Forum Šance pro včely
Zkušenosti s volnou stavbou - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Volná stavba (/forum-Volna-stavba)
+--- Téma: Zkušenosti s volnou stavbou (/tema-Zkusenosti-s-volnou-stavbou)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Všechny stránky


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Leoš Dvorský - 07.07.2013 01:39 PM

Skutečně je to tak. Bílé dílo staví, když se zrychlí metabilismus, je přínos a pod. Mně stavěly v prosinci, právě bílé jen tehdy. V únoru naopak vždy žemlové. Je možné, že podnětem ke zrychlení metabolismu může přispěv i něco jiného (viz smetenec ve sklepě), ten pyl je samozřejmě dost důležítý, nebo prostě zásoby bílkovin. Ony včely ohoblovávají staré plásty. VIděl jsem to, když se mi např.zhroutilo dílo v medné krávě, jak jej ohoblovaly a využily k stavbě nového. Na okrajích staví bílé zase proto, že rozšiřují plásty. Zase je to zákonité. To je právě to, co se dá velmi dobře využívat. Buď napodobujeme stavbu včelstva v přírodě, když rozšiřuje plásty (rozvoj) a nebo snahu scelit hnízto při zhroucení plástů, což se také stávalo. Obojí má trochu jiný režim, ale podmínky pro stavbu jsou stejné, přísun potravy, dostatek včel a teplo...... , co chybí to si musí dokázat nahradit. LD


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Jaro Stoklasa - 07.07.2013 01:51 PM

Dnes som skontroloval všetky včelstvá s voľnou stavbou. Tento rok stavajú biedne. Oproti minulému roku je to zatiaľ nič moc. Doteraz postavili len málo nového diela. Jedine včelstvo, ktorému som vyrezal všetok zaviečkovaný plod (svätojánska metodika), stavia ostošesť. Inak poslabšie. Warre včelstvá tento rok štrajkujú, nestavajú vôbec. Jedno nepostavilo ani jeden nový plást a následne sa vyrojilo. Dadanty na voľnej stavbe sú na tom relatívne dobre, s výnimkou jedného, ktoré dajako nie a nie stavať, postavili len 3 plásty v medníku (159mm) a jedného slabšieho roja, ktorý sa akosi nevie rozbehnúť. A LG na voľnej stavbe, hm, slabší priemer. Len odloženec šľape raketovou rýchlosťou. Niekde asi robím chybu... Musím celé svoje včelárenie prehodnotiť, najmä úľové zostavy... Asi nie je jedno, v čom človek včelári. Skôr si myslím, že je potrebné úle prispôsobiť podmienkam... Teória je jedna vec, prax druhá... Tu na severe v horách sa každá chyba vypomstí dvakrát. Dole na juhu by si to včelstvo možno ani nevšimlo...


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Debora - 07.07.2013 02:55 PM

s tím jak stavejí asi zálezí na stavu vcelstva. Jedno z mých vcelstev to rozjelo a natáhlo v medníku komletní volnou stavbu uz kvetnu. Jiné zacalo stavet teprve nedávno.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Leoš Dvorský - 18.07.2013 08:46 PM

Dnes som skontroloval všetky včelstvá s voľnou stavbou. Tento rok stavajú biedne. Oproti minulému roku je to zatiaľ nič moc. Doteraz postavili len málo nového diela. Jedine včelstvo, ktorému som vyrezal všetok zaviečkovaný plod (svätojánska metodika), stavia ostošesť. Inak poslabšie. Warre včelstvá tento rok štrajkujú, nestavajú vôbec. Jedno nepostavilo ani jeden nový plást a následne sa vyrojilo. Dadanty na voľnej stavbe sú na tom relatívne dobre, s výnimkou jedného, ktoré dajako nie a nie stavať, postavili len 3 plásty v medníku (159mm) a jedného slabšieho roja, ktorý sa akosi nevie rozbehnúť. A LG na voľnej stavbe, hm, slabší priemer. Len odloženec šľape raketovou rýchlosťou. Niekde asi robím chybu... Musím celé svoje včelárenie prehodnotiť, najmä úľové zostavy... Asi nie je jedno, v čom človek včelári. Skôr si myslím, že je potrebné úle prispôsobiť podmienkam... Teória je jedna vec, prax druhá... Tu na severe v horách sa každá chyba vypomstí dvakrát. Dole na juhu by si to včelstvo možno ani nevšimlo..

Buď v klidu. Včely staví, když je přínos. Tak, že dospělá včelstva třeba tolik nestaví, protože šetří energii. U oddělků a smetenců, rojů je to jiné, ta musí dospět. Ty musí vystavět dílo, svojí kostru, tak jim nic jiného nezbývá, musí do toho jít i v naději, že později nanosí zásoby. Já měl roky, kdy včely vystěvěly i 4 NN volné stavby, v posledních 2 létech i jen 1NN. Hodně dělá i genetika. Vybírej ta včelstva, která dobře staví. LD


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - winepunk - 19.07.2013 02:57 PM

Oddělky ve warré mi teď posledních 14 dní staví jako o život. Přesně od chvíle, kdy jsem je začal masivně krmit. Daly za ty dva týdny celý nástavek. To je jedna z krás včelaření v tomhle úlu. Úžasně to přibývá.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Vacatko - 21.07.2013 02:05 PM

Konečně je co ukázat . Medový chlívek je osazen rojem a ten začal pěkně stavět a množit se. Doufám že to do zimy stihne. trochu mu přidám všššelišky z nějakého oddělku abych jej posílil. Krmím a krmím, i když je snůška více než dobrá.


