Forum Šance pro včely
Virózy - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Včela (/forum-Vcela)
+--- Fórum: Nemoci včel (/forum-Nemoci-vcel)
+--- Téma: Virózy (/tema-Virozy)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Všechny stránky


RE: Virózy - Miroslav Matucha - 08.09.2016 08:41 PM

Dnes jsem se jel podívat, jak prosperuje bezmatečné včelstvo po varoáze v LG s plným medníkem virů po spojení s mizerným oddělkem v japonci. http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Thymol?pid=11171#pid11171
A zatím neuvěřitelně dobře. Spojená včelstva se nastěhovala do LG, prázdného japonce jsem odstranil a včelstvo nyní jede jako lokomotiva. 50 metrů daleko je biopás ještě s kvetoucí pohankou a slunečnicí a taková stálá a výživná nabídka se u nás na horách běžně nevidí. Jestli je to ale v tuto dobu dobře nevím. Včelky přistávají jako bombardéry.
Jsem zvědavý jestli ty viry znovu dokážou to včelstvo položit, nebo jestli změna matky pomůže. Na věky věků asi ne, že?
Kdyby člověk věděl, kde se vlastně ta imunita rodí. V matce, ve včelách, v trubcích, v zásobách, ve vosku, v propolisu,...? M.M.

1) viry v akci - mrtví trubci před úlem- červenec před KM a Thymolem
[Obrázky: P1010704.jpg]
2) spojení trpaslíka s goliášem.
[Obrázky: 20160804_171848.jpg]
3) září - zas makaj
[Obrázky: P1010726.jpg]
[Obrázky: P1010727.jpg]
4) biopás - to je snad jediný dotační titul u kterého mám dojem že je opravdu užitečný.
[Obrázky: P1010711.jpg]


RE: Virózy - Crha Karel - 09.09.2016 12:44 AM

Biopás, naprostý souhlas, apropó dotaz: co s tím biopásem dělají po sezóně? Zaorají?!


RE: Virózy - Miroslav Matucha - 09.09.2016 11:24 PM

Biopás zůstává po celý rok. Po uzrání semen slouží jako potrava pro ptáky. Zmulčovat a zaorat se má až na jaře. Měl by se obnovovat na stejném místě po pět let. Nesmí se chemicky ošetřovat. M.M.


RE: Virózy - Miroslav Matucha - 14.01.2021 04:08 PM

Tak jsem včera procházel ještě nějaké staré poznámky z roku 2019, kdy jsem měl dost podzimních úhynů. A některé moje pozorování zapsané v mobilu mně dodnes vrtají v hlavě. Třeba úl na 3 VN v pohodě přezimoval, jen v okolí nebyla moc snůška a tak moc nenanosil. To je první podezřelá indicie. Pak následují poznámky:

13.5.vcely čistit mednik. Zatím poloprázdný. Dost trubců.
27.5.žádný plod.nestaví.asi není matka - NENAŠEL JSEM. Vložen plast s 3denimi vajíčka 2.6.budou vickovat
31.5.par otevřených matečníků na vlozenem plastu a nezavickovany plod
9.6.vyběhly dva matečníky. Tři zavičkovany dány do oddělků 7L a 7P a 8. Půl medniku plný.
20.6.zavickovany plod na vedlejším ramku. Jak je to možné?
24.6. Normálně lítají.nosí pyl.
20.7. Dost plodu. Klid. Zásoby jsou. Cisty med v 3VN
6.8.nosi pyl.
19.8.nosi pyl.

31.8. Sito nahoru. Dost vos v okolí proto zadna uprava. Nosí pyl

4.9.prolet mladušek. Vše ok.

10.9.jsou pryč. Zůstal jen plod i otevřený. pár mladušek.a zásoby. Taky plast s pylem. Musely odletět dnes. Včera zima a dnes ještě ani nezacaly vosy rabovat. Pyl však s jedním zavijecem.

ZRUŠENO.


