Forum Šance pro včely
Environment a zdravá výživa - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Obecná diskuse (/forum-Obecna-diskuse)
+--- Fórum: Obecná diskuse (/forum-Obecna-diskuse--39)
+--- Téma: Environment a zdravá výživa (/tema-Environment-a-zdrava-vyziva)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7
Všechny stránky


Environment a zdravá výživa - tondabh - 16.12.2013 11:01 PM

Haribol přátelé, na přání Leoše prosím založte vlákno, a já vás tam budu postupně navádět na zdravou výživu v praxi, kde vegetariánský tatarák a knedlo zelo vepřo, nejsou chuťově daleko od originálu, ale přitom je to bez mrtvolek, tak je to na vás, já budu hrát na přání, mějte se krásně vánočně Tonda.


RE: Environment a zdravá výživa - Jaro Stoklasa - 17.12.2013 10:37 AM

Človek je všežravec a na konzumáciu mäsa je prispôsobený. Mäso ako strava je pre človeka prirodzené.


RE: Environment a zdravá výživa - Debora - 17.12.2013 12:53 PM

Jasně že přiměřený konzum zdechlin nikoho neporazí, ale to je jen poloviční pravda. Původně jsme byli vegouši, až po vyhoštění do exilu vznikla kultura kanibalismu. Dnes je konzum mršiny považován zcela normální, kulturelně tradiční zážitek.

nová rubrika: environment a zdravá výživa

_______________________________________________

pár faktů

BMC Medicine

Meat consumption and mortality


RE: Environment a zdravá výživa - Leoš Dvorský - 17.12.2013 01:30 PM

(17.12.2013 12:53 PM)Debora napsal(a):  Jasně že přiměřený konzum stejného druhu nikoho tak rychle neporazí, ale to je jen poloviční pravda. Původně jsme byli vegouši, až po vyhoštění do exilu vznikla kultura kanibalismu. Dnes je konzum mršiny považován zcela normální, kulturelně tradiční zážitek Wink

Mně v každém případě při vegetariánské stravě přestávají bolet klouby. LD
Moje z nejoblíbenějších jídel je. Uvařit brambory rohlíčky ve slupce, česnek nastrouhat a smíchat v olivovém oleji a to pak rozmíchat do brambor, mužu se jich už..t a navíc to zvládnu i sám. LD


RE: Environment a zdravá výživa - Debora - 17.12.2013 02:40 PM

Konzum mršiny je dnes považován za zcela normální a kulturelně tradiční zážitek.

Ale proč si nedopřejem pochoutky bez vraždy? Také jsem argumentovala, že požitek našich druhů chutná a nedá se ničím nahradit, ale ve zkutečnosti se jedná pouze o duševní návyk, kterému hloupě podléháme. Tonda nás zajisté poučí jiné a to si snad nenecháme ujít.

Těším se zde zhlédnout pár receptů z Kršnovi farmičky, které nejen že uchovají život našich druhů, ale podpoří i naše zdraví.


RE: Environment a zdravá výživa - Jaro Stoklasa - 17.12.2013 03:23 PM

Na základe čoho usudzujete, že sme boli pôvodne vegetariáni? Mäso vs. mortalita... Choďte sa pozrieť do strednej Ázie, napr Kirgiska a uvidíte tie hrozné choroby, ktoré tam z mäsa majú... Sú najzdravší národ na svete. A zjedia spolu s eskymákmi najviac mäsa... Ale to je do inej témy. Človek nikdy nebol vegetarián. Podiel mäsitej stravy bol pôvodne vyšší a postupne sa znížil. Vegetariánstvo vzniklo z náboženských dôvodov. O tom, že človek nebol vegetariánom a už vôbec nie vegánom, svedčí jeho tráviaca sústava. Mne naopak vegetriánska strava nepomáhala. Skôr mi pomáha vyvážená kvalitná strava (napr. aj chutný doma dochovaný bôčik Smile ) v menších množstvách, ale pochutnám si aj na kvalitných vegetariánskych jedlách. No žiadny extrém nie je dobrý...


RE: Environment a zdravá výživa - Jaro Stoklasa - 17.12.2013 03:24 PM

Na základe čoho rozdeľujete organizmy? Lebo aj mrkva je organizmus aj prasa. Zabiť jeden organizmus - prasa, je vražda. Zabiť iný organizmu nie? Všetko je to iba o tom, ako si človek rozhodne klasifikovať (zatriediť do šuflíkov) svet okolo seba...


