Forum Šance pro včely
Japonský úl - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Japonský úl (/tema-Japonsky-ul)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Japonský úl - Debora - 15.06.2014 02:21 PM

(08.06.2014 10:50 PM)Debora napsal(a):  
(02.06.2014 09:25 AM)Crha Karel napsal(a):  Jsa zvyklý podávat oddělkům krmení shora zhotovil jsem krmící nástavek s tenčími stěnami abych eliminoval přesah stropní mřížky a vložil kyblík s roztokem. Po jednodenní kontrole jsem musel krmící nástavek zrušit a vložit roztok dolů k česnu.

To's mě vyděsil Kájo, šla jsem to zkontrolovat...
Ale dávám přes krmící nástavek pytlovinu a zatím na ní žádná včelstva nestavěla.

jedno včelstvo začalo stavět vedle napajedla s roztokem od spoda nahoru


RE: Japonský úl - tondabh - 15.06.2014 09:50 PM

(15.06.2014 02:21 PM)Debora napsal(a):  
(08.06.2014 10:50 PM)Debora napsal(a):  
(02.06.2014 09:25 AM)Crha Karel napsal(a):  Jsa zvyklý podávat oddělkům krmení shora zhotovil jsem krmící nástavek s tenčími stěnami abych eliminoval přesah stropní mřížky a vložil kyblík s roztokem. Po jednodenní kontrole jsem musel krmící nástavek zrušit a vložit roztok dolů k česnu.

To's mě vyděsil Kájo, šla jsem to zkontrolovat...
Ale dávám přes krmící nástavek pytlovinu a zatím na ní žádná včelstva nestavěla.

jedno včelstvo začalo stavět vedle napajedla s roztokem od spoda nahoru

Jo holky nás vždycky něčím překvapí...


RE: Japonský úl - Jan Hucko - 30.06.2014 08:17 PM


Ahoj,
tohle je moje další video, které jsem pořídil 23.6.2014. Včelkám se daří. Jen mám takovou malou obavu jestli se stihnou nazásobit do konce sezony... Co vy na to?


RE: Japonský úl - Leoš Dvorský - 30.06.2014 09:34 PM

Pokud jde o ty japonce, doporučoval bych udělst si na ně takový strůpek jako je u Warréček, aby se včely daly krmit vrchem, protože je to kvůli možnýmloupežím lepší. Prostě k japoncům přidát český rozum. LD


RE: Japonský úl - Stanislav Rataj - 04.07.2014 12:06 PM

Zeptám se na názor zkušenějších. Mám aktuálně 4 japonce (nebo, chcete-li, ty mé hexagony).
První z nich je OK, mají plně prostavěných 5 nástavků, slabě vrší nahoru šestý a intenzivně se chystají zastavět směrem dolů sedmý. Takže o ty strach nemám.
Druhý zatím prostavěl 3 nástavky a jede čtvrtý, to je také podle mne OK, na to, že je to letošní roj, teď budou mít ještě snůšku z komonice a na zimu zakrmím.

Ale další dva byly poměrně slabé roje (cca 1 - 1,5kg hrubým odhadem) a i teď je to takové, že mají za sebou po 3 týdnech teprve 1 - 1,5 nástavku. Přemýšlel jsem (i v duchu knížky J.Nymsy, kde píše o vlivu síly včelstva na jeho výkonnost a schopnost využít snůšku apod), jestli by nebylo rozumné ta dvě včelstva spojit. Jak by to dopadlo, kdybych jedno z nich (třeba to o malinko slabší) prostě jen vzal v těch jeho 2 nástavcích a položil přímo (nebo raději "přes noviny"?) na to druhé? Nebyl by to masakr? Vybraly by si jednu z královen a jely by dál ve dvojnásobné síle?

Samozřejmě to mohu rovnou zkusit, ale raději se předtím zeptám, abych zbytečně nevyvolal nějaký masakr, když mi to můžete někdo rovnou rozmluvit Smile


RE: Japonský úl - Aleš Molčík - 04.07.2014 01:34 PM

Chovám matky na nízkých rámcích (plemenáč po 5-ti) a tak jsem všechny "přebytečné" tři matky odchytil do vyjídacích klícek. Rámky z každého plemenáče jsem naskládal do nástavků a doplnil rámky z medníku. Do každého nástavku jsem dal jednu matku nasadil mateří mřížku na to další nástavek s matkou v klícce, mřížku, nástavek s třetí matkou, krmítko a zakrmil. Včera jsem se po víc jak týdnu díval a všechny tři matky jsou z klícek venku a kladou. Minulý rok jsem takhle úspěšně zazimoval a vyzimoval dvě matky. A na jaře mi posloužily jako posilení slabochů.
Se spojováním dvou včelstev se stejně starými matkami s tím, že si včely vyberou mám i špatné zkušenosti. Nakonec tam nezůstala žádná. Když chci spojovat raději dávám přednost tomu, že jednu matku odchytím, ale ta otázka, která matka je ta správná, kterou nechat tam je pokaždé.