V úlu musela být toho 27.5.matka i když jsem ji nenašel a nebyl tam ani plod. Jinak by 20.6 nemohl být v úlu na jiném než přidaném rámku zavíčkovaný plod. Proč však 10.9. z úlu zmizely, když já si dál už žádného podezřelého chování nevšiml?

Bylo už to, že původní matka neklade známka nějakého problému? Proč se rozkladla po přidání plástu s vajíčky když před tím nic. Nekladla proto, že chtěla plodovou pauzou vyřešit nějaký problém? A já jí tím přidáním vajíček tu pauzu zrušil a dovedl jsem včelstvo ke kolapsu?


Má někdo podobnou zkušenost? V úlu musela být toho 27.5.matka i když jsem ji nenašel a nebyl tam ani plod. Jinak by 20.6 nemohl být v úlu na jiném než přidaném rámku zavíčkovaný plod. Proč však 10.9. z úlu zmizely, když já si žádného podezřelého chování než této zajímavosti nevšiml?
Vysvětlení? M.M.


RE: Virózy - Leoš Dvorský - 14.01.2021 10:56 PM

Mirku, z toho skoro nic, co jsi uvedl se ti pokusím nastínit 3 nejpravnděpodobnější varianty.
1) Nosema cerana.´
2) Akutní paralýza
3) Tzv. hladový roj, kterým včelstvo řešilo nevhodné podmínky nebo zdravotní stav. To, že to bylo v září není vůbec podstatné.
Pro všechny varianty v tom uvedeném minimu něco svědčí. Všechny 3 varianty však jsou nezávislé na kleštíkovi, ten by byl jen vysloveně doprovodný jev. Nakonec ho ani nezmiňuješ, tak z toho vycházím.
Samozřejmě svého „favorita“ mám, ale bez pár maličkostí, které bych potřeboval VIDĚT to nebudu zveřejňovat, abych vám nevkládal do hlav něco, co nemusí být pravda a v budoucnu by to mohlo někoho odvést od reality.
Jinak. Jestli v květnu není plod, je to krajně podezřelé a hodno zvýšeného zájmu už proto, že se to může na tvé včelnici projevit následně. To se vlastně stalo. Zřejmě to ale mělo původ už v roce před tím. Tohle se po úhynovém roce objevuje, ale je to dost zrádné. Můj pohled je následující:
- Ve včelstvu buď byla stará matka (tím myslím i třeba jen 1 rok stará), která mohla utrpět nějakou újmu buď vlivem chemie, nebo i jiné memoci, ale i při zimování.
- Ve včelstvu mohla být již nová matička z TV, kterou jsi nepostřehl. Ty matečníky nasadily, protože ještě někladla.
- Ten zavíčkovaný plod je toho trochu důsledek. Cizí plod motivuje matku k tomu aby se tzv. „ukázala“. Je to reakce na hormon plodu, v tomto případě cizího. Zde je jedno, jestli tam byla stará nebo mladá matka.
Bohužel víc informací neuvádíš. Jen klid, nosí pyl, létají normálně. Ani jedno určitě nebylo pravda, mezi včelstvy jsou prakticky vždy rozdíly. U každé z variant se to nějak projeví . Jak nosily pyl, jaký byl obraz toho plodu v červenci, ale také při tom prázdném úlu.. Pokud tam byl problém, a to zřejmě byl, nemohlo to být tzv. normální. Neuvádíš ani reakce včel, chování na česně, čelní stěně, okolí. Nakonec i ta situace před rokem je významná. Neuvádíš predátory v průběhu roku. Škoda, že jsi ten úl odstranil, protože následně by se více projevilo to, jaké případné patogeny byly přítomny. Pokud bys prováděl mojí diagnostiku, bylo by ti nejsjpíš jasno.
Pro příště. Pokud je něco mimo normu, je třeba se tím zbývat a nenechat to být. Na 80% to značí problém do budoucna s fatálními následky (úhynem). Nechat to bý si mohu dovolit já nebo někdo, kdo má více včelstev.
Vysvětlení i řešení je přiblíženo v tabulkách v mém článku na mém webu zde: http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/Moje_provozni_metoda_a_jak_se_vyvijela.pdf
Dál už by to bylo nošení dříví do lesa. Vše dobré. Ld.


