Forum Šance pro včely
Medná kráva - TBH - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Pomůcky k chovu včel (/forum-Pomucky-k-chovu-vcel)
+--- Fórum: Úlové sestavy (/forum-Ulove-sestavy)
+--- Téma: Medná kráva - TBH (/tema-Medna-krava-TBH)

Stránky: 1 2
Všechny stránky


Medná kráva - TBH - Miroslav Křížek - 04.12.2012 01:17 PM

rád bych oslovil včelaře, kteří tento úl mají, aby se podělili o své zkušenosti, případně poradili. Sám bych si rád jeden takový úl pořídil


RE: Medná kráva - TBH - Crha Karel - 04.12.2012 11:10 PM

Tzv. medná kráva se dá pořídit z téměř čehokoliv. Já měl k dispozici sklo dlouhé 130cm a vysoké 28cm, a to sklo definovalo celou stavbu. Jedna strana celá prosklená a profil průřezu do písmene "vé".
Na medné krávě je totiž nejdůležitější umístění! Tam, kde trávíte nejvíce oddychového času, byste v tom čase mohli odkrýt skleněnou plochu a viděli zároveň na česno. Nejskvělejší televize, jakou mám.


RE: Medná kráva - TBH - Aleš Molčík - 05.12.2012 11:30 AM

Když vidím fotky včelařů stavby díla v TBH, tak to jsou počátky nového díla, ale jak se u tohoto úlu dělá obměna díla v části plodiště? Vyřezávat dílo s plodem mi je nepříjemné ani argument, že se zbavím roztočů mě moc na klidu nepřidá, abych k takovému zákroku přistoupil. Nebo jde dílo přeložit dozadu a po vybehnití matka už plást nezaklade? Ptám se protože nevím jak se včely chovají v ležanu, mě by spíš než TBH lákalo použít Čejkuv listovák.


RE: Medná kráva - TBH - liptaka - 07.12.2012 09:41 PM

Dokončil som nedávno TBH úľ(tiež z jednej strany presklený,už ho len osadiť), teším sa na relax pri včielkach ako uviedol pán Crha Smile no a skúsenosti pridám až potom.


RE: Medná kráva - TBH - Crha Karel - 07.12.2012 10:04 PM

Pán Crha odešel a zůstal jen Karel. Není to jenom o relaxu, ale když jeden relaxuje dlouho a přitom civí na česno probíhají tam různé děje a tak se učíme poznávat co se děje ve včelstvu aniž bychom jej museli rozebírat (tedy - když nám to někdo zkušenější vysvětlí, pokud na to nepřijdeme sami Sad).


RE: Medná kráva - TBH - Jaro Stoklasa - 19.12.2012 09:24 PM

Ako malý chlapec som sedával pred susedovým včelárskym vozom a pozoroval včely na letáčoch. Aj teraz to robievam. Sadnem si pred svoje úle a pozerám. Dokážem tam presedieť celé hodiny (vraj každý človek má dajakú úchylku Smile ). Všetci sa ma pýtajú, čo tam toľko robím pri tých včelách, čo tam furt vidím... No a ja za každým len sucho skonštatujem, že včely predsa Smile Učiť sa o včelách z pozorovania letáča je fascinujúce. Bez otvárania úľa. Čím menej zásahov, tým lepšie. Aj pre včely, aj pre včelára. TBH a Warre sú na to ako stvorené. Ale ani LG s voľnou stavbou v ničom nezaostáva. Vlastne ono to nie je o type úľa. Ono je to v hlave včelára...


RE: Medná kráva - TBH - liptaka - 19.12.2012 09:50 PM

presne tak ale nie každý to pochopí Smile


RE: Medná kráva - TBH - Mlha - 21.01.2014 08:08 PM

Zajímavá knížka o medné krávě
http://www.tbhsbywam.com/
prolistovat si jí můžete zde:



RE: Medná kráva - TBH - xaon - 26.01.2014 04:26 PM

Minuly rok jsem si postavil 2 ruzne modely TBH.
Vetsi s masivnim hornim tramkem a pozorovacim oknem.Mensi s louckou jako mam v Langstrotu jen o trochu sirsi. Do velkeho jsem v polovine cervna umistil roj, rozvoj byl v celku slusny, vystaveno 6 tramku do 2/3 plochy a 2 do 1/4. Krmil jsem provizorne z hlubsi plastove nadoby, na dalsi sezonu musim postavit tramkove krmitko doplnovane shora.Zasadni problem vidim v aplikaci KM. Tramky jsou slepene a pri polozeni nosice KM shora se zrejme dostane pod tramky malo par KM.Jak lecite v tomto ulu KM?


RE: Medná kráva - TBH - Jan Hucko - 26.01.2014 09:58 PM

neléčíme?