Forum Šance pro včely
Oddělek - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Šlechtění a výber přirozenou cestou (/forum-Slechteni-a-vyber-prirozenou-cestou)
+--- Téma: Oddělek (/tema-Oddelek)



Oddělek - Milan Urík - 19.06.2013 11:05 AM

Zdravím a mám dotaz: značí něco, když si mladý, zatím asi 5 ti rámkový oddělěk lang 3/4 staví v rámci volné stavby trubčinu?


RE: Oddělek - Tomáš Madar - 20.06.2013 12:20 AM

Řekl bych, že je to normální jev. Oddělek již zesílil a kromě potřebné dělničiny, má již sílu i na trubčinu.
Jen velmi slabé oddělky staví pouze dělničinu. Proto v tomto chování nevidím nic negativního.


RE: Oddělek - Miroslav Jaroš - 25.06.2013 11:51 AM

(19.06.2013 11:05 AM)admin napsal(a):  Zdravím a mám dotaz: značí něco, když si mladý, zatím asi 5 ti rámkový oddělěk lang 3/4 staví v rámci volné stavby trubčinu?

No ano značí , že nedáváš pozor .
Odělky můžou i přirozeně stavět pouze dělničinu celý první rok od května , bez jedné jediné trubčí buňky , u mne asi do síly 7-8 r 39*30 .

A nebo mohou stavět trubčinu i úplně od počátku a bude to zcela běžné .
Genetika.


RE: Oddělek - Milan Urík - 25.06.2013 12:01 PM

Ptal jsem se proto, že to byl jediný oddělěk ze všech, který místo dělničiny postavil celý první rámek trubčiny (konkrétně 6-tý), matka ji zakladla a až teď staví dělničinu. Vzhledem k mé krátké včelařské praxi jsem to považoval za pozoruhodné a určitě si budu dávat pozor, obzvláště na chytré hlavy.


RE: Oddělek - Jiří Marx - 21.01.2015 02:33 PM

Tohle je fotka plástu z 11.května 2014. Oddělek byl vytvořen 2plásty se zavíčkovaným plodem, matečník 1 den před vylíhnutím a krmítko s invertním těstem. (20.4.2014) A krásně je vidět, že byla snůška a to co je na straně plástu je med. Ony jak ještě moc nestavěly, tak místě zásob plást nastavily do šířky.
Nicméně přesto jsem je kontinuálně krmil, dostaly se v pohodě na 3 a 1/2 nástavku a konec července stop.....abslolutní, čtvrtý nedostavěly asi půlku rámečků (volná stavba) uložily zásoby tam a do 3 NN, stáhly se dolů a tak zimují.


RE: Oddělek - Martin Smutný - 25.07.2015 09:04 PM

Mám tuto zkušenost - v oddělku vylíhnutá matička (5.6.) se dlouho nechtěla rozklást. V té době zde byly problémy oplodněním (počasí, trubci), dal jsem jí čas.
Matička pěkná a nepoškozená, z kvalitního chovu, včelstvo ukázněné její přítomností.
8.7. - stále bez plodu, dal jsem jí poslední varování před zrušením
od 10.7. - zakladeny větší plochy vajíčky (vzorně od středu, jedno jako druhé, dělničí buňky). Po několika dnech vajíčka stále bez vývoje, nasucho. Matka klade dál.
16.7. - přidán plást vybíhajících včel ze sousedního včelstva na posílení mladými včelami, na okrajích bylo i pár larviček, jako test na příp. naražení matečníků.
do 25.7. - matečníky nenaraženy, vajíčka všude i po vylíhnutých včelách, ale stále nasucho....
Trochu jsem si zagoogloval, ale bez úspěchu. Setkali jste se s tím?
MS


RE: Oddělek - Rasťo 71 - 25.07.2015 09:53 PM

Buď nemajú znášku, alebo je to príznak nosemy apis, urob toto, kúp v lekárni palinu pravú-bežne je v každej lekárni, urob čaj , jedno vrecko na pol litra vody, nechaj lúhovať cca 15 min,dolej 1 liter teplej vody ,daj doň 1-1,5 kg cukru, keď sirup vychladne tak ho po cca 3-5dl denne podávaj včelstvu, ak je to nosema, tak za cca 3-5 dní nájdeš v bunkách larvičky , ak nie , tak je potom chyba inde.
Tento recept som si minulý rok vymyslel sám , dal som ho prezimovanému záložnému včelstvíčku -obsadalo cca 5 rámikov ,,E",dal som si urobiť rozbor na nosemu pre všetky živé prezimované včelstvá bez ohľadu na to v akej sile bolo.Keď mi prišli výsledky , tak práve toto včelstvíčko bolo identifikované ako silne nakazené , otvoril som úľ , a našiel som tam len vajíčka a trochu zavíčkovaného plodu , po prečítaní VF na tému nosema, som dal hore uvedený postup.Včelstvo sa prebralo, koncom leta si TV vymenilo matku (pôvodná matka bola značená opalitkou), tento rok obsadajú 4 ,,E" 12rámikové.
Skús , stratíš max. týždeň pozorovaním , ak mám pravdu, včelstvu pomôžeš, ak nie, tak to nie je nosema.


RE: Oddělek - Martin Smutný - 25.07.2015 11:49 PM

Díky Rasťo,
snůšku tady ještě vcelku mají (a byla doteď), jinak měly stále dosyta invert. Apifondu. Berou ji málo, protože nemají rozvoj a nosí si zvenku (zásobní plásty jsou slušně plné).
Za pokus nic nedám, uvařím pelyněk. Ale nevím, jestli je to trefa do černého....
MS


RE: Oddělek - Aleš Molčík - 26.07.2015 12:34 AM

Na produkci mateří kašičky potřebují hlavně pyl. Mám odpozorováno, že jsou včelstva, která mateří kašičky produkují méně, je to vlastnost na kterou selektují včely ti co mateří kašičku odebírají na prodej.


RE: Oddělek - Tomáš Palata - 22.09.2015 07:23 PM

Přátelé. Krátké shrnutí života letošních oddělků s rozvojem a stavbou formou přetlaku včel. Startovací pozice přelom květen - červen, 1NN 2/3L, rozteč na 9 plástů, 2-3 plodové plásty, 2 krycí a matečník. Včelnice 500 m.n.m., smíšená snůška bez monokultur. Po začátku kladení matky odebrány krycí plásty, ponechány pouze plodové a zahájeno krmení těstem Apivital v kapsovém krmítku. Prázdné pozice doplněny loučkami. Po zahájení stavby na poslední (sedmé) volné loučce, podstaven prázdný NN. Od cca 14.7. změna krmiva na cukr zhruba 1:1. Krmeno nepřetržitě.
Postřehy:
- oddělky zvětšily plástovou plochu odhadem "jen" na 2-3 násobek startovacího stavu
- z toho vyplývá poměrně málo prostoru pro ukládání zásob na zimu (dost zabírá plod); uložené zásoby v rozmezí 10-13 kg (váženo mincířem)
- z toho vyplývá, že zimu by měly přečkat; zásoby na jarní rozvoj bude třeba hlídat
- poslední sedmý plást většinou nedostavěn jak do krajů tak ani na výšku 1NN

Zvědavost mi nedala, tak jsem se na jeden zespodu podíval.

[attachment=1305]