Forum Šance pro včely
Warré - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Warré (/tema-Warre)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7
Všechny stránky


Warré - winepunk - 07.08.2013 01:11 PM

Zkušenosti, metodiky, nápady a zážitky.


RE: Warré - Debora - 21.08.2013 01:08 AM

koukám, ze nás tu idealisté opustejíSad


RE: Warré - Aleš Molčík - 21.08.2013 07:46 AM

Básnit uměli, ale idealisté? Jeden měl starosti o ochrannou známku na med a druhý se svým pronájmem včelstev prodá med dřív než ví, jestli nějaký bude. Komerční včelaři by se mohli učit. Ti dva jsou stejní idealisté jak ostatní co o tom nedovedou květnatě mluvit.

Tohle téma se jmenuje Warré, ale doufám, že nebude vadit v čase budoucím případné příspěvky o langstrothu s loučkovým způsobem vedení včelstev. Rozhodil jsem 80 louček mezi včelstva, aktuálně je všechno vystavěno, ale vytáhnu loučky s dílem a osadím dva úly až na jaře. A začnu porovnávat. Zajímá mě jestli dovedou včely v mích podmínkách vystavět medník na každou ze snůšek.


RE: Warré - Myk - 21.08.2013 02:24 PM

Dávat ve warré delta loučky nebo ploché loučky?

Já jsem někde dal delta někde obyčejné laťky. Tam kde jsem dal laťky, včely zásadně laťky ignorují a staví pod úhlem 45 stupňů. Uvažuji, že bych jim už delta nedával a nechal je stavět jak jim to vyhovuje. Je pak sice o něco pracnější vyřezávání při odběru medu (nestačí odříznout po stranách a vyndat loučku, plásty se musí vylámat), ale říkám si, že včely mají nějaký důvod, proč si to tak staví a proč jim nutit jiný směr jen kvůli drobnému pohodlí včelaře?

Na zvážení je, zda jim nutit rovný směr kvůli případné veterinární prohlídce či povinnému nátěru plodu. To by mohl být problém, ale říkám si, jestli prostě nevsadit na to, že žádná prohlídka snad nebude a natírat plod by se mi stejně nechtělo, jestli pak prostě box s plodem nezlikvidovat za cenu ztráty síly včelstva, když už by na nějakou nepříjemnou situaci došlo.

[Obrázky: 2d0v.jpg] [Obrázky: ibrd.jpg]


RE: Warré - Aleš Molčík - 21.08.2013 04:31 PM

Pokud jde o šikmou stavbu, tak ty loučky vidím jako zbytečné a stačil by kříž viz. Japonský úl a pokud jde o veterináře, tak to nikdo neví co přijde.


RE: Warré - Jaro Stoklasa - 21.08.2013 05:49 PM

Prišlo mi trochu smiešno. Ja som chcel vo Warre dosiahnuť presne to, čo je na fotke vyššie - 45 stupňovú stavbu. Ale ako na potvoru mne to furt stavajú rovno... Smile


RE: Warré - Debora - 22.08.2013 03:29 PM


7.6.13 odchycený roj ve warré


RE: Warré - Milan Bencúr † - 01.09.2013 10:05 PM

V roku 2011 uverejnil časopis Moderný včelár sériu mojich článkov o prírodnom včelárení. Vznikla tak krátka osemnásť stránková poblikácia, kalendárium o včelárení v úli s prirodzeným včelím dielom pod názvom, Ide to aj bez medzistienok. Kalendárium si môžete prečítať v mojej internetovej knižnici na adrese http://issuu.com/milanbencur/docs/ide_to_aj_bez_medzistienok.
V roku 2012 vzniklo video, dokument, ktorý je pokračovaním písaného kalendária a zároveň mojim volným rozprávaním o prírodnom včelárení v úli Warre. Kto má účet google+, moje volné rozprávanie si môže pozrieť tu
https://plus.google.com/113039800380132546414/posts


RE: Warré - Rasťo 71 - 01.09.2013 11:21 PM

Toto video nemalo chybu, na budúci rok skúšam waré.
Pokial si niekto chce vytlačiť aj príručku treba sa prihlásiť na Facebook ,a cez download to ztiahnuť do pc , a následne vytlačiť.


RE: Warré - Myk - 08.10.2013 09:01 AM

Někdo se při přednášce o Japonském úlu ptal, jak dostat včely z nástavku. Jedna možnost je vyfoukáním kompresorem buďto před úl nebo se dá použít nějaký přípravek a foukat včely do úlu, jako např. tady:
http://vcelarstvi-cihak-hv.webnode.cz/products/vyfukovani-vcel-pri-medobrani/
U Warré rozměrů, které jsou jako kostka je konstrukce takového přípravku složitější, protože není moc místa (na půdorysu 30x30 při položení nástavku vyského 20cm zbyde mezera pro přípravek 10cm). Kutilové to vždycky nějak vyřeší.

Další metodou je nechat včely prostě vylétat. Udělal jsem jednoduchý výkluz - deska provrtané díry a tavící pistolí přilepené kornoutky z jemného pletiva, které umožňují včelám vylézt. Pokud se nástavek položí před úl, včely rovnou zalétají zpátky do úlu. Nevýhoda byla, že úplné vylétání trvalo asi dvě hodiny.

