Forum Šance pro včely
Přirozeně jen se smyslem - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelaření přirozeně (/forum-Vcelareni-prirozene)
+--- Téma: Přirozeně jen se smyslem (/tema-Prirozene-jen-se-smyslem)

Stránky: 1 2 3
Všechny stránky


Přirozeně jen se smyslem - Debora - 07.08.2013 02:05 PM

Chceme-li vytvořit smyslu včelích orgánú přizpúsobenou metodiku, musíme naší metodiku přizpúsobyt smyslovým orgánům včelstva. Nebot co nevidíme, či lépe nevnímáme, neznamená, že neexistuje.

Smyslové orgány včel umožnují včelstvu vnímat elektromagnetické vlny slunce a magnetické pole země. To umožnuje včelstvu "vidět" časoprostorový, čtyřrozměrný obraz sluneční soustavy.

Elektromagnetické vlny

Včelí oko snímá polarizované světlo v odrazu slunečního záření. Tuto schopnost využívá včelstvo k orientaci v krajině. Polarizované světlo identifikuje včela ultrafialovými receptory mnohostranný očí. Rozptýlené světlo vytváří na obloze pro lidské oko nevidětelnou strukturu polarizovaného světla, která je závislá na úrovni a vzdálenosti slunce od země. Z tohoto důvodu vnímá včelstvo proměnující se časoprostorovou strukturu dne. To umožnuje včelstvu vidět nejen prostor, ale i čas.

Magnetické pole

Magnetické pole země (záření) rozšiřuje orientaci včel. Smyslové orgány včel snímají magnetické pole a zemské záření polarizované světla slunce. Výsledkem je, že v pravém slova smyslu, před očima včely vznikne čtyřrozměrná časoprostorová mapa okolí úlu.

Dokonce i své plásty staví včelstvo v závislosti na magnetickém poli země. Navíc jsou nosičem časoprostorové informace včelstva, nebo-li včelího dějepisu. Zde zaznamenává včelstvo všechny důležité informace, jež umožnují budoucím generacím včelstev lepší přizpůsobení na okolí bydlště a zaručují jim lepší možnost přežít.


RE: Přirozeně jen se smyslem - Stanislav Rataj - 07.08.2013 02:19 PM

Díky za překlad. Ale kde se tam tedy píše, že by na stavbu úlu neměl být použitý magnetický materiál? Proč by to mělo včelám vadit? Stále tomu tak docela nerozumím ...


RE: Přirozeně jen se smyslem - kurik - 07.08.2013 02:42 PM

Také moc nerozumím jak by to mohlo včelám vadit.
Chápu, že magnetický materiál mírně pozmění geomagnetické pole země ve svém okolí a tím může zkreslit, jak včely úl a jeho okolí vidí. Nicméně to neznamená, že by to viděly hůře. Jen to vidí jinak.
Také si myslím, že změna geomagnetického pole země plechovou střechou je zanedbatelná. Blízkost např. el. vedení, nebo transformátorů, ma daleko větší vliv.


RE: Přirozeně jen se smyslem - Debora - 07.08.2013 05:04 PM

Magnetické kovy narusují prirozené geomagnetické vlny zeme. Samozrejme se múzeme obelhávat, ze kovy v úlu ovlivnují zivot vcelstva jen zanetbatelne. Ale to platí i pro mezisteny, rámecky a jiné zákroky. Zkutecnost je ale taková, ze v rezimu vcelstva nejde vynecht jen jeden zákrok a ocekávat zázraky.

