělají. Včely naprosto v pořádku. Záleží tedy hodně i na včelách. Pokud je v úle myš, rychle se tam najde rozkousané dílo jak vykusují třeba pyl. Je to taková hrubá drť z plástů. Měli se to nepodobá, tyhle kousky jsou veliké kolem 0,3-0,5 cm.


RE: Poraďte prosím - Jindřich Šafránek - 06.01.2017 03:12 PM

(05.01.2017 07:24 PM)coral napsal(a):  Mam dalsi zacatecnicky dotaz.
Na podlozkach se mi zacalo objevovat par pravdepodobne mysich hovnousu. Nepravidelne, ve vsech ulech. Zkousela jsem dat do podmetu pasticky, ale zatim bez uspechu. Hovnouse pribyvaji porad dal. Dneska jsem zkusmo nakoukla mezi nastavky (Lang 2/3) u dvou ulu. Kolem vcel jsem mys nevidela, ale ul jsem po ramcich nerozebirala. Radsi se chci poradit jak dal. Jestli pockat na teplejsi pocasi a pak rozebrat ramek po ramku nebo to udelat hned i pres zimu. Nebo nechat byt? Zatim se na podlozce vykousane plasty neobjevuji.
Vcelky maji otevrene pouze ocko (plastove kolecko) na spodnim nastavku.
Na jakoukoli malou misku dej cca deset zrnek jedovatého zrní a strč do podmetu.
Pokud nezmizí, nic tam není , pokud adno už tam nic nebude ( živého )
mořené zrní včelám nic nedělá , jed ředí krev a tím hlodavce usmrt, včely se ho vlastně nevšímají nevšímají.


RE: Poraďte prosím - coral - 09.01.2017 10:43 AM

Diky, na rozkousanou mel to zatim nevypada. Zkusim jeste pridat to zrni.