Forum Šance pro včely
Poraďte prosím - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Poraďte prosím (/tema-Poradte-prosim)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Poraďte prosím - tondabh - 28.08.2016 05:25 PM

(28.08.2016 12:21 AM)MirekMatucha napsal(a):  No jo Tondo, ale nepíšeš, že je jedno, že se máčí větvička thůje či např. větvička třešně. A že ten jed je zkrátka včelám šumafuk. Ale spíš jsem pochopil, že thůji někdo používá cíleně a pak tedy k čemu? M.M.




Haribol Mirdo, znalci vědí že to včeličkám prospívá, ale asi z nich víc nevydolujem, někdo to vnímá intuitivně a funguje mu to podobně jako těm zvířátkům, ale tím nedávám návod, pouze jsem pisateli příspěvku výše odhalil, že plovák z thůje rozhodně není škodlivý, měj se krásně včeličkově Tonda.



RE: Poraďte prosím - dmb77 - 30.08.2016 01:05 AM

Tak dnes jsem se dostal ke vcelkam a je videt, ze thuje jim nijak nevadi, krmitko az na vetvicky thuje prazdne a vcelky prospivaji. Zadny problem.


RE: Poraďte prosím - Antonín Hyžík - 04.09.2016 07:54 PM

Zdravím a již předem děkuji za rady, nyní jsem zjistil, že v medné krávě se mi utrhl plást z loučky, jak zanášejí sladinou, tak nevydržel. Co s tím? Nechat je přemístit (zásoby) a vylíhnout plod, nechat to na nich a pak odstranit prázný plást, nebo se snažit to nějak napojit na loučku?

[attachment=1558]


RE: Poraďte prosím - Tomáš Palata - 04.09.2016 10:41 PM

První, co bych doporučil, je utržený plást dát mimo dosah okolních plástů. Nejlépe nějak nastojato opřít někde v úlu tak, aby se dostaly včely k oběma stranám plástu. Když by to bylo moc velké a nešlo to, tak položit na dno a po pár dnech otočit (tj. až budou zásoby z horní strany přenesené). Nebo to prostaví s okolními plásty do nerozebiratelného spečence, který na jaře budeš muset nějak rozřezat. Plod vem čert (co do síly včelstva je stejně už rozhodnuto), zásoby si přenesou vcelku rychle zpátky nahoru.


RE: Poraďte prosím - Pavlík - 05.09.2016 08:29 AM

Dobrý den,
potřeboval bych pár rad. Na začátku srpna jsem koupil 2 oddělky na 2/3 Lang. Hned druhý den jsem jim přidal jeden nástavek s MZ a začal krmit. Dal jsem jim oběma 16,5kg cukerného roztoku a v sobotu jsem se poprvé podíval pořádně dovnitř. Potřeboval jsem vyndat Gabon, který mi tam dal včelař co Mi včelky prodal. Zkontroloval jsem přitom i stav včelstev. Slabší obsedá v horním cca 5 rámků a zavíčkovaný plod má na 3. Silnější má vystavěno vše a plod na 4 z osmi. Mám tam dvourámkové krmítko, které jsem vyndal.
Chci se zeptat:
1. Ve slabším můžu přes zimu nechat nevystavěné rámky?
2. Nevadí jim mezera po dvourámkovém krmítku?
3. Jak zaléčit na zimu, na podložce jsem toho zatím moc neviděl.
4. Nechci si dělat problém s místní ZO. Už mi poslali datum schůze a příprava na léčbu. Nechce se mi nechávat někoho cizího provádět fumigaci. Mohu zaléčit KM? Nechce se mi ani vstupovat do ČSV, ale trochu na mě tlačí.
5. Co mohu ještě pro včelky teď udělat?
6. Stačí jim 16,5kg? Všude čtu 12-15kg, někdo zase 20.
Chtěl bych časem přejít na volnou stavbu, ale zatím mi postačí, když mi to půjde na Langu.
Je toho hodně, děkuji za každou radu.


RE: Poraďte prosím - Leoš Dvorský - 05.09.2016 09:50 AM

(04.09.2016 07:54 PM)Tini napsal(a):  Zdravím a již předem děkuji za rady, nyní jsem zjistil, že v medné krávě se mi utrhl plást z loučky, jak zanášejí sladinou, tak nevydržel. Co s tím? Nechat je přemístit (zásoby) a vylíhnout plod, nechat to na nich a pak odstranit prázný plást, nebo se snažit to nějak napojit na loučku?