Prílohou zanetbatelný vliv zbytkového magnetismu na stavbu díla vytvoreného zeleznými obrucemi na vedru (copyright Otto Hahn):

[Obrázky: Restmagnetismus_Otto_Hahn_02.jpeg]

Ulrich Warnke dokumentuje ve své knize "Včely ptáci a lidé" (2007), na základech širokého mezinárodního výzkumu, rozsáhlé porusení a poskození magnetických receptorú vcel a ptákú v dúsledku narusení geomagnetického pole lidstvem.
Zvláštní pozornost je věnována mechanismúm dezorientace a poskození vcelstev poskozením magnetických receptorú. Jedenáct experimentú ukazují, že vcelstvem používané magnetické receptory jsou sbírkou biomagnetických cástice (Fe3O4). S jejich pomocí vytvárí vcela behem letu magnetické karty, které ji slouzí pro návrat domú. Její schopnost vrátit se zpet do úlu ale i stavba plástú je znacne narusena, pokud lidstvem umele vytvorené elektrické a magnetické zdroje geomagnetické pole zeme narusují.

Dalsím dúsledkem porusení magnetických rezeptorú vcelstva je zhoubný vliv na redox-system, který vcelstvu slouzí k stabilizaci imunního systému. Z toho vyplívá, ze i razantní poskození vcelstev varroázou, krome jiných faktorú, je dúsledkem rusení magnetických vln zeme.


Prameny:

Warnke, U.: Bienen, Vögel und Menschen. Die Zerstörung der Natur durch ‚Elektrosmog’. Dezember 2007.
Wirkungen des Mobil- und Kommunikationsfunks. Schriftenreihe der Kompetenzinitiative zum Schutz von
Mensch, Umwelt und Demokratie. Hrsg. Hecht K., Kern M., Richter K., Scheiner H.C., Heft 1.
2 Holland RA, Kirschvink JL, Doak TG, Wikelski M.: Bats Use Magnetite to Detect the Earth's Magnetic Field.
PLoS ONE. 2008 Feb 27;3(2):e1676.
Holland RA, Thorup K, Vonhof MJ, Cochran WW, Wikelski M.: Navigation: bat orientation using Earth's magnetic
field. Nature. 2006 Dec 7;444(7120):702.
Wang Y, Pan Y, Parsons S, Walker M, Zhang S.: Bats respond to polarity of a magnetic field. Proc Biol Sci.
2007 Nov 22;274(1627):2901-5.
Irwin WP, Lohmann KJ.: Disruption of magnetic orientation in hatchling loggerhead sea turtles by pulsed magnetic
fields. J Comp Physiol A Neuroethol Sens Neural Behav Physiol 2005 Mar 12.
Camlitepe Y, Aksoy V, Uren N, Yilmaz A, Becenen I.: An experimental analysis on the magnetic field sensitivity
of the black-meadow ant Formica pratensis Retzius (Hymenoptera: Formicidae). Acta Biol Hung. 2005;56(3-
4):215-24.
Wiltschko W, Wiltschko R.: Magnetic orientation and magnetoreception in birds and other animals. J Comp
Physiol A Neuroethol Sens Neural Behav Physiol. 2005 Aug; 191(8): 675-693.
4 Ritz T., Thalau P, Phillips JB., Wiltschko R, Wiltschko W.: Resonance effects indicate radical pair mechanism
for avian magnetic compass. Nature. 2004; 13 May: 429.
Wiltschko W, Stapput K, Thalau P, Wiltschko R.: Avian magnetic compass: fast adjustment to intensities outside
the normal functional window. Naturwissenschaften. 2006 Jun;93(6):300-4.
5 Ritz T., Thalau P, Phillips JB., Wiltschko R, Wiltschko W.: Resonance effects indicate radical pair mechanism
for avian magnetic compass. Nature. 2004; 13 May: 429.
Wiltschko W, Munro U, Ford H, Wiltschko R.: Bird navigation: what type of information does the magnetitebased
receptor provide? Proc Biol Sci. 2006 Nov 22; 273(1603): 2815-2820.
6 Warnke, U.: Physikalisch-physiologische Grundlagen zur luftelektrisch bedingten „Wetterfühligkeit“ der Honigbiene
(Apis mellifica). Diss. Saarbrücken 1973.
7 Warnke U.: Die Wirkung von Hochspannungswechselfeldern auf das Verhalten von Bienensozietäten; Mitteilungen
der dt. Entomologischen Ges. 1976b; 35: 105-107.
8 Altmann G., Warnke, U.: Der Stoffwechsel von Bienen (Apis mellifica L.) im 50 Hz-Hochspannungsfeld;
Zeitschrift für angewandte Entomologie 80 (3), 267-71 (1976).
Warnke U.: Information Transmission by Means of Electrical Biofields Electromagnetic Bio-Information, F.A.
Popp, U. Warnke, H. König, W. Peschka (eds.), 2nd edition. Urban & Schwarzenberg, München, Wien Baltimore,
74-101 (1989).
10 Harst W., Kuhn J., Stever, H.: Can Electromagnetic Exposure Cause a Change in Behavior? Studying Possible
Non-Thermal Influences on Honey Bees. An Approach within the Framework of Educational Informatics.
ACTA SYSTEMICA – International Journal, Vol. Vl, 2006, No. 1: 1-6.
11 Warnke, U.: Bienen, Vögel und Menschen. Die Zerstörung der Natur durch ‚Elektrosmog’ (s. Anm. 1).
12 Balmori, A., Hallberg, Ö.: The House Sparrow (Passer domesticus): A Possible Link with Electromagnetic
Radiation. Electromagnetic Biology and Medicine 2007; 26,2: 141–151.



