Forum Šance pro včely
Ležany - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Ležany (/tema-Lezany)

Stránky: 1 2 3 4 5 6
Všechny stránky


Ležany - Jan Podpěra - 05.02.2014 12:40 AM

Rád bych zkusil včelařit bez mezistěn a bez nástavků v ležanu.
O ležanech jsem moc čtení nenašel.
Vím pouze, že bych měl mít větší rámeček (výška minimálně 35 cm). Pak bych měl mít stejný výnos medu jako v nástavkových úlech, které nyní používám.

Má někdo z vás zkušenosti s včelařením v ležanech?

Jsem od přírody líný. Myslím, že ležan je dobrá volba:
- bez mezistěn
- žádná manipulace s nástavky
- rychlá prohlídka včelstva
- snad stejný výnos jako v nástavkách
- bezproblémové vyzimování
- rychlý jarní rozvoj

Výše uvedené jsem pouze vyčetl. Zkušenosti zatím nemám. Proto se obrácím na vás v tomto fóru.


RE: Ležany - Míra.H. - 05.02.2014 02:58 PM

Rád bych zkusil včelařit bez mezistěn a bez nástavků v ležanu.
O ležanech jsem moc čtení nenašel.
Vím pouze, že bych měl mít větší rámeček (výška minimálně 35 cm). Pak bych měl mít stejný výnos medu jako v nástavkových úlech, které nyní používám.

Ležany zkouším několik let,ale když nedám alespoň nízký nástavek,tak jenom z ležanu se mě nedaří vytočit medu jako se daří s nástavkem.Hodně medu zůstává v plástech s plodem,protože plod je po celém úle/včelařím bez mřížky/.Ale to potom již není klasický ležan.A bez medníčku se včely více rojily.Plásty 39 kr.35 výška odkoukána od Maďarů,medník 39kr.17.V úle musí být nejméně 20 rámků


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 04.03.2014 08:40 PM

V ruskom odbornom včelárskom časopise "Pčelovod" z roku 1911 je popísaný spôsob včelárenia v jednodielnom úli, horizontálnom ležane na 20 rámikov. Táto metóda má celý rad výhod, ktoré sa vyznačujú jednoduchosťou. Včelstvo môže touto metódou opatrovať aj málo skúsený včelár. Začiatočník dokáže s takto popísanou jednotvárnou robotou obhospodáriť aj desať úľov a viac.
http://nasapravda.blogspot.sk/2014/03/retro-vcelarenie-v-lezane-aj-mednej.html


RE: Ležany - Jan Hucko - 09.03.2014 10:13 PM

Napadá mě obyčejné TBH, na youtube jsou mraky videí, včelaření je jednoduché, med si prostě vyříznete, plástve rošmelcujete a vycedíte, no a nebo si můžete pochutnat na dokonalým plástečkovým medu. Mějte se fajn Jéňa


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 28.09.2014 08:55 AM

Vo svete rastie záujem o východoeurópske dlhé úle. Včelárenie v Ukrajinskom ležana v mnohom pripomína vedenie včelstiev v Mednej krave. Ukrajinský ležan má úzkovysoký rámik, ktorého rozmer má veľkosť plásta ako dielo v dvoch nadstavkoch Warre alebo v Luneburgskej košnici.


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 01.10.2014 01:01 AM

Ležany sú pre warre včelárov obrovské úle s veľkými rámikmi. Ja som si vybral včelárenie v ležane s rámikovou mierou nášho Jednotného úľa. David Heaf zo Spojeného kráľovstva zas experimentuje v ležane na rámikovú mieru Dadant. Che Guebee z Dánska zas vyrába tradičný dánsky ležan. Je na tých stránkach veľa inšpiratívnych nápadov a aktuálnych informácií.


RE: Ležany - Miroslav Macek - 02.11.2014 12:05 AM

Včera som bol v zaujímavom včelíne. Majiteľ zomrel v 2008 a remeslo nemá následníka. Chcel som vidieť aké sú vnútri úle a celkom ma to prekvapilo. Sú tam v podstate len dva "ležany" miery čechoslovák. Sú to také dva válovy pevne spojené s včelínom pozdĺž prednej a bočnej steny a popredeľované prepážkami a materskými mriežkami. Túto sezónu tam budú zimovať okrem myší a veľkého množstva zavíjača voskového aj dva priletené roje. Majiteľ ich vraj trochu prikŕmil ale ikak sa do nich ani nepozrel. Kŕmidlá umiestnené na letáčoch sú tiež zaujímavé-rabovkové Smile.


RE: Ležany - Jaro Stoklasa - 02.11.2014 07:29 AM

V Oravskej Jasenici jeden včelár kŕmi obdobným spôsobom, má okolo 100 včelstiev, kŕmi letáčovými kŕmidlami (4l fľaše) a vraj s rabovkou, podľa jeho slov, nikdy nemal problémy.