RE: Virózy - Miroslav Matucha - 15.01.2021 12:59 AM

Leoši díky. Popsal jsi co jsem myslel. NC jsem tipoval už tehdy na podzim. Kleštík se této akce neúčastnil. Hladový roj nebyl, protože zůstal VN medu a rámky pylu. Protože to byl první úhyn v tom roce a protože se od toho podivného června chovaly vzorně, tak jsem z toho nedělal vědu. Občas se mi dřív stalo, že jsem někde udělal nějakou botu a včely jsem odrovnal. Ale tentokrát mi vrtal hlavou jen ten zavíčkovaný plod a proč, jestli tam byla mladá či stará matka proč vykousala jen tři matečníky a ne všechny. ( Ta mladá neoplodněná mi ale vlastně vůbec nenapadla, neměl jsem poznamenáno, že tam byl nějaký původní vyběhlý matečník ) A taky, že jsem následně u tohoto včelstva, neviděl ani loupež, ani deformace včel, ani lezoucí včelu po proletu. To bych určitě zapsal a když něco takového vidím, tak hned znásobím dobu pozorování.

Ale věřím, že jsem si těmi oddělky přenesl problém z tamtoho stanoviště k domu a následně šel oddělek za oddělkem. Nechávaly se vylupovat. Ale to jsem už registroval a snažil se postižené likvidovat. Nešlo to však zastavit a přišel jsem tady u domu o asi 29 oddělků. Pár jich přežilo až do teď, pár jich nepřežilo zimu. Nevím jestli těch pár zachránila KM , geny nebo až skoro v listopadu daný pelyněk. Padly i některá další roční i dvouletá včelstva třeba 50 i 200 m daleko. Ale ty až v zimě. Asi to byly ty co oddělky vylupovaly. Měly pod opuštěným plodištěm nektar nebo spíš cukerný sirup ( oddělky jsem krmil sirupem ) Nestačily to ani přenosit a zavíčkovat.

V ten podzim jsem se začínal potkávat s těma minirojíkama. Tehdy jsem ještě nevěděl že je to příznak NC. Některé ty rojíky ani neměly matku. Jenže to už bylo rozhodnuto a tento rojík vylétne stejně už za "bodem zlomu" a určitě by nic nepomohlo. Jen benzín.

Jsem rád, že jsem tehdy mohl pozorovat alespoň tu pozdní část průběhu té NC. Ten počátek kromě těch podivností s matkou jsem ale vůbec nezaregistroval. Už se těším na příště. Třeba si všimnu i příznaků před "bodem zlomu". Ale na druhou stranu se k nim možná už tak jednoduše nedostanu. Protože už loni jsem jakékoliv včelstvo, které bylo trochu podezřelé hned na jaře přemetl. Taky už oddělky nechci shromažďovat na jednom místě. Člověk si to zkrátka musí prožít. M.M.