Tady je video, snažil jsem se zachytit, jak zalétají rovnou zpátky do úlu:



RE: Warré - Milan Bencúr † - 18.10.2013 06:29 PM

Vladimír Chomič pridal ďalšie videá o jeho technikách včelárenia v NN Warre (Christov úľ, Alpský úľ).

http://www.pchelhom.ru/index/0-4


RE: Warré - Milan Bencúr † - 24.10.2013 07:29 AM

Videá s postupmi včelárenia v úli Warre si môžete pozrieť tu:

http://www.ruche-warre.com/animations/clip0007.flv
http://www.ruche-warre.com/animations/rec4.flv
http://www.ruche-warre.com/animations/clip0099.flv
http://www.ruche-warre.com/animations/clip067.flv
http://www.ruche-warre.com/animations/clip065.flv
http://www.ruche-warre.com/animations/clip0050.flv
http://www.ruche-warre.com/animations/clip0027.flv
http://www.ruche-warre.com/animations/clip0003.flv
http://www.ruche-warre.com/animations/clip2.flv


RE: Warré - Milan Bencúr † - 10.11.2013 10:28 PM

Tie videá sú súčasťou mojej obrazovej prezentácie o včelárení v úli Warre. Aj tú už treba aktualizovať.

http://issuu.com/milanbencur9/docs/2013-v__el__rime-v-__li-warre


RE: Warré - Milan Bencúr † - 14.01.2014 09:33 PM

Luneburgská košnica a úľ Warre (ale aj Japonský úľ) majú veľa spoločného. Dva nadstavky úľa Warre majú veľkosť Luneburgskej košnice a tá je stavaná na veľkosť včelieho hniezda, čiže má priemer asi 35 cm a výšku okolo 45 cm. Aj technologické postupy v týchto dvoch úľoch s prirodzenou stavbou osem plástov sú si podobné. Warre je prakticky drevenou košnicou a kópiou Luneburgského slameného úľa.
Doporučujem začínajúcim fandom včelárenia v úli Warre použiť polovičné rámiky v začiatkoch svojho vedenia včelstiev na prírodnom diele, a to tak, že v plodisku Warre, ktoré je zložené z dvoch nadstavkov, budú len v hornom nadstavku plodiska umiestnené polovičné rámiky, pričom včely postavia prirodzené dielo až po dno úľa bez prerušenia. Zároveň môže každý začínajúci zvedavec pohodlne rozobrať túto "nerozoberateľnú" stavbu. Medníkové nadstavky sú poskladané len z jedneho nadstavku a sú oddelené od plodiska materskou mriežkou.

[attachment=316] [attachment=317] [attachment=318]


RE: Warré - Milan Bencúr † - 18.01.2014 07:03 AM

Keď budete odoberať z úľa Warre len zaviečkované plásty s medom (nemusí to byť len z medníka), môžete robiť medobranie každý týždeň v sezóne, a po každej znáške, aj tej slabej, získate chuťovo vynikajúci med. Včely však nesmú hladovať, preto sa neulakomte na všetky ich zásoby. Určite budete po skončení sezóny príjemne prekvapení výnosom medu od včelstva.
Vyskúšal som v medomete vytočiť plásty postavené na trámikoch. Môj medomet je len dvojrámikový, ale taký malúch pri skromnom počte mojich desať včelstiev úplne postačuje. Tmavé plásty s medom som vytočil bez porušenia diela. Mal som však aj jeden panenský plást a vytočiť med z panenského diela postaveného na trámiku nie je také jednoduché. Med som síce z neho odstredil, ale panenské dielo som na viacerých miestach poškodil. Včely ho bez problémov po vrátení do úľa opravili.
Každý úľ je ideálny a do každého úľa včely donesú veľa medu. Môj internetový priateľ metódu celosezónneho medobrania na dolniakoch obrazne popísal. Uvažujúci včelár má vypracovaný technologický postup v sezóne taký, aký mu v danom regióne najlepšie vyhovuje. Pred každou znáškou v sezóne mám pripravený úľ a včely tak, ako by mala byť najlepšia znáška. To znamená až päť nadstavkov (a to aj čechoslovák). Počas sezóny, po každej znáške, vytáčam len zaviečkované plásty, aby som zabezpečil dostatočnú hustotu medu. V júli a aguste, pri rušení medníkov, vytáčam toľko, aby včelám zostali aj zásoby medu na zimu, lebo s obsahom vody v mede už nie sú v tom čase problémy. Táto moja metóda mi vyhovuje, je menej fyzicky náročná a zabezpečuje mi veľmi slušné medné výnosy. Zo 4 znášok v sezóne je to asi 25 kg repka olejná, 30 kg agát, 20 kg medovica z vŕb a 70 kg zo slnečnice.
Môj osobný rekord je osemdesiat kilogramov medu od rodiny Warre, pričom včely obnovili komplet dielo v úli.

[attachment=322] [attachment=323]


RE: Warré - Milan Bencúr † - 20.01.2014 05:14 AM

Johann Ludwig Christ, 1739 - 1813, bol nemecký pastor, odborník ovocinár a entomológ. Propagátor jednoduchého včelárenia v úľoch tej doby. V roku 1946 Emile Warré postavil úľ, ktorý je takmer totožný s úľom, ktorý navrhol Christ. Neexistuje Warre úľ, ale replika Kulandovho a Kresťanovho (Christovho) úľa.
V pôvodnom nákrese má Christov úľ len šesť trámikov. Keď uvážim, že vzdialenosť medzi stredmi rámikov je 35 mm, tak vnútorný rozmer Christovho úľa my vychádza na 22 x 22 cm, čo je vnútorný pôdorys pôvodného Japonského úľa.
Dá sa len predpokladať aké sú rozmery Christovho úľa. Pruský palec = 2,615 cm, palec veľkovojvodstva Darmstadt = 2,5 cm, Frankfurtský palec = 2,37 cm, Wurttemberger palec = 2,8649 mm. Z týchto hodnôt možno vypočítať výšku nadstavku medzi 10,7 a 12,9 cm. Myslím, že otázky týkajúce sa rozmerov pôdorysu Christovho úľa sú menej dôležité. Skutočná senzácia v Christovom pohľade na včelárenie a zber medu je niekde inde. Podstatné sú nízke nadstavky, rozoberanie úľa po častiach vertikálne. To bol polstoročie pred objavením mobilných rámikov prevratný krok vo včelárstve.

