Forum Šance pro včely
Poraďte prosím - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Poraďte prosím (/tema-Poradte-prosim)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Poraďte prosím - Debora - 09.08.2016 09:16 PM

jedna paní povídala: "Není-li jarní snůška, nechávám všechen medík včeličkám. Sama sebe mohu krmit medem od včelařů."


RE: Poraďte prosím - Crha Karel - 09.08.2016 09:31 PM

Voda 2:3 cukr se myslím používá aby měly včely co nejméně práce s odpařováním, 1:1 s úspěchem simuluje snůšku a včely jsou ochotné i stavět dílo.


RE: Poraďte prosím - Ali - 10.08.2016 07:50 PM

No, Nerad na jutubku říká, že zimuje na řepce, Jak říkáš, Leoš zimuje na medu - může být taky řepka. Cukernatí to taky? Včelky jim zajisté přežívají v pohodě. Jak to tedy je?
Med řepkový, medovicový, cukr na invertáze, ovocné šťávy ..., to vše nejspíš zcukernatí i v plástech. Může nám začátečníkům to tu někdo zkušenější trochu přetřídit, porovnat a vysvětlit co ještě jo, co už asi ne a co je total mimo mísu? S čím si včelky případně poradí a za jakých okolností?
Někde jsem tu o tom něco četl, ale nemůžu to nějak najít. Zdá se mi to vhodný okamžik a možná je nás tu více, co se by o tom rádi něco dozvěděli od zkušených. Dík.


RE: Poraďte prosím - Debora - 10.08.2016 10:46 PM

Občas je vhodné si položit otázku: Je to zkutečně můj osobní strach, nebo se právě napojuji na vlnu, kterou mnoho včelařů nevědomě generuje, že všichni vidí (v televizi) stejné neštěstí?

V principu je to zcela jednoduché, máme jarní-, letní- a někdy i pozdní snůšku. Kdo to má hezky promíšený, nemusí si dělat s provozem na medu žádné starosti. U mě je to medový guláš, něco jako "Sortenhonig" včely neznají. Ale v dnešní době přezimují včely zpravidla na medu, který si až v létě nanosily. No na čem jiném, když nic jiného nemají? Kdo má starosti s medovicí může vytvářet medové skořápky. Po dobré jarní snůšce, odebereme včelám část snůšky, nejlépe celé medové plásty, ale nedáme je tchýni na koláč nebo pálenku, ale uschováme je poctivě v suchu a chladu. Nyní můžeme složit ruce do klína a spokojeně očekávat různé biotechnické koktejly, bylinkové monokultury, ale i medovici, med z kaštanů nebo vřesů. No a je-li zapotřebí, odebereme v podletí pro žaludky včeliček nevhodný med a vrátíme jim jejich dobře stravitelnou snůšku, je-li třeba trochu přikrmíme. Včely mohou výborně zimovat na jarním medu, letním květovým, řepkovým, slunečnicovým, maliníkovým, atd. Dle zkušeností, sem s tím vhodným nektárkem.