RE: Přirozeně jen se smyslem - Jaro Stoklasa - 07.08.2013 05:07 PM

Geomagnetické pole omnoho viac ako kovové časti úľov, narušujú rôzne vysielače, mobilné siete atď... Voči týmto narušeniam sú kovové časti úľov úplne zanedbateľné.


RE: Přirozeně jen se smyslem - Aleš Molčík - 12.08.2013 11:38 AM

(07.08.2013 02:05 PM)Debora napsal(a):  Dokonce i své plásty staví včelstvo v závislosti na magnetickém poli země. Navíc jsou nosičem časoprostorové informace včelstva, nebo-li včelího dějepisu. Zde zaznamenává včelstvo všechny důležité informace, jež umožnují budoucím generacím včelstev lepší přizpůsobení na okolí bydlště a zaručují jim lepší možnost přežít.

A má někdo vyzkoušené jakým směrem staví včely plásty? Já jsem měl vždy za to, že to je ovlivněno směrem česna tj. směru přístupu vzduchu.


RE: Přirozeně jen se smyslem - Debora - 12.08.2013 12:35 PM

Mám jen dve zkusenosti, nez abych mohla posoudit, jak vceslstvo volne staví. Ale v obou prípadech vcelstvo stavelo bez vodících list teplou stavbu, paralelne k predpokládanému cesnu. V kosnici zacali ve stredu ve smeru východ-západ, u rojácku, kde bylo cesno uzavreno, u steny na které cítily minimální príchod vzduchu, nebot stena rojácku se dá otevrít a to asi cítily. Behem dvou hodin vcelstvo stavbu naplánovalo.

Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas: je prokázáno, že v sítnici lidského oka jsou uloženy geny s kryptochromy (magnetismus-smyslové bílkoviny) citlivé na geomagnetické pole.


RE: Přirozeně jen se smyslem - Aleš Molčík - 12.08.2013 07:08 PM

Měl bych s dovolením malý návrh. Co tak to téma Včelaření přirozeně rozvinout zde? Název tohoto téma by mohl odpovídat podstatě a nebude se to na fóru plnit příbuznými názvy témat.


RE: Přirozeně jen se smyslem - Milan Bencúr † - 01.09.2013 04:15 AM

http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vcelarte-podle-nasich-pradedu-s-jednoduchym-ulem-a-bez-zbytecneho-harampadi


RE: Přirozeně jen se smyslem - bohemia.gall - 15.09.2013 02:21 PM

Nevim zda to patří sem....



RE: Přirozeně jen se smyslem - Debora - 01.08.2014 10:49 PM

Včelstva vyzařují elektromagnetické vlny

Umírání včelstev v elektromagnetickém smoku


RE: Přirozeně jen se smyslem - Jiří Marx - 13.11.2014 01:08 PM

Mám dvě otázky??
1. Jaká je vlastně přirozená velikost včelstva??