[Obrázky: Christov+%25C3%25BA%25C4%25BE.jpg]


RE: Warré - Mlha - 24.01.2014 07:03 PM

Zajímavé knihy o včelaření ve Warréčku, bohužel v angličtině.
http://www.dheaf.plus.com/warrebeekeeping/beeindex.htm


RE: Warré - Crha Karel - 20.03.2014 11:27 AM

Dotaz na praktikující warré. Míváte zaplesnivělé krajní plásty? V jakém rozsahu letos?


RE: Warré - Debora - 20.03.2014 02:27 PM

u mně letos nic neplesnivělo.


RE: Warré - Milan Bencúr † - 20.03.2014 02:40 PM

Karle, nikdy som nepozoroval, aby v úľoch Warre niečo plesnivelo.


RE: Warré - Jaro Stoklasa - 20.03.2014 04:23 PM

Jedine pri zle odvetranom vrchnáku v kombinácii s krivopostaveným dielom, ktoré mení cirkuláciu vzduch v úli. Ale to je skôr výnimočný jav.


RE: Warré - Miroslav Macek - 20.03.2014 11:43 PM

Tiež môžem potvrdiť že som sa s plesňou vo Warré úli ešte nestretol.


RE: Warré - Leoš Dvorský - 21.03.2014 09:01 AM

Letos jsem zimoval v prvním warréčku a mohu potvrdit, vše bez plísní. Nutno dodat, že plíseň ale nemám ani v langstrothů, možná i proto, že zimuji s prodyšným strůpkem. LD


RE: Warré - Milan Bencúr † - 02.04.2014 01:34 AM

Vo warréčkach je tiež možné napodobniť neprerušené dielo z japončíkov alebo z klátov. Riešením je jeden alebo dva nižšie postavené trámiky na určitých pozíciách v nadstavku.
http://nasapravda.blogspot.sk/2014/04/rebrik-v-uli-mostik-telefon.html


RE: Warré - Aleš Molčík - 02.04.2014 03:17 PM

Mě jde také o to, aby dílo v plodišti bylo prostavěné, protože zimování a rozvoj na celistvém díle je pro včely mnohem výhodnější. Já jsem se vydal cestou zužování louček proto na langsrothu testuji loučku 15x20. Zatím, podle minulého roku, to vypadá slibně, ale nechám tomu ještě čas.


RE: Warré - Jaro Stoklasa - 05.04.2014 03:49 PM

[attachment=435]
Dnes sa im von moc nechcelo.


RE: Warré - Milan Bencúr † - 05.04.2014 10:06 PM

Uvediem jednoduchý postup vedenia včelstiev v úli Warre. Len sa treba držať včelieho kalendára a funguje to v každej lokalite.
Obrázok č. 1 - Včelstvo prezimovalo v dvoch nadstavkoch.
Obrázok č. 2 - Keď rozkvitne vŕba rakyta treba prehodiť plodiskové nadstavky medzi sebou. Ak je dielo v spodnom nadstavku nedostavané, včely sa chytia stavať dielo. Okrem nektáru potrebujú na stavbu diela teplo aj vlhko a také podmienky budú mať vo včasnej jari v hornom nadstavku.
Obrázok č. 3 - Keď rozkvitne čerešňa už sú teplejšie dni. Rozšírim úľový priestor smerom nahor o tretí nadstavok. Preložím do neho dva krycie plásty z plodiska a vytvorím tak včelám rebrík.
Obrázok č. 4 - Keď rozkvitnú jablone, repka, agát, na top nadstavok položím mriežku a na ňu prehodím najspodnejší nadstavok, z ktorého bude medník. Jarný med vytočím.
Obrázok č. 5 - Po vytočení jarného medu vrátim plásty späť do medníka a čakám na letnú znášku. Zároveň rozšírim úľový priestor smerom nadol o štvrtý nadstavok.

PS: Ja už mám dostatok vystavaných plástov. Úľový priestor rozširujem zebrovaním. Medzi štyri plásty dám štyri trámiky. Každý si musí nájsť svoju cestičku. Ako vraví Leoš: "Kto zvládne spolužitie so včielkami, ten môže radiť druhým na diaľku, a občas sa i trafí."

[attachment=436] [attachment=437] [attachment=438] [attachment=439] [attachment=440]


RE: Warré - Milan Bencúr † - 06.04.2014 06:11 AM

Kto chce mať včelstvá zdravé a úspešné, musí sa o ne starať celý rok. Samotná manipulácia s nadstavkami nestačí. Včely potrebujú aj kvalitnú stravu. Vo včasnej jari doplním včelám niektoré zložky v ich potrave. Je dokázané, že železo má významný podiel na znižovaní počtu roztočov Varroa vo včelstve a zároveň podporuje vitalitu včiel.
Obrázok č.1 - Keď nájdem prvé výhonky žihľavy, natrhám ich a uvarím žihľavový čaj.
Obrázok č.2 - Zo žihľavového čaju, šťavy z plodov bazy čiernej, medu alebo cukru si pripravím sirup v pomere 1:1 sladidlo a voda. Sladidlom je med alebo cukor a súčasťou vody je šálka žihľavového čaju a polievková lyžica šťavy z bazy čiernej na včelstvo.
Obrázok č.3 - Množstvo sirupu si pripravím podľa počtu včelstiev. Na jedno včelstvo treba rátať s jedným decilitrom sirupu. Je možné do sirupu pridať aj šťavu z citróna v množstve pol citróna na včelstvo.
Obrázok č.4 - Pripravený sirup nalejem rovno na horné latky v plodisku v množstve jeden deciliter na včelstvo. Sirup nepretečie na dno úľa. Treba ho naliať tak, aby stekal dolu plástami. Tam ho včely pooblizujú a pri kŕmení plodu hneď spotrebujú. Sirup podávam včelám za teplého počasia tri, štyrikrát po jarnom prelete. Šťavu z plodov bazy čiernej vylisujem v jeseni a skladujem v mrazničke do jari.
Obrázok č.5 - Prísun vody do úľa v chladných dňoch včasnej jari je pre včelára dôležitá úloha. Po jarnom prelete rozpustím v štvorlitrovej fľaši kilo medu alebo cukru, pridám na koniec noža soli a tento roztok z plnej fľaše cez presakovacie viečko s malým počtom dierok podávam včelám. Včely podľa potreby vodu odoberajú. Fľaša s vodou vydrží aj dva týždne. To stačí na preklenutie jarných dní s nepriaznivým počasím.
Každému sa vyplatí odložiť si po medobraní aj jeden kilogram medu na včelstvo. Vo včesnej jari takáto "maličkosť" robí zázraky.

