Forum Šance pro včely
Japonský úl - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Japonský úl (/tema-Japonsky-ul)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Japonský úl - Debora - 10.05.2015 11:46 AM

#357 tak si to též představuji
#358 pyl, voda? Ta folie Ti zas tak moc nenapoví. Ta zůstane zapařená i v prázdném úlu, kde už dlouho, velmi dlouho nikdo neploduje.


RE: Japonský úl - Miroslav Mareš - 10.05.2015 12:43 PM

Tak jsem se konečně dostal na japonce rozměr warré v kterým tuto zimu nezvládly . Krásně postaveno zásob spousty .Bylo tam i kolečko 10cm plodu . Většina včel včetně matky v podmetu , do konci března ještě lítaly tak jsem myslel že to zvládli.


RE: Japonský úl - Debora - 10.05.2015 11:23 PM

Míro, jsi si jistý, že v březnu ještě lítaly? Tento rok jsem brzy z jara pozorovala před úly velký hukot, ale prvotní potěšení ze zdánlivého bujení včelstva při prohlídce úlu rázem vyprchalo, zde už jen včely organizovaně vynášely pyl. To je krystalická viróza a ta je tvrdá. Aristoteles nás učil : "Pak narazíme na krystalické nebe* a to je nepřekonatelně tvrdé." Dnešní věda o Aristotelově učení biologie a metafyziky skoro vůbec nic neví. Převzali jsme učení moderních technokratů Francise Bacona a René Descartes. To, co se dnes považuje za vědu, je opravdu směšné. Vše dobré Heart
"cogito ergo sum"

P.S. *nebe, podle Aristotela éter (akaša), pátý element, sféra stálic.


RE: Japonský úl - ondrej - 10.06.2015 07:43 PM

v nedelu rano osadeny japonsky ul rojom
tesne poobede sa ten roj rozhodol ze japonsky ul opusti
leteli vysoko a daleko
dufam ze su v dutine niekde v lese


RE: Japonský úl - ondrej - 18.06.2015 10:13 AM

Co mohla byt podla vas mozna pricina ze ten osadeny roj sa po par hodinach rozhodol ze japonsky ul opusti?


RE: Japonský úl - Leoš Dvorský - 18.06.2015 10:28 AM

(18.06.2015 10:13 AM)ondrej napsal(a):  Co mohla byt podla vas mozna pricina ze ten osadeny roj sa po par hodinach rozhodol ze japonsky ul opusti?

Příčin může být spousty. Příště tam přilep pár buněk s otevřeným plodem a ony zůstanou. LD


RE: Japonský úl - Miroslav Matucha - 18.06.2015 07:42 PM

ondrej, tak to máme podobnou zkušenost. Dvakrát napochodování do japonce proběhlo bez problémů. Zpychl jsem. Tak mě včelky vyškolily. Letěly kolem. Zabouchal jsem na plech, sedly na křoví. Do rojáčku jsem sklepl polovinu, druhá tam za ní vlítla do pár minut. Protože jsem měl návštěvu, šoupl jsem je do sklepa. Druhý den ráno, ještě pod vlivem návykových látek jsem je vysypal na prostěradlo před japonce a holky před zraky ostatních opilců vzorně napochodovaly. Do té doby šlo vše jak po másle.
Ale pravděpodobně jsem jim vybral špatné místo na slunci ( mně vyhovující - jim asi ne), ještě ke všemu na staveništi a ještě jsem jim tam dal moc nástavků - 5.
A ten smrad z včelařeSad
To vše dohromady na ně bylo moc. Druhý den byly fuč. V japonci zůstalo jen pár věrných. Těm asi kamarádky neřekly, že jdou za lepšímSmile
Příště více pokory Mirku.
Zajímavé taky bylo, že na místě, kde si roj sedl se shlukovalo několik desítek včel ještě týden po akci. I když jsem je sebral do rojáku, tak se zas za chvíli vrátily. Matka tam nebyla. Déšť je po týdnu spláchl.
M.M.
http://postimg.org/gallery/1r7ufb2ek/