RE: Poraďte prosím - Leoš Dvorský - 10.08.2016 10:46 PM

Myslím, že není třídit co. Na medu jsme začal v r. 1992 se 100% včelstev. Zpočátku tak 2-3 včelstva z 10 ti měla trochu problémy. Ta jsem okamžitě vyřazoval z chovu. Není divu. Celých 100 let se selektuje na zimování na cukru, to se musí projevit. No a posledních 40 let selektujeme na to, aby včely přežily chemii v tom našem chemicko-průmyslovém včelaření. To se netýká jen ČR, ale celého světa. Nerad zimuje na medu? Mám radost. V r. 2009, když jsem opouštěl PSNV nezimoval určitě. Jak se všichni krásně učíme. Nejpodstatnější je, že když se změní metodika, třeba v zimování na medu, začne člověk jinak selektovat. Blíže k přírodní selekci. Já dnes zimuji na všem medu, bez rozdílu. Tak tomu bylo v přírodě vždy. Kdo to chce následovat, měl by znát článek, Od budečáku k nástavkovému úlu a Ještě jednou k medné komoře, jsou na mém webu a také starých číslech MV (někdy kolem r. 2005). No a pak to chce prostě začít, to je jediná chyba. Pokud to některé zvládnou hůře, poděkujte za to a vyřaďte je z chovu. Stejně jako by to udělal příroda sama. To předpokládá umět chovat matky. Protože když to necháte jen na přírodě, tedy rojích, kterou jsme 100 let obelhávali, bude to zase trvat dalších třeba 100 let než se to možná srovná, protože tak se bude převážně kopírovat to špatné. Proto jsme začali s tím chovatelským kroužkem.Cílem není návrat, to už vůbec nejde, ale nadeběhnout a hlavně v patřičném trendu vývoje. V příštím roce to asi rozšíříme. Ono totiž je dost věcí, které jsou zásadní ale množitelé matek to nedělají a navíc tím svým přístupem, kdy vůbec nejsou schopni pochopit právě to, co probíhalo v přírodě třeba při rojení a proto to nejsou schopni ani napodobit.Naši dědové to uměli, jó ale nemohli si říkat odborníci, jen to uměli, nic víc. To se zase projevuje na kvalitě matek. Myslím ale, že mnozí dělají chybu, že když ve včelstvu nemají dost medu, vzdají to. To je chyba. Není špatný začátek mít ve včelách více medu a dát třeba jen část cukru, prostě začít. Čím dřív, tím líp. Kvalitnější, zdravější včely = kvalitnější med. Další slabinou je to, že včelaři odeberou včelám jarní med a chtějí mednou komoru vybudovat na podzim. Tady pomůžou právě zmíněné články.Včelstvo v přírodě bývá k přezimování připraveno již od jara (výjimka jsou snad jen roje). Pokud nerozumíte, optejte se. Mně se to po 25 létech praxe s mednou komorou špatně odhaduje, co je pro začátečníka stěžejní. ld


RE: Poraďte prosím - Debora - 11.08.2016 04:25 AM

.
Co se změnilo od té doby, v které jsem to uměla? Právě že nic, stále jen dělám to samé, nic. A to vše jen proto, že jsem kývla na ztrátu sama sebe, mého mentálního já ve světě fyzickém. Za tím účelem jsem vymyslela čas, který ospravedlňuje všechny moje chyby, které právě teď už milióny let dělám. Žádná jiná rovina neumožňuje tolik přetvářky a lží jako čas. Jen proto mohu plnit včelařství přetvářkou a lží.

Bez medu a činů nemá vůbec smysl začínat myslet včely, a už vůbec ne selekci. V medu jsou látky, které aktivují detoxikační enzymy a regulují geny. Zkus něco aktivovat na cukru. To je to samé, jako kojit nemluvně cukrovou šťávou. Ale průšvih je především v tom, že na mnohých loukách a plání včelstva hladoví i na snůšce, nebo že v oblastech monokultur vůbec žádná jiná snůšku není. Že tomu tak je, je vlastně souhrn lidských představ o životě, který se jmenuje astrál. Co však udělá astrál, když vycítí náš strach, kterým máme prolezlé všechny myšlenky, slova i činy? Nabude účinnosti a dostane fyzickou formu. Tomu se lidově říká ἀποκάλυψις (odhalení našich myšlenek a citů).

Mateřský jazyk vůbec není schopný vyjádřit určité informace, to musím nějak obejít. Co zde myslím je jen zvláštní opis reality, je to způsob, jak danou realitu pojmout a samozřejmě přetvářet. Lépe ovládat fyzický svět, který teprve v mých myšlenkách vzniká, než se ponořit do civilizačního spánku a konzumovat jen to, co mě fyzický svět nabídne. Přetvářet realitu je živost, živost je umění vytvořit okolnosti a podmínky, které teprve život umožní. Člověk je na mentální rovině velmi zranitelný. Toho naše společnost využívá především tím, že nám nelevně propůjčuje iluzi jistoty.

Myslet včely však neznamená mít plné úly, ale vytvořit podmínky, které včelstvu prospívají, člověk musí být plný včel, ale i činů.