[attachment=441] [attachment=442] [attachment=443] [attachment=444] [attachment=445]


RE: Warré - Miroslav Macek - 06.04.2014 11:46 PM

(05.04.2014 10:06 PM)MilanBencúr napsal(a):  Obrázok č. 2 - Keď rozkvitne vŕba rakyta treba prehodiť plodiskové nadstavky medzi sebou. Ak je dielo v spodnom nadstavku nedostavané, včely sa chytia stavať dielo. Okrem nektáru potrebujú na stavbu diela teplo aj vlhko a také podmienky budú mať vo včasnej jari v hornom nadstavku.

U mňa sa to tento rok zaobišlo aj bez tohto kroku. Mal som viac dôvodov.
1, Nebolo času ,
2, Nechcel som do nich zbytočne moc zasahovať .
3,Asi ten najdôležitejší - pohľadom cez okienka som usúdil že tento rok takéto podnietenie ani moc nepotrebovali. Tento rok je však výnimočný. Dúfam že bude aj v tom že nás obídu typické májové mrazy.


RE: Warré - Milan Bencúr † - 11.04.2014 07:18 AM

Kto sa prírodným včelárstvom nezaoberá, má len hmlisté predstavy o tom ako včely zbierajú med a koľko sa treba o ne starať. Potrebné je premyslieť si odobratie časti plástov naplnených medom. Priateľ Paprna okomntoval jeden môj príspevok na blogu slovami: Ted to nebrat prosim osobne, ale porekadlo "Cim hlupejsi sedlak, tym vetsi erteple" nejspis plati :]].
Mám veľmi dobrého mladého kamaráta z Piešťan. Tiež bol u mňa zbierať informácie o waréčku. Aj napriek tomu, že nevedel o včelách absolútne nič, stal sa z neho úspešný prírodný včelár. A to za veľmi krátku dobu. Vďaka výborným znáškovým podmienkam v jeho lokalite. Včely si v takom prípade poradia bez akejkoľvek manipulácie s nadstavkami, bez mesačných kalendárov a bez mágie s popolnicami z krematória klieštikov.
Úľ s rozoberateľným dielom umožnil včelárovi poznať život včelstva. To znamená, že úľ s mobilnými rámikmi má na včelnici plniť funkciu observatória a produkčné včelstvá majú žiť svoj život prirodzeným spôsobom v úľových zostavách Brenner, Warré, malý Boczonádi, Němeček, KTBH, TTBH atď. Táto stránka je o vzťahu k svetu. Včely sú začiatok. Zdravie a kvalita života včelára a planéty bude výsledok.
http://nasapravda.blogspot.sk/2011/06/mrakodrapy-za-garazou.html#comment-form

Jean-François Seguin, Qébec, 2012
[attachment=460]


RE: Warré - Debora - 11.04.2014 12:19 PM

(11.04.2014 07:18 AM)MilanBencúr napsal(a):  Aj napriek tomu, že nevedel o včelách absolútne nič, stal sa z neho úspešný prírodný včelár. Vďaka výborným znáškovým podmienkam v jeho lokalite. Včely si v takom prípade poradia bez akejkoľvek manipulácie s nadstavkami, bez mesačných kalendárov a bez mágie s popolnicami z krematória klieštikov.

ano, a já sprásknu ruce, plivnu na úl a včelstvo vynese na leták popel Wink


RE: Warré - Aleš Molčík - 11.04.2014 01:09 PM

A když ta slina dopadne zajiskří to?Big Grin Mě by spíš zajímalo, kolik toho popela je a jak je jemný?. Poprášit včely něčím co na nich ulpí může mít ten efekt, že se včely začnou navzájem čistit a při tom s největší pravděpodobností sundají i nějakého roztoče. Takže to, že by to mohlo fungovat nezavrhuji, i když té omáčce z astrologie kolem nerozumím.


RE: Warré - Tomáš Palata - 12.04.2014 09:50 PM

Poslední dobou se objevují příspěvky, jak přejít na warré pokud možno bezproblémově. Uvedl bych svůj postup přechodu na půdorys warré z L159.

