Forum Šance pro včely
Poraďte prosím - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Poraďte prosím (/tema-Poradte-prosim)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Poraďte prosím - lyn_x - 08.06.2016 11:54 AM

Straka: podle toho co vidím, a cos pozoroval taky, se spíš řídí geometrií.. resp. za normálních okolností letí "autopilot" až přímo k česnu, teprv když tam česno/úl není nebo dojde k "navigační odchylce", začne včela hledat .. zrakem, čichem. Čich snad mají lepší než psi, ale kde jsem to četl nevím.

To poletování před novou dutinou bude spíš zaměřování polohy a možná měření objemu (to dělají i uvnitř), viz také



RE: Poraďte prosím - straka - 08.06.2016 01:30 PM

(08.06.2016 11:54 AM)lyn_x napsal(a):  Straka: podle toho co vidím, a cos pozoroval taky, se spíš řídí geometrií.. resp. za normálních okolností letí "autopilot" až přímo k česnu, teprv když tam česno/úl není nebo dojde k "navigační odchylce", začne včela hledat .. zrakem, čichem. Čich snad mají lepší než psi, ale kde jsem to četl nevím.

To poletování před novou dutinou bude spíš zaměřování polohy a možná měření objemu (to dělají i uvnitř), viz také

Doplnuji pozorování, tím, že jsem vložil nástavek doprostřed mezi dva nástavky,
tam tedy " geometricky česno zůstalo na stejném místě", ale vracející včely z pastvy si ho téměř nevšimly a šly rovnou o patro výše kam "jejich" nástavek vystoupal. Třeba za překážku považovaly nevábnou vůni z prostředního nástavku, který jsem před instalací nových mezistěn desinfikoval SAVEM, opravdu mě překvapilo, že při návratu z pastvy bleskurychle šly za původním nástavkem o asi 30 cm výše.(možná tam byla matka? s feromony...

v jiném případě na jiném úlu jsem je nemohl přinutit k tomu, aby změnili česno třebas jen o 10 cm.
Na experimentálním úlu budu ted česno dávat níže o 5 cm a to stávající ucpu jsem zvědav jak se zachovají.
Straka Dehtín


RE: Poraďte prosím - Debora - 08.06.2016 10:17 PM

(04.06.2016 08:44 AM)straka napsal(a):  a já čekám na roje!!!

obvykle mají roje v této době postavená nová města a připravují se na Svatojánské oslavy.


RE: Poraďte prosím - Jiří Marx - 09.06.2016 03:35 PM

(04.06.2016 08:44 AM)straka napsal(a):  Jak mám vytočit letošní med?
Nakoupil jsem 5 kg medu v 5 sklenicích od netechnického včelaře se zárukou kvality
a nerezavějící medomet, co jsem sestrojil je na 4 rámky, jak tam dám 5 sklenic???
moje dvoje včely čekají na lípu a akáty(těch je tu hodně) a já čekám na roje!!!
Straka Dehtín

Pět sklenic medu dáte do čtyř rámků pomocí nerezavějícího medometu úplně v pohodě. Zkusil bych zpětný chod...Big GrinBig Grin


RE: Poraďte prosím - Debora - 09.06.2016 04:19 PM

(04.06.2016 08:44 AM)straka napsal(a):  Jak mám vytočit letošní med? Nakoupil jsem 5 kg medu v 5 sklenicích od netechnického včelaře se zárukou kvality
Zkus plástečkový. "Kdo potřebuje med pro zdraví, pamatuj: Uchovej ho, jak ho včela dala". (Enoch Zander)


RE: Poraďte prosím - lyn_x - 09.06.2016 07:00 PM

Nevíte, co je tohle za "potvoru"? A proč jí včely nezlikvidují? Viděl jsem jí u stejného včelstva i na česně, ale takhle v chumlu včel na plástu, to by mě ve snu nenapadlo, že jí nechají. Skoro to vypadá, že něco klade do buněk, ale bohužel jsem se nepodíval.
Včelstvo je tedy dost rozhozené a tím to asi bude .. je po léčbě KM po přemnožení VD s příznaky DWV, nyní se jeví "v pohodě" (tedy co se DWV týče), ale je bezmatečné. Nicméně podstrčených larviček se ujalo a má zavíčkovaný náhradní matečník, tak bych přeci jen nějakou sebeobranu očekával..




RE: Poraďte prosím - Tomáš Palata - 09.06.2016 11:24 PM

Místní včelaři u nás mu říkají "muzikant". Lidový název. Když ho lehce zeshora přimáčkneš, tak vydá zvuk jak muzikant na housle. Prý je schopen oblbnout včely feromonem podobným feromonu matky. Proto ho včely nechávají být. Čím škodí a jestli vůbec, to nevím.


RE: Poraďte prosím - mellifer - 20.06.2016 01:01 PM

(09.06.2016 07:00 PM)lyn_x napsal(a):  Nevíte, co je tohle za "potvoru"? ...
Ahoj, vypadá to na kodulku a asi opravdu zkoušela klást.


RE: Poraďte prosím - Ondrd - 21.06.2016 02:01 PM

Zdravím potřeboval bych poradit. Vytvořil jsme oddělek a přidal matečník. Princezna se vylíhla a včely vypadaj v pohodě. Jen na česně a očku se vytvořil takovej postřik.....nevím jak to nazvat. pokálený česno sem viděl, podle mě to není ono. Ochutnal sem je to sladký, ale ne moc dobrý. Tak nevím, aby to zbytečně nelákalo k loupení. Co myslíte?


RE: Poraďte prosím - Tomáš Palata - 21.06.2016 02:18 PM

Zbytky zásob po lupičkách. Tipnul bych si, že v oddělku už nejsou žádné zásoby. Krmení nepomůže, protože lupičky jsou zalétané a co do oddělku dáš, to odnesou.