Forum Šance pro včely
Zkušenosti s volnou stavbou - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Volná stavba (/forum-Volna-stavba)
+--- Téma: Zkušenosti s volnou stavbou (/tema-Zkusenosti-s-volnou-stavbou)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Všechny stránky


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Jaro Stoklasa - 08.08.2013 10:34 PM

Myslím, že to je metodika vhodná skôr do nižších polôh a výborných znáškových pomerov.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Milan Bencúr † - 09.08.2013 06:31 AM

Musíte zmeniť myslenie a zabudnúť na postupy v rámikových úľoch. Metóda vyrezávania plodu funguje všade, len jej treba správne rozumieť. Treba pochopiť Lüneburgský postup včelárenia na vresoviskách. Filozofiou včelárenia Lüneburgských včelárov je vybubnovanie včelstiev z košov pri medobraní a z vybubnovaných včiel tvorba silných zmetencov, ktoré postavia nové dielo a aj prezimujú. Zároveň je s týmto postupom spojený predaj zvyšných matiek v neskorom lete. Mňa Lüneburgské včelárenie už pred rokmi inšpirovalo k môjmu postupu vytvárania odložencov z vyrojených včelstiev s ktorými putuje aj klieštik v zaviečkovanom plode. Po oplodnení mladých matiek a po rozplodovaní odložencov môžem odložence kedykoľvek spojiť s rojom, ktorý postavil nové dielo a doniesol zásoby medu. Čiže odloženec zmetiem a zmetené včely pridám rojom. Mladé matky použijem, darujem alebo predám. Plod po odložencoch z plástov vyrežem a medové zásoby vylisujem. Vosk získam v slnečnom rozpúšťači a predám. Včelstvá neliečim, ale každý môj zásah do včelstva je spojený s kontrolou stavu roztočov na udržateľnej úrovni..
Mám zdravé a vitálne včely, ktoré žijú svojim prirodzeným štýlom života na prírodnom diele. Chémiu nepoužívam, pretože, malé bunky, rojenie včelstiev a odstránenie plodu odložencom, sú kroky, ktoré pomáhajú včelám kontrolovať stavy klieštika vo včelstve na udržateľnej úrovni. Pre moju rodinu mi moje včely poskytnú kvalitný med, z ktorého sa vždy niečo ujde aj pre kamarátov a známych. Týmto postupom moje drobné včelárstvo dokáže hospodáriť každý rok so ziskom a bez straty. To všetko preto, ako včely hovoria, "Hja, môj milý bratku, veď my tuná máme kraľujúcu matku."


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Jaro Stoklasa - 09.08.2013 08:27 AM

Môžete uviesť celý postup nejako znázornený na príklade napr. dvoch včelstiev? Nejaký "infogram" s obrázkami a presným postupom pre tých, ktorí by chceli vašu metodiku vyskúšať? Veľmi by to pomohlo.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Milan Bencúr † - 09.08.2013 09:49 AM

Nemá význam tu vysvetlovať to, čo mám zverejnené na mojom blogu. Každý si to tam môže prečítať, prípadne i naštudovať. Nemám záujem propagovať tu moje postupy alebo ich niekomu vnucovať. Môj postup podrobnejšie vysvetlím na stretnutí v Brne.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Martin Nezbeda - 14.08.2013 02:02 PM

Všiml jsem si že se mi objevují včely dvou velikostí v jednom úle. Je to žáležitost sezónní, nebo se projevuje to, že jsem letos začal s volnou stavbou a v úle jsou i původní plásty vystavěné ještě na mezistěnách? Ještě mě napadla možnost starého plástu, kde je v buňce více košilek, ale moje nejstarší jsou loňské.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Debora - 14.08.2013 02:46 PM

neboj se, malé vcely se Ti tak rychle nevylíhnou Smile
Bud se Ti tam vloudily socki z okolí, nebo tam más trubce?


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Martin Nezbeda - 14.08.2013 03:40 PM

Trubce ještě poznám, pak bych musel říct, že mám 3 velikosti Smile) Myslel jsem opravdu dělnice. Ty bezdomovkyně vyloučit nelze.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Debora - 15.08.2013 12:35 AM

s tema trubcema to byl zertWink


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Jaro Stoklasa - 15.08.2013 09:49 PM

Začal som kŕmiť. Pomaly v menších dávkach, max. 4kg cukru naraz. Bez kŕmenia to u mňa zatiaľ nejde, resp. ja to zatiaľ neviem. Včely za týždeň vystavali toľko, koľko nie za celý rok...


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - schützmeister - 16.08.2013 03:43 PM

(14.08.2013 02:02 PM)Martin Nezbeda napsal(a):  Všiml jsem si že se mi objevují včely dvou velikostí v jednom úle.
Všiml jsem si toho párkrát v období totální nouze - loni v létě, letos na jaře - přisuzuju to špatné výživě ve zlomu plodování, ale nevím .