2. Podařilo se někomu z Vás zimovat letos čistě na medu??


RE: Přirozeně jen se smyslem - petr.strejcek - 13.11.2014 02:32 PM

(13.11.2014 01:08 PM)jirka.marx napsal(a):  2. Podařilo se někomu z Vás zimovat letos čistě na medu??

ad.2 - čistě na medu rozhodně ne. U nás na okraji Prahy byla taková snůšková bída, že ta trocha, co si donesly, stačila tak akorát na přežití samotných včel přes sezónu. Ale na přezimování, natož něco pro včelaře si některý ani nedonesly, takže bez krmení si myslím, že bych byl už bez včel. A to na některých byla na jaře ještě krásná medná komora. Jak jsem ale psal už v jiným vláknu, zřejmě ani divoce žijící včelstva na tom nebudou růžově. Co jsem likvidoval jednomu chataři včely ve štítě někdy koncem června, tak včel dost, zásob minimum, v podstatě žádné, těsně před vyhladověním. A konec června u nás = konec snůšky.


RE: Přirozeně jen se smyslem - Leoš Dvorský - 13.11.2014 04:31 PM

(13.11.2014 01:08 PM)jirka.marx napsal(a):  Mám dvě otázky??
1. Jaká je vlastně přirozená velikost včelstva??

2. Podařilo se někomu z Vás zimovat letos čistě na medu??

Jirko, několik včelstev mám jen na medu. Jsou to ta, která jedou v režimu včel v přírodě. Vytáčel jsem je ale jen sporadicky, max. 1NN. Mám i několik oddělků, které se dokázaly zásobit samy. Jak to nevím. Na těch je krásně vidět jejich přirozený plodový rytmus. Ostatní jsem musel dokrmovat, někde i přes 10 kgSad.
Vše i to krmení bylo do konce července. Včelstva přešla plynule na volnoběh a podzim je pohodička." Morálku" mi ale narušovala trubčí včelstva a ta která jsem používal k pozdnímu chovu. Ta měla sklon k slídění a v říjnu vybraly několik sousedovic včelstev. Takovou snůšku jsem letos nevidělBig Grin Jsem zvědav co si přitáhly domů. Nyní je ale klid všude. LD


RE: Přirozeně jen se smyslem - Jindřich Šafránek - 13.11.2014 04:39 PM

(13.11.2014 02:32 PM)petr.strejcek napsal(a):  
(13.11.2014 01:08 PM)jirka.marx napsal(a):  2. Podařilo se někomu z Vás zimovat letos čistě na medu??

ad.2 - čistě na medu rozhodně ne. U nás na okraji Prahy byla taková snůšková bída, že ta trocha, co si donesly, stačila tak akorát na přežití samotných včel přes sezónu. Ale na přezimování, natož něco pro včelaře si některý ani nedonesly, takže bez krmení si myslím, že bych byl už bez včel. A to na některých byla na jaře ještě krásná medná komora. Jak jsem ale psal už v jiným vláknu, zřejmě ani divoce žijící včelstva na tom nebudou růžově. Co jsem likvidoval jednomu chataři včely ve štítě někdy koncem června, tak včel dost, zásob minimum, v podstatě žádné, těsně před vyhladověním. A konec června u nás = konec snůšky.