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 02.11.2014 03:16 PM

Miro, robíš úžasnú dokumentačnú robotu. Len pokračuj ďalej. Jeden dlhý válov, ako plodisko včelstiev, som už videl v kočovnom voze. Majiteľ tak chcel využiť priestor pre umiestnenie čo najväčšieho počtu včelstiev.
Ja som pred rokmi tiež urobil pre moje slamáky letáčové kŕmidlá a nič sa nedialo.

[Obrázky: k_letac_L.jpg]


RE: Ležany - Ali - 19.02.2015 10:54 PM

Letmý, subjektivní náhled na mé včelaření v ležanu. Možná to někomu pomůže v rozhodování (ať už kamkoliv).
Já jsem osadil v r. 92 včelky do ležanu 45/37 původně na 20, pak na 17 rámků velký roj. Dokrmoval jsem ho vnitřním krmítkem na sklenici 4 l zezadu uvnitř za posledním plástem (proti rabovaní). Rok jsem jej nechal. Obsadili max. těch 17 rámků.
13.3.93 byl první prolet a lítaly jako jediné celých 5 hodin. Ostatní NN39/17/5 lítali 3-4 hodiny. Dal jsem jim nepříli těsnou mřížku a dvakráte matku převedly dozadu, tak jsem je nechal ať si dělají co chtějí bez mřížky. V témže roce jsem z něj vychoval (poprvé, včelařil jsem čtvrtý rok) čtyři nové matky a jednu pro něj samý.
Šlo to v něm nádherně. Všechny jsem uplatnil přidáním naostro na kašičku. Bohužel nová matka se starou se nepohodly tak, že nezbyla žádná a do začátku září si připravili novou, rozkladla se až v půli září a byla velice malá (měl jsem tam plásty i bez mezistěn, volně, možná menší buňky, nevím). Vytočil jsem 24 kg. medu (vše uvádím z mých zápisků).
Průměrný výnos ze všech původně deseti včelstev mám zaznamenaný 27kg (dal jsem včelám svobodu, od r. 90-92 jsem do nich neustále vrtal a upravoval jim život dle mého - nejvyšší průměr byl 13 kg).
Až do r. 96 jsem v něm choval průměrně 5 nových matek, jde to tam opravdu samo (starý matečník, větší trubčinu, třkrát namočné dřívko v teplém vosku, prostě v čemkoliv co jsem měl zrovna po ruce; vložil jsem seříznutou sirkou nejmenšího červíka dovniř, přidal z vedlejších buněk dvě krmení, přilepil kamkoliv na plást s plodem otvorem dolů, označil plást a bylo hotovo.
Všechny čtyři následující roky byla výtoč průměr včelstev a ze záznamu vidím třeba léčení 10.10.93 kontrola 1 brouk (ø včelstvo cca 30 brouků), 30.10.93 0 brouků (ø cca 2 brouky), 5.12.93 0 brouků (ø cca 1 brouk).
Závěr: Dobře se v něm včlařilo, chovaly matky, medný výnos ø včelnice (bez medníků, nástavků), dokrmování na zimu rovněž ø spíše méně (nikdy jsem jej nevážil, ale z jara jsem s ním taky nic nedělal, jen kontrolu plodu, chov matek, medobraní a pak povinné léčení). Fungoval oproti ostatním nástavkům NN tak nějak samostatně, perpetum.
Rozhodně jeden stojí zato mít (já jej po dvaceti letech stále mám uschovaný, letos s ním vyrukuji jako z prvním pokud to půjde a něco se nezvrtne).
Zdravím, a ať se holky usmívají a jsou hodné.


RE: Ležany - Ali - 20.02.2015 05:21 PM

Jen pro upřesnění pravdy (rozleželo se mi v hlavě co jsem včera napsal, část jsou vždy přeci jen vzpomínky).
I v ležanu se musí pochopitelně taky měnit dílo (do r. 97 jsem měl systém tříletý, od r. 98 jsem zkoušel dvouletý), takže i zde se "vrtá do včel" (já to u ležanu vůbec nezaznamenával - první dva roky se včelky jen rozšiřovali, tj. o čem jsem psal, pak už ale nemám o tom žádný zápis v deníku, a nepamatuji si přesně jak jsem to dělal) no přesto mám stále vnitřní pocit, že zásahy v ležanu oproti v NN byly podstatně citlivější (po jednom rámku).
A ještě poznámka, když vytáhnete rámek s plodem z NN je to nádhera koukat na něj, ale když vytáhnete rámek z ležanu (3x větší čistá plocha plástu cca 1600 cm2 z jedné strany) tak to je pohled o třídu hezčí (jen nesmí být včelky moc nazlobené nebo extra píchavé, to je taky o level výš Smile, zažil jsem to jeden rok.
Stejně je to nádhera.

A přiléhavé pořekadlo: "Člověk se učí 3 roky mluvit a dalších 60 let mlčet, včelař se učí první rok rozebírat včely a zbytek své kariéry nechat je na pokoji."