RE: Virózy - Leoš Dvorský - 15.01.2021 08:51 AM

Mirku, ten tzv hladový roj nemusí mít vůbec co do činění se zásobami i když je to po hladu pojmenováno. Jenže včely se "rojí" i proto , že řeší nějaký problém. Ono se to u nás o tom vůbec nemluví. Ježe já mám tohle v krvi už z mládí. Tehdejší včelaři nebo alespoň ti, se kterými jsem se stýkal, to moc dobře věděli. Jinak. Například ona včela Apis cerana , cerana to dělá zcela pravidelně i 3 x do roka. Já vím, je to jiný druh u nás se tohle fakt nezná.Proto se to pomíjí. Nemluvě o vědění, tedy když ti to projde rukama. Tohle mám za sebou a tak vím, že tohle dělají i včely druhu Apis melifera, tedy ty naše. Stále to v nich je a bude. Mám to dokonce zfotodokumentované na konkrétním případu.V našem pásmu k tomu jen není dostatek času. Jenže k částečnému ozdravení včelstva to vede. Dá se to tedy využít pro naší praxi. Hladový roj je spíše o migraci. Podle toho, co jsi dále popsal, to na 80% byla ta NC. Tohle jsou věci, kterýma se dost dlouho zabývám. Je to takový jiný, protože u nás vůbec není s kým si vyměnit zkušenosti a navíc musím vymýšlet jiné postupy, než které bych měl k dispozici jako zaměstnanec nějakého ústavu. Ale i to má své přednosti. V mém okolí se to letos také tak vyskytovalo, jak to popisuješ. Nic neočekávaného.Nevědomí řeší kleštíka a šťavelku, což je návrat do bludného kruhu. Šance pro jedy je jiná cesta, než než šance pro včely, kterou jdu já.
Ještě jednu věc. Když už máte rozebrané včely, tak si všímejte důlkadně plodu. Já vždy zapisoval min. množství v dm, poměr zavíčkovaného/otevřeného, umístění, jak je vnořen do zásob, samozřejmě celistvost a pod. Zde se zdravotní stav vždy nějak projeví a to nemám namysli vůbec MVP nebo hnilobu plodu. Plodové těleso je svatyně a tak se s ní musí i zacházet. Nejen pro začátečníka je to jeden z největších zdrojů stěžejních informací. Jak tady začne něco haprovat, je třeba zapnout v hlavě alarm. Každé otevření včelstva je pro něj stres, což je nejhorší nemoc. Když už to musím udělat, musím z toho vytěžit alespoň maximum informací.ld


RE: Virózy - Miroslav Matucha - 15.01.2021 08:30 PM

(15.01.2021 08:51 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Mirku, ten tzv hladový roj nemusí mít vůbec co do činění se zásobami i když je to po hladu pojmenováno. Jenže včely se "rojí" i proto , že řeší nějaký problém.

Pak by ten nečekaný pozdní odlet nemocných včelstev měl mít název sebevražedný, ozdravný nebo očištovací roj. Ten termín hladový je pak zavádějící. M.M.


RE: Virózy - Leoš Dvorský - 15.01.2021 08:57 PM

Jasně, ale tak nějak je to vžité z dřívějška. Klidně si vy mladí vytvořte nové termíny, definice ať tomu rozumíte, vy v tom budete žít. To víš, já jsem konzerva. To co uvádíš, je také srozumitelné. Hlad má ale mnoho podob. Mmj. včely se i rojením aklimatizují na nové podmínky. Rojení je takový reset .....ld


RE: Virózy - Miroslav Matucha - 15.01.2021 10:52 PM

(15.01.2021 08:51 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Ještě jednu věc. Když už máte rozebrané včely, tak si všímejte důlkadně plodu. Já vždy zapisoval min. množství v dm, poměr zavíčkovaného/otevřeného, umístění, jak je vnořen do zásob, samozřejmě celistvost a pod. Zde se zdravotní stav vždy nějak projeví a to nemám namysli vůbec MVP nebo hnilobu plodu. Plodové těleso je svatyně a tak se s ní musí i zacházet. Nejen pro začátečníka je to jeden z největších zdrojů stěžejních informací...Když už to musím udělat, musím z toho vytěžit alespoň maximum informací.ld

Evidenci tohoto druhu jsem dost podceňoval. Mně stačilo, že bylo plodu dost a že se mi líbilSmile Napadlo mě, jestli by nešla použít nějaká aplikace, počítadlo,.., kterým by se kontrolovalo česno a počítalo, kolik % včel se nevrátí. Bylo by to stejné jako kontrola plodu jen pár dní opožděné. M.M.