RE: Environment a zdravá výživa - Debora - 18.12.2013 04:00 AM

Hle, dal jsem vám všechny byliny vydávající semeno na celém povrchu země i každý strom, na němž je ovoce vydávající semeno. To vám bude za pokrm. (Mojžíš 1:29)

Pravda je, že rostliny mohou vidět, slyšet, cítit, ochunávat a mají city. Neurologický systém je prozatím neprozkoumán, ale Stefano Mancuso z Florenze a František Baluška z university Bonnu založili společnost, která se zkoumá neurobiologii rostlin. Když o tom konzervativní botanik slyší, stojí mu vlasy na hlavě jak svíčky. Na jedné straně si s rostlinami ráda pokecám, ale přiznávám se, že je také vraždím a žeru.

Samozřejmě nám náboženství dláždí cestu. Pokud si dobře vzpomínám, naposled ovlivnili židovský jídelníček Titus, který zlikvidoval židovské povstání (Makabi), zničil Jerusalém a zpopelnil Boží chrám. Zničení chrámu a následující pogrom vyburcoval konzervativní politickou elitu, která vyvolala "duševní" židovský stát, myšlenka která chráníla židovskou identitu před asimilizací. Paralelně se po území Juda und Šomron hnala vlna mesiánského hnutí, očekávající příchod Eliáše. Rabbín Jehošua ben Josef, lidově Ježíš, držel pevně na původním, světu otevřeném židovství, jehož základní téze zní: Všechny životy jsou v Tobě, ale Ty nejsi Život. Nevím jestli si vzpomínáte, ale Ježíš a jeho příznivci byli vegetariáni.

O pád do barbarství se zasloužil svět římské katolická církve. Z toho důvodu je svět křesťanství k jídelníčku svých oveček poměrně benevolentní. Kapřík na Vánoce, vepřová pečeně, telecí, jehněčí, kůzlátko, slepice na paprice. Židé a moslimové už to mají trochu koplikovanější. Velkým omylem v židovském náboženství je povolení některých masných pokrmů a striktní rozdělování masných a mléčných potravin. Zde je vidět, že se ve světě babylonského exilu (5. století před narozením Ježíše) vegetární jídelníček, dobrovolně nebo možná z nouze, obohatil o masný pokrm, který řídí kniha Deuteronomium. Kapitola 14 sice povoluje konzum různých druhů masa, ale je v rozporu se světem starších textů, které zabíjení zvířat z jiných, než "Bohumilovných" důvodů zakazují. Buddhisté to mají jednoduší, neubližují jiným tvorům.

Celý svět je naplněn přítomností našeho života a žádné místo není prázdné. (Izajáš 6:3) V principu je to podobné jako s alternativním včelařením, každý musí sám zvážit, kolik může a ve kterém světě je přítomen.

Dnes už jsou lidé vegetariáni většinou vzhledem k pravidlu o neubližování jiným tvortům.


RE: Environment a zdravá výživa - Leoš Dvorský - 18.12.2013 09:01 AM

(18.12.2013 04:00 AM)Debora napsal(a):  V principu je to podobné jako s alternativním včelařením, každý musí sám zvážit, kolik může a ve kterém světě je přítomen.

Ano je to tak. My lidé jsme včelám nahradili jejich med cukrem a neváháme dělat še možné pro zdůvodnění toho proč. Kolik existuje názorů tzv. včelařských odborníků o prospěšnosti curku a "skodlivosti" medu pro ně, když to napíšti takto na tvrdo?

Kolik včelařů zná, jak se "zdravá" výživa včel promítá do hladiny i složení laktobacilů v trávícím traktu včel a jak to ovlivňuje jejich imunitu a délku života?


RE: Environment a zdravá výživa - Aleš Molčík - 18.12.2013 09:24 AM

A nějaký ty recepty na vaření by už nebyly? Zatím byl jeden od p. Dvorského na maštěný brambory a já bych ho jen doplnil o domácí kefír pomocí Tibetských houbiček, to můžu také. Dnes a v pátek jsem polopracovně doma a budu vařit, na oběd to vypadá dnes na tortillu plněnou fazolemi a bílím jogurtem.