Forum Šance pro včely
Včely bez zásahu - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Včela (/forum-Vcela)
+--- Fórum: Biologie a život včely (/forum-Biologie-a-zivot-vcely)
+--- Téma: Včely bez zásahu (/tema-Vcely-bez-zasahu)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8
Všechny stránky


RE: Včely bez zásahu - terez.c - 15.03.2014 01:26 AM

Ahoj Tondo, taky mě napadlo uříznout kus kmenu, ale zdál se mi dost poničený, na plásty bylo v celé délce dost vidět. Kmen má v průměru tak 40 cm. Zítra to půjdu omrknout bez dětí a líp oblečená Big Grin . Navíc nemám doma ještě žádný úl, takže jestli si včelky adoptuju, tak bude muset něco vyrobit manžel, s tím co máme doma, to budem muset být hodně jednoduchý úl Tongue . Kurz Evžena Babíka zní lákavě, ale mám to z ruky (žiju na Sušicku) a k tomu mám kojící se batole, slet u tebe na farmě je pro mně reálnější, třeba jen na jeden den, máme babičku v Chebu, tak bych mohla odložit děti a přijetBig Grin .


RE: Včely bez zásahu - Debora - 15.03.2014 04:02 AM

Ahoj Terezo,
i když zbušíš dohromady úl, budeš muset plásty nějak upevnit. Než si pořídíš úl, bylo by nejideálnější přemístit celé včelstvo v jejich dosavadním přirozeném příbytku. Pokud to stav kmenu a Tvé možnosti dovolují, doporučovala bych naložit kmen a odvézt si ho domů. Není-li kmen zcela roztříštěný, dají se trhliny a otvory provizorně zakrýt kůrou a zakytovat kravským trusem. Získáš čas na promyšlení, jak dále.
Pokud budeš chtít mit včelstvo v klasickém úlu, tak Ti nezbyde nic jiného, než si opatřit úl, vyřezat plásty z kmene a připevnit je do rámečků ve stejném pořadí, jak byly umístěny v kmenu, podle Rast'ova návrhu. První pravidlo, včelstva se přemistují až na večer, když jsou všechny včeličky doma Wink.

P.S. Je-li možnost, udělej pár fotek.


RE: Včely bez zásahu - Aleš Molčík - 15.03.2014 11:21 AM

Fotky by byly dobré, protože první věc bude, jestli je možné se k plástům dostat.
Upevňování do rámků bych neřešil. Použil bych roják a připravil bych si k tomu 1cm laťky. Dílo bych vyřezal, aby se vešlo do rojáčku a laťkami bych jednotlivé plásty proložil. Začal bych od stěny rojáčku laťkami, plást, laťky.......Rojáček bych nechal na místě zavěšený provázkem v místě kudy vletovaly do dutiny. A tak za dva dny kdy už budou včely orientovány na roják bych brzy ráno, kdy budou všechny uvnitř zavřel česno rojáčku a odnesl včelky domů.
Doma je možné vyřezané dílo poskládat úplně stejně do nástavku s plným dnem tak jak bylo v rojáku a rozšiřovat přidáváním nástavků nahoru a to už bude volba včelaře jestli přidá nástavek s rámky, laťkami nebo na kříž.


RE: Včely bez zásahu - Crha Karel - 15.03.2014 12:33 PM

(15.03.2014 04:02 AM)Debora napsal(a):  ..Pokud to stav kmenu a Tvé možnosti dovolují, doporučovala bych naložit kmen a odvézt si ho domů. Není-li kmen zcela roztříštěný, dají se trhliny a otvory provizorně zakrýt kůrou a zakytovat kravským trusem. Získáš čas na promyšlení, jak dále. ..
To se mi zdá neideálnější. Získáš vysoké plodiště a na něj nasazovat postupně nízké nástavky, rozměrově přizpůsobené kmenu a blížící se rozměrům japonce či warré na kterém je možno pak dále hospodařit. Není nutno přendavat dílo mechanicky, přes zimu se kmen uprázdní, možno jej na jaře odstranit, anebo s ním stejně nadále pokračovat.


RE: Včely bez zásahu - Debora - 15.03.2014 12:58 PM

(15.03.2014 12:33 PM)Crha Karel napsal(a):  vysoké plodiště a na něj nasazovat postupně nízké nástavky, rozměrově přizpůsobené kmenu a blížící se rozměrům japonce či warré na kterém je možno pak dále hospodařit. Není nutno přendavat dílo mechanicky, přes zimu se kmen uprázdní, možno jej na jaře odstranit, anebo s ním stejně nadále pokračovat.

Co píše Karel je úplná klasika alternativního včelaření. Necháš to na včelách. Wink


RE: Včely bez zásahu - terez.c - 15.03.2014 04:11 PM

Tak jsem se byla znovu podívat v lese a pořádně dutinu prozkoumala, plásty byly úplně utrhané, sesypané a včely nikde, takže včera nejspíš, když bylo teplo, jen vybíraly zbytek zásob. Škoda Big Grin . Díky všem za rady Heart , určitě se budou do budoucna hodit.


RE: Včely bez zásahu - schützmeister - 16.03.2014 01:14 PM

(15.03.2014 01:26 AM)terez.c napsal(a):  Kurz Evžena Babíka zní lákavě, ale mám to z ruky (žiju na Sušicku) a k tomu mám kojící se batole, slet u tebe na farmě je pro mně reálnější, třeba jen na jeden den, máme babičku v Chebu, tak bych mohla odložit děti a přijetBig Grin .
Nabízím možnost exkurze na Sušicku - Hrádek, Kadešice.


RE: Včely bez zásahu - terez.c - 16.03.2014 02:38 PM

(16.03.2014 01:14 PM)schützmeister napsal(a):  
(15.03.2014 01:26 AM)terez.c napsal(a):  Kurz Evžena Babíka zní lákavě, ale mám to z ruky (žiju na Sušicku) a k tomu mám kojící se batole, slet u tebe na farmě je pro mně reálnější, třeba jen na jeden den, máme babičku v Chebu, tak bych mohla odložit děti a přijetBig Grin .
Nabízím možnost exkurze na Sušicku - Hrádek, Kadešice.

Díky za nabídku, moc ráda se přijedu podívat.


RE: Včely bez zásahu - Miroslav Macek - 04.05.2014 10:32 PM

Dostal som info že 1 km od nás v nádhernom starom jaseni sú včely a vraj už asi štyri roky (skúsia mi to zistiť presnejšie). Škoda že som sa to dozvedel až teraz. Po ceste okolo toho okolo toho jaseňa sem tam chodím , je vzdialený asi 10 metrov od cesty, ale nikdy som si včely nevšimol. Asi 200 metrov od neho sa nachádza včelár , takže to je asi ich pôvod. Ak sú tam už 4 roky tak to je bez liečenia celkom pekný výkon. Teraz ich už budem podľa možností môcť sledovať. Dalo by sa nejako zistiť či je to stále jedno a to isté včelstvo , alebo sa ich tam za tie 4 roky vystriedalo viac?


RE: Včely bez zásahu - Debora - 04.05.2014 11:16 PM

Míro, kam na ty kuriozity chodíš? Herrlich! Kdyby tam bylo už tolik let, tak se určitě pravidelně rojilo. Ty okrajní plásty vypadají dost nové.