Heart Heart cher



RE: Poraďte prosím - schützmeister - 11.08.2016 01:15 PM

No, mno. Přeci jen, není med, jako med. Debora ani Leoš a asi většina nížinných včelařů nemá celou škálu, takže těžko hodnotit.
Kdo je ve městě, na akátu, na tom, čemu říká Debora letní med, nemusí nic řešit.
Kdo má řepku, čistou, nebo skoro, ten med je bezva, ale ztvrdne skoro hned. Je ale dost nasákavej, takže dobrý, pro normální včely. Slabý z jara s tím tvrdým mají lehký problém - asi by tomu pomohla voda.
No, a pak je tu čistá medovice, v krajích horských. Jednak je problém, že je pozdě, teda s točením - to je rozdíl v tom čase zazimování, kdy Leoš je už v klidu podzimu a u nás vrcholí medobraní. A druhak, med je to složením úplně jiný. Ne tak výživný, zato samý minerály. Když jsou silný včely a mírná zima, není o čem. Když je zima dlouhá, je z jara úplavice, ale zase jinak vcelku v klidu - má zase tu výhodu, že netuhne.
Jinak to je ale s cementozou, ta je nejen nestravitelná, ale z jara na kámen. Tam zase to silný včely v mírný zimně rozchodí, ale slabý maj problém s vodou. Popravdě, tenhle med včely neberou, pokud nemusí. Nechávají ho pro strýčka příhodu a za rok, dva je tak betonový, že ho z plástů ani nemůžou dostat. Čiili na tom, když je to uleželá komora, maj z jara dost problém. To se týká především cementózy z jedle, páč třeba modřínová je vždy něčím říznutá, takže je kamenná semtam buňka. U jedle je komplet zkamenělý plást.
Pak je cukr zdánlivě dobrá volba - jenže je na něj pozdě. Bábo raď. Confused


RE: Poraďte prosím - Leoš Dvorský - 11.08.2016 01:25 PM

Michale v tom je právě to kouzlo MK. Je tam celý rok již od jara. Med je pestrý a hlavně nějaký cement mne rozhodně nezaskočí. Už jsem to zažil a přezimovaly prvotřídně, protože byl nad MK a také v plodišti, ale jen po okrajích, tedy tam kde nevadí. Byly ho i 2-3NN. Ze spodku se dostával 3 roky, jak píšeš. Včely nedělají zbytečné věci. Ještě jsi zapomněl na jeden druh medu z velkoměst a to je ten tzv. kelímkový med. V posledních létech se o něm přestalo mluvit, jako by nebyl. To je mezd ze zbytků limonád, coca coly z kelímků po nich. To je pane pastvička. ld


RE: Poraďte prosím - schützmeister - 11.08.2016 01:32 PM

(10.08.2016 07:50 PM)Ali napsal(a):  No, Nerad na jutubku říká, že zimuje na řepce, Jak říkáš, Leoš zimuje na medu - může být taky řepka.
Nemusí to být jen problém rozhodnutí. Já mám největší problém s technologií.
U NN zase není o čem. Ale u VN tak trochu jo. Na jaře, kdy je řepka, mám ve VN plod. A pak už zase není řepka. V lese je to úplně šaráda, mít v plodišti květový a v medníku lesní. A oddělky. Tam je to každý rok jinak.
Takže teď se jeví jako dobrý nápad spojovat nakrmený + nenakrmený. Uvidíme. Trochu taky jde komorou krmit, ale moc plástů v oběhu.


RE: Poraďte prosím - Leoš Dvorský - 11.08.2016 02:06 PM

Michale i já měl chvíli u části včelstev DS a šlo to. Mám schémata i na VN a také to bylo funkční nejen u mne, ale záleží i na snůšce. Ale problém je s metodikou, to je pravda, to si může každý uzpůsobit. Já myslím, že kdyby včelaři v ČR i jinde nechávali včelám více medu , už to by byl pokrok.Volná stavba už si cestu našla, ale med je problém. Většinou jsou včelstva hladová po celý rok a pak podle toho tak zdravotně vypadají. U oddělků jsem to měl někdy tak, že byly také zcela na medu, poslední roky musím dokrmovat. Je to ale i proto, že se rozhoduju třeba až v říjnu, co s ním, testuju dokut to jde. Pokud jde o ten citát, tak by asi bylo správnější, že jim nechávám med po celý rok nebo co nejvíce medu. U včel takové ty kampaňovité náhledy moc nefungují a je třeba to chápat ve vazbách a souvislostech. Už nevím kdo, ale někdo mi tento týden říkal, že kdosi na VF psal, že vytáčí med i z plodových plástů. Nedíval jsem se, nečtu zdaleka vše, ale to je děs. Jo nakrmený+ nenakrmený je dobrý. Je to podobné jako systém hlavní + oddělek (tedy u NN). Je to spojené i s revitalizací a na jarní snůšku super. Když se to udělá u celé skupiny, lze je i hodnotit celkem objektivně. ld