Děkuji za poznatek ze nejsem sám začátečnický nedouk kterému včely na kraji Prahy spotřebovaly jak vše co přinesly, tak i krmení co na začátku posílení oddělků a rojů dostávaly. Následně v plném plodování vylízávali poslední zbytky.
Nezbylo než v září dodat alespoň něco, bohužel stále nejsou staženy a průběžně vylétají . Díky teplu jsou zase vidět i na volné stavbě v podmetu, kde před týdnem nebyly.[attachment=809]


RE: Přirozeně jen se smyslem - schützmeister - 13.11.2014 07:49 PM

(13.11.2014 04:31 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jirko, několik včelstev mám jen na medu. Mám i několik oddělků, které se dokázaly zásobit samy. Jak to nevím. LD
Jak se takovéhle úly dokáží zásobit sami bylo aspoň u mne letos obzvlášť dobře vidět.
Už od konce července byly prázdný prázdnější a plný natřískaný. V roce jako tenhle je asi dobrý mít úlů 3x víc než budu zimovat - ty silný v červenci vyberou ty nejslabší a v srpnu a září tu druhou třetinu. Tak aspoň u mne. Takže pak to na medu jde i v takhle extrémním roce Cool
Úplně markantně jsem to pozoroval na jednou vyšším stanovišti, kde snůška nebyla ani moc na jaře, kde mám jedno fakt extrémní včelstvo - i přes prakticky žádnou snůšku, tyhle měli pořád medu dost a pořád nosili jak divý. Jenže tak po třech nedělích postupně mizel med z těch okolních - na pohled krásně lítali a pak zůstali nasuchu. No až koncem září byla příčina zcela objasněna - ty jedny to prostě brali postupně a až v tom září bylo patrné, odkud a kam se zásoby stěhujíBig Grin


RE: Přirozeně jen se smyslem - Debora - 13.11.2014 08:07 PM

Všechna včelstva vždy zimují na medu. Lonská včelstva letos do konce letního slunovratu natahali pod stříšku jeden nástavek u Warré a u Dadantu jeden medník. Hospodaří s tím, co mají po stranách plodiště a z pravidla jim to vystačí. Červnové roje jsou ve Warré a Japoncích a stačily ještě něco nanosit, ale červencová a srpnová snůška stačila už jen na pokrytí provozu včelstva.


RE: Přirozeně jen se smyslem - Jindřich Šafránek - 13.11.2014 08:27 PM

(13.11.2014 07:49 PM)schützmeister napsal(a):  
(13.11.2014 04:31 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jirko, několik včelstev mám jen na medu. Mám i několik oddělků, které se dokázaly zásobit samy. Jak to nevím. LD
Jak se takovéhle úly dokáží zásobit sami bylo aspoň u mne letos obzvlášť dobře vidět.
Úplně markantně jsem to pozoroval na jednou vyšším stanovišti, kde snůška nebyla ani moc na jaře, kde mám jedno fakt extrémní včelstvo - i přes prakticky žádnou snůšku, tyhle měli pořád medu dost a pořád nosili jak divý. Jenže tak po třech nedělích postupně mizel med z těch okolních - na pohled krásně lítali a pak zůstali nasuchu. No až koncem září byla příčina zcela objasněna - ty jedny to prostě brali postupně a až v tom září bylo patrné, odkud a kam se zásoby stěhujíBig Grin
Přátelé vy mi dáváte , pokud jsem začal v červnu s pěti mohu doufat že jistě přečkají jen jedny, při troše kliky dvoje. 5 : 3 = 1,66


RE: Přirozeně jen se smyslem - Aleš Molčík - 13.11.2014 09:14 PM

(13.11.2014 01:08 PM)jirka.marx napsal(a):  Mám dvě otázky??
1. Jaká je vlastně přirozená velikost včelstva??

2. Podařilo se někomu z Vás zimovat letos čistě na medu??
Přirozenou velikost budu v podstatě teprve zkoušet, ale jinak kolem 8 NN.
Na medu bych zimoval, kdybych nevytáčel po řepce medníky. Byla sice snůšková bída, ale včelám by to vyšlo a možná by zbylo na jaře i pro mě. Jinak v době kdy už jsem měl sundané medníky začal kvést jetel, o kterém jsem předem nevěděl, ale pozoroval jsem v té době pěknou letovou aktivitu na česnech. A na potěžkání úly něco přibraly, takže odhaduji, že medu mají víc než cukru. Včelař soused mi hlásil, že z medníku vytáčel jetele v průměrně 12kg na včelstvo.


