Forum Šance pro včely
Vliv klimatu stanoviště na přezimování - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Vliv klimatu stanoviště na přezimování (/tema-Vliv-klimatu-stanoviste-na-prezimovani)

Stránky: 1 2 3
Všechny stránky


RE: Vliv klimatu stanoviště na přezimování - schützmeister - 17.04.2014 09:01 PM

(03.04.2014 09:42 PM)schützmeister napsal(a):  No tak jo, jaro je teda tady. A letos jsou rozdíly viditelné.
Údolní stanoviště kypí životem, Stanoviště na horách, při stejném ošetřování, zatím více méně spí. Jsou asi o generaci pozadu - takže tak 3 neděle.
Tak se zdá, že právě teď je okamžik největších rozdílů. Stejné ošetřování, Dadant, stejné včely, vzdálenost od sebe do 3 km, ale v jiné výšce.
Údolní - obě místa 450-550 - raketově jedou, polovina 2 dadant nástavek, polovina 2,5 nástavku , velká snůška, začínají stavět misky.
Stanoviště horní 800m.n.m. je tak na polovině, jak plodu tak včel, ale slušné, snůška sporadická. Trubce chovají celkem hodně.
Úplně slaboučký je stanoviště 700m.n.m. - včely max na polovině dolních a plod tak na třetině, začínají se lehce probouzet. Snůška slabá, není cítit nektar v úle. Vysvětlení, proč jsou horší než ty výš, je podle mne v zastínění, je to východní svah a pod listnáči, slunce mají jen ráno, když ještě mrzne / dneska ráno -5st. /.
Zdá se tedy, že nevhodné stanoviště přebije i výhodnější nadmořskou výšku. Tak či tak, 300metrů výškových dělá poloviční velikost včel.


RE: Vliv klimatu stanoviště na přezimování - schützmeister - 08.03.2015 09:46 PM

Tak letošní extrémně úhynovou zimu je rozdíl jasně patrný.
Dnes jasno, slunce as 10st. silně kvete líska. Nahoře zbytky sněhu.
800m slunné, větrné stanoviště - stav oproti podzimu : 50% slabé, nosí pyl velmi lehce, bída.
700m ve stínu - tragédie : ke dnešku úhyn 80%, dvě včelstva, jedno slušně nosí - ale jsou to na zimu tři oddělky v jednom, druhé bída, je to asi 5 v zimě pospojovaných totáčů. Nevím, jestli to rozdejchá. Nenosí nic.
600m velmi teplé, slunné stanoviště - úhyn 40%, ale zbylé super, nosí jak o život pyl,
povětšinou silné. Třetina jsou ale taky dvě pospojovaná.
Jednoznačně je vidět, že chladné a stinné stanoviště je pro včely asi fakt špatné. Uvažuju o přesunu, ač mě se to místo líbí. Ale zimní ztráty jsou pravidelné.
Varoáza cca všude stejná - takže její vliv tudle zimu není určující.
Stanoviště se jeví jako základní predispozice ztrát.


RE: Vliv klimatu stanoviště na přezimování - renttip - 08.03.2015 10:19 PM

Michale, stvým tvrzením se stotožňuji. Mám stanoviště v 680m. N. M. Sice slunečná strana, ale dost mi to tu fouká. Ani vysoce uteplené úly nic neřeší. Varroázu prakticky neznám, ale běžně se mi stává, že včelstvo jeden de n super a druhý den jsou spadlý. Pod horama co jsou včelaři, tak mají menší úhyny, ale dva nemají úhyny žádné a pozor, shodou okolností oba mají BUDEČÁKY. Rozhodně nechci tvořit budečáky, letos přecházím na japonce, ale jesti nebude problém spíš v ulových sestavách, než v podnebí. Smile


RE: Vliv klimatu stanoviště na přezimování - Petr Pokorný - 08.03.2015 10:34 PM

Já na výběr nemám, stanoviště 650 m n.m. . Za 4 roky jsem přes zimu nepřišel ani o jedno včelstvo. Dnes velmi silný prolet, opravdu hukot + vynosily mrtvé před úly.. Lítají pro vodu. Trochu výš na kopci stále ještě lyžujeme. Kvete jen sněženka.


RE: Vliv klimatu stanoviště na přezimování - Crha Karel - 08.03.2015 10:40 PM

(08.03.2015 10:19 PM)renttip napsal(a):  ... Mám stanoviště v 680m. N. M. Sice slunečná strana, ale dost mi to tu fouká.
Taky jako Petr v 650, což od 680 je asi bez rozdílu, ale bude to v detailech. U mne vůbec nefouká vítr, perfektní sluneční past, ale v horkých červencových dnech to zas tak moc perfektní není. Já musím izolovat proti slunci.


RE: Vliv klimatu stanoviště na přezimování - schützmeister - 08.03.2015 10:47 PM

(08.03.2015 10:40 PM)Crha Karel napsal(a):  Taky jako Petr v 650, což od 680 je asi bez rozdílu, ale bude to v detailech. U mne vůbec nefouká vítr, perfektní sluneční past, ale v horkých červencových dnech to zas tak moc perfektní není. Já musím izolovat proti slunci.
Jo, to sem myslel, mikroklima. Prostě nahoře je kosa, ale slunce hřeje a vítr odstraňuje vlkost. Ale úplně na sluníčku je nemám nikde, trocha stínu v létě je třeba.

(08.03.2015 10:19 PM)renttip napsal(a):  ale jesti nebude problém spíš v ulových sestavách, než v podnebí. Smile
To nemůžu potvrdit - já je systematicky zužuju jen na obsednutý prostor, takže i tak je klima směrodatné. Ale jasně, menší úl je lepší v nepříznivém prostředí, to je jasný.
To bude asi i ten japončík.