Forum Šance pro včely
Zkušenosti s volnou stavbou - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Volná stavba (/forum-Volna-stavba)
+--- Téma: Zkušenosti s volnou stavbou (/tema-Zkusenosti-s-volnou-stavbou)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Všechny stránky


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - renttip - 29.06.2013 08:01 AM

(27.06.2013 10:15 PM)Tomáš Palata napsal(a):  
(09.06.2013 03:10 AM)renttip napsal(a):  Tomáši, tvůj příspěvek mě velmi zaujal, neboť si stále pohrávám s myšlenkou svatojánskou metodu zkusit. Stále jsem se bál mojí nadm. výšky 680m. To od té tvojí není až takový rozdíl, takže jsem rád,že uvádíš svojí zkušenost. Další zkušenosti zaručeně napiš. díky
Zdravím. Uplynuly 3 týdny od poslední návštěvy úlu, kde jsem tady předložil několik fotek. Dnes jsem horní nástavek rozebral komplet a vyfotil mobilem. Česno se nachází na pravé straně plástů, poloha plástu v nástavku je dána číslem vlevo dole. Celková situace nástavku je vybíhající plod zanášený medem. Začaly kvést maliny, bodlák, pámelník. Další návštěva bude nejdříve za 14 dní, pak bude následovat nějaké rozhodnutí, jak dál.

Jóó- vypadá to zajímavě!


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Debora - 29.06.2013 02:09 PM

Vašku, podle Tvé Svatojánské metody zimuje vcelstvo ve dvou nástavcích, v kazdém se 4 prázdnýma louckama? Nebylo by lepsí prostor zúzit na 6 obsazených loucek a rozsírit az na jare?


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Milan Bencúr † - 30.06.2013 08:42 PM

Je tomu štrnásť dní ako som osadil kamárotovi roj do starého úľa slovenskej miery B s vysokými rámikmi 42x27,5. Bol to roj druhák z môjho úľa Warre už s "malými" včelami. Dnes som kontroloval v akom stave je toto mladé včelstvo. Včelstvo za dva týždne postavilo sedem vysokých rámikov bezchybného prirodzeného včelieho diela s prírodnými bunkami robotníc. Má tri rámiky zaviečkovaného plodu a dva rámiky s vajíčkami a otvoreným plodom. Za tých štrnásť dní si roj priniesol celkom slušné zásoby. Veľké oblúky so zaviečkovaným medom sú na každom pláste. Mladú matku včely dôkladne ukrývali pred mojim pohľadom.
Neviem prečo mnoho skúsených včelárov tvrdí, že včely bez predlohy stavajú na volnej stavbe len, alebo prevažne, trúdie dielo. Nie je to pravda!

[attachment=150] [attachment=151] [attachment=152] [attachment=153] [attachment=154] [attachment=155] [attachment=156]


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Jaro Stoklasa - 03.07.2013 09:44 AM

Ja sa s tým tvrdením ohľadom stavby výlučne trúdieho diela stretávam stále... A nijak nepomôže ani ukážka plástov z úľov... Už vôbec nepoužívam medzistienky, no poniektorí stále tvrdia, že bez medzistienok to nejde, že budem mať len trúdovinu... Hm, už dva roky mám samé trúdy... Sranda, akosi sa zmenšili a dokonca nosia aj nektár a peľ. Evolúcia v priamom prenose.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Debora - 03.07.2013 01:19 PM

mám pocit, ze od té doby, co se pridávají stavební rámky na vyrezávání trubciny, si lidé nedovedou predstavit, ze vcelstva umí stavet neco jiného. No nic, musíme se smírit s trubcino 4,9 -5,4 mm. Big Grin


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - kurik - 03.07.2013 06:25 PM

Přesně před týdnem (27.6.) jsem si přivezl oddělky, uložil do úlu a dal jsem včelám jen volné trámky. Dneska, při kontrole, měly vystavěno asi 3/4 plástu (Langstroth 2/3). Všechno dělničina.
Krom toho, že jsem byl také ujišťován, že včely volně staví pouze trubčinu, setkávám se i s názorem, že po slunovratu již včely vůbec nestaví.
Jsem rád, že ani jedno neplatí Smile

[Obrázky: IMG733.jpg]


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Petr Mirovský - 03.07.2013 07:11 PM

Nad takovýmto dílem srdce zaplesá Smile


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Aleš Molčík - 03.07.2013 08:10 PM

(03.07.2013 06:25 PM)kurik napsal(a):  , setkávám se i s názorem, že po slunovratu již včely vůbec nestaví.
Jsem rád, že ani jedno neplatí Smile

To proto, že jsou včelaři co neví, že i v červenci můžou potkat roj a ten hned jak najde dutinu začne stavět i po slunovratu.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Crha Karel - 03.07.2013 10:26 PM

Řekl bych, že letošní posun v nástupu jara znevěrohodnil všechna dogmata vztahovaná k obvyklým datům. Mně staví (dnes jsem kontroloval) všechna včelstva.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - liptaka - 04.07.2013 09:31 PM

ja tu mám pre záujemcov takýto kompromis aj trúdie dielo aj robotníčie(to trúdie dielo bolo len na tomto rámiku hneď pri očkuSmile)
[attachment=160]