RE: Přirozeně jen se smyslem - schützmeister - 15.11.2014 02:18 PM

(13.11.2014 08:27 PM)Jindřich napsal(a):  Přátelé vy mi dáváte , pokud jsem začal v červnu s pěti mohu doufat že jistě přečkají jen jedny, při troše kliky dvoje. 5 : 3 = 1,66
Hodně taky záleží na lokalitě - Debora včelaří ve městě a ještě skoro ve Francii, takže má snůšku jednou takovou, co mám já.
Taky můžeš mít blízko sousedovic úly, na kterých se přikrmí.Big Grin


RE: Přirozeně jen se smyslem - Jindřich Šafránek - 18.11.2014 01:59 PM

(15.11.2014 02:18 PM)schützmeister napsal(a):  
(13.11.2014 08:27 PM)Jindřich napsal(a):  Přátelé vy mi dáváte , pokud jsem začal v červnu s pěti mohu doufat že jistě přečkají jen jedny, při troše kliky dvoje. 5 : 3 = 1,66
Hodně taky záleží na lokalitě - Debora včelaří ve městě a ještě skoro ve Francii, takže má snůšku jednou takovou, co mám já.
Taky můžeš mít blízko sousedovic úly, na kterých se přikrmí.Big Grin
Díky ale nepotěšil jsi mne ani ...
Dumám a udělal jsem našemu spolku "včeliček" na Rudné mapu včelstev dle GPS.
Když se podívám na jakém pětníku se nám včelky pasou myslím že slabá snůška MUSÍ nastartovat silné loupení. V přírodě přežívají silnější, ale mít ta obydlí nalepena na sebe jsme je donutily my lidé. Prošel jsem se po okolí a hle , kde byly před 20ti lety polní cesty lemované jabloněmi hrušněmi třešněmi je to zarostlá kopřivová poušť.
Opakuji otázku od Milana Bencůra " Co dám včelám jesť ? . v myslivosti se tomu říká „Úživnost krajiny“.
A to by zase spíš patřilo do jiné sekce,
[attachment=822]


RE: Přirozeně jen se smyslem - terez.c - 18.11.2014 03:03 PM

Jindro, krásný příspěvek. Stav naší krajiny je takový jaký je, protože jsme byli zaměřeni jinam. Tohle je krásný příklad kontrastu, který nás vede k uvědomění toho, že toto již nechceme - tutíž ukazuje i to, co vlastně chceme. A když víme, co chceme, je to už jen krůček k realizaci. A jestli cítíš, že se chceš tímto směrem vydat, tak sázej aleje, stromy, nektarodárné rostliny. Vím, že jsi s tím už začal. Wink Heart
Kdyby nebyly kontrasty (tedy situace, které nechceme), nikam by se náš vývoj neposouval, protože bysme neměli touhu tvořit (pro nás) lepší svět.
Takže kontrastům a výsadbě rostlin zdar. Big Grin


RE: Přirozeně jen se smyslem - Jindřich Šafránek - 18.11.2014 03:48 PM

(18.11.2014 03:03 PM)terez.c napsal(a):  Jindro, krásný příspěvek. Stav naší krajiny je takový jaký je, protože jsme byli zaměřeni jinam. Tohle je krásný příklad kontrastu, který nás vede k uvědomění toho, že toto již nechceme - tutíž ukazuje i to, co vlastně chceme. A když víme, co chceme, je to už jen krůček k realizaci. A jestli cítíš, že se chceš tímto směrem vydat, tak sázej aleje, stromy, nektarodárné rostliny. Vím, že jsi s tím už začal. Wink Heart
Kdyby nebyly kontrasty (tedy situace, které nechceme), nikam by se náš vývoj neposouval, protože bysme neměli touhu tvořit (pro nás) lepší svět.
Takže kontrastům a výsadbě rostlin zdar. Big Grin
Terezo díky, mne těší ne jen sázet stromky ale i to že dnes pokud se dívám nás sledují i možní následovníci = hosté ! a to ve větším počtu než členové, to je ta ŠANCE !
Aktivní 16 uživatelé během uplynulých 15 minut (2 členové, 0 z nich jsou neviditelní a 14 hosté).
Páčko