Když jsem osadil já mednou krávu, stalo se mi totéž,ale v daleko větším měřítku také v tuto dobu. 4 úplásty s plodem se sesunuly na dno. Včely to ohlídaly a plod vyběhl. Pod zásobními věnci na trámcích si trochu dostavěly dílo. Zde je ale málo pylu, stálo je to dost energie. S takovými sesuny díla se musí počítat hlavně u panensnkého. Děje se tak i v dutinách stromů. Proto se do košnic... dávaly tzv. koruny, tedy výztuhy, kříže. Jinak souhlas s Tomášem.
ld

(05.09.2016 08:29 AM)Pavlík napsal(a):  Dobrý den,
potřeboval bych pár rad. Na začátku srpna jsem koupil 2 oddělky na 2/3 Lang. Hned druhý den jsem jim přidal jeden nástavek s MZ a začal krmit. Dal jsem jim oběma 16,5kg cukerného roztoku a v sobotu jsem se poprvé podíval pořádně dovnitř. Potřeboval jsem vyndat Gabon, který mi tam dal včelař co Mi včelky prodal. Zkontroloval jsem přitom i stav včelstev. Slabší obsedá v horním cca 5 rámků a zavíčkovaný plod má na 3. Silnější má vystavěno vše a plod na 4 z osmi. Mám tam dvourámkové krmítko, které jsem vyndal.
Chci se zeptat:
1. Ve slabším můžu přes zimu nechat nevystavěné rámky?
2. Nevadí jim mezera po dvourámkovém krmítku?
3. Jak zaléčit na zimu, na podložce jsem toho zatím moc neviděl.
4. Nechci si dělat problém s místní ZO. Už mi poslali datum schůze a příprava na léčbu. Nechce se mi nechávat někoho cizího provádět fumigaci. Mohu zaléčit KM? Nechce se mi ani vstupovat do ČSV, ale trochu na mě tlačí.
5. Co mohu ještě pro včelky teď udělat?
6. Stačí jim 16,5kg? Všude čtu 12-15kg, někdo zase 20.
Chtěl bych časem přejít na volnou stavbu, ale zatím mi postačí, když mi to půjde na Langu.
Je toho hodně, děkuji za každou radu.

Já bych udělal:
1) nevystavěné rámky ven nebo na okraj, včely si z nich přenosí zásoby.
2) mezera nikdy nevadila, záleží na síle.Lepší jsou samozřejmě plásty.
3) Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin
4) se ZO bych spolupracoval, ale nevstoupil jinak budeš morální spoluviník a z tvých členských příspěvků se budou platit ty pokuty, za které nemůžeš.To jim nepřipomínej, jsou na tom stejně jako ty, jen nemají odvahu a mohli by se cítit dotčeni. Za včely ale zodpovídáš ty ne ZO, to bys jim musel dát zmocnění. Tvůj partner je veterinář, s tím bych navázal kontakt.
5) klid, zajistit proti myším. Zásob mají snad dost. Lépe ale o trochu více než méně Záleží na síle a také místu.ld


RE: Poraďte prosím - Antonín Hyžík - 05.09.2016 10:23 AM

Díky hoši za rady a hezký den
T.


RE: Poraďte prosím - Pavlík - 05.09.2016 03:20 PM

Děkuji za rychlou odpověď. Koukám,že bod č. 3 pobavil. V metodice co mi poslal pan Crha je uvedena KM zhruba 10.9. tak proto se ptám. Mám se tedy zeptat na veterině co mám použít dle zákona a pak se podle toho zařídit? Nevystavěné rámky mají na kraji, takže jim je tam asi nechám přes zimu. Ještě ke zůžení česna,mám ho nechat zůžený dokdy?


RE: Poraďte prosím - lyn_x - 05.09.2016 05:07 PM

Pavlík: co se litery zákona/vyhlášky týče, tak termín podzimního ošetření NENÍ stanoven, stanoven je pouze v případě fumigace Varidolem (1. 10. - 31. 12. a to celkem 3× v intervalu 14-21 dnů, viz např. http://www.vcelky.cz/legislativa.htm, nebo příslušné vyhlášky SVS).
U aplikace Formidolu nebo jiných schválených prostředků (VLP - veterinární léčebný prostředek nebo tak nějak) je potřeba dávat pozor na teplotu v době aplikace. Kdyby šlo do tuhého a měl bys návštěvu z veteriny, tak potom kontrolují počasí v udávaném termínu léčení. Jestli se nepletu, tak u formidolu a thymovaru je minumum 20°C, u apiguardu 15°C.
Já např. provádím podzimní ošetření u některých včelstev už od přelomu července/srpna. Wink


RE: Poraďte prosím - Tomáš Palata - 05.09.2016 06:20 PM

(05.09.2016 05:07 PM)lyn_x napsal(a):  ...u formidolu ... je minumum 20°C...
V příbalovém letáku žádné omezení použitelnosti formidolu ohledně teploty není. Lze použít kdykoli.