Forum Šance pro včely
Poraďte prosím - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Poraďte prosím (/tema-Poradte-prosim)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Poraďte prosím - Radka Nývltová - 20.08.2016 10:10 PM

V tom úlu je 0 všeho kromě včel a matky, jenom souše. Mám je nechat postupně vymizet v tom úlu během času, nebo tomu pomoct?
Myslela jsem, že bych mohla zbylé včely nechat někam vžebrat, postupem jak jsi tady popisoval.

Ve finále tohle je aktuálně problém č. 2, protože jsem si vlastní roztržitostí vyvolala loupež v jednom pěkném včelstvu, co mám přímo před vchodem, protože jsem se tam šla podívat jak to vypadá s nimi a pro jistotu jsem jim přilila do horního Jakubovského krmítka sirup ( od těch jediných jsem s totiž vzala 6kg medu v půlce června) a nedala korkovou zátku... během dvou hodin postupně nastal šrumec. Hned jsem to zavřela, teď večer, když zájem ustal, jsem otevřela vlet, jestli nějaké lupičky neodletí. Hučí to uvnitř, že mi to přijde jakoby snad už byly osiřelé Sad. Dám jim vodu a zavřu na tři dny.


RE: Poraďte prosím - Leoš Dvorský - 20.08.2016 10:18 PM

Ty včely musí být zdravé, pak jo. Proto jsem tě odkazoval na ty výkaly a poškozené včely. Krmit jen večer. ld


RE: Poraďte prosím - schützmeister - 21.08.2016 01:43 PM

(20.08.2016 10:10 PM)Radka Nývltová napsal(a):  Hučí to uvnitř, že mi to přijde jakoby snad už byly osiřelé Sad. Dám jim vodu a zavřu na tři dny.
S dobrou matkou to rozchodí, se špatnou jedině odvézt jinam.
Zavření je riziko udušení, páč zjevně citelně větraj, což se zavřením jen zhorší.


RE: Poraďte prosím - Radka Nývltová - 21.08.2016 04:30 PM

To mne nenapadlo, otevřela jsem to, přivrtala jsem přes celé česno síťovinu a prostřihla malou vstupní dírku. Jedem pryč, tak tomu nechám volný průběh.


RE: Poraďte prosím - Faneka - 22.08.2016 11:21 PM

Zdá se mi, že jsem v letošním oddelku na 2NN přišla o matku. Je tam ještě zavickovany plod v dolním nástavku. Jiná stadia jsem neviděla. Minimálně dva založené matecnik. Zásob pomalu a jen nezavickovane, asi pomalu vyláoupené v nepřítomnosti matky. Včel jsou je plno, víceméně hustě obsedaji všechny ramky. Na cestě bych rekla normální provoz. Nosí pyl.a
Dala jsem tam rámek s otevřeným plodem, takžeAngry
1. Pokud tam je matka, asi bude mladá, snad se stihne oplodnit. Můžou ale vůbec zvládnout zimu?
2. Pokud matka není, co s nima? Rozdělit je mezi zbývající tři včelstva? Náhradní matku nemám, vcelarim první rok.


RE: Poraďte prosím - Jiří Marx - 23.08.2016 07:57 AM

To vypada na tichou vymenu matky puvodni se jim asi nezdala. Nechal bych tomu volny prubeh. Divny ty zasoby. Jsou nakrmeny?


RE: Poraďte prosím - Faneka - 23.08.2016 08:45 AM

Na zimu ještě ne, chtěla jsem to připravit na zimu a toto na mě čekalo. Vedlejší oddelek má zásob hodně. Oba dostaly průběžně cca 10 kg. Možná se trochu loupí v nepřítomnosti matky. Uvidím večer, jestli narazí matecnik na otevřeným plodu. I po otevření se chovají řekla bych normálně, žádné Kvílení, hysterie.


RE: Poraďte prosím - Jiří Marx - 23.08.2016 09:40 AM

Kdyz maji svoje matecniky proc by narazely novy?


RE: Poraďte prosím - Faneka - 23.08.2016 09:56 AM

Ty dva, co jsem našla nebyly postavený, vlastně jen misky. Já prostě mám zkušenosti minimálně, tak moc nevím, co se tam děje. Večer snad budu vědět, jestli tam nějaká matka je nebo ne, a co s nima pak udělat.


RE: Poraďte prosím - schützmeister - 23.08.2016 12:28 PM

Na to jsem se zrovna chtěl zeptat, v tudle dobu spíš starý misky, než cokoli jiného. Většinou, ikdyž jsou bezmatečný, už to neřešej, touhle dobou. Nehrabat, nechat v klidu, rozumě krmit. Bezmatečný taky dost bodaji a tak jako se rozlézají všudema.
V srpnu lepší se v nich nevrtat - pak nic takovýho neuvidíš - prostě jsou buď silný a O.K. , nebo slabý spojíš. Čím víc v nich člověk vrtá, tím větší šance na průšvih.