RE: Japonský úl - Leoš Dvorský - 04.07.2014 08:12 PM

(04.07.2014 01:34 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Chovám matky na nízkých rámcích (plemenáč po 5-ti) a tak jsem všechny "přebytečné" tři matky odchytil do vyjídacích klícek. Rámky z každého plemenáče jsem naskládal do nástavků a doplnil rámky z medníku. Do každého nástavku jsem dal jednu matku nasadil mateří mřížku na to další nástavek s matkou v klícce, mřížku, nástavek s třetí matkou, krmítko a zakrmil. Včera jsem se po víc jak týdnu díval a všechny tři matky jsou z klícek venku a kladou. Minulý rok jsem takhle úspěšně zazimoval a vyzimoval dvě matky. A na jaře mi posloužily jako posilení slabochů.
Se spojováním dvou včelstev se stejně starými matkami s tím, že si včely vyberou mám i špatné zkušenosti. Nakonec tam nezůstala žádná. Když chci spojovat raději dávám přednost tomu, že jednu matku odchytím, ale ta otázka, která matka je ta správná, kterou nechat tam je pokaždé.

Aleši já spojiúji vždy jen matky různého stáří. Před léty se mi stalo, že jsem takto chtěl vymnit plemennou 4 letou matku a na jaře byly bezmatečné. Chce to hold trochu té včelařské empatie. Br. Adam také dělal mraky kombinací a ověroval je, ale do svého hlavního kmene jích zapracoval jen tak max. 5%, možná ani ne, docela jsem si s tím dal práci to spočítat. LD

(04.07.2014 01:34 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Chovám matky na nízkých rámcích (plemenáč po 5-ti) a tak jsem všechny "přebytečné" tři matky odchytil do vyjídacích klícek. Rámky z každého plemenáče jsem naskládal do nástavků a doplnil rámky z medníku. Do každého nástavku jsem dal jednu matku nasadil mateří mřížku na to další nástavek s matkou v klícce, mřížku, nástavek s třetí matkou, krmítko a zakrmil. Včera jsem se po víc jak týdnu díval a všechny tři matky jsou z klícek venku a kladou. Minulý rok jsem takhle úspěšně zazimoval a vyzimoval dvě matky. A na jaře mi posloužily jako posilení slabochů.
Se spojováním dvou včelstev se stejně starými matkami s tím, že si včely vyberou mám i špatné zkušenosti. Nakonec tam nezůstala žádná. Když chci spojovat raději dávám přednost tomu, že jednu matku odchytím, ale ta otázka, která matka je ta správná, kterou nechat tam je pokaždé.

Aleši já spojiúji vždy jen matky různého stáří. Před léty se mi stalo, že jsem takto chtěl vymnit plemennou 4 letou matku a na jaře byly bezmatečné. Chce to hold trochu té včelařské empatie. Br. Adam také dělal mraky kombinací a ověroval je, ale do svého hlavního kmene jích zapracoval jen tak max. 5%, možná ani ne, docela jsem si s tím dal práci to spočítat. LD


RE: Japonský úl - Crha Karel - 05.07.2014 10:23 PM

(04.07.2014 12:06 PM)Lucínek napsal(a):  ... poměrně slabé roje (cca 1 - 1,5kg hrubým odhadem) a i teď je to takové, že mají za sebou po 3 týdnech teprve 1 - 1,5 nástavku. Přemýšlel jsem (i v duchu knížky J.Nymsy, kde píše o vlivu síly včelstva na jeho výkonnost a schopnost využít snůšku apod), ...
Mám jej už měsíc osazený a i přes to, že dostaly cca 12litrů roztoku 2:3 vystavěly pouze dva nástavky. Takže o 1 nástavku týdně si mohu nechat jen zdát. Ovšem faktorů, proč tomu tak je může být více: není roj, ale smetený oddělek, musely se bránit loupeži, snůška víceméně žádná. Do té výkonné síly musí prostě dorůst i kdyby na to měl padnout cukrovar.


RE: Japonský úl - renttip - 06.07.2014 12:16 AM

Karle, sleduju tvoje příspěvkya jelikož jsme zhruba ve stejné n. V., tak mam podobné problémy s včelí pastvou. Míval jsem 11včelstev a stejné problémy. Nyní mám pouze tři, ale v čelstva mám silná a každé mi letos dalo 15kg medu a ve finále je to skoro jako od těch11, nicméně větší počet včelstev živořil. Prostě jsou lokality, kde to prostě nemají, kde brát.


RE: Japonský úl - Stanislav Rataj - 06.07.2014 11:16 AM

Pochopil jsem správně, že to není moc dobrý nápad, spojit je? Byť by třeba přes mat.mřížku? Samozřejmě mohu začít výrazně podněcovat a doufat, že do zimy půjdou alespoň ve třech nástavcích a že to bude stačit. Ale zajímal mne názor zkušenějších na ten můj nápad postavit je na sebe a spojit je tak. Hledat v tom japonci matku mě přijde jako hledat jehlu v kupce sena, to není v tomto smyslu zrovna moc rozběrné dílo.