Forum Šance pro včely
Zkušenosti s volnou stavbou - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Volná stavba (/forum-Volna-stavba)
+--- Téma: Zkušenosti s volnou stavbou (/tema-Zkusenosti-s-volnou-stavbou)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Všechny stránky


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Jan Hucko - 25.06.2013 10:34 PM

[/quote]
Problém je, pokud šoupnu celý prázdný nástavek. Na to jsem zatím nic kloudného / a bezpracného / nenašel.
[/quote]

Jeden způsob, míň náročný existuje Smile když mají loučky břit, stačí si rozehřát vosk v nádobě o délce loučky a pak ji namočit. včelky se pak nespletou a stavbu začínají z nalepeného vosku


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Tomáš Palata - 26.06.2013 10:17 AM

Když mají loučky břit, pak začnou stavbu na něm a ve směru břitu i bez namočení ve vosku. Bez zebrování. Moje letošní zkušenost. Předpokladem je, že břity (tj. vlastně osy louček) jsou od sebe v přibližné přirozené vzdálenosti plástů. A to jsou v úle vždy (pokud to teda záměrně neudělám jinak). Vstupní investice je časová, jednorázová a spočívá v seříznutí horní loučky klasického langstrotího přířezu (ten je tlustý 2 cm) pod úhlem 45 st. z obou stran na hooby cirkuli. Vzniklou delta loučku buď budu používat samostatně (TBH úl) nebo ji stluču se zbytkěm přířezů do rámku. Pak jen staré dílo uříznout, rozpěrákem zhruba očistit zbytky vosku a je nachystáno na další stavbu.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Petr Mirovský - 26.06.2013 10:38 AM

To ovšem v případě, že není v horní loučce drážka. Sice by to šlo i s tou drážkou, ale horní loučka by pak byla asi hodně slabá, ne?


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Tomáš Palata - 26.06.2013 11:17 AM

Já myslel klasický originální přířez langstroth bez různých zjednodušení či úprav. Tj. 2 cm tlustá horní loučka bez drážky.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - winepunk - 26.06.2013 06:28 PM

Máte někdo víc zkušeností s tím, kde a jak (a proč) začnou včely volnou stavbu stavět nejdřív v případě usazení roje?
je dobře vidět, že začínají od česna a jedou podle pravé strany. V 39 se mi roj chová podobně, začal stavět vlevo od česna při pohledu zezadu a směrem k česnu. Z hlediska světových stran je to od východu a po jižní straně. Vybírají si to náhodně a prostě někde začnou? Nebo jdou prvoplánovitě po teplejší straně? Nebo to souvisí s tím, že přistavují ke stěně nejdřív tam, kde to víc táhne? Díky za ostatní pozorování.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Tomáš Palata - 27.06.2013 10:15 PM

(09.06.2013 03:10 AM)renttip napsal(a):  Tomáši, tvůj příspěvek mě velmi zaujal, neboť si stále pohrávám s myšlenkou svatojánskou metodu zkusit. Stále jsem se bál mojí nadm. výšky 680m. To od té tvojí není až takový rozdíl, takže jsem rád,že uvádíš svojí zkušenost. Další zkušenosti zaručeně napiš. díky
Zdravím. Uplynuly 3 týdny od poslední návštěvy úlu, kde jsem tady předložil několik fotek. Dnes jsem horní nástavek rozebral komplet a vyfotil mobilem. Česno se nachází na pravé straně plástů, poloha plástu v nástavku je dána číslem vlevo dole. Celková situace nástavku je vybíhající plod zanášený medem. Začaly kvést maliny, bodlák, pámelník. Další návštěva bude nejdříve za 14 dní, pak bude následovat nějaké rozhodnutí, jak dál.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Debora - 28.06.2013 04:16 AM

(26.06.2013 06:28 PM)winepunk napsal(a):  ...je dobře vidět, že začínají od česna a jedou podle pravé strany. V 39 se mi roj chová podobně, začal stavět vlevo od česna při pohledu zezadu a směrem k česnu.

Loni jsem nechala roj stavet, jak se mu zlýbý, a natáhl teplou stavbu s bocními strany mezi východem a západem, tak jsem to musela honem pretyckovat, proto ze jsem si myslela, ze narazí studenou stavbu. První plást ulíply ve stredu kosnice a dalsí plásty stavely paralelne od stredu celní stranou smerem k cesnu a do zadu.

na první fotce je lonská stavba po devíti dnech (cesno vpravo) a na druhé z letosního roku (cesno v levo dole):

[Obrázky: 24_06_12_01.jpg][Obrázky: Korb_24_05_2013_02.jpg]

Letos mi roj pres noc natáhnul plást u severní steny uzavreného rojácku s bocními stranami mezi východem a západem. Ráno jsem musela plást z rojácku vyríznout a prilepit ho na loucku z Warre.

[Obrázky: DSC_0300_1600.jpg][Obrázky: DSC_0301_1600.jpg][Obrázky: DSC_0324_1600.jpg]


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - winepunk - 28.06.2013 11:01 AM

Deboro, díky moc. Ptal jsem se hlavně proto, jestli včelám neubližujeme diktováním směru stavby příliš. Mám dojem, že na stavbě roje je dobře vidět, jak pracují s klimatem a větráním uvnitř úlu podle jeho velikosti a podle toho třeba líp nebo hůř přežívají zimu. Takže mým cílem je odpozorovat během prvních dvou dní jak se včelstvo chystá stavět a nabídnout mu podle toho směr louček. Možná příští rok zkusím osadit warré loučkami úhlopříčně, aby stavba připomínala přirozený stav v japonském čtverci. Loučka bude sice každá jiná a bude to piplačka, ale za tu srandu to myslím stojí.


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Aleš Molčík - 28.06.2013 12:25 PM

A nemohlo by stačit udělat dno s rohovým česnem, než řešit každou loučku jinou? A nebo bez louček jen s křížem uprostřed nástavku?


RE: Zkušenosti s volnou stavbou - Debora - 28.06.2013 02:43 PM

Vcelstvo nemá rádo v úlu prázdný prostor. Nekterí modifikují Warre pridáním prícek do rohú, címz vznikne osmihran. zde je to dobre vyfocený