Forum Šance pro včely
Ostatní parazité a škůdci - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Včela (/forum-Vcela)
+--- Fórum: Nemoci včel (/forum-Nemoci-vcel)
+--- Téma: Ostatní parazité a škůdci (/tema-Ostatni-parazite-a-skudci)

Stránky: 1 2
Všechny stránky


Ostatní parazité a škůdci - Aleš Molčík - 14.11.2014 08:24 AM

Zatím je zde nemáme.


RE: Ostatní parazité a škůdci - Jan Brunclík - 12.05.2015 08:19 AM

Ahoj,
U jednich úlů jsem našel ... viz. foto. Zajímalo by mě jestli se jedná o zavíječe voskového nebo o něco jiného? Dospělého jedince jsem nenašel. Zatím jsem jen pozorovatel, žák samouk a pořád se na něco ptám a studuju Huh možná bych tím někomu mohl pomoct.
Jenda


RE: Ostatní parazité a škůdci - Jan Brunclík - 12.05.2015 10:35 AM

Nevím zdali to o něčem svědčí, možná je to jen shoda náhod, ale narazil jsem na dvě uhynulé "myši" kolem pole s řepkou. Od predátora asi ne. Dokonce i co jsem koukal včelaři poblíž s řepkou mají dost velké ztráty na včelách, ale jeden včelař co má včely opodál, no dost daleko od řepky nemá ztráty žádné na včelách - má všechny (má včely také blíže vodě). Mohou včely žíznit?
Že by postřiky Huh nic netvrdím ani nevyvracím. To, že včely umírají má mnoho faktorů, ale jeden z nich mohou být i postřiky. Vyjeté koleje v poli značí, že asi postřik byl. A jde vidět, že řepka je tu skoro všude. Sad
Jenda


RE: Ostatní parazité a škůdci - Debora - 12.05.2015 01:56 PM

zavíječ voskový, zdravé včelstvo se mu ubrání. Máš pravdu, včelstva mohou žíznit. Pramen vody v blízkosti včelína je podstatná záležitost.


RE: Ostatní parazité a škůdci - Jan Brunclík - 19.05.2015 12:45 PM

Glyfosát - Rakovinotvorný pesticid

zajímavé video s rozhovorem ...

https://www.stream.cz/adost/10005702-glyfosat-rakovinotvorny-pesticid#nejnovejsi


RE: Ostatní parazité a škůdci - Miroslav Matucha - 26.06.2020 09:58 PM

Před pár dny před jedním oddělkem na podložce mrtvolky a podivně pobíhajíccí včela. https://youtu.be/jodulITJTEc

Pak další včela podivně se klepající. https://youtu.be/MdjcIU328n4

Vyměnil jsem dno a podíval se, co na něm je. VD žádný, jeden brouček co vypadá skoro jako lesknáček ale s jinou barvou ( nezná někdo název a co tam provádí? ) a jeden divný mravenec. https://youtu.be/n_k11X1BHLI

Zjistil jsem o něm, že to není mravenec, spíše vosa. Kodulka horská. Co o ní píše Wikipedie? Vyskytují se na různých biotopech a často bývají synantropní (mohou žít v blízkosti člověka). Parazitují na většině druhů čmeláků (rodu Bombus) střední Evropy, kteří si staví svá hnízda v zemi. Samice aktivně proniká do hnízda čmeláka, kde naklade vajíčka do každé komůrky s larvou. Mají velmi tvrdou kutikulu, která odolá čmeláčímu bodnutí, naopak mají žihadlo, které zvládne citelně bodnout i člověka. Larvy se chovají jako ektoparazitoidi larev čmeláků a mohou se i živit zásobami pylu a nektaru. Stupeň zamoření čmeláčích hnízd je mnohdy vysoký, někdy to může být až 90 %. Samice se živí dravě. Napadají čmeláčí či včelí dělnice, kterým nakousnou membránu mezi hlavou a hrudí a sají vytékající hemolymfu, připomínají tak upíry

Takže už asi vím, kde je nečekaný problém. Setkal se s tím někdo? Vrací se zpět do úlu? Já to nastudoval až dnes a ji jsem vysypal jen dva metry za úly. Je dokonce chráněná ( červený seznam ) M.M.


RE: Ostatní parazité a škůdci - Miroslav Matucha - 28.06.2020 02:52 PM

Tak ta kodulka se vrací na místo činuSmile. Jak jsem ji vyhodil, tak byl pár dní klid a dnes se opět ukázala. Tentokrát si vybrala odddělek, který se jen tak nenechá. Když jsem přišel, tak se snažila podhrabat či prokousat pod česnovou uzávěrou.
https://youtu.be/9d0szJQkDnA
Když se jí to nezdařilo, tak se pustila do česna přímo.
https://youtu.be/4312Q-xpSBU
Zatím nepochodila. Takže jeden oddělek se nebránil a druhý ano. Teď si ji tady budu muset nechat na testování obranyschopnosti. Jsem zvědavý jestli se jí povede do nějakého vniknout či se zas vrátí k tomu původnímu. Tam se jí dařilo a během jednoho dne a dvou nocí zlikvidovala desítky včel. Od doby, kdy jsem ji z toho úlu vyhodil, před ním nepřibyla žádná mrtvolka, žádná chvějící se včela a jeví se úplně normálně. Taky mě napadlo, že jsem dřív zbytečně léčil včelstva s podobnými příznaky a třeba jsem je i uléčil k smrti a ona byla příčina v této vose. Vídám ji v okolí docela dost často. M.M.


RE: Ostatní parazité a škůdci - Jiří Marx - 28.06.2020 06:09 PM

[attachment=1964]

Myslíš tuhle? Fotka ze dveří chalupy na horách dnes , ale byla i v úlu někdy loni. Nějaký oddělek co nepřežil


RE: Ostatní parazité a škůdci - Miroslav Matucha - 29.06.2020 09:04 AM

Jo to je ona. Velkému a zdravému včelstvu určitě neublíží ale nějaký malý oddělek nebo oplodňáček může asi dost oslabit. Jak to je s poškozením plodu u včel nikde nepíšou. Jen u čmeláků jsem našel, že může zničit až 90% plodu a že dokáže během chvilky vyvraždit celé čmeláčí hnízdo včetně matky. Žije převážně již jen na horách, dole už prý nejsou čmeláci. M.M.


RE: Ostatní parazité a škůdci - Tomáš Palata - 29.06.2020 12:44 PM

Jo, ten je u nás taky. Tady se mu říká muzikant. Když ho lehce přimáčnete, zahraje.