Forum Šance pro včely
Poraďte prosím - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Poraďte prosím (/tema-Poradte-prosim)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Poraďte prosím - Pavlík - 06.09.2016 05:10 PM

Oddělky jsem koupil na začátku srpna a včelař co mi je prodal mi řekl, že tam mám Gabon a ať ho za měsíc vyndám. To jsem udělal tuto sobotu. Má oba oddělky na 2/3 Lang. V horním nástavku jsem měl dvourámkové krmítko, zakže mají k dispozici 8 rámků. Silnější obsedá celý horní nástavek, slabší cca 5 rámků. Mám teď teda vůbec řešit vůbec něco? Na podložkách jsem toho zatím moc nenašel. Zakrmený jsou zůžený česno mají, pyl nosí, plod mají. Nebýt místní ZO, tak bych to asi vůbec neřešil. Díky moc za rady.


RE: Poraďte prosím - Jiří Marx - 06.09.2016 08:27 PM

Zatím to tedy neřešte. Ušetřite starost sobě a trapenǐ včelám. A je to. Trosku nych se věnoval tem zasobam . Stalo by za to je zkusist spočítat


RE: Poraďte prosím - Crha Karel - 06.09.2016 09:18 PM

(06.09.2016 12:48 PM)schützmeister napsal(a):  ... ale formidol teď je pro kočku, ať bude 20st. v poledne, nebo nebude. Těch 20 tam není kvůli odparu, ale větrací distribuci včel - a když jsou celou noc stažený, tak není moc platný. Krom toho, dost včely zatěžuje, tzn. na zimní generaci úplný chucpe.
S tímhle bych Michale moc nesouhlasil. Už týden mám Formidol v jediném včelstvu, které vykazovalo přirozený spad okolo dvacítky denně. Po nasazení KM jsou každodenní spady okolo dvou stovek, čili tvrdit, že to není moc platný ...
Když použiji KM přes celý zavíčkovací cyklus, zlikviduji kolem dvou tisíc roztočů, pokud to neudělám tak budou celou zimu rušit a oslabovat včelstvo.
To bych považoval za větší zátěž než jedenáctidenní aplikaci KM, která očistí od roztočů i od slabých...


RE: Poraďte prosím - Pavlík - 06.09.2016 09:29 PM

U slabšího včelstva jsem viděl tři rámky plodu se zásobama a dva rámky zásob. Silnější má 4 rámky plodu a zbytek zásoby, tzn 4 rámky. Dolní nástavek jsem nerozdělával a ani to tento rok nehodlám dělat. Nejsem tak zkušený a nechci si někde zamáčknout matku. Kolik by měly cca vážit dva nástavky 2/3 Langu plně obsednutý včelami a s dostatkem zásob?


RE: Poraďte prosím - Crha Karel - 07.09.2016 10:54 AM

Jeden rámek 2/3L plný zásob kolem 2kg. Nástavek, prázdný rámek, se souší si musíš zvážit sám podle toho jaké používáš. (Taky jsem to dřív dělal, ještě tu mám mincíř na 250kg, ale je to zbytečná práce. Jestli máš oddělek na dvou nástavcích, důležité je co je v horním. Matku zaženeš kouřem dolů, a horní opatrně prolistuješ (používám jen 9 rámků, takže nejsou tak natěsno a manipulace je po vyndání krajního snazší).
Co se týče objemu zásob, tak jsi si jistě všiml, že se udávají různá čísla. Je to tím, že v různých lokalitách mají různou spotřebu, to je třeba vysledovat, těch faktorů je více.
Kolega, který včelaří 400m ode mne a má včely v lese, krmí 13-15kg cukru (1l roztoku 3:2 = 0,75kg zásob), já mám včelstva proti jihu a pod 20kg zásob! jsem nešel a vyberou zásobní komoru celou, protože na ně svítí slunce od božího rána, takže začínají pracovat (čistit úl apod.) už v únoru, někdy lednu, což zapříčiňuje vyšší spotřebu a musím podle vývoje počasí hlídat stavy zásob už brzo na jaře.
Než na to přijdeš bylo by asi nejlépe začít s maximem (když jsem před lety zakládal na mednou komoru do každého úlu přišlo 39kg cukru) a protože to bylo v tom šíleným roce kdy "léto" přišlo v únoru, včely lítaly, ale nic ještě nekvetlo, tak to stejně všechno spotřebovaly.
Čili, každý rok je jiný, je to třeba sledovat a sbírat zkušenosti ze své lokality.


RE: Poraďte prosím - schützmeister - 07.09.2016 12:45 PM

(06.09.2016 09:18 PM)Crha Karel napsal(a):  Už týden mám Formidol v jediném včelstvu, které vykazovalo přirozený spad okolo dvacítky denně. Po nasazení KM jsou každodenní spady okolo dvou stovek, čili tvrdit, že to není moc platný ...
Můj názor na KM je pravda deformován ne úplně dobrýma zkušenostma.
Znám jednoho, co dává KM i přes zimu - odpařovač tepelný a moc si pochvaluje.
Ale spíš jsem to myslil tak, že je lepší ji dát včas, než v září. Že něco padne to tak bude. Ale taky padne pár včel. Je to drasťák.
A víš jistě, že by jich bez formidolu teď nepadalo 150 ?


RE: Poraďte prosím - Pavlík - 07.09.2016 01:24 PM

Tak to možná bude mít to slabší včelstvo asi ještě málo, když jsou zatím v horním nástavku jen na 5ti rámcích.Můžu jim teď ještě dát nebo už radši ne? Jak je to tedy na jaře, když už nemají zásoby a snůška ještě není. Dokrmují se taky roztokem? Díky


RE: Poraďte prosím - Crha Karel - 07.09.2016 03:20 PM

Michal: 1.den 17h odečet přir.spadu = 20, v 18h nasazen Formidol, 2.den 17h odečet spadu = 230. myslím, že je to dost průkazné.
Pavlík: v tomto případě platí - co můžeš udělat teď, neodkládej na jaro, na jaře medocukrové těsto

Ještě pro upřesnění: těsto se rozplácne na rámky a mají ho při sosáku, kdežto roztok je třeba někam umístit což znamená v nejlepším případě vyndat rámek a vložit jednorámkové krmítko a v případě, že je to v době, kdy je ještě chladno, musí včely rozvolnit chumáč, což při teplotách do 6-8° není ideální


RE: Poraďte prosím - Tomáš Palata - 11.09.2016 09:00 PM

Dneska po ránu v cca 9 hod. jsem před jedním oddělkem odhalil včely před česnem
asi na 3x3 metry. Byla klasická horská rosa, co cáká od holínek jako by bylo po dešti. Některé včely se snažily vzlétnout, ale
. Pár včel jsme odnesli na sluníčko. Včelky si začaly čistit
a po delší době s námahou se zadečkem dolů ztěžka odlétly zpět do úlu. Okolo poledního už včely v trávě před úlem nebyly a na česně vypadalo vše normálně. Co to mohlo být? Žena jim chtěl hned dát KM, ale pomohlo by to vůbec? A hlavně, bylo by to nutné?


RE: Poraďte prosím - Leoš Dvorský - 12.09.2016 08:30 AM

Jestli náhodou nemáš snůšku???