Forum Šance pro včely
Japonský úl - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Japonský úl (/tema-Japonsky-ul)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Japonský úl - schützmeister - 20.10.2014 12:08 PM

(29.09.2014 10:28 PM)tondabh napsal(a):  Kájo, co to tam máš za sluníčko, odpoledne nosily na lesním stanovišti oranžový pyl, a frkot jak v máji (samozřejmě obrazně) akorát že vůbec nevím, z čeho ten oranž sbíraly v dohledu nic takového nevidno, ale jak píše Leoš nejspíš už se těší na jaro jako já, měj se krásně včeličkově, Tonda.
19.10. v 800m.n.m. nosili hnědý jetel, matný žlutobílý ?, cihlový - četl jsem někde o nějaké šalvěji ? Jen si nemyslím, že to je moc dobře.


RE: Japonský úl - Aleš Molčík - 20.10.2014 01:10 PM

(20.10.2014 07:54 AM)Jan Smíšek napsal(a):  Rád bych na jaře začal svá první včelstva v japonských úlech v Červeném Dvoře u Č. Krumlova (CHKO Blanský les pod Kletí), aktuálně načítám literaturu a okolní včelaře prosím o jarní roje. Nikde jsem zatím nenašel zda a jak lze léčit včely v japonském úlu - uvažoval jsem, zda by bylo použitelná houbička nasáklá v 65% ksy. octové položená na horní "platíčko" v úlu.
Obecně bych chtěl spíše neléčit a jít "Soft bond test" metodou, ale na začátek mi v zahraničních fórech doporučují spíše se naučit včelařit a rozlišovat chyby svoje od potíží včelstev a pak třeba teprve zkoušet neléčit.
A ještě - je nějaká dobrá ozkoušená metoda, jak přeléčit roj před usazením do úlu?
Díky.

Myslím si také, že kdo začíná, by měl mít nějaký úl s rozběrným dílem a třeba každých 14 dní se podívat dovnitř. Je to rozhodně lepší pro pochopení jak včelstvo funguje. A na "bond testy" bych přistoupil až po pochopení souvislostí. Jsou i takový co ve víře užitku bond testů tomuto tlaku vystavily svá včelstva a přišly o ně, takže bych spěchal pomalu.
A pokud jde o ošetření rojů před usazením, tak klidně Varidol, ale nikdy mi nespadlo z roje víc roztočů než v jednotkách. Roj je ozdravný proces včelstva pro zachování druhy, kdy naprostá většina roztočů zůstává v mateřském včelstvu.


RE: Japonský úl - terez.c - 20.10.2014 01:54 PM

Aleši, se "šťouracím" úlem máš pravdu, ale má to háček. Někdo je šťoura a musí si sedět na rukou, aby do včel nelezl moc často a někdo naopak. Já když jdu ke včelám, tak si vždycky dávám otázku jestli když je budu rozebírat, bude jim to k něčemu? Takže ač jsem si šťourací úl pořídila, hlavně jsem koukala oknem co dělají. A u někoho to může fungovat i tak, že si pořídí japonce, trochu se zžije se včelkama a pak zatouží víc vědět co a jak a pořídí si úl s rozběrným dílem.


RE: Japonský úl - Debora - 20.10.2014 01:55 PM

(20.10.2014 07:54 AM)Jan Smíšek napsal(a):  Rád bych na jaře začal svá první včelstva v japonských úlech

...ale na začátek mi v zahraničních fórech doporučují spíše se naučit včelařit a rozlišovat chyby svoje od potíží včelstev a pak třeba teprve zkoušet

Honzo, přijde na to, kam si pro informace chodíš. Věřím, že na stránkách ŠPV se najdeš lepčí inspiraci, než v leckterém zahraničním fóu. Lépe je zúčastnovat se sletů a hlavně se musíš naučit věřit sám sobě. Všechno je v rezonanci: nejistota a hněv přitahuji neštěstí, ale láska a sebedůvěra je nejsilnější lék.
Konvenčně se na treatment rojů používá kyselina mléčná, ale dláždím cestu rojů "no treatment". Treatment včelstva příroda dříve, nebo později stejně vyřadí. I když se to na první pohled zdá kruté, každé přirozeně uhynuté včelstvo podporuje rozvoj permakulturních včelstev. V přírodě se nic neztratí. Z toho důvodu bych doporučovala začít s více včelstvy, minimum dvě, lépe tři. Jedno včelstvo na čumendu, druhé na harmonizaci a třetí pro ztrátu víry.


