Forum Šance pro včely
Už ste niekedy počuli o AFB v TBH? - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Včela (/forum-Vcela)
+--- Fórum: Nemoci včel (/forum-Nemoci-vcel)
+--- Téma: Už ste niekedy počuli o AFB v TBH? (/tema-Uz-ste-niekedy-poculi-o-AFB-v-TBH)Už ste niekedy počuli o AFB v TBH? - Milan Bencúr † - 29.09.2014 10:28 PM

Zaujíma ma táto otázka. Na Slovensku bol mor včelieho plodu prvý krát zistený v roku 1939, A bolo to v rámikových úľoch. Na Slovensku boli ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia včelári, ktorí včelárili aj v košoch. Nikdy som nepočul príbeh, že by včelárovi spálili košnice alebo kláty s trámikmi z dôvodu ochorenia včelstva na AFB.


RE: Už ste niekedy počuli o AFB v TBH? - Jaro Stoklasa - 30.09.2014 07:03 AM

Mne tento rok diagnostikovali (SVS) mor v dvoch včelstvách. Išlo o roj chytený vlani a tohoročný odloženec urobený z daného roja. Oba boli na trámikoch... (v roji boli 2 rámiky s voľnou stavbou, inak trámiky, odloženec bol čisto na trámikoch...). Takže z času na čas, sa to stane... Okolitý včelári sa v roji doslova "topia...", takže ten infekčný tlak je už asi priveľký...


RE: Už ste niekedy počuli o AFB v TBH? - Aleš Molčík - 30.09.2014 07:57 AM

Kdyby nebylo možné , aby se včelstva nakazila na přírodním díle morem, tak by ta nemoc už dávno neexistovala, protože by vymizela ještě před tím než člověk začal včely cíleně chovat.


RE: Už ste niekedy počuli o AFB v TBH? - Milan Bencúr † - 30.09.2014 09:57 AM

Keďže spóry moru včelieho plodu poletujú všade okolo nás, tiež si myslím, že AFB sa môže nachádzať v každom úli a je len otázkou času, kedy choroba prepukne. Mojou otázkou však chcem poukázať na mylný a desaťročia pretrvávajúci všeobecne uznávaný názor, že AFB roznášajú včelári s prirodzenou stavbou včelieho diela a so slamenými úľmi, čo nie je pravda. A pokial ide o roje neznámeho pôvodu, tak pri dnešnom zavčelení krajiny mohli tie roje vyletieť len z rámikových úľov!


RE: Už ste niekedy počuli o AFB v TBH? - Jaro Stoklasa - 30.09.2014 01:27 PM

Mor určite nešíria alternatívny včelári. U koľkých takých sa našiel? Ten roj bol z rámikového úľa, určite. Nikto v okolí okrem mňa nevčelári inak, ako konvenčným spôsobom.


RE: Už ste niekedy počuli o AFB v TBH? - Leoš Dvorský - 30.09.2014 02:02 PM

Myslím, že každý kdo včelaří alternativně zcela normálně obměňuje dílo min z 50%. Proto je u něj pravděpodobnost propuknutí nákazy nízké. Nakonec to dokazují i výsledky našich účastníků na Zlínsku. Tam je stav katastrofální a při kontrolách z plástů to jen kape. Víte z kterých? Černých jako bota, kde včely neví co je mezistěna, starých úlů. Normální by mělo být obměna z 50% díla ročně a každé 3-5 let přeložit včelstvo do nového nebo dezinfikovaného úlu. Není to na 100%, ale velmi důkladná prevence. Je to jedno z opatření, které za ŠPV navrhujeme jako preventivně ozdravné opatření u MVP na stanovištích kde byl MVP do 15% a také u včelstev na stanovištích sousedících do vyhlášky o včelách pro SVS. LD


RE: Už ste niekedy počuli o AFB v TBH? - Aleš Molčík - 30.09.2014 02:20 PM

Měl jsem dva roky v provozu stanoviště, včetně díla, úlů prostě vše a stejně nakonec propukla nákaza. Pokud je infekční tlak z okolí vysoký, tak nepomůže asi nic, kromě vyšetření všech a na pozitivní oheň.


RE: Už ste niekedy počuli o AFB v TBH? - kurik - 30.09.2014 02:36 PM

Zaujal mne na jednom včelařském fóru příspěvek, že v americké Indianě při propuknutí moru obchází tzv. státní inspektoři okolní včelaře a pálí včechno, co je na nerozběrném díle. Tedy i košnice. Mají to snad dané zákonem: Skeps will be burned at once by the bee inspector in Indiana if found, ditto for gums, box hives, and any other bee container without removable frames.

Kde všude podobné zákony platí nevím, ale sám jsem již narazil na podezíravost/nedůvěru, když se třeba bavím s okolními včelaři a přiznám, že mám japonský úl.


RE: Už ste niekedy počuli o AFB v TBH? - Leoš Dvorský - 30.09.2014 03:21 PM

(30.09.2014 02:36 PM)kurik napsal(a):  Zaujal mne na jednom včelařském fóru příspěvek, že v americké Indianě při propuknutí moru obchází tzv. státní inspektoři okolní včelaře a pálí včechno, co je na nerozběrném díle. Tedy i košnice. Mají to snad dané zákonem: Skeps will be burned at once by the bee inspector in Indiana if found, ditto for gums, box hives, and any other bee container without removable frames.

Kde všude podobné zákony platí nevím, ale sám jsem již narazil na podezíravost/nedůvěru, když se třeba bavím s okolními včelaři a přiznám, že mám japonský úl.

K čemu je včelařům na Zlínsku ten rozběrný úl, když MVP nepoznají nebo pozdě???