Forum Šance pro včely
Japonský úl - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Japonský úl (/tema-Japonsky-ul)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Japonský úl - Rasťo 71 - 01.05.2016 10:27 PM

Tonda, ja to tvrdím tiež, lenže objemovo ten úľ je motorom na rojenie, je to len otázkou postoja, či chcem mať roje alebo nie!
A samozrejme, dnes sú včelstvá v úplne inej sile, ako boli v časoch včelárenia v košniciach!


RE: Japonský úl - Petr Smrčka - 01.05.2016 10:59 PM

Souhlasím, je to jen otázkou postoje.
Já to s tím rojením vnímám tak, že to je přirozenost včelstva a potlačování rojení je vlastně takové "očůrávání" přírodních zákonitostí. Pokud se člověk zaměří na med, pak je rojení jednoznačně proti jeho zájmům. U mě není med primární cíl a rojení mám jako takový včelařský adrenalin Wink rok bez roje by pro mě byl asi smutný rok. A nutit včely za každou cenu, aby se nerojily mi připadá, jako nutit ženu nemít dítě. Ale to už je možná trochu přitažené za vlasy. Rozhodně nikoho neodsuzuju, že umí zmáknout svoje včelstva tak, aby se nevyrojily. Ale myslím si, že to potlačování rojení může být příčinou nebo jedním z mnoha faktorů, proč mají pak včelky problém.

Výše uvedený odstavec lze také stručne shrnout do jedné holé věty: "Jsem špatný včelař." Big Grin

Jinak moji dva japonci taky přečkali zimu, jeden šel do zimy na třech nástavečkách a jeden na šesti - ten mi ale mojí vinou shodila na podzim vichřice ze stráně a zachránil jsem jen dva nástavečky, ale i tak to holky zvládli.


RE: Japonský úl - Rasťo 71 - 01.05.2016 11:34 PM

Smrk, to nieje očúravanie! To je fakt, ani včelstvá žijúce v ,,divočine" sa nerojili bez dôvodov, pokiaľ nenašli vhodné miesto pátračky, tak sa proste nerojili! V prírode nebol prebytok dutín ako si myslíš, ale naopak, bol nedostatok! Pretože v prírode vládla vyváženosť- rovnováha, alebo ak chceš prirodzený výber! Viac matečnosť včelstiev v dutinách , bola genetická a existenčná povinnosť včelstva, pokiaľ to tak nebolo včelstvo riskovalo zánik , a to najmä v zimnom tj. beztrúďom období!
Preto mohli včelstvá obývať dutinu stromu aj niekoľko desaťročí v jednom a v tom istom strome!


RE: Japonský úl - tondabh - 02.05.2016 11:54 AM

Přátelé, až vám roj přinese 70 kg medu, vy si 40 vytočíte a třicet necháte včeličkám na zimování, pak mi ukažte včelaře, který bude na rojení naštvaný. Naštvaní jsou jen Ti co to nezvládají chytat do lapačů, již jsem to zde někde popisoval, mějte se krásně rojivě Tonda.


RE: Japonský úl - Rasťo 71 - 02.05.2016 01:17 PM

Toníku , keď máš v lese kontinuálnu znášku , tak je to ok, ale my tu máme také extrémy, že poniektorý podkrmujú aj cez sezónu, nie kvôli množstvu medu, ale kvôli hladným rojom,včelárim 5 sezónu, čistý agátový med som ešte nemal, keď odkvitne agát, príde obdobie sucha ( Medard bol už 3 roky po sebe na dovolenke) ,to trvá okolo 5 týždňov, takže preto môj postoj k tomuto úľlu! Ale možno ho voľakedy skúsim , nikdy nehovor nikdy!


RE: Japonský úl - Pista Bernáth - 17.05.2016 06:22 PM

Máte prosím kontakt na výrobce?
Doporučíte mi někoho?
Nemáte někdo na prodej?
Děkuji Pista


RE: Japonský úl - Antonín Hyžík - 17.05.2016 09:30 PM

http://www.japonskyul.cz/


RE: Japonský úl - Debora - 17.05.2016 09:42 PM

super


RE: Japonský úl - Pista Bernáth - 19.05.2016 11:30 PM

Máte s touhle firmou někdo zkušenost?


RE: Japonský úl - Antonín Hyžík - 20.05.2016 11:24 AM

Dal jsem odkaz, ale zkušenost s nimi nemám, musíš sám vyzkoušet.
T.