RE: Ležany - Ali - 24.03.2015 01:38 AM

Tak jsme prvně na letošní rok připravili a opravili starý dvacetiletý ležan 45/37. Sololitový. Jen jej zevnitř vypálíme a vně přetřeme (asi vosk s fermeží a vytřít dosucha). Na rámky jen droboučké proužky mezistěn. A počkáme, až nám někdo (možná) poskytne roj nebo oddělek.
Zdravím.


RE: Ležany - Leoš Dvorský - 24.03.2015 05:13 PM

(24.03.2015 01:38 AM)Ali napsal(a):  Tak jsme prvně na letošní rok připravili a opravili starý dvacetiletý ležan 45/37. Sololitový. Jen jej zevnitř vypálíme a vně přetřeme (asi vosk s fermeží a vytřít dosucha). Na rámky jen droboučké proužky mezistěn. A počkáme, až nám někdo (možná) poskytne roj nebo oddělek.
Zdravím.

Nemohl by jsi ho nafotit a dát sem. LD


RE: Ležany - Ali - 03.04.2015 10:21 PM

Tak ten starý dvacetiletý sololitový ležan 45/37 je tady. Nemám jej doma, musel jsem ho jet zfotit. Trochu se to zdrželo, omlouvám se. A navíc se už dlouhou dobu potýkám s tím, jak ty fotky sem dostat.
Zbývá jen pod víko vložit filc, nad víko stříšku a vypálit. Neměl jsem plamen.
Zdravím.
[attachment=937][attachment=936][attachment=933][attachment=934][attachment=935]


RE: Ležany - Debora - 04.04.2015 07:58 AM

sololit bych nepálila, to může nepříznivě reagovat. Sice se na výrobu úlů používá, ale pouze jako vnitřní hardware, to není materiál do nepohody. Wink


RE: Ležany - Ali - 04.04.2015 03:13 PM

Myslíš neopalovat plamenem vnitřek úlu ? Už jsem to dříve dělal několikrát. Žárem se rozteče propolis, doplním jej přetřením včelím voskem a nechám jej do sololitu vsáknout a vychladnout. Alespoň tak jsem to dělal. A konkrétně na tomto úlu mi vytlely (rozpadly se) dřevěné spodní nosníky, ty jsem teď vyměnil, a lehce rožky sololitu, ale ten vcelku vydržel kupodivu min. stejně či více něž smrkové dřevo. No byl ale rubovou hrubou stranou do lícu vně i zevnitř (aby se včelkám lehčeji po povrchu chodilo a líp to nasákne ochranou /uvnitř jsem měl vosk a propolis, jak jsem uvedel a vně v té době balakryl - vydržel očividně 5 let venku a cca 20 let na půdě).
Teď to nechám zatím tak, až se to rozběhne tak se uvidí. Rozhodně budu tíhnout co nejvíce všemi směry k přírodě (zatím jsou tam rámky, i vydrátování je původní).

A stěny jsou vyplněné a zateplené komplet orobincem. Ten vydržel celou dobu bez újmy (koukli jsme se i pod soloit).


RE: Ležany - Debora - 04.04.2015 06:10 PM

Nic proti starým úlům, staré úly vždy zahřejí včelí duši, ale tento patří pod stříšku, nebo pro manipulaci. Než vosk bych raději dala tu lněnou fermež. S tím vypalováním, to jen tak lehce polechtat, aby se rozpustila propolis, i když té tam opravdu moc není, ten sololit má tendenci doutnat, tak aby nevyhučelo to rákosí. Ale to je vše jen můj subjektivní pojem Wink

Materiály na výrobu nástavků


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 25.04.2015 09:24 PM

(19.02.2015 10:54 PM)Ali napsal(a):  Letmý, subjektivní náhled na mé včelaření v ležanu. Možná to někomu pomůže v rozhodování (ať už kamkoliv).

Dal jsem jim nepříli těsnou mřížku a dvakráte matku převedly dozadu, tak jsem je nechal ať si dělají co chtějí bez mřížky. V témže roce jsem z něj vychoval (poprvé, včelařil jsem čtvrtý rok) čtyři nové matky a jednu pro něj samý.

Až do r. 96 jsem v něm choval průměrně 5 nových matek, jde to tam opravdu samo (starý matečník, větší trubčinu, třkrát namočné dřívko v teplém vosku, prostě v čemkoliv co jsem měl zrovna po ruce; vložil jsem seříznutou sirkou nejmenšího červíka dovniř, přidal z vedlejších buněk dvě krmení, přilepil kamkoliv na plást s plodem otvorem dolů, označil plást a bylo hotovo.

Antoníne, poprosím Ťa, rozumiem tomu dobre? Matky si odchoval bez mriežky? Jednoducho si materské misky prišpendlil kdekoľvek na plást s otvoreným plodom do plodiska?