RE: Přirozeně jen se smyslem - Debora - 18.11.2014 04:00 PM

(15.11.2014 02:18 PM)schützmeister napsal(a):  Hodně taky záleží na lokalitě - Debora včelaří ve městě a ještě skoro ve Francii, takže má snůšku jednou takovou, co mám já.

jo, ve Francii, teplo tu máme, ale už měsíc jen prší, zatím co vy se sluníte. Ješte před několika desítky let jsem v poušti zvedala ruce k nebi a padala voda. No, nutká mě to, ale... Wink


RE: Přirozeně jen se smyslem - Branislav Božík - 19.11.2014 12:01 AM

(13.11.2014 01:08 PM)jirka.marx napsal(a):  2. Podařilo se někomu z Vás zimovat letos čistě na medu??

Ako som uz spominal, ja som zazimoval, okrem jednej, vsetky dospele rodiny na mede.
Vdacim za to vydarenej kocovke na slnecnicu - doniesli priemerne 50kg. Polka im a polka mne.


RE: Přirozeně jen se smyslem - Jaro Stoklasa - 30.11.2014 02:30 PM

Potroche som si prechádzal svoje takmer 4 ročné záznamy a prišiel som na jednu zaujímavú vec ohľadom produkcie medu. Najvýkonnejšie včelstvá za celý ten čas boli tie, o ktorých som mal najlepší prehľad (to sú napr. i tie, do ktorých som možno nemusel každý víkend, ale napriek tomu som do nich šiel a prekontroloval si ich). Teda vedel som aká tam je matka, koľko zhruba vždy majú zásob, či nosia sladinu, koľko akého plodu majú, aký je spad klieštika a podobne. Čím viac som mal informácií (záznamov) o včelstve, tým bola jeho produkcia vyššia. Úplne najhoršie dopadli bezúdržbové alternatívne experimenty. Zaujímavý pohľad poskytli záznamy na súvislosť produkcie vo vzťahu k matkám. Tam je to na 100%. Včelstvá s matkou, ktorej pôvod a vek som poznal, boli najvýkonnejšie (ich výkonnosť bola takmer dvojnásobná). Čo sa týka intenzity kontrol včelstiev, najlepšie z pohľadu mednej produkcie boli tie, do ktorý som išiel raz za týždeň. Ani viac, ani menej...


RE: Přirozeně jen se smyslem - liptaka - 30.11.2014 09:03 PM

Trošku tu musím oponovať, osobne mám iné skúsenosti.Ono beriem to tak že o zdravé a prispôsobené včelstvá danej lokalite sa netreba veľmi starať(to neznamená že vôbec,ale povedzme podľa mojich záznamov 4-5krát za sezónu)
Väčšinou sa treba starať a slabšie alebo lepšie povedané chúlostivejšie včelstvá,tie treba opatrovať,usmerňovať.....(tým nechcem naznačiť že je to tvôj prípad)
Túto sezónu som to praktizoval u môjho kamaráta ktorému vysvetlili že poctivá včelárska práca je každý týždeň prezrieť podrobne včelstvo(doslova a do písmena to praktizoval) ale nemusí to byť vždy pravda.
Výsledok bol taký že tento rok dostal včelstvá do sily troch VN(37×30) vytočil o hodne viac medu ako tí ktorí mu radili niečo iné a včelstvá sme prezerali 4krát za sezónu ale možno to mohlo mať aj inú príčinu.


RE: Přirozeně jen se smyslem - Jaro Stoklasa - 30.11.2014 09:37 PM

Prezrieť každý týždeň včelstvo nemusí znamenať prehrabávať komplet celý úľ. Niekedy stačí pozrieť do medníka, ak je všetko v poriadku tam, je všetko v poriadku i dole...