Forum Šance pro včely
Poraďte prosím - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Poraďte prosím (/tema-Poradte-prosim)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Poraďte prosím - Debora - 19.07.2016 03:52 PM

Tak to je pak jasné, ale i tak dost děsivé. Možná právě i čajíčky v nevhodnou dobu virózy podporují, proto lépe už dva roky nekrmím. Především roje se musí umět o sebe postarat sama. Dokonce ta dlouhou dobu s virózami zápasící amm , co se nám v červenci loňského roku scvrkla na hrstku včel v medníku, se po léčbě třemi plodovými plásty rozjela a ještě stačila nanosit. Právě kvete dobromysl, komonice, šťovík, bob, vičenec, lagenárie, chrpa, slez, ptačí noha, komule, starček, hořčice, pohanka, routa a nesčetné množství dalších rostlin.


RE: Poraďte prosím - Marek Slezák - 19.07.2016 08:29 PM

Přátelé, tak jsem včera byl ve včelách, abych se podíval, jestli jsem napravil tu chybu toho velkého krmení oddělků... řekl bych, že se povedlo, včely si nanosily sami a plásty se již nebortí. 3 ze 4 oddělků čeká tento víkend rozšíření o nové nástavky, pouze ten jeden oddělek je nějaký líný, z 5 MS mají postavené a zanesené pouze dvě, zbytek je bez povšimnutí. Mám tento oddělek přikrmovat? Zbytek nyní nepřikrmuji, jelikož stále nosí pyl a zřejmě i nektar, dle zásob, které si tvoří. Oddělky mám od 26.6. Děkuji


RE: Poraďte prosím - schützmeister - 20.07.2016 01:00 PM

Od půlky července už je doba zimovací, takže včelstva se svrkávají, ať chceš, nebo ne. K těm mezistěnám maj ještě jiné plásty ? Jestli jo, možná jim to stačí. Oni to ví a nebudou na zimu plýtvat energií. Nemá smysl je nutit. Jestli jsou jenom na dvou rámkách, tak je spoj.
Další nástavky v tuhle dobu nemá moc smysl. Lepší, ať si to podle sebe nachystají v tom co mají. Čím sraženější, tím jim to jde líp. Na zimu jim to stejně musíš sebrat. Tím ušetříš za krmení, které promrhají na stavbu plástů, které už nebudou potřebovat. Všechno pak z jara doženou, není třeba se toho bát. Kompaktní hnízdo je nejlepší pro dobré zimování. Dobře zazimovaný oddělek přežije i na 3 plástech a z jara to dožene. Důležitý teď není cukr, ale pyl. Teď už s ním musí šetřit a když ho prostaví nebo proplodují, tak ho v zimě nemájí.


RE: Poraďte prosím - Marek Slezák - 20.07.2016 01:47 PM

Chtěl jsem právě oddělky zimovat na dvou nástavcích L2/3, jelikož je všude uvedeno, že tak je to nejlepší. Ten nejslabší oddělek bude rád, když bude na jednom nástavku, na všech plástech, ale myslel jsem si, že ty zbyvající tři se ještě na dva nástavky dostanou....JInak ten nejslabší oddělek má teď celkem 7 plástů a to buď se zásobami nebo s plodem...


RE: Poraďte prosím - schützmeister - 20.07.2016 04:37 PM

Základem dobrého přezimování jsou dobře vykrmený včely, ne plásty. To se povede jen v době klesajícího plodování - víc krmiček na jednu larvu, v době tepla a pylu. Když to příhodný období - srpen - proploduješ, máš sice v září hodně včel, ale nevykrmených. A žádný pyl v plástech. Malý, neříkám slabý, oddělek na zimu není problém, když ho pak dobře utáhneš zateplením a má odpovídající zásoby medu, pylu a plásty jsou patřičně prolepený propolisem.
To je asi taky možná to, co hlásá Leoš jako největší omyl komerčního včelaření - krmení v srpnu.


RE: Poraďte prosím - Antonín Hyžík - 20.07.2016 06:41 PM

(20.07.2016 04:37 PM)schützmeister napsal(a):  To je asi taky možná to, co hlásá Leoš jako největší omyl komerčního včelaření - krmení v srpnu.
Ahoj, raději se zeptám, než špatně chápat. Kdy tedy krmit? Jdu do první zimy se čtyřma včelstvy. Chápu to, že je lepší nyní již moc nedokrmovat, ať se matka nerozploduje a pak v srpnu zakrmit, či později?