RE: Ležany - Ali - 30.04.2015 02:58 PM

Ne ne, pokud si dobře vzpomínám, bez mřížky jsem měl ležan celou letní dobu mimo ten týden založení matečníků. Protože matka mi někudy přelézala za mřížku (přeci jenom ten sololit vlhkem pruží), tak jsem ji jinak nepoužíval. Stejně kladla kde se jí zachtělo i dozadu na 16-tý plást. Nicméně ten týden, než byly matečníky zavíčkované to nějak vydrželo a pak jsem je hned dával z ležanu i s mřížkou pryč, do oplodňáčků, do odděleného nástavku nad včely na NN úly a jednu jsem tam nechával. Jak se dohodly bylo na nich. Rámek jsem značil jen proto, že strašně rychle se hrnuly ven při rozloupnutí dělící krycí lišty mezi plásty, takže abych byl přesný a věděl kam. Vzal jsem tedy jeden zakladený a jeden zavíčkovaný plást, přilepil jsem velké buňky dírou dolů, šoupl červíka a dvakrát mateří kašičku, plásty přirazil k sobě, vložil jich na konec celistvého plodového hnízda, označil rýsováčkem loučku s matečníky a zasunul krycí lišty mezi horní loučky. Tak nějak jsem postupoval, záznamy o přesných místech vložení nemám. No, ale bez mřížky by to asi nešlo, i kdyby se ty dva "živé plásty" oddělili cca 5-i plásty s medem, myslím si, ale nezkoušel jsem to, tehdá mě to nenapadlo.
Zatím jsem teď ještě nesehnal včely, takže jenom teorie. Nicméně, máme se synem tento ležan a dva pěkné velmi staré nástavkové s prosklením (nedávno sehnali jsme je náhodou) a dnes jdu chystat přířezy na dalších šest nových, plných, jak jsem tu už někde psal, s bočníma loučkama nadoraz po celé délce, tedy úl v úle (slabý odvar Waré). Napřed musím rozběhnout to co už trošku znám, pak zkusím popojít zase ještě blíž přírodě.
Zdravím AL.


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 06.05.2015 10:21 PM

Naznačím pár slovami o mojom spôsobe chovu matiek prirodzenou cestou. Práve dnes, o 10.oo hod., sa mi vyrojilo najsilnejšie včelstvo. Na štyroch rámikoch boli postavené rojové materské bunky. Pár ich bolo už aj zaviečkovaných. Z vyrojeného včelstva som urobil štyri odložence s rojovými materskými bunkami. Tri z nich som urobil trojrámikové a štvrtý odloženec jedenásť rámikový. Rojové materské bunky považujem za najkvalitnejšie a pre mňa, prírodného včelára, sú veľmi cenné.

[attachment=984]


RE: Ležany - Ali - 07.05.2015 12:04 AM

Zdravím,
pěkné, moc pěkné. Koukám, rámky ležanu mám stejné, nahoře vodorovně mám přidaný ještě jeden drátek, aby se dílo netrhalo odzhora, krycí lišty mezi rámky tam mám taky, místo síta mám ale pevné dno s cca 5cm podmetem (ta Vaše síť je si myslím lepší řešení něž moje pevné dno). Jedna zásadní věc v mém ležanu ale chybí. Zatím tam stále nemám roj Wink.
Co se týče matečníků, rojové jsou vypěstované od začátku, od samého zakladení res. vytvoření svislé buněčky jako matečníky. A to považuju osobně za lepší a plnohodnotnější, než přelarvované. Nemyslím si, že vajíčko posazené do rojového matečníku se po vychování v matku zakóduje coby následně vyrojovací. Zdá se mi to jako nesmysl. Spíže bych považoval za velice dobré, jeho celoživotní 16-tidenní vývoj, jak bylo napsáno za nejkvalitnější. Souhlas.
Ať se včelkám i Vám daří. AL.


RE: Ležany - Debora - 07.05.2015 12:27 AM

Milane, očekávej, že je to jen začátek Wink


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 10.05.2015 02:25 PM

Moje ležany JU majú 23 až 25 rámikov. Včelstvo má v plodisku dostatočný priestor na plodovanie aj na ukladanie medu. Keď včelstvo narastie natoľko, že im je už ležan tesný, tak mu nadstavím desať rámikový medník a vznikne úľový priestor ako v úli kolenáči. Je to to isté ako keby som postavil tri nadstavky JU vo vertikálnej úľovej zostave na seba. Na Orave včely vôbec nemajú problém v máji narásť do troch alebo štyroch nadstavkov JU.

[attachment=1031]


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 06.07.2015 10:46 PM

Májový roj za voz sena.
Z májového roja, prváka, som vytočil 15 kg medu. Odhadom, ďalších 15 kg medových zásob som roju ponechal. Zdá sa, že znáška bude ešte pokračovať.

