Forum Šance pro včely
Japonský úl - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Japonský úl (/tema-Japonsky-ul)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Japonský úl - Jan Smíšek - 26.02.2015 07:54 PM

Byl jsem za místními včelaři žebrat, aby mi prodali na jaře roje. Jeden byl docela ochotný, že by asi prodal. Když se mě ale zeptal, v jakém úlu chci včely dělat a zjistil, že chci mít včely v "jakémsi podivném japonském úlu" a že tam nechám včelám "volné dílo bez pláství a mezistěn" zachmuřil se, pokusil se mě převést na pravou víru. Až jsem dostal strach, že mi ani ten roj neprodá. Vypadá to, že včelaři jsou obdobně konzervativně militantní jako myslivci ..Angry Netušil jsem, že japonci jsou až taková alternativa..


RE: Japonský úl - tondabh - 26.02.2015 09:30 PM

(26.02.2015 07:54 PM)Jan Smíšek napsal(a):  Byl jsem za místními včelaři žebrat, aby mi prodali na jaře roje. Jeden byl docela ochotný, že by asi prodal. Když se mě ale zeptal, v jakém úlu chci včely dělat a zjistil, že chci mít včely v "jakémsi podivném japonském úlu" a že tam nechám včelám "volné dílo bez pláství a mezistěn" zachmuřil se, pokusil se mě převést na pravou víru. Až jsem dostal strach, že mi ani ten roj neprodá. Vypadá to, že včelaři jsou obdobně konzervativně militantní jako myslivci ..Angry Netušil jsem, že japonci jsou až taková alternativa..

Jo Honzíku, tady v praxi vidíš, co to udělá s jedincem, když mu dodáš jemu neznámé informace. Buď na " Pány Včelaře " hodný, aby neskončili u Tebe na oddělení...Rolleyes


RE: Japonský úl - Jan Smíšek - 28.02.2015 12:18 AM

Tak dnes další - "Ale jedno ti řeknu - začni hned od začátku pořádně, kup si pořádný úly, jinak to nemá cenu". Jinak moc milý starý pán plný včelařských zkušeností.
Dva včelaři mi řekli - "Bude klást i nahoře, tam nebudeš mít jenom med" a taky "To když tam ten roj jen necháš bez souší, tak ti uletí". Je pravda, že nebudu mít kde vzít kousky pláství s otevřeným plodem. Taky vidí potíž, když bych měl roj od někoho mimo jejich sdružení - je to přes kopec vzdušnou čarou 15km - to už nejsou naši, od těch nic neber. Domníval jsem se, že stačí vyšetřit měl na včelí mor za cca 500,-Kč a mělo by to být OK, tak to ale tedy neznělo.


RE: Japonský úl - Jaro Stoklasa - 28.02.2015 10:25 AM

Súše pre roj nie sú vôbec potrebné. Ani s plodom ani bez. Toho sa báť netreba. To plodovanie hore, to sa môže stať. U mňa vo warre to bolo celkom bežné...


RE: Japonský úl - Jan Smíšek - 28.02.2015 12:29 PM

A je to důvodem vzít mateří mřížku a dát jí třeba pod dva nástavky odshora?


RE: Japonský úl - tondabh - 28.02.2015 12:32 PM

(28.02.2015 10:25 AM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Súše pre roj nie sú vôbec potrebné. Ani s plodom ani bez. Toho sa báť netreba. To plodovanie hore, to sa môže stať. U mňa vo warre to bolo celkom bežné...

Súše pre roj nie sú vôbec potrebné. Ani s plodom ani bez. Toho sa báť netreba.

Haribol Jaro, zde je má zkušenost stejná a opravdu si naše holky umí poradit nejlépe a sami!

To plodovanie hore, to sa môže stať. U mňa vo warre to bolo celkom bežné...

Zde se však naše zkušenosti rozcházejí a stejné to bude i u Honzíka, protože on bude včelařit v 550 m nm v CHKO Blanský les pod Kletí, kde bude mít výbornou pastvu pro včelky, což Ty ve svých 800 metrech dle Tvých popisků nemáš.

Dalším důležitým detailem je, aby jsi neměl očka v nástavcích, protože jakmile tam bude očko v medníku, bude i plod v medníku!

Pro Honzíka: pamatuj si že včelaři v sousední vesnici a za kopcem, to vždycky dělají ŠPATNĚ! Zde platí mluviti stříbro a mlčeti zlato a pokud budeš chtít od někoho z okolí roje či smetence, tak mu hodně naslouchej a projevuj souhlas, cestou domů v autě si klidně nahlas řekni, co by jsi mu nejraději sdělil ať to slyší i včeličky, které povezeš, hned budou holky vědět s kým mají tu čest a že jsi jim připravil přirozený bejvák, dutinu.

Žádná mateří mřížka není potřeba!

Mějte se všici krásně dutinově, Tonda.



RE: Japonský úl - Jan Smíšek - 02.03.2015 11:57 AM

Jak se v Japoncích řeší "cementový med"?
Je to tak, že včely ho sice nevyužijí, ale měly by mít i jiný med a na tom přežijí, až se nástavek / nástavky s cemenťákem dostanou nahoru, odeberu je, zjistím, že z nich nic nebude, tak jen vytavím vosk, a jede se dál?


RE: Japonský úl - Miroslav Matucha - 22.03.2015 02:43 PM

Přemýšlel jsem jak poznám, že v japonci začaly včely plodovat. Začátkem března se objevila pod izolepou vlhkost a trvá doposud. Celou zimu jinak byla izolepa suchá. Takže to bude asi ten signál.
Izolepa musí být ale průhledná. Na barevných to vidět není. M.M.

http://postimg.org/image/605laao8r/


RE: Japonský úl - ondrej - 10.05.2015 10:04 AM

odvetrat ci neodvetrat japonsky ul?
ak tak ako
ake mate skusenosti?


RE: Japonský úl - tondabh - 10.05.2015 11:31 AM

(10.05.2015 10:04 AM)ondrej napsal(a):  odvetrat ci neodvetrat japonsky ul?
ak tak ako
ake mate skusenosti?

Haribol Ondro, myslím že vše je již dobře popsáno zde ve vláknech k japončíkům a dutinám, i ve videích z Vilémova je to dobře patrné, měj se krásně včeličkově Tonda.