Forum Šance pro včely
Medzera medzi nadstavkami - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Medzera medzi nadstavkami (/tema-Medzera-medzi-nadstavkami)



Medzera medzi nadstavkami - liptaka - 18.12.2012 10:58 PM

Našiel som v článku od L.Dvorského ,,Od budečáku k nástavkovému úlu,, túto vetu:

Velice jsem se také trápil (dnes vím, že naprosto zbytečně) s úlovou mezerou mezi nástavky , aby nemohlo dojít k uhynutí včelstva v zimě .

Chcel by som sa opýtať pána Dvorského alebo niekoho iného kto má s týmto nejaké dlhodobejšie skúsenosti, pretože som minulý rok v jednom včelstve na zimu umelo rozšíril medzeru medzi nadstavkami na 15 mm,včelstvo prežilo a v pohode preliezlo cez tú medzeru. Či má význam úplne presne na milimetre dodržiavať medzeru medzi nadstavkami?


RE: Medzera medzi nadstavkami - Jaro Stoklasa - 18.12.2012 11:27 PM

Sústrediť sa na medzeru medzi nadstavkami je podľa mňa zbytočné. Ak je viac, ako včelia medzera, včely ju zastavajú voskom, čo má len pozitíva (z pohľadu zimovania). Akurát sa môže ťažšie manipulovať s nadstavkami.


RE: Medzera medzi nadstavkami - Aleš Molčík - 18.12.2012 11:34 PM

Mezeru mezi nástavky jsem měl tehdy u úlu BVD90 dělanou na 8mm a v zimě mi jedno včelstvo ze tří nepřelezlo přes mezeru a uhynulo pod zásobami. Tak jsem přešel na větší rámky a dadant a žádný úhyn v zimě jsem nezaznamenal. Myslím si, že mezera v určitých podmínkach, jako např. hodně zásob na podzim ve spodním nástavku a tuhá zima v době, kdy tyto zásoby dole dochází, je na škodu. Proto teď se budu snažit změnit konstrukci rámků s užší spodní i horní loučkou, aby včely víc prostavovaly mezery a když se to včelám a mě bude zamlouvat, tak klidně zruším velký rámek a nechám jen NN.


RE: Medzera medzi nadstavkami - Crha Karel - 19.12.2012 10:24 PM

(18.12.2012 11:34 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Mezeru mezi nástavky ... dělanou na 8mm a v zimě mi jedno včelstvo ze tří nepřelezlo přes mezeru a uhynulo pod zásobami.
Naskýtá se otázka, zda to bylo mezerou. Před dvěma roky se mi stalo totéž u L159. To bylo v roce, kdy v lednu vyskočila teplota nad +10°. S největší pravděpodobností matka zaplodovala ve spodním nástavku, kde již bylo zásob pomálu a včely neopustily plod, přestože nad hlavou měly 9kg zásob.
Domnívám se, že i kdyby mezi nástavky už od jara byla mezera výrazně větší než 8mm, tak ji včely překlenou můstky umožňující přesun celého zimního chomáče.


RE: Medzera medzi nadstavkami - Aleš Molčík - 19.12.2012 11:59 PM

Na plod si nevzpomínám, že bych jej tehdy na jaře našel, ale zásob nahoře byl plný nástavek. V lednu jsem ještě odebral měl a v březnu včely byly zalezlé a uhynulé v buňkách ve spodním nástavku. Tehdy ta zima byla na ztráty nadprůměrná celorepublikově, bylo to někdy na začátku první poloviny let 2000.
No a o to prostavování mi teď půjde, klasická konstrukce langstrothova rámku to moc nedovoluje.


RE: Medzera medzi nadstavkami - schützmeister - 25.12.2012 08:11 PM

(19.12.2012 10:24 PM)Crha Karel napsal(a):  [quote='Aleš Molčík' pid='281' dateline='1355862841']
Mezeru mezi nástavky ... dělanou na 8mm a v zimě mi jedno včelstvo ze tří nepřelezlo přes mezeru a uhynulo pod zásobami.
Naskýtá se otázka, zda to bylo mezerou. Před dvěma roky se mi stalo totéž u L159. To bylo v roce, kdy v lednu vyskočila teplota nad +10°. S největší pravděpodobností matka zaplodovala ve spodním nástavku, kde již bylo zásob pomálu a včely neopustily plod, přestože nad hlavou měly 9kg zásob.