[attachment=1218]


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 11.12.2015 03:40 PM

Včelárenie v ležanoch je dostupné pre všetkých. Ležan si dokáže postaviť doma každý záujemca o včelárenie sám. Tu sú stránky Andreja Jakimova o včelárení v ležane na 32 rámikov 435x460 mm.
Včelárenie v ležane je metóda vedenia včelstiev s minimálnymi nákladmi na pracovnú silu pri celkom slušnom mednom výnose od včiel, čo je približne 60 kg. Zároveň úľ umožňuje každý rok na jednej jeho strane urobiť odloženec so 6. až 10. rámikmi.
Pozrite si medobranie v októbri. Ako za našich starých otcov, ktorí nechali včely zimovať na mede a zobrali im len prebytok zásob.



RE: Ležany - mellifer - 19.12.2015 03:07 AM

Tak se mi podařilo sebrat odvahu a sepsat svůj počáteční názor, o budoucím vlastním včelaření. Loni jsem se rozhodl, že začnu chovat včely a letošek jsem si dal, jako takový čas na sebrání pár informací do začátku. Včelaře v rodině a mezi známými nemám.
Začínat hodlám na neuteplených 39x24, metodikou co nejvíce podobnou Dr. Liebigovi. Je to klasika okolních včelařů, myslím ty úly. U nichž doufám v pomoc na začátku. A rád bych si ohmatal klasiku, abych mohl srovnávat.
Proč to píšu v tomto tématu, vyplyne níže.
S ohledem na svůj zdravotní stav, ale pro sebe vidím jako nejlepší variantu, včelaření v ležanu. Jenže, čím více se o včelách a včelaření dozvídám, tak zjišťuji, že nejde jen o to, co vyhovuje mně, ale také hlavně včelám. Už mým cílem není včely chovat, ale spíše se pokusit s nimi spolupracovat. A z toho už mi klasický ležan nevychází až tak moc dobře. A proč?
Jsem rozhodnutý používat volnou stavbu, ale v rámcích. Vidím to jako dobrý kompromis mezi mnou a včelou, když dodržím včelí mezeru. U ležanu mi vadí nutnost převěšovat. Ne z lenosti, ale protože bych chtěl včelám rozebírat plodiště co nejméně. Ale jak to udělat?
Napadlo mě toto: Když budu myslet jako včela, tak mě ve včelím díle zajímá hlavně ulička mezi plásty. Zásoby ukládám kolem plodu, prioritně nad něj a za něj směrem od česna, protože v zimě půjdu za teplem a to je nahoru a od česna. A plod potřebuje vzduch, zásoby ne. Takže u vertikálního úlu to není problém. Nejdelší uličku mám směrem nahoru. Protože rámečky nad sebou, když je správná mezera, beru jako jeden plást. Jako včelaři se mi bude snadno, přidáním nástavku, prodlužovat.
U klasického ležanu, jsou uličky souběžné s kratší stranou. Zásoby dávám nahoru a za sebe. Pokud je česno na kratší straně úlu, teplá stavba, tak mi dojde brzy místo, protože plást za zády budu mít brzy zanesený zásobami. U česna na delší straně úlu, na studenou stavbu to bude o malinko lepší, ale taky nic moc. Jako včelař to vyřeším převěšováním.
Z toho mi vychází, postavit si ležan s rámečky uloženými podélně s delší stranou. To by mohlo podle mě fungovat. Prostě tak jak staví včely dilo, když se usadí v podlaze nebo ve stropě. U přirozeného díla je to samozřejmě ještě šikmo a s nepravidelnostmi, aby mi tam samovolně netáhlo. Ale i při tom se jako včela snažím o co nejdelší uličku.
Zatím jsem našel úl p. Nymsy a Bienenkiste. Nevíte prosím o dalších, kde bych se mohl inspirovat? Chápu myšlení včely aspoň trošku správně? P. Nymsa používá také ještě běžné řešení, udělat co největší plást na výšku. Ležany se zvyšují, až jsou z nich široké stojany Smile Mě více oslovilo Bienenkiste. Omlouvám se, jestli vám to připadá primitivní, jsem dosud dost neznalý.


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 19.12.2015 05:25 PM

Nie je to všetko tak ako píšeš, pretože jednou z veľkých vecí vo včelárstve je veľa spôsobov ako včely môžu byť uložené. To zistíš v praxi. Je dobre, že sa nad všetkým možným okolo včiel zamýšľaš, pretože včelárenie na prírodnom diele je vhodné pre už skúseného včelára, nie pre začiatočníka. Ale to je vec názoru a cieľa, ktorému sa chceme priblížiť. Bienenkiste, Keňan, Tanzánian, Ukrajinský úľ, Škandinávsky ležan, to sú všetko obydlia pre včely, ktoré včelám vyhovujú a včelárom fungujú. Ja osobne si myslím, že do horizontálneho úľa patrí úzkovysoký rámik a do vertikálneho úľa zas širokonízky.


RE: Ležany - Miroslav Macek - 19.12.2015 11:44 PM

Kedže v ležanoch je vhodné používať veľké rámiky vidím tu trochu problém s voľnou stavbou bez medzistienok. Ako by sa dalo predísť zborteniu panenských rámikov naplnených medom? Mne sa toto horúce leto dva rámiky 37x30 "zošupli".


