Forum Šance pro včely
Zkušenosti s volnou stavbou - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Volná stavba (/forum-Volna-stavba)
+--- Téma: Zkušenosti s volnou stavbou (/tema-Zkusenosti-s-volnou-stavbou)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Všechny stránky


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Leoš Dvorský - 03.08.2013 09:51 PM

Díky, Libore. Tak to by mělo stačit skutečně jen krmení řídkým roztokem.Ber ale v úvahu skutečně to, že je pokročilá doba a včely cítí zimu. Včelařský rok je duben, květen, červen a zima .Je to trochu přehnané, ale ne moc. Když děláš oddělek v květnu stačí třeba 2 plodové plásty se včelama, v červnu 4 a v červenci 8 abys dosáhl do zimy stejné síly. Prostě včely nyní mají jen tak 2 generace dalšího plodu do vytvoření chomáče. To je málo. Své hraje i počasí v to m vedru mají problémy s chlazením a chybí jim bílkoviny. Letos se vše opozdilo skoro o měsíc, příroda to dohanala, ale včely mají o 1-3 generace plodu méně, to se musí projevit. Pylu v tuto dobu není nikdy dost. Oddělky staví také dobře, až když vyběhne druhá generace maladušek, pak to jede. Nevím jak je to u tebe. Pokud už nebudou stavět, zazimuješ je slabší a na jaře nech včas stavět. To, že nedostaví plásty až do krajů neřeš, hlavně, aby byly dostavěny k spodní loučce, pak nehrozí nebezpečí, že nepřejdou. Na jaře do hravě dostaví do konce dubna. Když tak se zeptej na soukromý e-mail. Držím palce, ale nelámej to přes koleno. LD


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Debora - 03.08.2013 09:58 PM

Vítej Libore!

Od té doby, co skoncila snúska, jsou vcelstva v "standby" modusu. Kdyz nemusí, nestaví. Loni jsem do oddelku na 6 dadant rámcích v cernu a srpnu pridala po jednom rámecku. Do konce zárí jeden vystavely a druhý jen zpúlky. V principu to nemelo smysl, zimovali na zásobách, které ulozily do 6 plású z léta.
Debora


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Leoš Dvorský - 03.08.2013 10:01 PM

Ještě jsem ti, Libore , zapomněl napsat. Hlavně ne žádné zebrování. To jen v případě, že zaměníš plásty stejné kategorie. To prozatím ještě neznáš, tak pozor, radějí netrhat a hlavně ne střední plásty. LD


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Libor_B - 04.08.2013 07:52 PM

Díky všem za odpovědi, já to všechno tak nějak instinktivně tuším, nojo ale zkušenosti nemám tak je fakt každá rada dobrá a bohužel s volnou stavbou bez rámků je to trošku jiné a informací je pomálu. O zebrování jsem se něco dočetl, přijde mi to celkem drsné a jen tak bych do toho nešel, je to "pokus v zoufalství". Prostřední tři plásty hnízda jsem nechal, prohodil jsem krajní loučky tak, aby více zastavěná šla na kraj atd., dneska jsem se do nich podíval jen přes folii a mám pocit, že tam něco staví. O kategoriích plástů toho opravdu moc nevím, chudáci moje včely! Smile

Ještě než skončíme toto téma, tak poslední dotaz - mohou teda oddělky přežít, i když v horním nástavku budou zaplněné zásobami třeba jen ty dva převěšené plásty + to něco málo, co vystavěly na sousedních loučkách? Nebylo by pak lepší třetí nástavek prostě sundat a nechat je jen ve dvou NN, ovšem zcela vystavěných a zaplněných?

Díky moc!
Toť asi vše.
L.


(03.08.2013 10:01 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Ještě jsem ti, Libore , zapomněl napsat. Hlavně ne žádné zebrování. To jen v případě, že zaměníš plásty stejné kategorie. To prozatím ještě neznáš, tak pozor, radějí netrhat a hlavně ne střední plásty. LD



RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Libor_B - 04.08.2013 09:33 PM

No ono to u nás je se snůškou trochu jiné, než je běžné. Mám včelstva v nivě řeky na dolní Ohři a před pár dny tady rozkvetly lány máty vodní (mentha aquatica) a pokvetou až do podzimu, k tomu druhé kvetení lučního kvítí, mozaikovitě sečená (postupně vykvétající) vojtěška... O produkční včelstva obavy nemám a nebudu je vůbec krmit, do září zaplní úl medem po střechu, to už mám vyzkoušené. Jde mi o to, že po nasazení třetího nástavku na oddělky vázne stavba. A holé loučky, to je nějaká prázdnota v úle oproti rámkům s mezistěnami! Jinak také díky za odpověď, každá informace se hodí Smile


(03.08.2013 09:58 PM)Debora napsal(a):  Vítej Libore!

Od té doby, co skoncila snúska, jsou vcelstva v "standby" modusu. Kdyz nemusí, nestaví. Loni jsem do oddelku na 6 dadant rámcích v cernu a srpnu pridala po jednom rámecku. Do konce zárí jeden vystavely a druhý jen zpúlky. V principu to nemelo smysl, zimovali na zásobách, které ulozily do 6 plású z léta.
Debora



RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Debora - 05.08.2013 02:12 AM

já bych ten tretí sundala, at si nanesou co múzou do tech dvou spodních. Najare rozsírís a pak uz tu volnou stavbu rozjedou. Wink


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Martin Nezbeda - 05.08.2013 02:41 PM

Mohu-li srovnat oddělky loňské a letošní (víc bohužel ke srovnání nemám), letos je to se stavbou výrazně horší.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Milan Urík - 06.08.2013 08:17 PM

Dnes jsem po 3 týdnech kontroloval 4 včelstvá na Lang 2/3 vedené svatojánskou metodikou. Dovezl jsem je v polovině června jako 5-ti rámkové oddělky a před 3 týdny jsem je zvýšil na 2 NN, v každém po 6 ti loučkách. I když je v Brně již dlouho extrémně suché a spalující slunečné počasí, včelky pomalu staví, přibývají a dokonce si téměř veškeré zásoby nosí zvenku, od začátku jsem je přikrmil pouze 2x po 1kg, dnes dostali 3kg, některé musí ještě dostavět celé plásty v horním NN až k loučce spodního NN. Pohled na zcela přirozené dílo je krásný.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Jaro Stoklasa - 08.08.2013 05:06 PM

Hm... Mne spočiatku Sv. Jánska metodika v LG 2/3 išla super, potom sa to celé pokazilo... Včely sa už z odstránenia plodu nespamätali... Ale voľná stavba v Dadantoch je parádna.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - bohemia.gall - 08.08.2013 10:25 PM

Mám to podobné, na jednom mém stanovišti tato metoda včelaření změnila i silná včelstva na slabochy bez medu a s problémem se stavbou. O 200 m níž, při jiných snůškových podmínkách, to u většiny včelstev funguje. Po letošní sezóně myslím, že to je jen extrém na druhou stranu a není to cesta, po které bych se v budoucnu vydal.