1. Objednáte si u renomované včelařské firmy 2ks plechových vík na standartní tenkostěnný úl rámkové míry 39x24 cm (mailem).
2. Po zaplacení dobírky, odjezdu přepravní firmy a roztržení balíku tupě zíráte na plechová víka o délce strany 39 cm....
3. Nereklamujete. Berete to jako vnuknutí shora. Bude to chtít k víku dodělat úl. Stejně jako Kocourkovští víte, že nejdůležitější na stavbě je střecha a se stavbou se začíná od střechy. Tu máte.
4. Vida, na půdorys 30x30 cm se stěnou 2,5-3 cm by víko krásně pasovalo.
5. Začnete přiřezávat Matelovy nesložené nástavky L159 a vyrábíte nástavky warré. K tomu vymýšlíte technologii přestupu.
6. Půjdete na to oddělkem z L159. Budete potřebovat: vše na oddělky z L159, nástavek warré, loučky na warré, kousek 8 mm tlusté laťky, uřízlá redukce z cca 2 cm tlustého prkna a krycí prkýnka (nejsou na fotce).
[attachment=464]
7. Vytvoříte oddělek, na kraj plástů dáte redukci, doplníte loučkami (rámky).
[attachment=465][attachment=466]
Zaklapnete víko a necháte stavět (způsob krmení vynechávám).
8. Po vystavění, zakladení a zavíčkování warré loučky tuto přemístíte do warré nástavku doprostřed a ten dáte na L159 takto
[attachment=467]
Očko na fotce je blbě. Má být na druhé straně. To mi při fotorekonstrukci uniklo...
Laťkou podepřete, aby se warré nástavek nekýval.
[attachment=468]
9. Na zakrytí části rámků a krmítka mimo warré nástavek použijete prkýnka. Případně utěsníte, aby jim tam moc netáhlo. Krmíte kapsovým krmítkem v L159 (odklopením prkýnka). Zazimoval jsem v 1NN L159 a 1NN warré. Letos už začaly stavět, tak jsem jim přidal nástavek.
[attachment=469]
A dnes pohled pod fólii.
[attachment=470]
Další vize je, že až přidám další nástavek, tak odříznu L159 mřížkou (matka samozřejmě nad) a po vyběhnutí ho odstraním, podstavím čtvrtý nástavek warré, dno a mělo by být hotovo.


RE: Warré - Miroslav Macek - 19.04.2014 10:46 PM

Japonec? Nie , je to Warré. Niekedy si včely nedajú do toho kecať a robia si pekne po svojom aj keď im tam dáte delta trámiky natreté voskom.


RE: Warré - Myk - 20.04.2014 11:35 PM

(12.04.2014 09:50 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Další vize je, že až přidám další nástavek, tak odříznu L159 mřížkou (matka samozřejmě nad) a po vyběhnutí ho odstraním, podstavím čtvrtý nástavek warré, dno a mělo by být hotovo.

Mohu se zeptat, jak zajistíte, aby byla matka nad a plodovala ve warré?


RE: Warré - Tomáš Palata - 21.04.2014 05:54 PM

Prolistuji nástavek L159 a pokud ji najdu, tak ji vychytím a dám nad do warré. A pak mřížku. Jinak ve warré nástavkách už zavíčkovaný plod byl, když jsem dával druhý warré nástavek. Třeba už tam sama bude.


RE: Warré - Tomáš Jílek - 12.03.2015 06:32 PM

Milí přátelé,
přečetl jsem si anglický překlad knihy od pana Warrého "Beekeeping for all".
Přesvědčil mne, chystám si první Warré nástavky a moc se těším na chov na
horních loučkách s pevným plástem.

Chtěl jsem se zeptat jako úplný Warré zelenáč na několik detailů:

1) očka - platí, že očka do Warré nepatří, nebo jsou i jiné zkušenosti?

2) prodyšný strop je základ, neprodyšná fólie nahoru nepatří, nebo má někdo zkušenosti i s Warré nahoře s fólií?

3) rotace nástavků - pan Warré popisuje způsob vedení, kdy rozšiřuje jednoduše podstavením, žádné rotace pro podnícení plodování nebo podnícení stavební činosti. Způsob, který popisuje pan Warré mi připadá, že minimalizuje lidské zásahy do včelstva, tedy že je blíže přírodnímu přístupu, než představují všelijaké rotace nástavků nebo přendavání rámků.
Uvědomuji si, že v našem prostředí, může být potřeba způsob vedení včelstev ve Warré mírně upravit z důvodu vnějších podmínek, ale i tak se ptám, zda je ten základní Warrého způsob v našich končinách nevhodný.

Děkuju
TJ


RE: Warré - Miroslav Macek - 12.03.2015 08:13 PM

(12.03.2015 06:32 PM)Tomáš Jílek napsal(a):  Uvědomuji si, že v našem prostředí, může být potřeba způsob vedení včelstev ve Warré mírně upravit z důvodu vnějších podmínek,

Táto tvoja veta to úplne vystihuje. A to nie len pre Warré úľ ale vo všeobecnosti. Napríklad u nás pri jarnom rozširovaní ak by som podstavil prázdny nádstavok z trámikmi dole tak by som sa tam stavby skoro nedočkal.


RE: Warré - Leoš Dvorský - 13.03.2015 11:11 AM

Představte si, jak vypadá přirozené dílo a pak suďte, jak rozšiřujete. Právě rozšiřování a snahou po usnadnění si práce se dělá hodně chyb, ba co více, škod, které sice nemusí být na první pohled vidět, ale projeví se (třeba v populaci kleštíka). Pokud budete rozšiřovat nahoru musíte si uvědomit že s velkou pravděpodobností budete do středu hnízda dostávat buňky o velikosti i sklonu, které by se tam v přírodě nikdy nedostaly, například. To je právě o té architektuře díla a jejím velkém , stále opomíjeném významu. Když už nic tak alespoň držte vždy střední osu a do nástavku dávejte jako vodící takový plást, který do té architektury patří. Není to tak složité. Rozšiřování směrem nahoru je sice pohodlné a rychlejší, ale ne tolik přirozené. Včely sice akceptují hodně, ale za jakou cenu nikdo neví. Pokud používáte mezistěny všude, je to jedno, ponejvíce prostě nepřirozeně. Tady prostě je i vidět to, že nevybíráme do chovů taková včelstva, která tu tendenci obsadit především česno a stavět dolu mají, ale dáme přednost těm, která to směrem nahoru zvládnou rychleji a lépe. To je právě ta naše zodpovědnost za další vývoj včely medonosné. LD