RE: Ležany - Crha Karel - 20.12.2015 12:36 PM

Zřejmě si na subtropy budeme muset zvykat a tomu přizpůsobit i včelaření. Buď použít typ úlu, kde se plást od nejširšího horní rozměru směrem dolů zúžuje (viz např. "tanzanian"). Anebo úly dostatečně izolovat či umístit tak, aby vnitřní teplota korespondovala s venkovní a nebyla zvyšována přímým slunečním zářením.


RE: Ležany - mellifer - 20.12.2015 03:58 PM

Pane Milane s tím úzkovysokým rámkem to chápu. Jde mi o to uložení podélně. Jestli by to včelám nevyhovovalo lépe. Jestli ležany nemají to uložení rovnoběžně s kratší stranou jen pro to, že je to jednoduší na výrobu úlu.


RE: Ležany - schützmeister - 20.12.2015 08:01 PM

Podstatou vysokýho rámku je zimování. Je rozdíl mít kouli na 18 cm nebo 35 - v zimě se táhnou za zásobama hlavně nahoru a v těch 18cm jich moc mít nebudeš, ač okolo možná budou. Ostatní je nepodstatný. Když bude teplo jako letos, tako to půjde. Big Grin


RE: Ležany - mellifer - 20.12.2015 10:16 PM

Myslím tohle, při pohledu do ležanu z hora. Nemít spoustu krátkých uliček, ale třeba jen 9 dlouhých. Výška rámku může být třeba těch 460 mm pana Jakimova. Jestli by to byla výhoda i jako protirojové opatření.


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 21.12.2015 06:04 AM

Najskôr si treba ujasniť filozofiu prírodného včelárenia a včelárenia na prírodnom diele. Pri prírodnom včelárení treba na priemyselné postupy zabudnúť, ale včelárenie na prírodnom diele priemyselné postupy pripúšťa. Včeláriť na prírodnom diele je možné v rámikovom úli. Na obrázku je pohľad zhora do horizontálneho jednoradového trámikového úľa typu Tanzánian a do horizontálneho trojradového trámikového úľa typu Bienenkiste. Sú to plytké typy trámikových ležanov na širokonízke včelie dielo. Ak chce včelár v ležane robiť protirojové opatrenia, tak musí manipulovať s plástami a tak sa dá postupovať v rámikovom úli. A to sa pri prírodnom včelárení s trámikmi nerobí, pretože v takom prípade treba včelie dielo rozobrať a poprehadzovať. Aj stavbu nového diela po osadení roja treba na trámikoch kontrolovať a usmerňovať, aby včely nepostavili dielo krížom krážom. Myslím si, že v jednoradovom ležane Tanzánian začínajúci včelár dielo rozoberie oveľa jednoduchšie ako v trojradovom ležene Bienenkiste.


RE: Ležany - mellifer - 21.12.2015 08:30 PM

Mým záměrem je včelaření na přírodním díle v rámečcích. Ten obrázek jsem myslel jako úly s rámky. A o výhodu dlouhé uličky pro včelu, ne pro včelaře. Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil. Rád bych pochopil myšlení včely.
Z Vašich odpovědí mi vyznívá, že mám napřed nabýt zkušenosti s existujícími sestavami a nepouštět se hned do experimentů. To plně chápu a považuji za správné.


RE: Ležany - Crha Karel - 21.12.2015 10:38 PM

(21.12.2015 08:30 PM)mellifer napsal(a):  ... Rád bych pochopil myšlení včely. ...
Nemyslím, že včela "myslí". Mám za to, na základě rozličných dostupných fotek, že stavbu vždy přizpůsobuje prostoru, který obsadila. At je to železná roura o průměru 20cm, nebo mezi oknem a okenicí delší dobu nepoužívané chaty, či jiné bizarnější místa, které by včelaře ani nenapadly.


RE: Ležany - Ali - 24.12.2015 01:39 AM

Její tisícročný získaný a osvojený instinkt, kterým dělí vesmírem darovaný prostor a čas na kolébku dělnic, posléze kolébku trubčí a nakonec i zásobárnu k přežití pro další nekonečná pokolení. Jako my doma, vše co nejvíce a nejrychleji přístupné, přehledné, zdraví prospěšné, ekonomicky nenáročné "a dost možná i pohodlné". To už jen žertem. Pěkné svátky a hodně zdraví Vám i včelkám.


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 21.02.2016 06:54 PM

Pre záujemcov o včelárenie v ležanoch som zhromaždil ďalších pár informácií na mojom blogu. Môj Seniorúľ je ležan a podľa sily včelstva mi umožňuje v sezóne postupovať viacerými spôsobmi. Môžem použiť technológiu včelárenia v ležanoch a zároveň môžem využívať postupy známe z včelárenia v nadstavkových úľoch.


