Forum Šance pro včely
Warré - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Warré (/tema-Warre)

Stránky: 1 2 3 4 5 6
Všechny stránky


Warré - winepunk - 07.08.2013 01:11 PM

Zkušenosti, metodiky, nápady a zážitky.


RE: Warré - Debora - 21.08.2013 01:08 AM

koukám, ze nás tu idealisté opustejíSad


RE: Warré - Aleš Molčík - 21.08.2013 07:46 AM

Básnit uměli, ale idealisté? Jeden měl starosti o ochrannou známku na med a druhý se svým pronájmem včelstev prodá med dřív než ví, jestli nějaký bude. Komerční včelaři by se mohli učit. Ti dva jsou stejní idealisté jak ostatní co o tom nedovedou květnatě mluvit.

Tohle téma se jmenuje Warré, ale doufám, že nebude vadit v čase budoucím případné příspěvky o langstrothu s loučkovým způsobem vedení včelstev. Rozhodil jsem 80 louček mezi včelstva, aktuálně je všechno vystavěno, ale vytáhnu loučky s dílem a osadím dva úly až na jaře. A začnu porovnávat. Zajímá mě jestli dovedou včely v mích podmínkách vystavět medník na každou ze snůšek.


RE: Warré - Myk - 21.08.2013 02:24 PM

Dávat ve warré delta loučky nebo ploché loučky?

Já jsem někde dal delta někde obyčejné laťky. Tam kde jsem dal laťky, včely zásadně laťky ignorují a staví pod úhlem 45 stupňů. Uvažuji, že bych jim už delta nedával a nechal je stavět jak jim to vyhovuje. Je pak sice o něco pracnější vyřezávání při odběru medu (nestačí odříznout po stranách a vyndat loučku, plásty se musí vylámat), ale říkám si, že včely mají nějaký důvod, proč si to tak staví a proč jim nutit jiný směr jen kvůli drobnému pohodlí včelaře?

Na zvážení je, zda jim nutit rovný směr kvůli případné veterinární prohlídce či povinnému nátěru plodu. To by mohl být problém, ale říkám si, jestli prostě nevsadit na to, že žádná prohlídka snad nebude a natírat plod by se mi stejně nechtělo, jestli pak prostě box s plodem nezlikvidovat za cenu ztráty síly včelstva, když už by na nějakou nepříjemnou situaci došlo.

[Obrázky: 2d0v.jpg] [Obrázky: ibrd.jpg]


RE: Warré - Aleš Molčík - 21.08.2013 04:31 PM

Pokud jde o šikmou stavbu, tak ty loučky vidím jako zbytečné a stačil by kříž viz. Japonský úl a pokud jde o veterináře, tak to nikdo neví co přijde.


RE: Warré - Jaro Stoklasa - 21.08.2013 05:49 PM

Prišlo mi trochu smiešno. Ja som chcel vo Warre dosiahnuť presne to, čo je na fotke vyššie - 45 stupňovú stavbu. Ale ako na potvoru mne to furt stavajú rovno... Smile


RE: Warré - Debora - 22.08.2013 03:29 PM


7.6.13 odchycený roj ve warré


RE: Warré - MilanBencúr - 01.09.2013 10:05 PM

V roku 2011 uverejnil časopis Moderný včelár sériu mojich článkov o prírodnom včelárení. Vznikla tak krátka osemnásť stránková poblikácia, kalendárium o včelárení v úli s prirodzeným včelím dielom pod názvom, Ide to aj bez medzistienok. Kalendárium si môžete prečítať v mojej internetovej knižnici na adrese http://issuu.com/milanbencur/docs/ide_to_aj_bez_medzistienok.
V roku 2012 vzniklo video, dokument, ktorý je pokračovaním písaného kalendária a zároveň mojim volným rozprávaním o prírodnom včelárení v úli Warre. Kto má účet google+, moje volné rozprávanie si môže pozrieť tu
https://plus.google.com/113039800380132546414/posts


RE: Warré - Rasťo 71 - 01.09.2013 11:21 PM

Toto video nemalo chybu, na budúci rok skúšam waré.
Pokial si niekto chce vytlačiť aj príručku treba sa prihlásiť na Facebook ,a cez download to ztiahnuť do pc , a následne vytlačiť.


RE: Warré - Myk - 08.10.2013 09:01 AM

Někdo se při přednášce o Japonském úlu ptal, jak dostat včely z nástavku. Jedna možnost je vyfoukáním kompresorem buďto před úl nebo se dá použít nějaký přípravek a foukat včely do úlu, jako např. tady:
http://vcelarstvi-cihak-hv.webnode.cz/products/vyfukovani-vcel-pri-medobrani/
U Warré rozměrů, které jsou jako kostka je konstrukce takového přípravku složitější, protože není moc místa (na půdorysu 30x30 při položení nástavku vyského 20cm zbyde mezera pro přípravek 10cm). Kutilové to vždycky nějak vyřeší.

Další metodou je nechat včely prostě vylétat. Udělal jsem jednoduchý výkluz - deska provrtané díry a tavící pistolí přilepené kornoutky z jemného pletiva, které umožňují včelám vylézt. Pokud se nástavek položí před úl, včely rovnou zalétají zpátky do úlu. Nevýhoda byla, že úplné vylétání trvalo asi dvě hodiny.

Tady je video, snažil jsem se zachytit, jak zalétají rovnou zpátky do úlu: