Forum Šance pro včely
Poraďte prosím - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Poraďte prosím (/tema-Poradte-prosim)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Poraďte prosím - goro - 17.09.2016 10:17 AM

(16.09.2016 09:50 PM)miro napsal(a):  Dna jsou síťovaná a otevřená, nešťoural jsem se v tom ....
ja by som u "slabšieho" oddelku alebo v takomto prípade u rodiny s vytečeným medom, to sito v dne prekryl podložkou...
volné zasitované dno si včely musia "zaslúžiť", musia byť silné, bezproblémové...


RE: Poraďte prosím - miro - 18.09.2016 06:02 PM

Vrátil jsem se od úlu a všechno je v pořádku. V klidu si nosí, na květech šťouraj jedna radost a na česnech klid a pořádek. Nakouknul jsem vrchem, fólii jsem nezvedal a v pohodě obsedají všechny uličky a pracují na tom jednom rámečku, co jsem jim dal za ten padnutý. I při pohledu zespodu na síto je všechno v klidu. Vypusocaly to tam holky jedna radost. Už ani osy nenalítávají. Tak asi vše v pořádku.


RE: Poraďte prosím - coral - 24.09.2016 08:05 PM

Ahoj, mam zacatecnicky dotaz - jak ted bezpecne rozpustit vcelstvo, kdyz je v nem viroza a je bezmatecne. Virus deformovanych kridel se objevil uz v lete, prelecila jsem KM a vcelky vypadaly ok. Ted na podzim si menily matku. Par dni zpet se mi nezdaly, pri prohlidce jsem nasla na lihnoucim se plodu opet zdeformovane kridla a zaroven vsude nouzove matecniky.
Mam vcely smest a prelecit bez plodovych plastu treba varidolem a pak rozpustit?
Plodove plasty vyvarim, zasoby nevim? Minimalne dilo by se asi hodilo, ale nevim Confused


RE: Poraďte prosím - straka - 25.09.2016 09:23 AM

1)experimentuji s úlovou sestavou nový beznástavkový úl DEHTIN, vývojem tímto směrem se snažím předejít varroa destruktor a následným virům
2)neznám všechny parametry Vašeho úlu
3) postříkal bych včelstvo teplým čajem z tymiánu, horší už to být nemůže
4)nebo THYMOL(ten jsem zatím nezkoušel-tak až když nebude účinek od tymiánu hledat léčebné prostředky,THYMOL,p. Schutzmeister..)
5)dát do pořádku klimatizaci úlu (aby si potom včely mohly poradit samy, ne všechno je v jejich možnostech)
heslovitě -jedna bedna s jedním malým česnem dole není klimatizace!!!
zajistit: teplo (nevětrat ani moc ani málo, zmenšit prostor)
výměnu vzduchu (ani moc, ani málo!!!) ( přívod s O2 do podmetu pod chomáč a vývod s CO2 z podmetu zvlášť)
z podstřeší stálý odvod par dvě trubičky(otvory) 1/2 coule celoročně nahoru(ověřeno !!!)
v létě termosolární ohřev včelstva (zatím připraveno k ověření, ale škodit by nemělo-nápad s náklady 0 Kč
práškový cukr by také neměl škodit
bylinky na plochách v okolí úlu - experimentuji také by neměly škodit
6)výše popsaná klimatizace již funguje u úlu DEHTIN č. 2(květnový roj) bez chemie
jeden parametr rozhodí již hotovou konstrukci celku(cílem jednoduchost,také výrobní a vzhled), proto se zpožduje
7)ted ponecháme p. Straku stranou, jsem sám zvědav na další rady přátel ze SPV v podobné neveselé situaci.
jen podezření:: matka odešla na zásah KM?(při ošetření KM by měla být mimo včelstvo), mě na ten sajrajt odešla z výparů kůže na palci, opatrně )
Straka Dehtín


RE: Poraďte prosím - Jiří Marx - 25.09.2016 09:58 AM

Nechal bych vse vylihnout a pak bych ho asi vysiřil protoze dilo bude bez plodu dalo by se teoreticky pouzit na zkouseni odolnosti proti WDV. Zasoby taktez. Vcely co tam jsou budou kratkoveké a plne viru tak s temi bych nic neriskoval a nikam je nedaval. Nebo je nechte dožít a zabrante pak vylupovani. V citlivych vcelstvech se muze šiřit virus oralni cestou prakticky bez roztoce. Jestli nechcete zkouset odolnost svych vcelstev vse vyvarte. Jen dotaz znate puvod matky .....singer, sklenar, vigor???


RE: Poraďte prosím - Crha Karel - 25.09.2016 03:58 PM

(25.09.2016 09:58 AM)jirka.marx napsal(a):  ... a plne viru tak s temi bych nic neriskoval a nikam je nedaval. ...
Odvez to Leošovi, ten za to i zaplatí Big Grin


RE: Poraďte prosím - coral - 25.09.2016 09:37 PM

Klidne zbytek vcelstva odvezu jako pokusny material, nemam s tim problem Smile)
Vysireni jsem se chtela vyhnout. Nekde jsem cetla, ze se to nekomu ne uplne zadarilo a vcely se trapily. Jeste me napadlo smest je treba do kyble vylozeneho pytlem, pytel potom zavrit a dat je do mrazaku. Ale pri smetani se rozlitaji na vsechny strany, asi to neni dobry napad.
Co se tyka ulu mam Langa 2/3, ctyri nastavky, vysoky podmet od Nerada s podlozkou zasunutou, tj ne uplne otevrene dno, ma to resene zasouvanim kousek pod sitem. Dve ocka dole, nahore drevo bez folie.

Puvod matky je vesnicka smes. Min. rok jsem dostala v srpnu dve vcelstvicka s tim, ze jsou zakrmene na zimu a silnejsi vyrabovaly vosy, slabsi prezilo do jara. Z toho jsem na jare udelala dva oddelky - matky z Dolu a v cervnu jsem jeste puvodni vcelstvo rozdelila na dve. Ty, ktere si letos vychovaly svou matku jsou nejsilnejsi, jeden oddelek je celkem slaby, druhy oddelek vypada ok. Na jaro mam objednane vigorky, tak uvidim, jak se jim u me bude darit.

Mozna je tu vetsi infekcni tlak, v cervnu pry vcelarovi kousek ode me padaly vcelstva na virozy. Podrobnosti neznam, nejsem clen CSV a vcelare osobne neznam. Co se tyka spadu, tak paradoxne u tohoto vcelstva nic moc nepadalo, az ted poslednich 14 dni jsem objevila tri roztoce za tyden. Jak tam ted pujdu, prozkoumam jeste nevylihnuty plod. V cervenci mela vsechna vcelstva KM, ted v zari dalsi (spad po kyseline u silnejsiho oddelku cca 20 denne, slabsi 15, a nejsilnejsi vcelstvo s matkou vesnicka smes taky tech 15ks na den). Toto vcelstvo jsem ale vynechala kvuli nove matce, chtela jsem prelecit pristi tyden. Co se stalo s novou matkou netusim, byl tam otevreny plod a matecniky. Sehnala jsem narychlo vigorku. Pridala do vcelstva, po dvou dnech jsem sla vylomit uzaver a matka byla v klicce mrtva. Zaroven jsem si vsimla mladusky s deformaci kridel, sice jen jedne, ale z meho pohledu ted na podzim konecna.


RE: Poraďte prosím - goro - 25.09.2016 10:00 PM

(25.09.2016 09:37 PM)coral napsal(a):  ... slabsi prezilo do jara. Z toho jsem na jare udelala dva oddelky - matky z Dolu a v cervnu jsem jeste puvodni vcelstvo rozdelila na dve...

..tohoto vcelstva nic moc nepadalo, az ted poslednich 14 dni jsem objevila tri roztoce za tyden... ...

jsem si vsimla mladusky s deformaci kridel, sice jen jedne, ale z meho pohledu ted na podzim konecna.
vlákno sa nazýva "poradte prosím" a tak si dovolím napísať svoj názor...Blush

renátka asi ideš do toho veľmi "radikálne", zo slabého včelstva si urobila 4 ďalšie, podľa mojich skúseností časť problémov môže byť aj preto že chovať by sme mali silné včelstvá a nie bonsaje...
osobne ak by mi za sedem dní padli z včelstva 3 roztoče, nepovažoval by som to za včelstvo vhodné vysírenia a neodradila by ma od môjho názoru ani tá jedna mladuška s deformovanými krídlami...


RE: Poraďte prosím - Ali - 25.09.2016 10:33 PM

Coral,
z loňska na letošek jsme dělali obdobný pokus s dělením včelstev za účelem rozmnožení (před dvaceti lety jsem včelařil, ale nikdy jsem tak slabá včelstvíčka neměl). Část jsme dělili vejpůl a část na tři díly. Oddělek na dvou či třech plástech je z mého pohledu nanic, museli jsme je sloučit zpět a napravili se. Jeden dostal virózu (neviděl jsem VD) jen včely před úlem ve větším množství bez křídel a pokřivené. Přeléčil jsem je KM 3x asi po 4-řech dnech a zatím OK. Málem mě ale padly na hlad (při léčení jsem je nekrmil a v červenci tu nebyla ani kapka do sosáčku).
Jak píše goro, slabé je připravený problém a ze slabého ještě dělit?; po našich zkušenostech už nikdy ! Jedna porouchaná včelka je už zdvižený prst, ale na vysíření to taky nevidím. A hlavně nesířit (jednou jsem to dělal, je to asi 25 let a dodnes je chudery v duchu vidím, dvakrát jsem to opakoval a trápily se celý den, velice smutný pohled). Pokud by to bylo nevyhnutelné, četl jsem tu někde "nalít asi deci benzínu a uzavřít". Údajně je to velice rychlé, viz http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Jak-vysirit-vcely, příspěvek 4.
Třeba tu ještě někdo poradí co s nimi. Vydrž.

A doporučení od jirka.marx "použít na zkoušení odolnosti proti WDV" považuju sice za dobré, ale pro mě je to už "vyšší dívčí", a nemám na to, nevěděl bych si s tím rady. Tak ten názor nemám ani jak rozvinout a čím podpořit.
Rozhodnutí zůstane jen a jen na tobě. Dej pak vědět prosím, jak to dopadlo.


RE: Poraďte prosím - coral - 26.09.2016 08:10 AM

Goro souhlasim, slabe je nanic. Clovek se chybama uci. Obecne si vse nactene stejne potrebuju vyzkouset. Chybam se samozrejme snazim predejit, ale ne vzdy se v zaplave informaci ze vsech stran podari.

Ali dekuji za zkusenost. Co se ti tedy osvedcilo, cely nastavek pro oddelek? Temer vsude se pise, ze v kvetnu na oddelek staci 2-3 plodove plasty.
Pristi rok budu muset oddelky tvorit, nebudu mit dilo, na podzim chci potom spojovat.

Jak to dopadlo vedet dam. Urcite se ke vcelam nedostanu driv jak o vikendu, pres tyden mam sanci kouknout maximalne jak litaji a zkontrolovat podlozky.
Pravdepodobne ale vcelstvo necham dozit. Nemam matku a je konec zari.