Forum Šance pro včely
Japonský úl - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Japonský úl (/tema-Japonsky-ul)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Všechny stránky


RE: Japonský úl - Debora - 08.06.2014 10:50 PM

(02.06.2014 09:25 AM)Crha Karel napsal(a):  Jsa zvyklý podávat oddělkům krmení shora zhotovil jsem krmící nástavek s tenčími stěnami abych eliminoval přesah stropní mřížky a vložil kyblík s roztokem. Po jednodenní kontrole jsem musel krmící nástavek zrušit a vložit roztok dolů k česnu.

To's mě vyděsil Kájo, šla jsem to zkontrolovat...
Ale dávám přes krmící nástavek pytlovinu a zatím na ní žádná včelstva nestavěla.

[Obrázky: DSC_0875.jpg][Obrázky: DSC_0877.jpg][Obrázky: DSC_0878.jpg]


RE: Japonský úl - Miroslav Macek - 09.06.2014 08:28 AM

(06.06.2014 11:49 AM)Macek napsal(a):  
(06.06.2014 10:08 AM)Lucínek napsal(a):  2 nástavky není mnoho, mě i takhle malý roj prostavěl 2 nástavky mého 16cm vysokého hexagonu za cca týden až 10 dnů. Myslím, že by to chtělo jim do týdne ještě alespoň 1-2 podsadit.

Neviem kde včeláriš ale u mňa tá stavba asi taká rýchla nebude , hoci pri predpovedanom počasí ktovie?. Pre istotu sa dnes na ne pozriem. Na fotke vidieť že ich mám umiestnené tak že vytiahnutím podložky sa na ne môžem zospodu pozrieť cez sito bez zbytočného vyrušovania. Ak bude treba , podstavím im nádstavok.
Miro

Stano, veru mal si pravdu. Stavajú ako divé. Nádstavok som pridal a keby som bol pridal aj dva nič sa nedeje. Pri týchto horúčavách im trochu volného úľového priestoru vadiť nebude.


RE: Japonský úl - Stanislav Rataj - 09.06.2014 08:55 AM

Nakonec mě samotného ten pokrok taky překvapil a poněkud zaskočil. Ten roj, o kterém jsem mluvil, je po 17 dnech stavby na dně 4. nástavku a musel jsem podstavovat taky.
Fotky jsem dával sem:
http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Madarsky-sestiboky-ul?action=newpost
když už jste mi tady kolektivně překřtili ty mé Japonce na Maďary Smile
A druhé včelstvo trochu slabší za dobu o něco kratší teď staví 3. nástavek, takže musím rychle dodělat další nástavky, abych měl nejpozději na konci týdne zase co podsazovat Smile


RE: Japonský úl - Crha Karel - 09.06.2014 10:38 PM

(08.06.2014 10:50 PM)Debora napsal(a):  Ale dávám přes krmící nástavek pytlovinu a zatím na ní žádná včelstva nestavěla.
Ono to záleží především na konkrétním včelstvu. Když chtějí stavět, staví na čemkoliv. Když jsem měl snahu nechat v langu jen osm rámků, stavěly některé na chybějící pozici loučky 1 a 10 na folii, na síťovině i na plechovém spodku víka.
Máš slušně vychované včely, buď ráda Wink


RE: Japonský úl - Debora - 10.06.2014 12:16 AM

Haribol Karle, ale asi to bude spíše tím, že je krmím až když začnou stavět.


RE: Japonský úl - Stanislav Rataj - 11.06.2014 11:18 PM

Tondo, měl bych jeden dotaz - když už je nějaký úl takový "člověk plný medu", není pro ty včely vhodné, aby měly kromě hlavního česna ještě k dispozici očko / očka?
Přeci jen v opačném případě to znamená cestu metr a půl dlouhým labyrintem, když se potřebují dostat až nahoru ...


RE: Japonský úl - Ladislav Kohout - 11.06.2014 11:30 PM

Létavky se nahoru dostat nepotřebují.


RE: Japonský úl - tondabh - 12.06.2014 12:04 AM

(11.06.2014 11:18 PM)Lucínek napsal(a):  Tondo, měl bych jeden dotaz - když už je nějaký úl takový "člověk plný medu", není pro ty včely vhodné, aby měly kromě hlavního česna ještě k dispozici očko / očka?
Přeci jen v opačném případě to znamená cestu metr a půl dlouhým labyrintem, když se potřebují dostat až nahoru ...

Haribol Stáníku, pokud chceš očka žádný problém, otestuj to, ale již jsem to zde vysvětloval Kájovi, že pokud by usadil nové včelstvo rovnou do 1,5 m vysokého úlu, měli by včelky zbytečnou honičku nahoru dolu, ale pokud se již jedná o vystavené dílo, tak včelky neběhají až nahoru, ale nektar předají v dolní části koleginím a ty ho posunují kam patří.

Pokud budeš chtít očka testovati, tak pozor na jeden faktor a to kde bude otevřené očko bude nejspíš i plod, tak testuj a dej vědět, měj se krásně okatě, Tonda.


RE: Japonský úl - Milan Bencúr † - 12.06.2014 06:16 AM

https://www.dropbox.com/sh/0r4q440eiigxdna/LntvJoF8IQ#/

To je odkaz na dutinový úľ. Mňa zaujalo riešenie pevnej, neodvetranej povaly úľa. Úľ má ako letáč očká a namiesto zasieťovaného dna má nadstavok naplnený drevenou štiepkou, ktorá pohlcuje vlhkosť. stekajúcu po stenách dutiny ku dnu, kde vsiakne do pôdy. Je to snaha včelára o vytvorenie podmienok ako v dutine stromu.


RE: Japonský úl - Martin Smutný - 13.06.2014 06:53 PM

Když jsem vyráběl první model japončíka, napadlo mě, že by se mohla hodit vyndávací česnová stěna. Nyní - v době přikrmování osazeného roje - jsem to ocenil a bez složitějšího zvedání mohu snadno šoupnout misku s roztokem. Česno si slušně střeží a zatím se ani v okolí moc neloupí.
Další verze (není nafocena) má vyndávací zadní stěnu.
Třeba to bude někoho inspirovat.
Čech = kutil.
Včelař = kutil.
Český včelař = kutil2