Forum Šance pro včely
Snůška - aneb nosí, nosí? - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Snůška - aneb nosí, nosí? (/tema-Snuska-aneb-nosi-nosi)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Všechny stránky


RE: Snůška - aneb nosí, nosí? - Tomáš Jelínek - 18.05.2017 03:04 PM

Víkendové foto z vyšší polohy Cool
A je nejvíc moc skvělé, že když u nás zežloutne pole, neotravuje se nikdo s žádnými postřiky.
[attachment=1694]


RE: Snůška - aneb nosí, nosí? - schützmeister - 19.05.2017 07:42 PM

Dnes na Šumavě v 700m lítali, až se jim kouřilo za zadkem. Ukrutná snůška - hádám medovici z javorů, pylu nosí minimum a jsou medovicově olisalé. Váhový příruůst u těch dobrých od zimy tak do 20 kg. Slušný v tudle dobu.
Javor ještě nekvete, pampeliška dojíždí, začíná červený jetel, dole kvete hloh jako šílený, ale nahoře není. Jeřáby v plném květu.
Nakonec to letos nebude tak zlý. Ale chtělo to z jara přikrmit a nespěchat s rozšiřováním. Starší matky jsou taky bídný.
Rojení zatím nic. Až po dešti.


RE: Snůška - aneb nosí, nosí? - schützmeister - 23.05.2017 12:09 PM

Pořád to pokračuje. Dole řepka v půli kvetení, hloh, janovec - a skoro plný ouly.
Druhý plodiště z mezistěn a stavebních rámků většinou z poloviny zavíčkovaný med, plod jen minimum. Rojení se nějak odkládá. Prostě to vyšlo. Tongue


RE: Snůška - aneb nosí, nosí? - tondabh - 23.05.2017 04:01 PM

Tachov hlásí snůšu jako fík, vše kvete do toho medovice a v lapačích už týden dva roje od přátel, ty květnový budu mít drahý, tak ať se všem daří, Tonda.


RE: Snůška - aneb nosí, nosí? - Václav Návara - 24.05.2017 11:41 AM

Včera jsem na listech lísky, které jsou za úly našel níže vyfocené mšice- že by předzvěst medovicové snůšky?? Lesní mravenci, kteří pravidelně pochodovali po jednom z úlů již toto místo opustili...


RE: Snůška - aneb nosí, nosí? - Tomáš Palata - 25.05.2017 10:23 PM

Tak zprávy ze severu. Snůška je. Ale tak udržovací. Jablonec n.N. - dvě včelnice na opačných stranách města - úhrnný přírustek za květen cca 3-4 kg (včely + pyl + med). Jizerské hory - Josefův Důl, Jiřetín p.B. - zprávy ze čtyř včelnic - prakticky totéž, i když lehce lepší. Alespoň trochu staví. V Jablonci stavba stojí. Teď už se čeká jen na les...


RE: Snůška - aneb nosí, nosí? - Pavel Cirman - 26.05.2017 09:27 AM

Tak u Nymburka(polabská nížina,zemědělská krajina bez lesů) je zatím dobrá snůška.Čtyři nástavky,které jsem přidával na přelomu února a března na loňský oddělek, jsou plné. Šestý a zatím poslední nástavek je kompletně plný medu,zbylé dva od shora jsou mixované s trubčinou,kterou už taky postupně plní medem.O víkendu budu přidávat na zkoušku 7 NN pod mednou komoru.Řepka končí.O víkendu jsem našel pole jetele inkarnátu ,ale teprve začínalo kvést a nikde ani včelka.Asi to bylo taky tím že vedle bylo pole s řepkou,kde to ještě hučelo.Zítra se tam zajdu podívat,jak to po týdnu vypadá.


RE: Snůška - aneb nosí, nosí? - Rasťa - 26.05.2017 03:10 PM

Já jsem dnes přidával nástavek na každé včelstvo. Včely jsou teď hodně "rozjeté", jedno včelstvo nanosilo rychle hrozně moc medu (aspoň mi to tak připadá) a už i značně zavíčkovalo. Vytáčet ale nebudu. Jen jsem vytáhl obří ztluštělý plást o hmotnosti 2 kg, abych udělal doma radost Tongue
Jinak řepka už dokvétá i u nás. Letos, mám dojem, je hodně namíchaná s javorem, což je dobře. Těším se na zkoumání pylových zrn.


RE: Snůška - aneb nosí, nosí? - Milan Urík - 27.05.2017 07:52 AM

Na Zlínsku, resp. tam, kde mam včely je to divoké, v březnu silné oteplení, pak dlouho zima, když už začala kvést řepka, tak taky celkem chladno a když je pěkně tak fouká, vůbec, ale vůbec neprší...včely vypadají dobře, už i 6 pěkných oddělků, ale na vytáčení to zatím nevypadá a to už začíná malina a je i hodně mšic v lese, ale nevím to sucho a ještě i bude...co je nového, tak se kradou včely: http://www.policie.cz/clanek/zpravodajstvi-zlinskeho-kraje-zpravodajstvi-uo-zlin-kdo-ukradl-vcely.aspx a tento týden i na Lešné u ZOO


RE: Snůška - aneb nosí, nosí? - Tomáš Jelínek - 27.05.2017 02:43 PM

U nás teď dokvétají jabloně na stinnějších místech, začaly jírovce a jeřabiny. Javory se chystají, lípy nejdřív za měsíc, spíš šest týdnů. Přínos úplně neposoudím, nosí pěkně, ale nutím je hodně stavět. Už druhé mé včelstvíčko obsedalo celý nástavek (půlku si musely nejdřív vyrobit), tak šli o nažebrovaný nástavek výš. A vyšlo to dobře, samé zatím nezakladené plásty a jeden trubčí zavíčkovaný v novém patře mají. Dělají mi radost. Ale já jim zjevně ne Big Grin
Kdyby mi je někdo ukradl, tak se mu snad i vysměju. To jsou tak bodavé bestie, že dostávám i přes skafandr. Holt místní vořeši. Jít bez rukavic je sci-fi, bez síťky sebevražda. Možná to časem budu řešit, na druhou stranu jenom dobře, dost to usměrňuje mou začátečnickou zvědavost. Každý zásah si rozmyslím předem a pak se snažím být sakra rychlý. Zatím jsou vždycky rychlejší Smile