RE: Ležany - Václav Návara - 22.02.2016 11:23 AM

Dobrý den,
uvažuji o výrobě ležanu podle vzoru, který má na svých stránkách pan Bencúr (Senior úl). Uvažuji o využití stavajících rámků 39x27,5. Myslíte si, že výška tohoto rámku (27,5 cm) je dostačující pro zimování?
Děkuji


RE: Ležany - goro - 22.02.2016 11:28 AM

Václave, na toto ti dá odpoveď len vlastná prax, Wink
môj názor je že u ležanov sa používajú rámiky vysoké 30 cm a viac
ale
vlastne na slovensku sa v plástoch vysokých 27,5 cm (B-čka ale dĺžka 420) bežne zimuje v jednom nádstavku tak skús...


RE: Ležany - Jaro Stoklasa - 22.02.2016 03:38 PM

A poniektorí majú alebo mali aj ležany s 27,5 cm hlbokými rámikmi Smile


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 22.02.2016 06:41 PM

Ja používam rámik 37x30 - čechoslovák vo všetkých mojich nadstavkových úľoch. Preto aj moje ležany som urobil na rámikovú mieru čechoslováka. Ak Václav používa rámikovú mieru 39x27,5, tak si aj ležany môže zhotoviť na túto rámikovú mieru. Včely si s tým poradia. Na Slovensku sa bežne včelári v ležanoch s rámikom vysokým 27,5 cm.


RE: Ležany - Milan Bencúr † - 30.04.2016 06:39 PM

Z mojej skúsenosti viem potvrdiť toľko, že čím vyšší rámik v ležane, tým lepší. Chumáč viac pripomína guľu ako sploštenú elipsu.Tiež platí to, že matke treba nechať priestor aby sa prejavila. A v ležane je úspešná každá dedinská matka. Preto nezužujem včelstvá na zimu v ležanoch. Včelám to neprekáža a na jar majú okamžite prudký rozvoj. Napríklad, dnes už majú moje včely v ležanoch nadstavené medníky ako v kolenáči alebo lakťovom úli. To je spolu 35 rámikov JU. V najbližších dňoch, možno už zajtra, rozkvitnú hrušky a jablone.

[Obrázky: IMG_6559.JPG]


RE: Ležany - Víťa - 05.06.2016 04:13 PM

Můj nový ležan (tedy nový - dal jsem dva ležany po dědovi na sebe Smile ). Inspirováno Fjodorem Lazutinem a jeho ležany a knížkou Держать пчел или водить. Míra 39x47. Osazeno oddělkem.


RE: Ležany - Ali - 08.05.2017 11:21 PM

Dnes jsem téměř dokončil "ležaté" a "visuté" stanoviště a přestěhoval a upravil 11-nástky na 35-ky, resp. 35 + 11. Stojaté jsou už nastěhované z 11-tek a visuté čekají na příští týden. Taková malá Smolíkovina. Co z toho vzejde je otázkou. Jsem zvědavý. Tu máte k podívání. Ali


RE: Ležany - schützmeister - 09.05.2017 01:01 PM

Nádhera. Shy
Kde to má česno ?
Jen jsem zvědavej, na ty šrouby v plné zátěži. Ale nápad to je super.


RE: Ležany - Jaro Stoklasa - 09.05.2017 01:02 PM

Veľmi pekné ležany. Blednem závisťou. Samozrejme v dobrom to myslím. Paráda.


RE: Ležany - Ali - 09.05.2017 01:37 PM

Na té druhé fotce jsou vidět dvě česínka 20cm po krajích a dvě očka v koutě nahoře 3cm. Teď budou, až budou, oddělky rozdělené vejpůl, na podzim jen uprostřed vyndám přepážku a spojím. V mé hlavě to je, jen jestli včelky budou se mnou souhlasit Smile. Ali


RE: Ležany - Ali - 23.05.2017 05:04 PM

Tak ve visutých už mám tři malé oddělky, jen k nim nemůžu po okolí sehnat matečníky. Snad týden vydrží. Do té doby snad něco seženu.


RE: Ležany - Víťa - 26.06.2017 09:56 PM

Dnešní vytáčení ležanu dle Fjodora Lazutina. Ty spřažené plásty (dva plásty 39x24 spojené sponkou), to je vážně práce pro dva Undecided. Bolí mě z toho ruce víc jak z nástavků. Podobnou porci jsem vytočil už před 14 dny a ještě nejmíň tři megaplásty k vytočení tam zbyly.


RE: Ležany - Ali - 27.06.2017 04:04 PM

Přesně proto jsem je zkombinoval s 11-kovými medníčky. Panenské bez boční a spodní loučky se sotva promačklo. Asi to pořeším dole špejlema.
Ale to jsou tedy náklaďáky. Vidím, že je to asi na 16-nást, na kolika sedí běžně plodiště a na kolika zimuje?