Když už jsem se rozhoupal k příspěvku, zeptám se ví-li někdo, kdy je japonci vhodné podkládat nástavek.
Já to zatím dělám, když se dotknou vrchní hrany druhého nástavku. Mám obavu aby nefoukly. Když staví, tak za tři dny udělají nástavek. A člověk každý den nekontroluje.
Loni jsem vložil malý poroj, on stavěl, já nekrmil. On ale stále pouze stavěl a dál zásoby neukládal. V srpnu jsem ho potěžkal a byl jak pírko. Dal jsem 8 kg cukru. Cukr uložil. Přezimoval krásně, ještě zbyly zásoby. Letos zas jen stavěl. Dal jsem ho na váhu. Do 7.6. nepřibylo ani kilo i když jsem přidal tři nástavky. Pak stavbu zarazil. Za deset dní nanosil deset kilo medu. Dnes se ochladilo, tak nemakaj odpočívaj.
Stavbu kontroluju tak, že strčím česnem foťák dovnitř
15.5. to vypadalo takto:
http://s25.postimg.org/u35hn5hvj/japonec_15_5_2015.jpg
1.6. už černo
http://s25.postimg.org/raca34hj3/1_6_2015.jpg
10.6. během 10 dnů přidány dva nástavky
http://s25.postimg.org/z4hh29epr/P6100094.jpg

Mimochodem staví od začátku studenou stavbu.
M.M.


RE: Japonský úl - Jan Brunclík - 18.06.2015 08:47 PM

(18.06.2015 10:28 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(18.06.2015 10:13 AM)ondrej napsal(a):  Co mohla byt podla vas mozna pricina ze ten osadeny roj sa po par hodinach rozhodol ze japonsky ul opusti?

Příčin může být spousty. Příště tam přilep pár buněk s otevřeným plodem a ony zůstanou. LD

Dobře, ale pokud je to začínající včelař a nemá tam co dát? Jak postupovat tak nějak co nejlépe? Myslím, že pokud by včely byly někde v chladu den dva, mlžit je vodou, aby vyhladověli ztratily by chuť na rojení a začal by pud stavění a množení se - nebo ne? Umístění do polostínu a klidné místo.
Možná je tam dát na večer a podpořit je třeba cukerným roztokem nebo medocukrovou plackou. Třeba se to někomu takhle povedlo Wink
Ale příroda je všemocná a včely když nebudou chtít přijmout úl, můžem se snažit sebevíc a udělají sami co budou cítit za nejlepší pro ně. Je potřeba dát šanci i včelkám v jejich rozhodnutí.
Hodně štěstí všem.
Jenda


RE: Japonský úl - Debora - 18.06.2015 11:17 PM

(10.06.2015 07:43 PM)ondrej napsal(a):  v nedelu rano osadeny japonsky ul rojom
tesne poobede sa ten roj rozhodol ze japonsky ul opusti
leteli vysoko a daleko
dufam ze su v dutine niekde v lese

Jako-by mladší matky měli možnost jasnovidnosti svého osudu v úlu s konkurující starší sestrou, využijí někdy rojení své sestry k úniku, obklopí se trubci a nechají se v průběhu rojení oplodnit. To jsou ty roje, co pak lítají vysoko a táhnou velmi daleko. Tak někdy ošidí mladší matky svou starší sestru o její národ. Tyto mladé matky nikdo neukecá, aby zůstali v blízkosti sesterského včelstva. V tom jim brání něco, co by se dalo nazvat inteligence. Možná že bude někdo lamentovat, co je na tom konání inteligentního, když včelstvo neočekává nic jiného, než zelená poušt'? Vskutku, to včelstvo neví, ale není i víra projev inteligence?

(18.06.2015 08:47 PM)Jan Brunclík napsal(a):  Možná je tam dát na večer a podpořit je třeba cukerným roztokem nebo medocukrovou plackou.

to je něco podobného, jako za krále Ericha vytesat díru do východoberlínské zdi. Wink


RE: Japonský úl - Miroslav Matucha - 21.06.2015 02:34 PM

(18.06.2015 07:42 PM)MirekMatucha napsal(a):  
Když už jsem se rozhoupal k příspěvku, zeptám se ví-li někdo, kdy je japonci vhodné podkládat nástavek.
Já to zatím dělám, když se dotknou vrchní hrany druhého nástavku. Mám obavu aby nefoukly. Když staví, tak za tři dny udělají nástavek. A člověk každý den nekontroluje.
...

Jak nahoře píšu, mám trochu problémy s tím podkládáním. Když jsou jak píšu na rozmezí druhého nástavku, tak takhle z česna "vypadávají"
Musí to být pro ně nepříjemné. Dokážu si představit, že bych před odchodem z domu vždy musel udělat kotoulSmile Dokonce jsem si všiml, že některá při kotrmelci zapomene, že letěla ven a vrátí se zas dovnitř.
Když jsou nízko u česna ( 10 cm ) - v prvním nástavku tak nekotoulujou, ale zas mám obavu, že nemají prostor a mohou se zrojit. A ještě jim tam fouká.
Neřešil u japonce někdo stejný problém? M.M.