RE: Warré - Milan Bencúr † - 13.03.2015 07:26 PM

Ja včelárim s rojmi, ktoré spájam s materským včelstvom. Karel Crha to v Brne výstižne pomenoval, že vitalizujem včelstvá warre rojmi. V takomto prípade s architektúrou diela v plodisku problém nemám. Každé warrevčelstvo má každý rok nové plodisko v dvoch nadstavkoch. Tie dva nadstavky včelstvu na plodovanie stačia. Je možné ich medzi sebou rotovať. V medníkových nadstavkoch je už potom jedno v akom poradí sú plásty uložené. Väčšinou oddeľujem medník od plodiska mriežkou, pretože v mojej lokalite je mierna a dlhotrvajúca znáška. V lokalitách s výdatnými znáškami (repka, agát, slnečnica) včely bez problémov stavajú dielo smerom nadol aj v niekoľkých nadstavkoch.
Očká nadstavky úľa warre nepotrebujú, pretože vzduchotechniku včely v úli postavia samé.
Ako strop používam dosku.


RE: Warré - Rasťo 71 - 13.03.2015 10:05 PM

Toto ma dnes zaujalo u Alberta Chubáka : https://www.facebook.com/utahbees
[attachment=914][attachment=917][attachment=918]


RE: Warré - Milan Bencúr † - 13.03.2015 11:01 PM

Urobte si 6 nadstavkov s vnútorným pôdorysom 190x 240 mm, hlboké 229 mm. Do dvoch týchto nadstavkov vôjde na stojato 5 rámikov lang 232x448 mm. Desať rámikov lang (5+5) položených v bedničkách na seba bude tvoriť plodisko. V medníkových nadstavkoch budú mať rámiky rozmer 232x219 mm. Vznikne úľová zostava, ktorá pripomína Slovenský klát alebo Japonský úľ.
Je to úľ, ktorý postavil Ivan Brndusic, včelár zo Srbska.

[attachment=919] [attachment=920]


RE: Warré - Miroslav Macek - 13.03.2015 11:29 PM

Vlani to bolo u mňa zo znáškou mizerné a preto som včelstvám vo Warré moc diela spolu s medom nevzal a všetky som nechal zimovať na troch nádstavkoch. Podľa ich momentálnej kondície vyzerá že im potrvá dosť dlho kým tieto tri nádstavky obsadia. A možno bude vtedy už dosť teplo/znáška na to aby stavali aj v dole podloženom nádstavku. Alebo tam stavať nebudú , budú sa tlačiť v tých troch a budem tiež "vitalizovať warré rojmi".


RE: Warré - Milan Bencúr † - 19.06.2015 05:56 PM

Pozrite si tvorbu zmetenca, čo je možné spojiť s "neskorým" chovom matiek. Alebo, pozrite si chov matiek, čo je možné spojiť s tvorbou zmetenca.



RE: Warré - Milan Bencúr † - 22.06.2015 07:52 PM

Prešlo 14 dní ako som v úli Warre odobral včelám plný medník jarného medu z ovocných stromov (12 kg) a cez uplynulý víkend som opäť pozrel do medníka vo warrečku. Medník bol zas plný zaviečkovaného medu. Dnes som med povymetal. Bolo ho tiež 12 kg. Tentokrát to bola malina a medovica z vŕb a iných listnáčov. Takže včely v mojom warrečku túto sezónu už doniesli pre mňa 24 kg medu. Na moje znáškové podmienky je to celkom slušné. A to koncom tohto týždňa ešte rozkvitne lipa. U nás končí znáška každú sezónu okolo 15.júla. Možno ešte jeden medník naplnia.

[attachment=1151] [attachment=1152]


RE: Warré - Jaro Stoklasa - 22.06.2015 08:43 PM

Už 15 júla? To je u nás lipa ešte len v začiatkoch kvitnutia... Ale tento rok to bude skorej. No znáška nikdy tak skoro neskončila. A tento rok ani neskončí, bude veľa medovice. Ak bude dobré počasie, budú nosiť ešte aj v auguste.


RE: Warré - Milan Bencúr † - 17.07.2015 12:14 AM

U mňa znáška skončila. Včely už začínajú sliediť. Dnes som urobil posledné medobranie z Warre. Tretie. Výborná sezóna. Warrečko opäť nesklamalo. Konieckoncov ako každý rok. 60 kg medu z úľa Warre za sezónu je skutočne vynikajúci výsledok. 12 kg z ovocných stromov, 12 kg z maliny a 36 kg z medovice. Zima bola v máji a med sa zrodil v háji.
Včelárska sezóna ubehla naozaj rýchlo. Za dva týždne tu máme 1.augusta a vtedy nám začína ďalší včelársky rok. Tak všetkým vám a vašim včielkam prajem veľa úspechov v novom včelárskom roku.

[attachment=1227] [attachment=1228] [attachment=1233] [attachment=1229] [attachment=1230] [attachment=1232] [attachment=1231] [attachment=1234]


RE: Warré - Miroslav Macek - 22.07.2015 02:18 PM

Nuž ja sa nemôžem pochváliť takýmito výsledkami vo Warré. U mňa sa to pohybovalo len okolo 15 kg na včelstvo. Včera som "vytáčal" takýto Warré podobný skôr na Japonca. Ani delta trámiky s hranou natretou roztaveným voskom nepresvedčili včely o rovnej stavbe. Aj napriek deň vopred vloženému výklzu bola celkom fuška vydolovať med. Pre toho kto sa chce s včelami zabávať celkom fajn , ale mať 15 včelstiev na takejto stavbe by bolo trochu priveľa.
Tondo , koľko Japoncov stíhaš "obhospodáriť"?