RE: Japonský úl - MajaSk - 20.10.2014 02:16 PM

(20.10.2014 07:54 AM)Jan Smíšek napsal(a):  Rád bych na jaře začal svá první včelstva v japonských úlech v Červeném Dvoře u Č. Krumlova (CHKO Blanský les pod Kletí), aktuálně načítám literaturu a okolní včelaře prosím o jarní roje. Nikde jsem zatím nenašel zda a jak lze léčit včely v japonském úlu - uvažoval jsem, zda by bylo použitelná houbička nasáklá v 65% ksy. octové položená na horní "platíčko" v úlu.
Obecně bych chtěl spíše neléčit a jít "Soft bond test" metodou, ale na začátek mi v zahraničních fórech doporučují spíše se naučit včelařit a rozlišovat chyby svoje od potíží včelstev a pak třeba teprve zkoušet neléčit.
A ještě - je nějaká dobrá ozkoušená metoda, jak přeléčit roj před usazením do úlu?
Díky.

pán Bencúr má na svojom blogu k tomuto toľko http://nasapravda.blogspot.sk/2010/10/dekontaminacia-boj-s-roztocmi-varroa.html


RE: Japonský úl - Miroslav Macek - 20.10.2014 11:26 PM

(20.10.2014 01:10 PM)Aleš Molčík napsal(a):  
(20.10.2014 07:54 AM)Jan Smíšek napsal(a):  A ještě - je nějaká dobrá ozkoušená metoda, jak přeléčit roj před usazením do úlu?
Díky.
Roj je ozdravný proces včelstva pro zachování druhy, kdy naprostá většina roztočů zůstává v mateřském včelstvu.


Urobil som to takto vid príspevok 261 http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Japonsky-ul?page=27

Odskúšané len raz , podľa spádu aj účinné , ale či dobré...?
V prírode by to mal tento roj v tomto roku veľmi rýchlo spočítané. S mojou pomocou zatiaľ funguje.

A ak ostala väčšina klieštikov v pôvodnom včelstve tak ich tam bolo naozaj požehnane, ale kľudne to tak mohlo byť.


RE: Japonský úl - Jan Smíšek - 21.10.2014 08:20 PM

Léčíte někdo v japonském úlu? (Tak nějak nejistě ve mě vyvstává pocit, že ne, ale nemůže se to říct).


RE: Japonský úl - tondabh - 21.10.2014 09:39 PM

(21.10.2014 08:20 PM)Jan Smíšek napsal(a):  Léčíte někdo v japonském úlu? (Tak nějak nejistě ve mě vyvstává pocit, že ne, ale nemůže se to říct).

Honzíku všichni léčíme i v japončíku probíhá vše v souladu s vet.nařízeními, měj se krásně japonsky, Tonda.

P.S. Koukni na stránky Milánka na Ware, je to velmi podobné.


RE: Japonský úl - Jiří Marx - 21.10.2014 10:15 PM

(21.10.2014 08:20 PM)Jan Smíšek napsal(a):  Léčíte někdo v japonském úlu? (Tak nějak nejistě ve mě vyvstává pocit, že ne, ale nemůže se to říct).

zkus se zeptat na interním vláknu


RE: Japonský úl - Tomáš Palata - 22.10.2014 11:11 AM

To bude zbytečný dotaz. Všichni léčíme dle veterinárních předpisů i na interním vláknu.