Má zkušenost je obdobná - včely se oddělí od zásob v horním nástavku v zásadě ve dvou případech : plodují příliš brzy ve spodním, anebo je špatně zakrmeno, to je možné zvláště u vyšších nástavků : ve spodním je na podzim plod a něco zásob, v horním pak je věnec jen pod víkem. Včely zůstanou dole a krmivo brzy dojde, v té době jsou ale již od horních zásob odděleny. Mráz pak dílo dokoná.
Mezera nehraje roli. To není problém. Problém je víc jak jeden nástavek. Pro včely je to zkrátka nepřirozené a neumí si s tím mnohdy poradit. Po zkušenostech s různými nástavky mám úplný klid s jedním vysokým. Nejenže to stačí, ale nikdy k výše uvedeným problémům nedojde. Na jaře je pak nenahraditelný klad ve snadném
uspořádání plodiště. Prostě jen ubírám nebo přidávám rámky. Nikdy, tak jako u nízkých, nemusím horní zvedat - prostě tam není.
To samozřejmě platí o zimním období - v létě je lépe držet se max. centimetru - jinak to prostaví a při manipulaci dochází k mačkání.


RE: Medzera medzi nadstavkami - Milan Bencúr † - 30.12.2012 06:51 AM

Nadstavok musí stolár zhotoviť tak, aby včelia medzera medzi stenami debničky a bočnými latkami rámika bola dodržaná a rovnako musí byť dodržaná vzdialenosť medzi hornou a dolnou latkou rámika v nadstavkoch idúcich vertikálne za sebou. Včelia medzera je 8 mm, minimálne však 6 mm a maximálne 10 mm. V trámikových úľoch tento problém včelár riešiť nemusí. Doposiaľ vždy každú chybu včelára včielky napravili.


RE: Medzera medzi nadstavkami - Milan Urík - 31.12.2012 09:10 AM

Milan, možem sa spýtať, akú šírku majú Tvoje trámiky vo Warré?
Ďakujem


RE: Medzera medzi nadstavkami - Jaro Stoklasa - 31.12.2012 07:10 PM

Warre trámiky väčšinou mávajú 24-25 mm šírku. Ja mám niektoré užšie. Zatiaľ som ale nespozoroval nejaký vplyv na včelstvo. Včely to krásne zlepili dokopy (horný plást s trámikom a spodným plástom) bez ohľadu na šírku. Ale moje skúsenosti sú zatiaľ krátke.


RE: Medzera medzi nadstavkami - Leoš Dvorský - 01.01.2013 08:57 PM

Chcel by som sa opýtať pána Dvorského alebo niekoho iného kto má s týmto nejaké dlhodobejšie skúsenosti, pretože som minulý rok v jednom včelstve na zimu umelo rozšíril medzeru medzi nadstavkami na 15 mm,včelstvo prežilo a v pohode preliezlo cez tú medzeru. Či má význam úplne presne na milimetre dodržiavať medzeru medzi nadstavkami?
[/quote]

Omlouvám se, ale pár dní jsem byl v zahraničí, tak reaguji až nyní. NN úl a provoz jsem začal na svých stanovištích v r. 1970. Tehdy jsem snížením nástavku řešil mezeru mezi dvěma vysokými. Jenže zimoval jsem je stejně na 3NN, jt 2VN. Velmi brzo mi ale došlo, že i takováto včelstva jsou slabá a přešel na zimování ve větším prostoru, tj na 5NN. V takovémto včelstvu se stane velmi zřídka, že nepřejde mezeru.
a) Ta včelstgva jsou zpravidla tak silná, že si s tím poradí.
b) mám zůženou horní loučku a nyní začínám i s horní loučkou, kterou postupně zužuji. Dílo je pak téměř celistvé. Tzv. můstky mezi nástavky mi rozhodně nevadí.

Zimujte silnější včelstva a nebude vás tento problém také trápit. Více početné včelstvo je vždy mnohem menší rizko ve všech směrech. To neznamená, mít vyslovné plodařky, ale včely dostatečně dlouhověké. Ta dlouhověkost se ale musí projevit tak, že včelstvo s menším množstvím plodu má stejnu sílu, ne sílu poloviční nebo jen 2/3 původního včelstva, jak to "dokáží" některé materiály u nás rozchovávané a vydávané za dlouhověké. Taková včelstva jsou v našich podmínkách dobrá jen k tomu, že se musí jen krmit a jsou jinak bez medu.
LD