RE: Ležany - Víťa - 28.06.2017 07:40 PM

Mám to takhle od loňska, takže teprv sbírám zkušenosti. Dva ze čtyř ležanů se vyrojily - je to malé. Tenhle je největší, je na 25 dvojrámů, vyrojily se, ale i po vyrojení je to pořád plné včel. Další tři jsou jen 160 litrové - tam ty polomedníčky budou nutné a koneckonců i mnohem praktičtější.

Edit: ještě přikládám obrázek toho menšího ležanu - na 19 plástů 39x50. Jen pro zajímavost - je to vyrobené ze dvou úlů ve kterých včelařil děda před 70 lety. Je na tom hezky vidět jak se za tu dobu změnila velikost včelstev. Dnes i dvakrát tolik prostoru je málo.


RE: Ležany - Ali - 29.06.2017 01:11 PM

No pěkný, to bude asi rukama, já je mám všechny poloviční. Ty medníčky práci vespod trochu komplikují. Med v nich ale odchytnu i se slabšíma.
Objemově to mám s medníčkama připravený na víc, jak mě Jirka Marx upozorňoval, ale myslím si, že na to nedorostou. Ty už máš teď na těch malých objem větší.
Ať se daří.


RE: Ležany - Ali - 08.08.2017 11:37 PM

Tak jsem dnes zkoušel ten Tarranovův roj, hlavně z důvodu přeorganizování starého a nového díla viz RE: Poraďte prosím Příspěvek: #416 a Příspěvek: #421.
Zde je foto. Zůstaly tam jen dvě mrtvé včelky, vytrhly si nechtě žihadlo.
Od dubna , co jsem oddělky utvořil nebyly zatím nijak ošetřené a přesto není vidět VD. Nevidím ho totiž ani na včelstvech. Je to až podezřelé anebo su slepý.
Jsou ale od loňska trvale na původních zásobách cca 15 kg. Třem velkým jsem těď ale doupravil jednorázově zásoby 6-ti kg.
Slídění nebylo téměř vidět, ani loupež.
A jak to dopadne ? Zase někdy příště.


RE: Ležany - Ali - 08.06.2018 08:05 PM

Tak lidičky,
s těma ležanama to nemám vůbec jednoduché. Neumím to nebo su na špatném místě. Ač z jara před řepkou měli 10-15kg zásob, nějak stojí. Možná taky okolím, v zásadě jen polnosti.
Přes řepku postavili v 11-kách medníčkách jen srdíčka, a od té doby téměř nic. Prostě se jim nechce stavět. Objem k dispozici mají od 160 do 220 litrů.
Předloni jsem jim nechal všechen med, loni jsem odtočil v průměru 7 kg na včelstvo.
Na první pohled na česno, pod víko i do podmetu normální (porovnávám to s chovem v nástavkách, ale na jiném místě, tam jsem míval 45kg/úl před 30-ti lety).
Asi budu muset, pokud v nich něco bude odtočit pro rodinu a hned teď po slunečnici (včera jsem viděl už první nakvétat) dokrmit tak na 50kg. Do zimy je daleko a tu už nic není, neroste.
Kolem jsou na dohled jen řepkaři, obilnáři a slunečničáři, žádný dobytek - po žních od konce června hnědé prázdné polnosti až do zimy (poslední tři roky hic jak na sahaře).
No a příští rok z jara se uvidí. Buď to nějak hned z jara zvládnu nebo budu chovat včelky jen tak pro radost. I když, ono je to stejné.


RE: Ležany - schützmeister - 09.06.2018 07:08 PM

Z jara ani nejde o to, kolik maj zásob, ale včel. Dobře nastartované můžou být před řepkou i úplně nasucho.
Na dobrém místě, jako mám já, naopak je rovnice čím míň zásob maj, jak začne snůška, tím víc toho přinesou.
Ležanama to určitě nebude, to jsou dobré ůly pro včely.
Asi bych omrknul roztoče. Jestli vypadali na jaře dobře a teď se nehýbou, nebude to ničím jiným.
A nebo se tě vyrojili.


RE: Ležany - Ali - 09.06.2018 11:26 PM

Zkusím mrknout na roztoče (na včelách očividně vidět nejsou, podložky teď čistím dvakrát týdně a tam zatím taky nic extra).
Vyrojily se asi jedny, ale jistý si nejsu (12.5. jsem našel 5-tidenní matečník a jen pár posledních líhnoucích se trubců - tj. kolem 15.4. matka přestala klást, v úlu jsem ji nenašel, ale co ten čerstvý matečník ?).
Ostatních je docela hodně, jenže v tom ležanu to neodhadnu jako v nástavkách. Těch 7kg na včelstvo je nim., vyhovovalo by mi tak 10-15. A aby jich zazimovalo tak ze 3 kg. Ale to ještě nevím, jak na to.
Sečteno, podtrženo bude až něco odtočím, ošetřím, dokrmím a v říjnu do nich nakouknu, jak se mají.
Nechávám jim ať si žijí, jak jim to vyhovuje. Mě je taky nejlíp, když do mě nikdo nevrtá.