RE: Poraďte prosím - Miroslav Matucha - 21.07.2016 12:56 AM

Já už mám nakrmeno. Včely na tom pracovaly tři měsíce. Jestli však máš letošní oddělky, tak ty ještě asi budeš muset krmit. Záleží, kolik mají vystavěno a kolik zásob. M.M.


RE: Poraďte prosím - Antonín Hyžík - 21.07.2016 09:13 AM

Jsou na 39x30, vystavených volnou stavbou tak 6 až 8 rámků a zbytek rozestavěný více čí méně, zásoby u jedněch jeden rámek plný a jinak nad plodem. Ostatní zásob jen nad plodem lehce, takže do zimy musím nakrmit. Vše jeden VN.


RE: Poraďte prosím - Leoš Dvorský - 21.07.2016 09:37 AM

Škoda, že jsi nenapsal, kolik je plodu a v jakém stadiu, to je stěžejní informace. Pokud budou v celém VN plné, nebude to asi slaboch.
Máš dvě možnosti. a) buď krmit pozvolně na požadovaný počet kg. Klidně i celý srpen. Tenhle oddělek je v jiném stadiu rozvoje než normální včelstvo, které jde do druhého roku. Proto to může takto být. Budeš mít ale víc práce.
Nebo můžeš zvolit variantu b) tedy nyní větší dávku cca 50%, počkat cca 3 týdny a dát druhou polovinu. nebo to můžeš i rozdělit na třetiny. Vidím, že jsi ve vyšší poloze tak pylu asi tam budeš mít dost. Podíval bych se ale i k nějakému staršímu včelaři a poptal se. Nemusíš ho napodobovat, ale je to dobré vědět a porovnat se svými včelstvy. ld

(20.07.2016 04:37 PM)schützmeister napsal(a):  Základem dobrého přezimování jsou dobře vykrmený včely, ne plásty. To se povede jen v době klesajícího plodování - víc krmiček na jednu larvu, v době tepla a pylu. Když to příhodný období - srpen - proploduješ, máš sice v září hodně včel, ale nevykrmených. A žádný pyl v plástech. Malý, neříkám slabý, oddělek na zimu není problém, když ho pak dobře utáhneš zateplením a má odpovídající zásoby medu, pylu a plásty jsou patřičně prolepený propolisem.
To je asi taky možná to, co hlásá Leoš jako největší omyl komerčního včelaření - krmení v srpnu.

Tak já říkám, že včelaři na jaře roztoče množí- záměnami nástavků a plodu, pal V.d. hubí, pak ho dál množí tím, že rozplodují včelstva a pak ho zase hubí. Vyrábí takové perpetum mobile. Krmí se převážně v srpnu a září. V přírodě je to jinak.

Jenže je třeba si uvědomit: a) stupeň rozvoje včelstva, u oddělku je to jiné a bude se snažit dohnat sílu i v srpnu a září. Nutné u něj je, aby vyběhly alespoň 2 generace včel, pak se sociální složení začne pomalu blížit normálu.

b) jednotlivé genofondy mají různé strategie přežití. Co jeden zvládne nebo mu to dokonce vyhovuje, to druhý zabije. Tohle mám dost podrobně odzkoušeno. Prostě umět rozpoznat co kterému vyhovuje. To chce samozřejmě zkušenosti, tedy čas a toho máme každý až do smrti. ld


RE: Poraďte prosím - Antonín Hyžík - 21.07.2016 10:42 AM

Díky za odezvu Leoši, nyní jen co si vybavím ze včerejší prohlídky, tak je to zhruba stejné u všech oddělků, minimálně pět rámků zaplodovaných ve fázi zavíčkováno a larvičky v různém stádiu (převážně zavíčkováno), ale nějak si nevybavuji, že bych viděl vajíčka, nad tím zlehka zásob. Lehce přikrmuji stále dle počasí a první větší 50% jsem chtěl dát v polovině srpna a druhou půlku v září.
Hezký den
T.