Stavební pud v podletí - Libor_B - 03.08.2013 09:05 AM

Přátelé mám otázku. Vloni touto dobou mi včely normálně stavěly, letos ne. Oddělky ještě tak tak trošku něco upatlají, ale medná včelstva vůbec nic. Mám je v L-159 na loučkách od Matelů, dvourámková krmítka, oddělky cukr normálně odebírají, úly jsou plné včel, plodu spíš více oproti loňsku, sem tam spadne kleštík jinak čisto. Když jsem na zkoušku vložil do medného včelstva jednu mezistěnu v rámku (víc jich bohužel nemám), tak jí zastavěly a tím to zvadlo, do volné stavby se jim nechce. Problém je, že tím pádem nemají kam ukládat zimní zásoby a žijou 'z ruky do huby'. Má tady někdo podobnou zkušenost? Dá se ještě v srpnu nějak podpořit stavební pud?


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Leoš Dvorský - 03.08.2013 07:02 PM

Liborte, pod tím co jsi napsal nevím, co si mám vůbec představit. Včelstva plná včel je pro mne nyní 5-6 plných nástavků 2/3L ,ale i klidně 4 nebo 3, ale také 9 39x16x11cm. Musíš to blíže specifikovat, stáří včelstva, zásoby a tak. i tak je to obtížné.
Jinak není nic nenormálního, že včelstva, kterým říkáš medná (já produkční nebo kmenová) ,nyní nestaví nebo obtížně. Není prostě období stavby. Oddělky, smetence je něco zcela jiného. Musíš chápat, že každé včelstvo chce něco jiého. U mně jsou ideální letos ta prodkukční včelstva, která jsou již 14 dní v absolutním klidu, protože není snůška.Nyní je lépe u produkčních včelstev se stavbou nebo převedením na volnu stavbu počkat (nehnat je do ní) na období stavby, kdy je to pro ně normální, to je duben-červen.
LD


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - renttip - 03.08.2013 07:23 PM

(03.08.2013 09:05 AM)Libor_B napsal(a):  Přátelé mám otázku. Vloni touto dobou mi včely normálně stavěly, letos ne. Oddělky ještě tak tak trošku něco upatlají, ale medná včelstva vůbec nic. Mám je v L-159 na loučkách od Matelů, dvourámková krmítka, oddělky cukr normálně odebírají, úly jsou plné včel, plodu spíš více oproti loňsku, sem tam spadne kleštík jinak čisto. Když jsem na zkoušku vložil do medného včelstva jednu mezistěnu v rámku (víc jich bohužel nemám), tak jí zastavěly a tím to zvadlo, do volné stavby se jim nechce. Problém je, že tím pádem nemají kam ukládat zimní zásoby a žijou 'z ruky do huby'. Má tady někdo podobnou zkušenost? Dá se ještě v srpnu nějak podpořit stavební pud?
podle informací, které uvádíš se moc radit nedá, ale snad jedna rada by se našla. Zkus s nějakým včelařem ve svém okolí dát řeč, protože včelaříš velmi krátkou dobu ( stejně jako já) a to je každá rada drahá.Musíš si dát pozor ale i na špatné rady.S tím mám taky zkušenost a držím palce.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Libor_B - 03.08.2013 08:00 PM

Děkuji za reakci pane Dvorský, jedná se mi o oddělky, před cca 14-ti dny jsem nandaval třetí nástavek 2/3L, rozšiřuji přesně podle Vámi vydaného návodu na péči o oddělek s tím, že používám jen loučky a zatím problémy nebyly, jen občas nedostaví plást na celou délku loučky, a to na krajích hnízda, což je asi normální. Co mě zaráží je ale právě to, že momentálně není skoro žádný rozdíl v chování u produkčních včelstev a u oddělků, stavební pud se v podstatě se vytratil. Včelstva jsou dvouletá, matky Dolské, oddělky odebírány cca od rozkvětu řepky. Moc zkušeností nemám, každá rada drahá. Bohužel v okolí není nikdo, kdo by včelařil na volnou stavbu, jak jsem již psal, na mezistěně se chytly a vystavěly jí, byť za docela dlouhou dobu (14 dní). U jednoho oddělku jsem zkusil proházet 3 plásty 'zebrováním' a výsledek zatím po týdnu absolutně žádný. Jsou nějaké fígle, jak je pobídnout ke stavbě? Protože oddělky krmím, snůškovými poměry se moc nezabývám, používám roztok cukru 1:1.

(03.08.2013 07:02 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Liborte, pod tím co jsi napsal nevím, co si mám vůbec představit. Včelstva plná včel je pro mne nyní 5-6 plných nástavků 2/3L ,ale i klidně 4 nebo 3, ale také 9 39x16x11cm. Musíš to blíže specifikovat, stáří včelstva, zásoby a tak. i tak je to obtížné.
Jinak není nic nenormálního, že včelstva, kterým říkáš medná (já produkční nebo kmenová) ,nyní nestaví nebo obtížně. Není prostě období stavby. Oddělky, smetence je něco zcela jiného. Musíš chápat, že každé včelstvo chce něco jiého. U mně jsou ideální letos ta prodkukční včelstva, která jsou již 14 dní v absolutním klidu, protože není snůška.Nyní je lépe u produkčních včelstev se stavbou nebo převedením na volnu stavbu počkat (nehnat je do ní) na období stavby, kdy je to pro ně normální, to je duben-červen.
LD