Forum Šance pro včely
Pohľad na včelnicu. - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Odkazy (/forum-Odkazy)
+--- Fórum: Foto (/forum-Foto)
+--- Téma: Pohľad na včelnicu. (/tema-Pohlad-na-vcelnicu)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8
Všechny stránky


Pohľad na včelnicu. - Jaro Stoklasa - 10.12.2012 10:20 PM

Včelárska zima (1).


RE: Pohľad na včelnicu. - Miroslav Křížek - 11.12.2012 02:57 PM

moc hezké, druhý zprava máš Warré?


RE: Pohľad na včelnicu. - Jaro Stoklasa - 11.12.2012 05:30 PM

Áno. Je to taký pokusný a trochu upravený (strecha a dno), ak to v ňom dobre pôjde, tak by som chcel prejsť čisto na tento typ úľa. Doma mám nachystaný ešte jeden, teším sa, keď ho budúci rok osadím nejakým rojom, alebo odložencom.


RE: Pohľad na včelnicu. - Miroslav Křížek - 11.12.2012 10:26 PM

mohl by jsi nám trošku popsat ty úpravy, vidím jich několik na první pohled, ale pomohl by podrobnější popis. V ostatních úlech máš klasicky mezistěny nebo volnou stavbu ?


RE: Pohľad na včelnicu. - Jaro Stoklasa - 11.12.2012 11:18 PM

Vo Warre je čisto voľná stavba s použitím trámikov, v Jumbe tiež voľná vo VN, v 159 NN voľná v rámikoch + 4 rámiky mali medzistienky, v LG 159mm 2NN rámiky s MS 1NN rámiky bez MS - voľná stavba, štvrtý úľ rámiky s MS (ten úľ mám požičaný, priniesol som v ňom včelstvo tesne pred zakŕmením, na jar včely chcem preložiť do nového úľa). Úpravy vo Warre: dno je nízke a zasieťované s mobilným šúflíkom pod sitom na sledovanie prirodzeného spádu, šuflík nemá zadnú stenu (kvôli odvodu vzduchu v zime), nadstavky s trámikmi bez sklenej zadnej steny, dekabox podľa pôvodného plánu Warre, vrchnák nie sedlový, ale plochý s vetracími očkami (jedno v predu, jedno vzadu) bez uteplenia (uteplenie stropu zabezpečuje dekabox vyplnený hoblinami). Na vrchnom nadstavku je priedyšné plátno priamo na rámikoch, na ňom spomínaný dekabox (tak je to na všetkých úľoch, okrem toho požičaného). Drevený vrchnák je ešte prikrytý plechovou strieškou. Letáče nepoužívam.


RE: Pohľad na včelnicu. - Jaro Stoklasa - 19.12.2012 12:50 PM

Zase to isté... Vlhkosť. Skúsil som už všetky možné spôsoby vetrania počas zimovania (kombinácie očiek atď). A stále mám v úľoch vlhko... Asi na jar presťahujem včely na iné miesto. Cez víkend to ešte raz skontrolujem. Vyčistím dná od mŕtvoliek a pozriem deka boxy. Tie doteraz boli suché, vlhko je v dnách a dolnej časti úľov.


RE: Pohľad na včelnicu. - Milan Bencúr † - 20.12.2012 03:33 AM

Aj ja som pri kontrole podložiek vo varroa dnách našiel vo všetkých včelstvách mláky vody. Je to dôsledok vlhkého a daždivého počasia, ktoré priniesol po mikulášskych mrazoch predvianočný odmäk.
Čím je teplejšia zima, tým je vzduch v úli vlhkejší, vlhký vzduch ochladzuje povrch chumáča, to má za následok zvýšenú aktivitu včelstva na tvorbu tepla a nadmernú spotrebu zimných zásob.
Naopak, počas mrazivého počasia je vzduch veľmi suchý, suchý vzduch neochladzuje chumáč, spotreba zásob je minimálna, včelstvo počas mrazivého počasia pokojne zimuje.
Včelári tieto bio a fyzikálne javy vo včelstve už dávno odpozorovali. Preto má moderný úľ jednoduché neuteplené steny, celozasieťované odoberateľné varroa dno, horný letáč - očko a vzduchový vankúš na uteplenie povaly. Na udržanie stabilnej klímy v zimujúcom plodisku včelstva je údajne najvýhodnejšie riešenie v tvare valca s priemerom 30 cm a o výške 40 cm, čo je tvar luneburgského slameného koša.


RE: Pohľad na včelnicu. - Jaro Stoklasa - 20.12.2012 11:24 AM

Som rád, že som vlhkosť nespozoroval len ja. Aspoň viem, že sa to deje bežne. Inak môžem potvrdiť, že čím vyššia vlhkosť, tým vyššia úmrtnosť včiel. Žiaľ, hlásia ďalšie oteplenie... Horné očko mi pri vetraní nikdy nepomohlo. Ono problém nikdy nebol v horných častiach úľa. Problematické sú dolné partie. Dôvody sú mi jasné. Ale asi nejaké riešenie fungujúce bez ohľadu na akékoľvek podmienky neexistuje. Len sa s tým zmieriť a dúfať, že včely sa s tým vysporiadajú a do jari prežijú. Hoc aj slabšie včelstvá. Slabšie je lepšie, ako žiadne. K tomu priemeru 30cm a výške 40cm. Warre má priemer 30cm. Nemám s ním ešte dlhé skúsenosti, ale je v ňom najnižšia vlhkosť a najnižší počet mŕtvoliek. Mám pocit, že čím priestrannejší úľ, tým väčšie problémy s vlhkosťou... Inak, ani počas roka nie je v mojich podmienkach potrebný nejaký extra veľký priestor. Asi presedlám na menšie úle, či už bez rámikov, alebo s, to je jedno. Ale celkový priestor bude menší. Veď aj LG 159mm je takmer nemožné v mojich podmienkach dotiahnuť do viac ako 4NN počas sezóny a ak sa urobí aj odloženec, tak to už vonkoncom nie. Bol mi na jeseň kontrolovať včely jeden skúsený včelár a povedal mi, že je prekvapený silou včelstiev. Aj ja som bol, v podstate som im až tak veľmi nepomáhal, skôr som mal pocit, že moje zásahy im viac škodili. Jednoducho podmienky prostredia nepustia. Veľké úle sú fajn, ale do kvalitných (čo sa množstva týka) znáškových pomerov. Veď u mňa prvé prelety zvyknú byť koncom marca. To už na dolniakoch sa pomaly pripravujú na medobranie. Viem, že aj na Orave to ide. Poznám včelárov, čo točia v máji hodné množstvá medu, ale je to nižšie a v oblastiach s intenzívnejším poľnohospodárstvom. U nás pod Piľskom je to s medonosnosťou kus iné...


RE: Pohľad na včelnicu. - Milan Urík - 30.12.2012 03:47 PM

Pridávam dnešné foto z mojej minivčelnice. Dátum 30.12.2012, čas 13:00, teplota 4C a včely z najsilnejšieho včelstva lietajú veselo.


RE: Pohľad na včelnicu. - Crha Karel - 30.12.2012 08:57 PM

Musím ocenit konstrukci z lešenářských trubek s formistopy. Pokud dojde k středovému prohnutí horizontální trubky a bočního náklonu úlů vlivem zatížení bude zajímavé pozorovat zda dojde k vychýlení volné stavby.