RE: Warré - tondabh - 23.07.2015 11:25 AM

(22.07.2015 02:18 PM)Macek napsal(a):  Nuž ja sa nemôžem pochváliť takýmito výsledkami vo Warré. U mňa sa to pohybovalo len okolo 15 kg na včelstvo. Včera som "vytáčal" takýto Warré podobný skôr na Japonca. Ani delta trámiky s hranou natretou roztaveným voskom nepresvedčili včely o rovnej stavbe. Aj napriek deň vopred vloženému výklzu bola celkom fuška vydolovať med. Pre toho kto sa chce s včelami zabávať celkom fajn , ale mať 15 včelstiev na takejto stavbe by bolo trochu priveľa.
Tondo , koľko Japoncov stíhaš "obhospodáriť"?

Haribol Mirku, zatím jich mám osazených osm, ale nemám s obhospodařováním sebemenší problém, v budoucnu počítám 80-100 včelstev v japončíkách, příští rok začínám s množením, ale pořád nechápu, jaké to máš zápletky, nikdy nepočítej s tím, že se včeličky budou chovat tak jak Ty si představuješ a nech se krásně překvapit, jak si to vymyslí oni sami, měj se krásně včeličkově Tonda.



RE: Warré - Miroslav Macek - 23.07.2015 02:09 PM

(23.07.2015 11:25 AM)tondabh napsal(a):  nikdy nepočítej s tím, že se včeličky budou chovat tak jak Ty si představuješ a nech se krásně překvapit, jak si to vymyslí oni sami, měj se krásně včeličkově Tonda.

Ja s tým nepočítam , chcel som sa s nimi len pochváliť Smile

Ale je pravda že kým som tie plásty dostal z nástavku do vedra prihliadajúc na to aby v ňom skončilo čo najmenej utopených včiel ubehla možno hodina.


RE: Warré - schützmeister - 25.07.2015 03:46 PM

Tonda to vybírá na jaře, ne ? V tom bude to kouzlo.


RE: Warré - Aleš Molčík - 26.07.2015 12:38 AM

Já jsem z toho mého langwarejaponce včely vyfoukal kompresorem. Jde to celkem rychle.


RE: Warré - Milan Bencúr † - 07.08.2015 10:17 PM

Ja som v tejto sezóne robil medobranie vo warrečkach vytáčaním v medomete. Kolega od susedov zas bohatú úrodu medu z warrečiek vylisoval v lise na ovocie. Prikladám pár fotografií pre potešenie oka a duše.

[attachment=1250] [attachment=1251] [attachment=1252] [attachment=1253] [attachment=1254]


RE: Warré - terez.c - 09.05.2016 01:46 PM

Dnes jsem podstavovala jeden nástavek do warrečka (už pátý nástavek, zvedák nemám a manžel se včel bojí Big Grin) a vzpomněla jsem si, jak Milan někde psal, že hodně začátečníků si vybere warré kvůli jeho vzhledu. Souhlasím na tisíc procent a chci už jen samé ležany TongueBig GrinBig Grin .


RE: Warré - Petr Smrčka - 09.05.2016 05:35 PM

mozna je to blbost, s warre nemam zkusenosti, ale neslo by to stahnout popruhem s racnou k sobe, pomalu a opatrne polozit na zem, povolit popruh, pridat spodni nastavek na zemi, stahnout a zase postavit do vzprimene polohy? je to podobny princip, jako jsem nekde videl s rudlikem, ze nez zvedat cely ul, tak si to polozil na rudl a obslouzil nalezato - akorat je asi treba davat bacha, aby se nezhroutilo dilo

delal jsem to takhle se sesti/sedmi nastavecky japonskeho ulu, zvedak taky nemam a mel jsem strach, aby me to nevypadlo z rukou, a slo to jako po masle - nevim jestli v tom neni nejaky hacek, ale nepozoroval jsem, ze by jim to udelalo nejaky zle


RE: Warré - terez.c - 09.05.2016 06:00 PM

[attachment=1420]
To je návod jak udelat z warre rovnou ležan Big Grin.
Možná by to i šlo, ale mám úly na vysokých podstavcich kvůli sněhu, který od doby, co mám včely nějak přestal v zimě padat.


RE: Warré - Jaro Stoklasa - 09.05.2016 06:45 PM

Ja by som odporúčal vyrobiť si, alebo dať si vyrobiť zdvihák. Milan Bencúr niekedy na svojom blogu mal ukážku jedného takého jednoduchého zdviháku.


RE: Warré - schützmeister - 10.05.2016 02:02 PM

(09.05.2016 01:46 PM)terez.c napsal(a):  chci už jen samé ležany TongueBig GrinBig Grin .
Můj známý má v 85 letech ležany s nástavky - je to super. Tuším, že asi 25 plástů v "rakvi" 39x30 + nízký dva vedle sebe na snůšku. Kdybych neměl včely v lese, ale doma, tak je to jednoznačně super. 80 let praxe se včelama je holt vidět.
Ware je lepší sestavit hned na jaře a pak si ho do snůšky nevšímat. To je taky možnost.


RE: Warré - Tomáš Kudoláni - 25.04.2020 11:42 PM

Ahojte

idem sa vám pochváliť, dnes som postavil stanovisko pre svoje 3 Warrečka. Roje sa už chystajú tak nech som pripravený.


RE: Warré - Petr Formánek - 29.04.2020 06:43 PM

Úly máš hezké, ale proč jsi si jako materiál zvolil biodesku? Je poměrně drahá.. a už je to prostě lepené podobně jako překližka.. A z překližky bych si úly neudělal..


RE: Warré - Tomáš Kudoláni - 29.04.2020 11:49 PM

Ahoj, cena je relatívna z môjho pohladu nebola drahá. Tým že mám stolársku dielňu kupujem materiál za iné ceny. Ďalšia vec že nemám hoblovačku, vyrábame hlavne z velkoplošného materiálu. Ale keď som si spočítal vstup materiálu v podobe reziva, hoblovanie a lepenie priebežiek tak ta cena neni zas tak rozdielna.

Čo sa týka nejakej škodlivosti z lepených spojov je tiež relatívne. BIO doska má len tri vrstvy teda dva lepené spoje. Spraviť ul za rozumnú cenu bez lepenia dosiek (priebežiek) je v podstate nemožné.

A nakoniec je to pokus, uvažujem nad spustením eshopu na úle hlavne pre západný trh a tam sú z BIO doskou OK.

Tieto úle sú poctivo lepené D4 lepidlom a kolíkované na Domino. Všetko vybrúsené a frézované. Povrchovka z lazure z včelieho vosku, živice a lanového oleja. Káždý úl ma 5 nádstavkov tri presklenné a dva pevné, polovičný nádstavok a tiež som spravil 2 krmítka podla Warreho. Uteplivka je z Hobri a na vrch nádstavku sa dáva nerezové syto v rámiku na propolis. Dno má letáč podľa Warreho aj s možnosťou zmenšenie nerezovým uholníkom s výrezmi. Samozrejme nerez syto pre kontrolu klieštika. Už čaká len na roje.


RE: Warré - Tomáš Růžička - 18.11.2020 07:02 PM

Dobrý den, oživíme toto vlákno ? Nové zkušenosti s úly Warre po sezoně ? Kdo je pořád má ?


RE: Warré - Tomáš Kudoláni - 19.11.2020 10:41 AM

Ahoj,

Mám osadené 3 ks a idem dorobiť cez zimu ďalších 7ks. Počas sezóny som spravil novú verziu dna, je podstatne menej náročné na materiál a výrobu. Vyrobil som si nôž na odrezávanie plástov aby som ich vedel dostať v pohode von.

Ja som spokojný.


RE: Warré - Marek Pomp - 19.11.2020 05:09 PM

Tomáši,
Mohl bys tady uveřejnit fotku toho dna? Pro inspiraci.
Díky Marek


RE: Warré - Miroslav Macek - 21.11.2020 12:43 AM

Áno, včelárenie v úľoch Warré má svoje čaro ale... Tiež som mal najskôr 3, potom som sa vyšplhlal asi na 7 ale mal som popri tom aj Čechoslováky, kláty, Japonca a mohol som porovnávať. Bolo by to na dlhé rozprávanie. Realita je taká že momentálne sú obsadené už len dva Warré. Na "hranie sa" to stačí. S včelami však treba aj pracovať čo sa síce v tomto úli dá ale je to časove oveľa oveľa náročnejšie. Akékoľvek zásahy (hoc sa ich snažím minimalizovať) alebo aj medobranie robím v poradí že bezrámikové úle si nechávam až nakoniec. Nakoniec nie v tom zmysle že to najlepšie nakoniec ale pravdupovediac viem že to bude najprácnejšie tj najdlhšie a možno sa k tej práci ani nedostanem a včelstvo ostane bez zásahu. Aj to môže byť pre včelstvo z iného pohľadu benefitom. Toť v krátkosti moja skúsenosť. Môžu sa vyjadriť aj ostatní čo si Warré odskúšali. Určite ich tu bolo viac.


RE: Warré - Tomáš Kudoláni - 22.11.2020 09:15 PM

Rád dám fotky ale teraz ich mám nainštalované. Kamaŕatovi som nedávno robil komplet tri úle ale už ich má doma. Keď k nemu pôjdem nafotím.

Avšak je to obdoba použivaných dien na B alebo Langstroth, prispôsobenená na moje tech. vybavenie. Dá sa vyrobiť z odpadových lát. Ja som jedno spravil z lat v ktorých mi chodia balené AL profili. Potrebuješ pilu ( okružnu stolovú) s pravítkom aby si tam mohol narobiť drážky.

Alebo ked budem teraz vyrábať cez zimu nové úle spravim video.


Jeden postreh čo chcem na budúcu sezónu inak.
Na každý ul na vrch som si spravil rámik s jemným nerezovím sitom na zber propolisu. No prax ukázal že je to blbosť. Včely ho krásne zanesú propolisom, avšach dostať ho dole z úla je celkom fuška. Tým že je v ráme tak sa nedá pekne postupne odliepať, dviha všetky latky. No a dostať z neho propilis je tiež zábava. Na budúcu sezónu prerobým uteplivky a na vrch úla pôjde konopná látka.


RE: Warré - Tomáš Kudoláni - 15.02.2021 12:34 AM

Warečka u nás na Záhorí. Tento tyždeň konečne primrzlo, teplota spadla na -11. To sme tu už par rokov nemali. Včielky držia. Na jeseň som ich otočil na teplú stavbu.


RE: Warré - Marek Pomp - 17.02.2021 06:49 PM

Tomáši a ostatní,
vím, že E. Warré doporučuje kolotoč zima/léto teplá/studená stavba, ale není to pro včely matoucí? S podmínkami v úle dlouhodobě plánují a upravují si je určitě s velkým předstihem.

Já podobně "zbytečně" zužuju a rozšiřuju česno a přemýšlím, jestli se toho nezbavím (zatím mě u toho drží jako důvod myši)
Marek


RE: Warré - Tomáš Kudoláni - 17.02.2021 08:49 PM

Hmm... to je dobrý postreh, ale skorej na ostatných. Ja som včelár v zábehu.

Leták mám smenšený tiež hlavne kvoli hlodavcom a v podstate som ho mal na strednú velkosť aj cez rok keďže som mal nové roje. Tento rok ich skúsim na plnú velkosť.

Mám už natočene video o výrobe dna ako som sľubil, akurát ho ešte musí moj mladý strihnúť.


RE: Warré - Tomáš Kudoláni - 07.03.2021 11:56 AM

Priatelia, ako som sľúbil spravil som video o vyrobe ulového dna pre Warre čo sam používam.

Nech sa pači, môžte ho patrične olajkovať Smile